Питанка за Щипока / Cobitus taenia /..?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
delm2
Мнения: 199
Регистриран на: Съб Май 10, 2008 22:21

Мнение от delm2 »

тука в софия има един гиол с кофи лофя над 10 санта щипок
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

kalimok написа:Да почна от начало. Cobitis tenia в България не се среща!
Аз не съм съгласен, защото Реката идва доста от север и носи всички видове почти до устието.
Спомената е и тук:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopic.php?t=10065
но под малко по-различно наименование:
Не Cobitis tenia , а Cobitis taenia.
Що се отнася до тази рибка, която присъства почти на всички сниимки:
http://images.google.bg/images?svnum=10 ... 1%81%D0%B8
лично аз съм хващал неколкократно такива и то на Дунава.
На същите хващах къде мерни, къде немерни смадочета...., през деня костури....с един щипок (ние му викаме и така, и змиорка) докато не извадя 2-3 риби не го сменям.
Може и много да бъркам, но същите с години ги гледам в аквариум (перфектните чистачи на дъното) и, ако да, то разликата е някаква минимална, едва забелижима за смадошкото око.
Димитър Тодоров написа:Да,за стръв,но разбирам,че се срещали крайно рядко по Дунав в момента.. :roll: Мислех си,дали не мога да намеря някоя близка точка,където да ги ловя систематично.. ? :roll: :)
Рядко се хващат в Дунава, да.
Казвай, ако са ти спешни, да ходя на Янтра да се пробвам да навадя 30-40 бройки?
Не знам есента дали ще са по същите места дето пролетта се мотаят.
Пролетта имаш от мен стотици, ако до догава не си се снабдил.
Аватар
kalimok
Мнения: 103
Регистриран на: Пон Май 22, 2006 8:12
Местоположение: Тутракан
Обратна връзка:

Мнение от kalimok »

Абе не е рядък ама ми се струва, че през деня е в дълбокото и привечер излиза към брега. Намирал съм доста в каналите към помпените станции.
Колкото повече, толкова повече!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Мнение от Димитър Тодоров »

Благодаря на всички колеги за конструктивната дискусия и предложенията за помощ! :D
Вероятно трябва да обърна повечко внимание на отводнителните канали в близост до мен.. :roll: :)

Поздрави и наслука!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
choko_boko
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 14:45

щипок.виола.симеон.змиорка.бодливко........

Мнение от choko_boko »

здравеите колеги с малко закъснение пиша по тази тема но смятам че ще ви дам полезна информация относно тази гадинка с която се занимавам близо 10години .много се исписа по тази тема но аз знам още много за негово величество симеончо. много хляб съм ял благодарение на тази рибка.Такаче някои от вас колеги ако е затруднен с хващането .намирането .и купуването аз съм този които ще му реши проблема.доставям го по цялата страна по куриери.и на място в пловдив окрък.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Колега аз се интересувам може ли да се отглежда това рибе в домашни условия (в смисал да се множът)
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от GE6_HUNT »

Plat1ka написа:Колега аз се интересувам може ли да се отглежда това рибе в домашни условия (в смисал да се множът)
В интерес на истината малко по-късно хвърлят хайвер, в сравнение с другите наши рибоци.
Преди доста години, ходихме с приятели на плаж на река Янтра (водата беше доста топла- значи средата на лятрото), до село Леденик. И понеже не ме свърташе само да плувам, реших да наловя малко от въпросните рибета- да напускам в аквариума като чистачи.
С голи шепи налових неколцина,загребвайки и изхвърляйки пясък на брега- но все големи. А на мен малки ми трябваха. И за да няма ''кислороден глад'', си взех 4-5 по-дребни, останалите обратно. 2-3 дни след пускането им в аквариума, се появи адски едър хайвер по дъното и дори по стените :shock: . Другите риби в аквариума бяха живородни (гупи и молинезии), така че ги изключвам те да са хвърлили хайвера. Следях как се развиват действията всеки ден по няколко часа, но малки щипочета не забелязах. След повечко време не забелязах дори и поотраснали.
Може:
1) от стреса или от зор рибите да са хвърлили хайвера преждевременно;
2) да е бил оплоден, но условията (кислород, дъно, водорасни и температура) да не са позволили излюпването му;
3) дори и да се се излюпил, другите рибета да са опоскали новоизлюпените :roll:

Според мен щипока, подобно на доста капризни, екзотични, аквариумни рибки да се размножава в аквариум, но при изключителна хигиена, много кислород и стабилна температура.
Интересен е факта, че в няколко рекички наоколо, след замърсяване на водата, намаля поне стократно популацията и, а в аквариум съм ги гледал при доста лоши условия с години.
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

Благодаря колега !


Аз забелязах че тук в Дружба кадето минава река Искър ги имаше адски много но сега немога да ги намеря никаде ! Незнам на какво се дължи но просто изчезнаха от реката преди няколко години сега незнам как е от тогава не съм ги търсил !
choko_boko
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Фев 13, 2009 14:45

щипок

Мнение от choko_boko »

За въпросната жива стръф, наречена щипок, в продължение на години неможах да го съхраня пак хамали да го развъдя,тук не става въпрос за няколко броики, а за фрапиращите,500,000бр, моля колеги от форума които имат нужната информация или база за съхраняването им да ми пишат на лс,
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Мнение от Plat1ka »

delm2 написа:тука в софия има един гиол с кофи лофя над 10 санта щипок

Колега каде е това място че ми трябват 10-тина Щипока


И към останалите колеги има ли в някой риболовен магазин в момента Щипоци трябват ми за един аквариум 10-тина риби .
vailen
Мнения: 35
Регистриран на: Сря Сеп 01, 2010 10:22

Мнение от vailen »

Здравете колеги! Искам да питам колегите от Димитровград или Хасково(района) къде в района мога да си наловя от рибката Щипок за стръв?
Наскоро(нов съм в занаята) си купих риболовни принадлежности и искам да си пробвам късмета за някой хищник в околните язовири. Но за целта ми трябва добра стръв, а във книгите които прочетох пише, че Щипоците са една от най-добрите рибки. Та бих се зарадвал ако някой от вас - съфорумците сподели информация и координати по въпроса.
Аватар
Doomm
Мнения: 150
Регистриран на: Нед Май 30, 2010 20:13

Мнение от Doomm »

Аз успешно го използвах на Доспат.Ловях на чепаре с 1 кука стопирана с 2 сачми на расотяние 2 метра една от друга. На щипока калвяха костури и американски пастърви :).
Get fish or die trying !!!
baigogol
Мнения: 36
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 9:26

Re: щипок

Мнение от baigogol »

choko_boko написа:За въпросната жива стръф, наречена щипок, в продължение на години неможах да го съхраня пак хамали да го развъдя,тук не става въпрос за няколко броики, а за фрапиращите,500,000бр, моля колеги от форума които имат нужната информация или база за съхраняването им да ми пишат на лс,
:D Ха сега ,де.Тъкмо виждам темата.Круме,тили си бе ,бате :D
Ей това ви е Човека който ще ви помогне за щипока,симеона.И най ще е полезен на хората в региона на Пловдив :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”