Риби престъпници!

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
bae
Мнения: 570
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 14:10

Re: Риби престъпници!

Мнение от bae »

Верно е Станиле, много са вкусни. Не е зор да им режеш перките. При термообработкята, демек пражене, отровата се разгражда напълно. Поздрави.
Зад всеки успял мъж стои една жена, за която жена му не знае.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Re:

Мнение от Мунчо »

lud5r написа:
makari написа:Някой може ли да ми каже как се казва тази риба.Не съм я уловил точно в средата,но мисля,че се вижда добре
Изображение
Изображение
Това е:
Coryphoblennius galerita (Blennius galerita) - Качулата (Безпипална) морска кучка
Toва е скорпид. Много вкусна рибка.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Риби престъпници!

Мнение от Doktor-5 »

Цък ,греда ,това на снимката е вид кучешко попче! :wink:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
pepericos
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Яну 08, 2012 17:32
Риболов: морски риболов,подводен риболов
Местоположение: Гърция,Agios Oros

Re: Риби престъпници!

Мнение от pepericos »

Здравейте риболовци и на слука през 2012.Аз току що се регистрирах във форума.От 2 години съм на Халкидики.Още на първите излети налетях на скорпид ,докато ловях попчета.Стори ми се че е по късо и дебело попче ,но докато го откачах се набодох и ме боля десетина дни.Дракона е друго нещо-хванах го на дъно и също прилича на поп ,но много боли и сърби 1 месец.Искам да добавя една риба ,която също е опасна-морска котка.Лови се през пролетта на сардела,на около 50 м от брега.Дърпа яко и налапва куката,няма откачане .Когато хванете такава,махнете опашката с остър нож.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Риби престъпници!

Мнение от esox22 »

Виждъл съм рибари в Несъбър да почистват мрежата от скорпиди.Нито един път не се набодаха.Казаха 4е специално са ги тарсили , застото имат гарантиран пазар.Месото е невероятно, само че се иска малко повече сръчност при чистенето.
При дракона рибарите просто отсичат главата с гръбната перка, останалото е хубаво месо.При опарване на отровните перки на дракона, веднага се изгаря мястото с цигара.
Просто трябва да имаме иструменти в лодката и да не пипаме опасните риби с голи ръце.
На Равда, преди време хванах много дракони покрай попчетата на бял червей.
Монтаж от една кука, олово и два вирбела.За стръв бял червей.Оплитането е минимално, а рибата кълве добре, само да е там.Месните ловяха на скариди, миди и рапани и правеха традиционите чепарета.Не мога да кажа че хваща повече или че им е било по удобно.
Наслука :fish3:
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Риби престъпници!

Мнение от promarine »

Драконите и скорпидите са считани в някои страни за деликатесни риби, макар че аз не ги намирам за особено вкусни. Вместо да се режат перките им е достатъчно да бъдат попарени (просто залети с гореща вода) за няколко секунди и отровата им се обезврежда, след което могат спокойно да се чистят. Шиповете на скорпидите не са много остри и трябва да бъдем много невнимателни за да се набодем. При един излет за сафрид край Бяла кълвяха само дракони и за да не се прибирам капо, започнах да ги прибирам. Накрая имах над 3 кг, които изчистих много лесно след термичната обработка.
....
www.plodex.eu
....
Garin4a
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 15:29
Риболов: всякакъв в България

Re: Риби престъпници!

Мнение от Garin4a »

Здравейте и от мен,
Дълги години ловя дракони и скорпиди (някъде им казват таралежи) в Черно море и на всяка цена трябва да добавя, защото не го видях написано, че драконът жили не само с шипа на гръбната перка, но и с още два големи шипа - по един на хрилете. Шиповете са прозрачни и се виждат, ако с нож или друг предмет издърпаш края на хилната капачка към устата.
Не се опитвайте да ги хванете с ръка - дори и да плъзнеш ръката отгоре надолу при хващането и да избегнеш директно забождане, драконът започва да се върти в дланта и няма начин поне един от трите шипа да не те убодат. Изключително жилави са и най-вероятно ще ви вкарат дозата, дори и при максимално притискане между пръстите.
Скорпидът е по-тромав, но жили с много повече отровни шипове - няколко по гръбната перка, поне по три отровни на всяко от хрилните капачета, а също и на долната перка преди опашката. По-малко опасен е от дракона, но също много болезнен. Основно със се набождал сам при чистене, дори и на умрели риби (защото той се дере подобно на костура).
И двете риби са много вкусни, без кости, особено драконът, който аз също дера, но не препоръчвам това занимание на начинаещи...:)
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Риби престъпници!

Мнение от esox22 »

Що така бе колега :lol:
Попчета като качества на месото и вкус много надминават речни риби.
Лично аз бих предпочел пред почето само пастърва и бяла риба.
Хайде весело :lol: :lol:
orka1
Мнения: 20
Регистриран на: Пет Юли 29, 2005 15:37
Риболов: Любителски
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Риби престъпници!

Мнение от orka1 »

Всичко е въпрос на вкус,,,,,,за мен,,,щом е от водата, е добро
Риболовен магазин "ORCA" - Риболовни принадлежности на едро и дребно.
http://orca-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Риби престъпници!

Мнение от promarine »

Аз пък много ги обичам попчетата ама предпочитам по-едрите, че костите им се чистят по-лесно пък и се дърпат повече :wink: :
Изображение
....
www.plodex.eu
....
Аватар
С.Върбанов
Мнения: 240
Регистриран на: Пон Яну 30, 2012 23:22
Риболов: и пържоли !
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Re: Риби престъпници!

Мнение от С.Върбанов »

Тоя хулиган е бил доста на дълбоко чак очите му изхвърчали :lol:
КСР - Стара Загора
Аватар
DaDa
Вносител
Мнения: 230
Регистриран на: Сря Юли 14, 2010 0:23
Местоположение: Варна

Re: Риби престъпници!

Мнение от DaDa »

Егати попа!То цял владика! :lol:
http://www.hobiekayaks-varna.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”