Познавате ли тази рибка ?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Изображение

Това трябва да е Лупавец от вида Rutilus Frisii . Прилича ми малко на по-едрата "белица" от река Велека , макар че там "белица" викат най-вече на морунаша от вида Vimba Vimba Tenella ! Не ми прилича на Клен !
Червендалеста Бабушкоподобница Ruthilus Erythro-Incognittis Petrii Milkov 2008
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

http://forum.nariba.com/viewtopic.php?f ... 30#p396120
Снимката на Лупавеца /Трънливата риба/ е на колегата Salmo от риболовния форум nariba.com , уловен на блесна в р.Резовска ! Вече не ми мяза и на Белица ! :shock: Баш Лупавец от вида Rutilus Frisii и то по време на размножителния му период ! Няма значение обаче , така или иначе е забранен за риболов по всяко време , барем да го видиме на снимка , за да можем да го разпознаваме !

Изображение
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Ето маломерен лупавец
Изображение
Изображение
За кратко време беше на земята докато донеса апарата и живарник.Триста пъти съжалих че съм го оставил на тревата.Вижте какво стана с люспите му.
Дано оцелее
Изображение
Изображение
hobie revolution 13
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

RIMOHIT написа:По горното течение на Велека пръскачите са с двойна линия на 100% ярка зелена окраса и до оранжеви перки.
Под горно течение - пресичането с пътя за Малко Търново.Ако е единична линията май варианта за пръскач отпада или е някаква гавра на природата .... :roll:


Мм..да :oops: Самото наименование Alburnoides Bipunctatus подсказваше , че въпросния пръскач има двойно-пунктирана странична линия , за което си абсолютно прав ! Накрая с общи усилия на всички колеги , включили се по темата рибката се оказа от вида Petroleuciscus Borysthenicus ! Предполагам , че сега в случая с маломерния Лупавеца пак си прав , но виж снимките по-долу , ако може мнение за това; какво виждаш,като вид рибки за всяка снимка отделно ?: Почвам с това :arrow:
Снимка 1
Изображение

Снимка 2
Изображение

Снимка 3
Изображение

Снимка 4
Изображение

ps Снимките са от мобилен телефон с VGS снимачка , но смятам , че стават.... :idea:
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

1,2 мисля че са лупавци ..заради аналната перка (къса е )
3 също на лупавец ми прилича макар че не се вижда преката.
4.Ми прилича на морунаж -Дълга анална перка ..както е при морунажите.Предполагам че на 4 устата илиза като тръбичка (морунаж платика) а горните не .
hobie revolution 13
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Ами ... на всичките 4 снимки рибките са от един и същ вид - сега , дали са морунаши или лупавци вече не знам ?! :? Уловени са на жито в реките Велека и Резовска и са масов улов ! Кълват още на царевица и бял червей . Горните две снимки са от Велека . Там на морунаша викат "белица" . Долните две снимки са на рибки от същия вид , само че от Резовска ...ами може и лупавци да са ама ... :roll:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... highlight=
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

аз не мога да бъда сигурен приятелю.
За това казвам каквото виждам.Морунаж с къса анална перка не би трябвало да има .Ако има то вечене май не е морунаж.Също така и с тръбичковидната уста.Морунажа има , лупавеца не.Но това е моето мнение разбира се .Но ще ти кажа защо мисля така.Значи по тези реки съм ловил като по малък.Сега за пръв път хващам лупавец .Преди не беше толкова масов.Преди (става дума за над 10г) значително преобладаваше популацията на морунажа.С тръбичковидна уста, но много по нежна от стандартния морунаж и с по високо тяло от него.
Може би трябва да се вземе един екземпляр и го мяташ в БАН да си блъскат главите :lol:
hobie revolution 13
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

RIMOHIT написа:.......
Може би трябва да се вземе един екземпляр и го мяташ в БАН да си блъскат главите :lol:
Преди да сторя това ще опитам с още малко снимки , безразборно копнати от Интернет . :arrow:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това на горните снимки Лупавец от вида Rutilus Frisii ли е , или е Морунаш от вида Vimba Vimba ? По-отдолу има снимка на морунаш :

Изображение
Последно промяна от Петър Милков на Сря Сеп 16, 2009 13:53, променено общо 1 път.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

Прекрасни лупавци Пешо .. поздравления. Виждам късата им анална перка за това почти съм сигурен :D Браво на теб.
hobie revolution 13
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Благодаря ти приятелю ! :D
Стоян Михов
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Дек 21, 2009 15:12

Мнение от Стоян Михов »

Към Петър Милков - включих се в този форум специално за да ви помогна с рибката за която питате,понеже видях че мненията залитнаха в съвсем неправилна посока. На първата снимка, която сте дали е малък речен кефал (Petroleuciscus borysthenicus) старото му родово име беше Leuciscus - характерен най вече за черноморските ни реки, но популации имаше навремето в Азмака (Тунджа) и Струма. Не става много голям, в нашите реки трудно можеш да видиш екземпляр над 15 см.
Поздрави
майсторчетоСтрахил
Мнения: 235
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 17:26
Риболов: от всичко по малко ;)
Местоположение: Велико Тьрново

Мнение от майсторчетоСтрахил »

Навремето същата рибка съм ловил и на я.Тича.Дълги години се чудих що за риба е :?:
живей докато можеш
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Стоян Михов написа:Към Петър Милков - включих се в този форум специално за да ви помогна с рибката за която питате,понеже видях че мненията залитнаха в съвсем неправилна посока. На първата снимка, която сте дали е малък речен кефал (Petroleuciscus borysthenicus) старото му родово име беше Leuciscus - характерен най вече за черноморските ни реки, но популации имаше навремето в Азмака (Тунджа) и Струма. Не става много голям, в нашите реки трудно можеш да видиш екземпляр над 15 см.
Поздрави
Вие сте автора на този доклад доколкото съвпада името :

http://bbf.biodiversity.bg/files/doc/re ... -short.pdf

Първата снимка , която съм дал е тази:
Изображение
след това :


Изображение

После колега даде тази снимка :

Изображение

и след това имаше още малко снимки от Интернет във форума
Изображение

Изображение

Изображение

Това трябва да е Малкия речен кефал . Поздрави
Аватар
jasonsmith
Мнения: 527
Регистриран на: Пон Ное 30, 2009 12:34
Местоположение: София, западните покрайнини :)
получил Браво: 1 път

Re: Познавате ли тази рибка ?

Мнение от jasonsmith »

и аз гледам и се чудя какви са тези нахални риби, които два дни ми късаха нервите- кълвят на всичко - торен, бял, жито, царевица- най - накрая разбрах. Много полезна тема!
Изображение
Изображение
Последно, това е малък речен кефал, така ли?
http://www.dvoinipodove.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.fight-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Познавате ли тази рибка ?

Мнение от Doktor-5 »

Да, това е наричаният още в други литератури малоуст кефал, а по нашия край го знаят като пич кефал.
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”