Споделете за Налима

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

По принцип през зимата михалцата се размножава и тогава се събира на много големи групи на определени места. Така че някъде може да "Даде", а другаде нъц! Когато е писана червената книга михалцата беше изключително рядка. Преди 10-15 г. обаче Стронгила навлезе в Дунав от Черно море и дръпна много рязко! Само на кея в Тутракан всяка вечер от 17 до залез от 50 до 100 човека си тръгваха минимум с по 1 кило на човек!!! И така съвсем скоро видове като михалцата, сома и бялата риба видимо дръпнаха в численостт! Особенно михалцата... В Тутракан всяка зима се ловят по няколко тона михалца, но я се опитайте сега да си хванете попчета... Така че съвсем скоро мисля, че и михалцата ще дръпне назад. Иначе попчетата са идеалната стръв...
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
hobby
Мнения: 3693
Регистриран на: Пон Яну 23, 2006 20:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от hobby »

Въпросът къде са тия събирателни места? Например между Лом и Оряхово? Как да разбера къде точно да ида? :roll: Някой ако знае да каже. Да казва бързо, че то си доде време :)
"За кораб, който не знае за къде пътува, никой вятър не е попътен." Сенека
Забравихме Бога и оскотяхме.
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Ами край с. Дунавец на 12 км източно от Тутракан се хващат огромни количества михалца от рибарите. В същото време знам, че рибарите в Белене миналата зима не са хванали и един михалц! Е може да нямат опита на тутраканските, щото за михалца се изсква по специални такъми и умения. :lol:
Колкото повече, толкова повече!
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Глупости по специални такъми.Да не би трябва пръчката да позлатена.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Мнение от GREEN BUG »

Туй село Дунавец дали ще го намеря на картата да правя сефтето за годината,малко по-подробно да обясниш.
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Под рибари разбирай професионални. Използват модифицирани леко винтери. :lol:
Пък за тоя дето е забравил къде е копал кайсии:
Дунавец :lol: :lol: :lol:
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Simbat »

Айде и аз да се изтипосам тука.Тоя налим го улових през Ноември 2005г. при целенасочен нощен риболов за Налим на река Ока,Московска област.Стръвта беше малка рибка,монтирана на дъно като за бяла риба.Рибата я хапнахме и обилно поляхме събитието с Водка,както повелява Руската традиция :D Страхотно е вкусна,дробът и е невероятен деликатес.
На споменатата река през студените месеци се търси точно Налим и улова му съвсем не е случаен.Има доста народ,понеже е само на около 100 км. от Москва.И като се има предвид какви са руските обичай и,че риболова се извържва през нощта в кучи студ с много водка-става весело
Изображение

Река Дунав е южната граница на разпространение на вида.Сигурен съм,че има смисъл да се търси в Дунав в заливи с глинесто дъно.Заслужава си определено.Аз съм много навит да пробвам на Дунав като ми се отвори възможност,но ще ми е трудно да намеря съмишленици в този студ.
tonymi
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 18:55
Риболов: Сладководен/Морски
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re:

Мнение от tonymi »

Simbat написа:......Заслужава си определено.Аз съм много навит да пробвам на Дунав като ми се отвори възможност,но ще ми е трудно да намеря съмишленици в този студ.
Тази тема е доста прашасала :wink: Видинско чадо съм , ловил съм доста налим на Дунава, като рекорда ми е 6 кг на каракуда :wink: ! Ако има желаещи за купон, навит съм, а знам и доста местенца :wink: Дядо ми навремето ми разказваше, че през 10 метра нареждали чанове и ги връзвали с въже, назначавали един дрънкач, който постоянно вдигал шум до небесата :lol: :lol: :lol: И така, осветявали брега с фенери и налима излизал ... до брега :wink: Та значи - купона е задължителен - ШУМ трябва, и ОГЪН :D :fish15: :tup: Simbat, КЪДЕ СИИИИИИ :tup:

п.п. Само намирането на чановете ми е проблем ...... :shock: :roll: :lol:
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Споделете за Налима

Мнение от esox22 »

И в щатите го има:
http://www.google.bg/url?sa=i&rct=j&q=& ... 4274491463" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Re:

Мнение от Димитър Тодоров »

tonymi написа: ....
п.п. Само намирането на чановете ми е проблем ...... :shock: :roll: :lol:

Мисля,че основният ти проблем е намирането на налима.
Реката днес,уви,не е това,което е била преди години.

А и с михалеца тази зима е много тегаво.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
tonymi
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 18:55
Риболов: Сладководен/Морски
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Споделете за Налима

Мнение от tonymi »

Незнам за преди години но знам че миналото лято ги лових с голи ръце под камъните и бяха по педя. Явно нещо по голямо ги е раждало

Sent from my C6603 using Tapatalk
S_BANKOV
Мнения: 122
Регистриран на: Нед Мар 25, 2012 17:07
Риболов: Фидер и плувка.
получил Браво: 1 път

Re: Re:

Мнение от S_BANKOV »

Димитър Тодоров написа: Мисля,че основният ти проблем е намирането на налима.
Реката днес,уви,не е това,което е била преди години.

А и с михалеца тази зима е много тегаво.
А тази година има ли налим?
Човек трябва така да живее, че като умре един ден, и гълъбите да се стискат от уважение, като прелитат над паметника му.
tonymi
Мнения: 10
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 18:55
Риболов: Сладководен/Морски
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Споделете за Налима

Мнение от tonymi »

Да бе някой търсил ли го е тази зима :-o
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Споделете за Налима

Мнение от Димитър Тодоров »

И тази година е слаба откъм михалеца. Коментарът на местния риболовен инспектор е "дори може би е по-слабо,спрямо предходната година".
Не знам дали има някаква цикличност в популацията му,предни години 2009-2012 бяха силни,или пък това "силни" означава,че се излавя голямата част от вида и после трябват години за да възстанови отново популацията..Така или иначе,тази година не се чува за добър улов на михалец, и излета ви би бил повече разходка по Реката,което също има своя чар. :)

Ако все пак се решите и хванете някоя рибка,драснете два реда и някоя снимчица тук,
винаги е полезно да си "сверяваме часовниците" един с друг.

Поздрави,
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Споделете за Налима

Мнение от babydoctor »

Димитър Тодоров написа: излета ви би бил повече разходка по Реката,което също има своя чар. :)
Страхотен чар, Мите, да ти мръзне цяла нощ гъза на минус намсиколкоси - това рибарувателите на михалца са железни - аз съм го правил два пъти в живота си, в Лом, верно, с голям успех /и голяма вкусотия/, но до там, повече не отивам...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”