Формула за изчисляване на теглото на Щука

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Формула за изчисляване на теглото на Щука

Мнение от kukata »

Гласи така:дължината на рибока повдигнато на трета степен в инчове разделена на 3500. Полученият резултат е в либри.

За улеснение:
-сантиметрите ги делим на 2.54, за да получим инчове
-а либрите ги умножаваме по 0.45, за да получим теглото в килограми

Обобщено до тук казаното би изглеждало така:

(((L/2.54)^3)/а=Gx0,45)=G1

където:
L - дължина на рибата в см.
а - коефициент, който е равен на 3500
G - теглото на рибата в либри
G1- теглото на рибата в килограми

Пример: Щука 58см. колко тежи?

(((58/2.54)^3)/3500=3.4018x0,45)=1.5308кг.

Ми ... поздрави и големи крокита! :wink:
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Pin2
Мнения: 429
Регистриран на: Пет Дек 01, 2006 0:48
Местоположение: Банкя/София-център
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от Pin2 »

колега, предполагам, че тази формула е научно доказана или тествана в някоя държава като Щатите например.
Дали е тествано това у нас? Наща щука мисля да е малко по-хилава и гладна. Като добавим и тормоза, вероятно за нашите рибоци има други стойности :roll:
www.pin2.net

Приятелите идват и си отиват,
а враговете се натрупват.
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Pin2 написа:колега, предполагам, че тази формула е научно доказана или тествана в някоя държава като Щатите например.
Дали е тествано това у нас? Наща щука мисля да е малко по-хилава и гладна. Като добавим и тормоза, вероятно за нашите рибоци има други стойности :roll:
Да колега, правилно предполагаш! Формулата е тествана, както и тази която изложих в темата за пъстървов риболов. Прочети мненията там! Някой от тях са доста на място има разбирасе и меко казано несериозни! Не е тествана в USA(сигурно дименсиите те навеждат на тази мисъл :) ). За щуката в българските водоеми и на мен ще ми е интересно да разбера дали важи въпреки, че проверката ще стане доста трудно или иначе казано само със съдействието на съфорумците!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Re: Формула за изчисляване на теглото на Щука

Мнение от esox hunter »

kukata написа:
Обобщено до тук казаното би изглеждало така:

(((L/2.54)^3)/а=Gx0,45)=G1
Я малко да го опростя това, че супер ме дразнят тия инчове, либри и пр. :wink:

Просто въвеждаме нов коефицент а = 127 388



L^3)/а=G1

където:
L - дължина на рибата в см.
а - коефициент, който е равен на 127 388
G1- теглото на рибата в килограми

И сега примера: Щука 58см. колко тежи?

58^3/127 388=1.5316кг.

или казано, сантиметрите на 3-та степен, делено на коефицента = килограми

Минимална грешка в третия знак след запетаята заради закръгления :wink: Ама едва ли на някой ще му дреме за 8 грама примерно :wink: :lol:
Направо коефицента може да си го пишете 127 400

А вече колко е вярна тази формула не знам :roll: ...аз ги гледам по една графична табличка. И винаги си зависи и от други фактори, хранителна база, населеност на водоема, големината му, ареала и т.н. и т.н.

Поздрави!
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Да, колега и така става. Въпрос на личен избор. Коефициентът изчислен от теб чрез субституция е верен, а и всичко написано след това. Не мисля, че ще има човек който да го оспорва.
Работя в момента по едни таблици... като съм готов ще сравним крайните разултати, ако имаш желание! :wink:
Ще изглеждат по следният начин горе долу:
Дължина на рибока примерно 10см---мин. тегло11гр--ср.тегло12---мах.тегло 13гр. и т.н. Естествено факторите посочените от теб остават и важат в пълна сила!

Поздрави!
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
the catfish
Мнения: 758
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 11:58
Местоположение: София, Дружба 2
Обратна връзка:

Мнение от the catfish »

а тази формула може да е за Muskie, а в Европа не ловим ли Pike?
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от smog »

В Северна Америка се срещат и двата вида, Фичо :wink:
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Колеги, к'ва е тая сметка. Формула без 3.14......
:D :D :D :D :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Имам две 56 см. щуки, хванати през десет дни на различни водоеми, които по случайност премерих - разликата беше почти килограм... :roll:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Ivan VP написа:Колеги, к'ва е тая сметка. Формула без 3.14......
:D :D :D :D :D
Ето и с 3.14!

Изображение

Само, че не е за Pike, а за един друг вид риба, който не обитава българските водоеми.

Ф-лата е дължината по обиколката повдигната на квадрат и това цялото разделено на 800.
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от esox hunter »

kukata написа: Работя в момента по едни таблици... като съм готов ще сравним крайните разултати, ако имаш желание! :wink:
Ще изглеждат по следният начин горе долу:
Дължина на рибока примерно 10см---мин. тегло11гр--ср.тегло12---мах.тегло 13гр. и т.н. Естествено факторите посочените от теб остават и важат в пълна сила!
Аз табличката, която ползвам е от една книжка не съм я направил аз... да не остане някой с погрешно впечатление :wink: Иначе трябва да я сканирам и да я кача да я видите. Лошото е че в момента нямам скенер, но при първа възможност, ще я кача.
babydoctor написа:Имам две 56 см. щуки, хванати през десет дни на различни водоеми, които по случайност премерих - разликата беше почти килограм... :roll:
Док, ще ме прощаваш ама да не грешиш нещо :roll: Чак пък кило разлика на тая дължина не ми се вярва...едната трябва да е била анорексичка, а другата бая дебела :wink:
Понеже това са най честите щуки като дължина, които се вадят има доста сериозни наблюдения върху тях... Имам много извадени в тоз диапазон 55-58см и тези около 55-56 см винаги са били средно 1200 до 1300 гр. като най дебелата наплющяна с 3 каракуди и един костур беше 1550 гр, а най мършавата една 1050 гр ама беше много мършава и предполагам, че е бил щучок изтощен от секс защото го хванах първата 10-ка на март :wink: Но като цяло 80% са диапазона 1200-1300 както писах по горе... Поне така се е случило при мен.
kukata написа:
Ivan VP написа:Колеги, к'ва е тая сметка. Формула без 3.14......
:D :D :D :D :D
Ето и с 3.14!

Изображение

Само, че не е за Pike, а за един друг вид риба, който не обитава българските водоеми.

Ф-лата е дължината по обиколката повдигната на квадрат и това цялото разделено на 800.
А Пигов видя ли с'я :lol: :lol: :lol:
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Цецо, кво има да му гледам. То 3.14.... около нас навсякъде. Даже и в кръстословиците! :D :D :D :D :D
:D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kukata
Мнения: 634
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 22:32
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Мнение от kukata »

Да не си помисли някой само, че аз творя формули и таблици! :D
Само синтезирам информацията и я трансформирам в по-пригледен вид! :wink:
При мен проблема е да премина от XLS в PDF и от него да премина в JPEG формат, за да мога да ги кача тук.
Не винаги по-голямата риба е най-добрата!
Станимир
Мнения: 1762
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Станимир »

kukata написа:Да не си помисли някой само, че аз творя формули и таблици! :D
Само синтезирам информацията и я трансформирам в по-пригледен вид! :wink:
При мен проблема е да премина от XLS в PDF и от него да премина в JPEG формат, за да мога да ги кача тук.
Пробвай с копчето Print Screen (или prt scr или каквото там глупаво съкращение са си измислили) и после Ctrl-v в Paint или която и да е програма за изображения, малко crop и готово :)
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”