За Пъстървата???

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Значи, колеги, доуточнявам. Мелезите между балканка и американка действително се ловеха в нашите реки, но не са получени от естественото размножаване, а са изкусвено кръстосани. Говоря ви за времето от преди 15 и повече години.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

kalinux написа:Значи, колеги, доуточнявам. Мелезите между балканка и американка действително се ловеха в нашите реки, но не са получени от естественото размножаване, а са изкусвено кръстосани. Говоря ви за времето от преди 15 и повече години.
Е я кажи ми Калине - тая риба каква кръстоска е?

Жокер: Има виолетова ивица между жълтото! Вгледай се!

Изображение
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Много ми е чудно, след като хванете една балканка в идеална репродуктивна възраст от която капе хайвер и след това я пуснете нежно и прилежно -Какво ли ще стане с нея и дали ще успее да се възпроизведе? :?: :?: :?: Какво мислят по този въпрос съвестните рибари-моралисти?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Мнение от kalinux »

Lubo, доколкото знам това си е обикновена американка, а това за което ти говоря беше с основния цвят на американка, със сините петна и в допълнение с червени точки с кафяво по края. Не бяха сивени, нито чисти американки, а за балканка бяха нетипични сините петна. Тогава ловехме и от трите вида, така че не можеше да се сбърка. Не знам как са правени, но сигурно знаете, че има люпилна за пъстърви и в момента при нас. Тия пъстърви бяха пускани в един от притоците на приток на Струма - рекичка, която спокойно можеш да прекрачиш.
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

По въпроса на Бору съм питал още на срещата с Иар-ските на 16.02.05.
По същият въпрос Панега седя разграден двор през минлата година. На място където балканката си хвърля хайвера ходеха знатни софийски рибари с дълги въдици.
Разправяха, че са връщали рибите обратно. Ми, може и така да е. :roll:
Сега има вече определена пъстървова зона до бена на Румянцево.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

От мелницата до бента на Румянцево.А другите реки ..........
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Да се върнем на първоначалната тема

Мнение от Torsade »

Rainbow Trout – Oncorhynchus mykiss

The rainbow trout entered our rivers from fish farms, especially to make fishing more interesting. When it was first introduced into the rivers it didn’t breed, but it quickly adapted to local conditions and began to breed and has thus come to inhabit waters where it wasn’t originally introduced. It doesn not crossbreed with the marble trout, however it is an aggressive competitor for food and space and a very dangerous competitor in the spawning grounds, where it appears after the marble trout.
The rainbow trout can be found in the Soca from Vrsnik, in the Koritnica from Kluze on, in the lower reaches of Ucja, Nadiza and Bela, in the Tolminka from the dam in Tolmin, in the Idrijca, in the Trebuscica from the Jelenk, in the Baca from Klavze down. Individual fish can be found in the upper reaches of the Tolminka and Baca rivers.

It is not selective as far as feeding is concerned and eats any available food.

In our waters it spawns from December to the end of March, sometimes even in April.

It grows to 80cm in length and up to 8kg in weight.
Malibukayak X-13
><((((*>
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

И аз мисля, че е по-правилно "американката" да я наричаме Дъгова пъстърва, защото в Америка има различни видове пъстърви, а вида който е при нас е Rainbow Trout – Oncorhynchus mykiss, по стара номенклатура Salmo gairdneri.
По сходен начин (чрез генетично замърсяване с културни форми) е застрашен и дивия шаран.
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Всъщност този текст, дето е на английски, го пуснах да покажа, че в Сърия (или някоя от другите бивши юго-републики, да ме прощават географите) дъговата пъстърва се размножава сама.
Malibukayak X-13
><((((*>
ricono
Мнения: 404
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Извинявай Torsade, писах ти ЛС, но не разбрах дали го получи?
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Torsade »

Благодаря, получих го, имаш отговор. 8)
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

flayko написа:Много ми е чудно, след като хванете една балканка в идеална репродуктивна възраст от която капе хайвер и след това я пуснете нежно и прилежно -Какво ли ще стане с нея и дали ще успее да се възпроизведе? :?: :?: :?: Какво мислят по този въпрос съвестните рибари-моралисти?
Ами няма да има никакви малки рибки, това ще стане. Освен това да ловиш когато си хвърлят хайвера е лесно и се излавят на 100%.

Всичко написано е или лично мнение на "Митко" или е поредното недооглеждане от ИАРА. Американка човек може да търси навсякъде (нищо че е като да търсиш под вола теле) Аз пък съм сигурен че ако тръгне някой с мухарка да се разхожда през октомври и ноември ще има да отговаря на толкова много въпроси че накрая ще се откаже сам от това което е тръгнал да прави.

За пример тук една река широка над 100метра и дълга над 200км с една камара притоци всеки по 30-40км в която пъстървата не си хвърля хайвера а само преминава, е забранена по време на хвърляне на хайвера, защото преминават риби с хайвер в тях. А иначе в реката си има и шаран и сом и костур и щука и бяла риба та има оправдание за всеки сезон да е отворена.....
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

Пума, струва ми се забравяш че не живееш в БГ.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

vikik написа:Пума, струва ми се забравяш че не живееш в БГ.
Да вярно, но страната е още жива в мен.
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Cougar написа:
vikik написа:Пума, струва ми се забравяш че не живееш в БГ.
Да вярно, но страната е още жива в мен.
Да ти кажа честно, личи си. :)
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”