За щуките,навиците им и.....

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

За щуката е ясно, защо да бия толкоз път като може да се капотирам и на Негован?Като разрешат пъстървата март месец , можеш пак да отправиш тази покана... :D :D Вярвай ми , веднага ще организираме бригада....стига да има такива рибки при вас...
hi65
Мнения: 9
Регистриран на: Нед Авг 05, 2007 18:41
Местоположение: Пловдив

щуките..как ги ловите?

Мнение от hi65 »

Колеги,голям фен съм на щукарския риболов,но напоследък се излагам много-повече от година не мога да се запиша!?!..Въпреки това не се отказвам!..Наскоро хванах една(около700-800гр.)-толкова се радвах!!!Естествено я пуснах-пускам всички щуки под кило и препоръчвам на всички колеги да следват тоя пример-просто не мога да ям от рибата,която с толкова мерак и тръпка съм чакал дълго време да хвана...
..По принцип избирам местата,така както е описано по книгите:по-спокойните места в реките,около паднали дървета или просто около растителност,не по-дълбоки от 2м..Хвърлям и с различни воблери и блесни,препоръчвани специялно за щука-не ще и не ще..явно съм голям какрък.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1954
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Определено : Но6тем дава по-добре

Мнение от bat.galin »

Здр. сиа, тука тез не6та - не бута но6тем - са си 4аст от факта, 4е пове4ето от колегите имат за цел, аке не бързат да се върнат у дома, да се наредят на софрата и да 4акат сигнализаторите за 6арковците да ги помолят да ги издърпат.
Хи6тникът си остава винаги такъв - ако останете некой ден 1 - 2 4аса след залез на водоема - примерно 21:30 , СЕПТЕМВРИ месец - на плитките места 6те 4уете как 6туката пирува - и тове е то4ната дума...а след това спокойно напи6ете отново, 4е е дневна риба...и 4е това , което сте 4ули е било уклей или каракуда....
Но6тем дава по-добре.
Справка: яз. Йовковци
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Определено : Но6тем дава по-добре

Мнение от Левака »

bat.galin написа:Здр. сиа, тука тез не6та - не бута но6тем - са си 4аст от факта, 4е пове4ето от колегите имат за цел, аке не бързат да се върнат у дома, да се наредят на софрата и да 4акат сигнализаторите за 6арковците да ги помолят да ги издърпат.
Хи6тникът си остава винаги такъв - ако останете некой ден 1 - 2 4аса след залез на водоема - примерно 21:30 , СЕПТЕМВРИ месец - на плитките места 6те 4уете как 6туката пирува - и тове е то4ната дума...а след това спокойно напи6ете отново, 4е е дневна риба...и 4е това , което сте 4ули е било уклей или каракуда....
Но6тем дава по-добре.
Справка: яз. Йовковци
Бат Галине а не е ли възможно това което си чул да пирува да е бяла риба?Така са ми казвали 4е и бялата е активна през ноща. :roll:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
bat.galin
Мнения: 1954
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Определено :Но6тем дава по-добре

Мнение от bat.galin »

Здр пи4, виж: това което вадих на Йовковци - 21:00 - 02:00 - си бяха 6туки, 2 от тех: мерни, но според водоема, може и да е бел Рибок....отделно - не смятам 4е белиа Рибок се сре6та на дълбо4ини 1,20 -1:80, па било и ве4ер.
има там един - гео кундеров, писаха го по весниците, изсипал 6туки от моста във водоема, кво да ви кажа.....теле.

съ6тото е и на Езерецкото Блато до 6абла....поне таме е по4ти само 6тука.....верно , по-дъкбо4ко е ....но ве4ер си е така пак....

ПС. Сега на Езерецкото Блато е забранено до 01.03.2008 заради пти4ките дето зимуват, ама неам нерви да отварям нова тема на темата....
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Определено :Но6тем дава по-добре

Мнение от Левака »

bat.galin написа:отделно - не смятам 4е белиа Рибок се сре6та на дълбо4ини 1,20 -1:80, па било и ве4ер.
бат галине що си мисли6 4е белите не излизат на такава дълбо4ина :?: :roll:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Определено :Но6тем дава по-добре

Мнение от Бат Стан »

Левака написа:
bat.galin написа:отделно - не смятам 4е белиа Рибок се сре6та на дълбо4ини 1,20 -1:80, па било и ве4ер.
бат галине що си мисли6 4е белите не излизат на такава дълбо4ина :?: :roll:
Излизат, разбира се, но само в определени часове на деня - най-често сутрин и особено на свечеряване, когато се хранят активно и гонят дребосъка. Става въпрос най-вече за периода юни - октомври. Освен това си кълве и нощем.
За щуката - не съм специалист по нощното кълване.
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Аватар
bat.galin
Мнения: 1954
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

(1,20 - 1,80) + бяла риба

Мнение от bat.galin »

сега:
каквото си мисля ( 6то си мисли6 4е не пипа на 1,20 - 1,80) е разли4но от това, на какви дълбо4ини имам успех за бяла риба....
на мен ми пипа на дъно или плувка, на поне 3-4 метра дълбоко място....
такъв ми е опита , това пи6а....имам о6те да у4а, което е нормално,

дай боже да пипа всекиму.
Аватар
ivomil
Мнения: 37
Регистриран на: Сря Окт 31, 2007 9:02
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път

За "писалките"

Мнение от ivomil »

Здравейте, попаднах на един английски сайт, касаещ щуките, където е изложена тезата, че вземайки едрите щуки, които сме уловили на даден водоем, оставяме "писалките" без хищник, който да контролира броя им. Това от своя страна води до унищожаване на мирните риби, поради мобилността и агресивното поведение на "писалките", които нападат дори риби със собственият си размер (както казват англичаните "тероризират" водоема). В крайна сметка това води до изчезване на мирните риби от водоема, а размерът на щуката намалява драстично. Според тази статия този процес обикновено отнема около 2 до 4 години.
Аз, винаги съм връщал "писалките" във водоема и съм прибирал само по-едрите им събратя. Сега се замислям, всъщност правилно ли е това ?! :? А такива водоеми съм виждал......
Ето и линк към сайта:
http://www.pikezander.co.uk/pike.htm
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Мнение от bai ves »

Уви, всяка пролет си ловим белите риби на дълбочина 1.5- 3 м. Излиза и се въди там, а пък лятото на същите заходи излиза да търси дребосъка, кво да търси на 5- 13 м през лятото? Шарани ли или сомове? :lol:
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Мнение от angelarii »

Много интересна и поучителна тема.
Жалко, че отдавна не е споделян опит.

Преди време четох някъде, англичани си направили експеримент.
Пуснали в няколко басейна различни размери риби, подходящи за храна на щуката. Уклеи, бабушки, каракудки и т.н. Във всеки басейн пуснали по една щука. Отворили по биричка и започнали да наблюдават.
Какво се оказало?
При хранене щуката подбира жертвите по размер и после по вид. Имало щуки, които започвали от по-едрите, към по-дребните рибета. Имало и такива, които карали в обратният ред. Сменяли размера на рибите само след като свършвали тези с подходящият за тях.
Така, че е добре да ходим с различни рибета за стръв.
Една случка при мен малко обезмисля тази теза най-голямата щука, която съм хващал е 3,5 кг. хваната на река Искър, при с Ореховица. Хвана се на тапа със стръв 50-70 гр. каракуда. В коремът и имаше почти 30 см. рибе. Моето предположение е, че съм уцелил мястото за дрямка на тази щука и накрая не е издържала досадното рибе.

По-напред в темата стана въпрос какво яде щуката. Намирал съм в коремите кос и мишка и естествено рибета.
LFC till I die
Мнения: 135
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 11:08
Местоположение: Русе

Мнение от LFC till I die »

Аз последно когато лових щуки на тапа изпробвах два различни такъма.Единия стандартна тапа 20 гр. с метален повод и тройка 3-4 номер.Другия беше с булдо и монофилен повод с единична кука номер 1.За стръв уклей. Заметнах тапите на метър и нещо една от др.Единствен удар след 2 часа и то на булдото.Малка 700-800 гр. щука.Не зная дали е заради по финния такъм.Ще пробвам пак.
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Мнение от yankosan »

споделяш опит или имаш въпрос :?:
на река ли си ходил или вътрешен водоем :?:
RUMEN IVANOV
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 191
Регистриран на: Пет Ное 19, 2010 13:47
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 3 пъти

Мнение от RUMEN IVANOV »

кълве по всяко време стига да види подадената стръв,в ужасни жеги в началото на септември по ПЗ тапите подскачаха като луди мързеше ни да ходиме да ги вадиме щото като излезеш на слънце пищиш...дълбочината там е средно 1.20 м,трофейните са май найстина когато пойзстине водата така си мисля,напада водни кокошки и плъхове не знам дали ги изяжда или ги дави и убива от скука или че я дразнят,в корема на щука 11.200 дето сме хващали имаше прясна жаба още не разложена така че ги яде с сигурност,най трудно на мен поне ми е да я ловя през февруари,март хич нямам слука тия месеци.всъщност ако има щуки ще кълват каква им е работата.
RUMEN IVANOV
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 191
Регистриран на: Пет Ное 19, 2010 13:47
Местоположение: СОФИЯ
получил Браво: 3 пъти

Re: За "писалките"

Мнение от RUMEN IVANOV »

ivomil написа:Здравейте, попаднах на един английски сайт, касаещ щуките, където е изложена тезата, че вземайки едрите щуки, които сме уловили на даден водоем, оставяме "писалките" без хищник, който да контролира броя им. Това от своя страна води до унищожаване на мирните риби, поради мобилността и агресивното поведение на "писалките", които нападат дори риби със собственият си размер (както казват англичаните "тероризират" водоема). В крайна сметка това води до изчезване на мирните риби от водоема, а размерът на щуката намалява драстично. Според тази статия този процес обикновено отнема около 2 до 4 години.
Аз, винаги съм връщал "писалките" във водоема и съм прибирал само по-едрите им събратя. Сега се замислям, всъщност правилно ли е това ?! :? А такива водоеми съм виждал......
Ето и линк към сайта:
http://www.pikezander.co.uk/pike.htm
това няма логика колега и ти казвам защо,кубинки,каракудки,виолетки,червеноперки,слънчевки,уклейчета,щипочета, до тука са 7 вида мирни рибки,има шаранчета,кленчета,кротушки, и тн..обичайното присъствие на едно блато или езеро с щуки,на тия рибки популацията им е бясна и аз съм си мислил че съм ходил на тотално "изядени" от щуката гьолчета щото на 4 риболова съм мятал да видя какво има и едвам съм хващал нещо но на 5 тия път като отида и как си ловя щуките и се почне едно кълване на изброените видове и с ечудя от къде са се взели,на блатата на септември дето са изядени от години един човек с мухарка хвана 70 малки кленчета пред мен за 2 часа,ако има температура на водата нормална и не се спада и източва водоема няма проблем за популацията,има баланс в природата,вълците не изяждат всичко в гората.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”