Познавате ли тази рибка ?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
siunu
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Фев 05, 2007 20:11
Местоположение: sofia
получил Браво: 1 път

Мнение от siunu »

Що се отнася до рибата лупавец. Тази риба е вид морунаш, както стана известна през последните 10-15 години. Преди това, това име не беше известно. Конкретно лупавеца е вероятно някакъв ендемичен вид морунаш обитаващ р.Велека а също така р. Резовска и р. Караагач. На р.Караагач / Оряшка река / в участъка около моста преди с.Фазаново съм ловил лупавци, които са по-дребни от тези на р.Велека и са с изключително красива керемидено - червена окраска. Всички те разбира се получиха свободата си, обратно в реката / не ми се ядат лупавци, откакто разбарх, че са в червената книга /Интересно е да спомена, че на р.Бутамята лупавец няма, независимо от това, че е съвсем близо до р.Велека. Това е както със сома, на р.Велека сом няма но за сметка на това на р.Резовска го има и местните си го ловят.
zdrasti ot mitaka
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

ръждавата белица /червенковеца / Хванах ги на скакалец.
А лупавеца за разлика от червенковеца кълве само на азиатски черноглав косматокрак скакалец.
Ето на всички една снимка от виенския природонаучен музей. Лупавец:
Изображение
Malibukayak X-13
><((((*>
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Понеже темата пак тръгва в някаква посока......
Ще помоля siunu да назове вида "ръждава белица /червенковец/" с наименованието му на латински.
siunu
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Фев 05, 2007 20:11
Местоположение: sofia
получил Браво: 1 път

Мнение от siunu »

Не зная латинското име на вида наименован " ръждава белица ",но такова е името на тази рибка дадено в нашия, Софийски природонаучен музей, където съм го видял. Що се отнася до оня симпатяга дето ги лови на азиатския черноглав косматокрак скакалец, ще му кажа, че посочената стръв е добра за лупавеца по река Меконг а по Велека е подходящ нискочелия червенокосмат скакалецоподобник.
zdrasti ot mitaka
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Doktor-5 »

Когато се дават мнения за видовата принадлежност на рибите , добре е да се назовават латински имена. Добре е и предварително да се поровим в бумажките на тая тема! :oops:Първо лупавеца го има много отдавна във Велека, второ Ръждава , или ръждава белица е месно тривиално название на морунажа,и трето лупавеца е от сем.Шаранови ,род БАБУШКИ, запомнете го един път за винаги, писна ми да чета глупости! :twisted: Прочетете баво и внимателно името му на латински!Първото означава бабушка (Rutilus rutilus), второто frisii обособяващо вида като отделен!За въпросното рибе,не мога да дам конкретен отговор познавам го много добре даже съм го гледал в аквариум.Среща се и в рекичката под хижа "Странджа" в Отманли.Вероятно е някой ендемичен лодвид или на бабушката , или на малоустия кефал(известен по нашия край , като пич кефал).Това е мое мнение ще се поровя и аз в спец.,литература, но досега не съм го срещал , като описание.
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Колеги , рибката по темата не е лупавец , не е клен , не е морунаш/ж/ , не е уклейка , не е триигла бодливка и не е бабушка ! Предположих , че е подвид червеноперка или пръскач и ви дадох снимки и латински наименования на двата вида ! Факта , че е масово разпространена по Велека , а се чудиме какво е , означава , че просто до момента ихтиолозите у нас не са я класифицирали и систематизирали ! 8) То вярно е ендемит и всички писали са го ловили , ама пък да няма нито един , дето да знае точно на български или на латински за какво рибе става дума :?
Последно промяна от Петър Милков на Чет Фев 05, 2009 18:58, променено общо 1 път.
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Doktor-5 написа:......запомнете го един път за винаги, писна ми да чета глупости! :twisted: Прочетете баво и внимателно името му на латински!Първото означава бабушка (Rutilus rutilus), второто frisii обособяващо вида като отделен!За въпросното рибе,не мога да дам конкретен отговор познавам го много добре даже съм го гледал в аквариум.Среща се и в рекичката под хижа "Странджа" в Отманли.Вероятно е някой ендемичен лодвид или на бабушката , или на малоустия кефал(известен по нашия край , като пич кефал).Това е мое мнение ще се поровя и аз в спец.,литература, но досега не съм го срещал , като описание.
:D Малък речен кефал / "Пич" кефал /

Изображение
Последно промяна от Петър Милков на Сря Фев 18, 2009 23:40, променено общо 2 пъти.
Червендалеста Бабушкоподобница Ruthilus Erythro-Incognittis Petrii Milkov 2008
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Уточняванията извън темата на ЛС :!:
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Добре де , това :arrow:

Изображение не е ли като това ? :arrow:

Изображение
Аватар
pi4a94
Мнения: 1508
Регистриран на: Сря Юни 20, 2007 10:13
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 871 пъти
получил Браво: 55 пъти

Мнение от pi4a94 »

виж очите :wink:
http://www.starividri.com/
http://www.starividri.eu/
Kentavar написа:...Зависи дали си рибар или риболовец....Единият отива за риба с цел на всяка цена да хване риба а другият да се наслади на на гледката, бриза, мириса на морето, да пийне една бирица седнал съзерцавайки залеза...
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Doktor-5 »

Не само очите !
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

Червендалеста Бабушкоподобница Ruthilus Erythro-Incognittis Petrii Milkov 2008
Предложение за природонаучния музей :wink:
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Любака написа:Червендалеста Бабушкоподобница Ruthilus Erythro-Incognittis Petrii Milkov 2008
Предложение за природонаучния музей :wink:
Това предложение хич не е лошо :shock: Обаче ми звучи малко неестественно ,щото още съм жив и щъкам :oops: Иначе наименовани
ето на рибето може да е примерно нещо такова :arrow:
Scardinius amabash scardinius pm :idea: На български на това нещо и на другите видове по реката -било то уклей /бряна/ , уклейка , морунаж /лупавец /, речен кефал /па лупавец/ им ги викат БЕЛИЦИ ! :oops: Изключвам шарана , морския кефал , каракудата и попчетата - тези ги познаваме ! На английски въпросното рибе сигурно би се казвало Black Sea Rudd , а река Велека - Rudd river ! :evil:
При всяко положение , обаче не се касае за вида Umbra krameri Walbaum или т.н. Mudminnow ! :D
Аватар
Любака
Мнения: 1337
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 19:14
Риболов: Ултралек Спининг Мухарски Риболов Щука Сом Костурови Шаран
Местоположение: Wisconsin Dells
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 56 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Любака »

Петьо, ами ние само можем да сме щастливи, че се радваш на добро здраве и отлична кондиция, в никакъв случай не бих желал противното - относно имената - не е необходимо откривателя на вида да е в следживо състояние, нали, още повече, откриването на нови видове в последните десет години е може би стократно по-ефективно отколкото в цялата история на класифициране (особено дълбоководни океански обитатели) техните откриватели се радват на особена почит по симпозиумите на зоолозите и също на добро здраве, което барабар с дълголетие и много нови видове да откриеш искрено ти желая :wink:
В този ред на мисли като бях в първи курс във РУ бяхме на почивка в Обзор - там преди селото (хи-хи) освен свинарници с черни прасета има една бара в която имаше много кефал и огромни уклейки(не ги знам дали се квалифицират за брияни :roll: ) както и много кротушки и черни мренчоци значи оттам поради наличието на един мръсен канал се събираха и много ята дребни сребристи рибета - заловихме се на бас (ракиен) че не мога да изям една рибка сурова - да е била не повече от 70-80 г. с главата и люспите... Спечелих баса но изгубих 3 дни плаж в клекнало положение с леген пред мен може би само от ушите ми нямаше "изблици на радост" отвсякъде иначе шуртях като зелево каче на пролет :lol:
Сиреч да добавя за този вариант на суши също не стават крайморските сладководни пренебрегнати и недоописани видове...
Много риболовна слука, приятни емоции и усмивки желая на всички колеги тоя сезон!
Наслука и Наздраве! Правете това което обичате, че живота си тече!
Cash Back!(Amazon,eBay,BassProShops,Cabela's,ORVIS) | Twitter | YouTube "ЛюбакаВидео" | Facebook
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”