червеи в тялото на костура

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
РибаР
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 23:47
Местоположение: Бургас

червеи в тялото на костура

Мнение от РибаР »

Здрвейте!
Открих червеи (тънки и червени) в тялото на костур, някой може ли да ми даде информация какво представляват? Дали е някакво заболяване и опасно ли е за човек?
Костура е уловен във р. Факийска (Бургас).
Благодаря.
Аватар
Ninam
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 22:49
Местоположение: Chattanooga, Tennessee

Мнение от Ninam »

И аз съм виждал малки,червени червейчета в корема на костур,но не мисля че това е опасно,никак даже.По-вероятно е това да са малки животинки с които се храни рибата.
РибаР
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 23:47
Местоположение: Бургас

Мнение от РибаР »

В корема да, но тези имат тънки червени червеи (между 2-4 см ) и са забити в месото му.
Аватар
Ninam
Мнения: 88
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 22:49
Местоположение: Chattanooga, Tennessee

Мнение от Ninam »

:? :? Ми потърси в някоя книга за болести по рибите.Аз не сам виждал такова нещо до сега,предполагам са някакви паразити :? Надявам се някой друг да ти помогне :wink:
РибаР
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 23:47
Местоположение: Бургас

Мнение от РибаР »

Благодаря
Аватар
ZLAK
Мнения: 2586
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 11:42
Риболов: ..?...О , да !
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 103 пъти
получил Браво: 137 пъти
Обратна връзка:

Мнение от ZLAK »

Момчета,
Тези червеи са паразити по рибата , а също така и доста опасни за човека. Ако месото се употребява без да е минало сериозна топлинна обработка , може да хванете тения от него. Последствията няма да ви ги разяснявам.
Препоръчвам ви да се отстранят колкото е възможно и след това рибата да се изпържи много добре или га се изпече , така че да не остава сурово месо.
" Рано или късно всеки рибар стига до спининга."
Алберт Айнщайн

Има два важни момента в живота на човек – единият е, когато се е появил на тоя свят, другият – когато е разбрал защо.
Марк Твен

Всички се оплакват от липсата на пари, а от липсата на ум - никой.
Еврейска мъдрост
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Аз направо не бих ял такава риба. :wink:
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Доколкото знам тези тънки червени червейчета /има ги и в попчетата, и в щуките по Дунава/ нямат нищо общо с тениите. Не че е много приятно да ядеш риба с такива "паразити", но след подходяща топлинна обработка би трябвало да са безвредни.

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
krasimir
Мнения: 3428
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2005 13:08
Местоположение: Стара Загора / София
дал Браво: 1 път
получил Браво: 4 пъти

ЗДр

Мнение от krasimir »

И аз не бих ял такава риба.Костур с чевеичета сьм хващал на ТЕЦ-2 !
Но след по сериозна обработка,малко кетчуп,лимонов сок и горчица може да не им усетиш вкусьт на червейчетата :lol:
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

http://www.visualsunlimited.com/browse/ ... 81421.html
Така ли изглеждат?
Ако се касае за Филометроидоза, тя не е опасна за човека. Причинители са нематодни (кръгли червеи) паразити от род Philometroides. Освен в перките, както е показано на снимката, те се локализират и под кожата, в бъбреците, черния дроб и плавателния мехур.
РибаР
Мнения: 33
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 23:47
Местоположение: Бургас

Мнение от РибаР »

Много приличат на тези ( може и да са същите) , но не бих рискувал.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Мнение от Cougar »

Щом ги има в костура значи и бялата риба в Мандренското езеро ще ги има. Последно чувах за тези червеи преди 15-тина години (пак там - Бургас), но след това рибата се беше очистила от тях. Обикновенно се появяват през много топли години но тази не е била такава.... :?
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Снимката е малко неясна, но предполагам, че са същите - дълги максимум десетина сантиметра, червени на цвят и наподобяват тънка тел. Виждал съм ги под кожата на попчетата, както и в основата на перките на щуките.
Това за топлите години е интересно, обаче не съм обръщал внимание, дали наистина е така...

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
TRAP
Мнения: 4663
Регистриран на: Пон Мар 14, 2005 23:45
Местоположение: София/Видин/
получил Браво: 1 път

Мнение от TRAP »

Мисля че заразяването с тези паразити по рибата беше Летоспироза ако не се лъжа.Предимо с паразита е заразена Щуката и Костура.
Аз ходя по брега и викам рибката да идва тя при мен сега.
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Колега Trap Лептоспирозата е заразно заболяване. Причинителите са микроорганизми, наречени Лептоспири, те не са видими с просто око.
В случая, според мен наистина се касае за Филометроидоза. Цикъла на този паразит е следния: Полово зрелите, оплодени женски на тези нематоди се локализират под кожата, често в основата на перките и в самите перки на засегнатите риби, като задния им край се подава извън кожата (дължината им е от 3- 4 до 10- 12 см). Освободените от тях ларви се локализират в различни Копеподи (зоопланктон), където претърпяват развитие. Рибата се инвазира при изяждане на опаразитени копеподи. Освободените в червата и ларви преминават през чревната стена в телесната празнина, след което се локализират във въздушния мехур, където става оплождането. Оплодените женски се локализират в гореспоменатите места. Оптималната температура за развитието на този паразит е 16 - 18 градуса. Масово заболяването се наблюдава през пролетта и есента.
Преди известно време във форум nariba, се писа за същия проблем при дунавските щуки.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”