червеи в тялото на костура

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

Добре де ама точно тези червените, тънките, дългите, дето стоят на топка и са в месото и под кожата на костура, опасни ли са за човека така и не разбрах.
Дано да не са, че докато ги забележа преди няколко години бая съм изял в това число и мариновани т.е. без термична обработка.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Мунчо »

Абе турил си някоя калория горница. Затлъстяването е опасно за здравето 8) ... :D
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Не, не са опасни.
Може би аз неволно те заблудих с писаното за Трихинелозата, за това и изтрих това мнение.
Заболяването Филометроидоза е безвредно за човека, и той по никакъв начин не може да боледува от него (дори да изяде сурова опаразитена риба).
Има ветеринарно санитарна препоръка тежко опаразитените риби (съдържащи над 30 паразита) да бъдат унищожавани, като единственото съображение е това, че нямат търговски вид.
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Зараза

Мнение от esox hunter »

Колеги преди време бях на Пясъка и в някои от костурите (малка част) там също има подобни паразити. Павката -EZOX ми спомена за това, поговорихме, той дори каза, че преди време е писал за това заболяване по рибите - т.н. "Котешки метил". Аз разбира се тогава се поразрових и ето част от това което открих: http://www.med2000.ru/n3/n54.htm
За съжаление е на руски. Имам и още по подробно написано по темата, така че ако ви интересува мога да го пусна като текст доплнително.
Този паразит съвсем не е безопасен и дори в някои области на Русия си имат сериозни проблеми с него и висока заболяемост сред хората. Впрочем трудно се лекува.
Ще добавя още нещо, тъй като руснаците са наблегнали основно на мирните риби, че се среща и в хищните (костур, щука и т.н.)
Доста материал изчетох тогава и поне по описанието на колегата мисля, че става въпрос за този метил. Все пак нека и той попрочете по темата и да каже отговаря ли на това което е видял.
Аз лично не бих вкусил такава риба, ако ще да е изпечена като въглен.
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Санитари

Мнение от esox hunter »

Павел Иванов написа: .....ся да не почнете па да ни ядете кат миналата година къде не оставихте Стенлито да стъпи на земята от бъзик :evil:
Павка тогава извършвахме добро санитарно дело т.е. прочиствахме гьола от паразити и зарази :wink:
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Колега esox hunter, моля не всявай паника сред населението :) !
Описторхозата (котешкия метил) наистина е много опасно заболяване. За наше щастие то не се среща в Б-я.
При него човек се инвазира, като изяжда опаразитена риба (необработена термично). Ларвите локализирани в мускулатурата на рибата изглеждат така: http://www.cdfound.to.it/img/fel7.jpg
Това по никакъв начин не съвпада с описанието "тънки, червени червейчета с дължина около 10 см.
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от esox hunter »

ricono написа:Колега esox hunter, моля не всявай паника сред населението :) !
Далеч съм от мисълта да всявам паника...иска ми се хората да са по предпазливи когато става въпрос за такива неща, защото понякога не е майтап работа.
ricono написа:Описторхозата (котешкия метил) наистина е много опасно заболяване. За наше щастие то не се среща в Б-я.
Знае ли се :roll: Не се среща защото нкой не се сеща да го потърси.Говорих с двама доктори тогава и те казаха, че ако имат някой с подобни симптоми, ще е последното нещо за което ще се сетят, ако изобщо се сетят. Дори и някой да е болен, ще му лепнат някаква друга диагноза и да се "лекува" Знаете какво е състоянието в момента с медицинската система. Тук има и доктори в този форум и моля да не се засягат лично...но все по често се чува за неправилно поставени диагнози и "лечения"
ricono написа:Ларвите локализирани в мускулатурата на рибата изглеждат така: http://www.cdfound.to.it/img/fel7.jpg
Това по никакъв начин не съвпада с описанието "тънки, червени червейчета с дължина около 10 см.
Цитат:
Этиология. Возбудителями описторхоза являются два вида трематод семейства Opisthorchidae: Opisthorchis felineus и Opisthorchis viverrini. 0. Feli-neus (синонимы: двуустка кошачья, двуустка сибирская) имеет плоское тело длиной 4—13 мм и шириной 1—3,5 мм. Ротовая присоска — у переднего конца тела, брюшная — на границе первой и второй четвертей тела. Яйца бледно-желтой окраски, с нежной двухконтурной оболочкой, с крышечкой на одном полюсе и утолщением скорлупы на противоположном конце; их размер 0,010-0,019 • 023-0,034 мм.

Вярно не става въпрос за чак 10 см-ви... Вероятно и да е друг паразит...Жалко че Павката от Златица- не може да се включи и да каже какво е неговото мнение
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

esox hunter:
"Цитат:
Этиология. Возбудителями описторхоза являются два вида трематод семейства Opisthorchidae: Opisthorchis felineus и Opisthorchis viverrini. 0. Feli-neus (синонимы: двуустка кошачья, двуустка сибирская) имеет плоское тело длиной 4—13 мм и шириной 1—3,5 мм. Ротовая присоска — у переднего конца тела, брюшная — на границе первой и второй четвертей тела. Яйца бледно-желтой окраски, с нежной двухконтурной оболочкой, с крышечкой на одном полюсе и утолщением скорлупы на противоположном конце; их размер 0,010-0,019 • 023-0,034 мм. "
Колега това е описание на възрастния (полово зрелия) паразит, който се локализира в жлъчните каналчета на черния дроб на опаразитените хора и други бозайници (лисици, котки, кучета, водни плъхове и др.).
http://www.atlas.or.kr/atlas/include/vi ... ml?uid=265
Това което съм показал е инвазиоспособната (тази от която се заразява човека) ларвна форма (метацеркарии), която е разположена в мускулатурата на рибата.
http://www.cdfound.to.it/img/fel7.jpg
Обърни внимание на показалеца 0.1 mm, големината на тези ларви е около 0.2 mm, но в никакъв случай 10 см.
Според мен, в случея писаното от теб трябва да бъде, като нова тема, за да не се смесват отделните заболявания - Филометроидоза и Описторхоза, които нямат нищо общо по между си.
Самия аз съм лекар (мъкар и ветеринарен) и не бих си позволил да пиша неща в които не съм сигурен. Но понеже нищо в природата не е 100 % съм съгласен с теб, че принципно хората трябва да са предпазливи и да консумират само добре термично обработена или узряла (при осоляване и мариноване) риба.
Аватар
esox hunter
Мнения: 1125
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 11:01
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

зарази

Мнение от esox hunter »

ricono написа: Самия аз съм лекар (мъкар и ветеринарен) и не бих си позволил да пиша неща в които не съм сигурен. Но понеже нищо в природата не е 100 % съм съгласен с теб, че принципно хората трябва да са предпазливи и да консумират само добре термично обработена или узряла (при осоляване и мариноване) риба.
Определено е добре че във форума имаме и ветеринарен лекар :D и разбира се мнението му, ще е по компетентно от моето.
Аз се интересувам чисто любителски и нямам претенции в случая т.е изказвам само предположение.
Ще се радвам, ако повече колеги обръщат внимание на тези неща.
EZOX
Мнения: 66
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:38
Риболов: СПИНИНГ

Мнение от EZOX »

ricono написа:Колега esox hunter, моля не всявай паника сред населението :) !
Описторхозата (котешкия метил) наистина е много опасно заболяване. За наше щастие то не се среща в Б-я.
При него човек се инвазира, като изяжда опаразитена риба (необработена термично). Ларвите локализирани в мускулатурата на рибата изглеждат така: http://www.cdfound.to.it/img/fel7.jpg
Това по никакъв начин не съвпада с описанието "тънки, червени червейчета с дължина около 10 см.
Е, колега , относно тънките червени червейчета с дължина около 10 см. , лично аз не се обезпокоих особено , когато преди няколко години хванах няколко костура заразени с тази гадост.Защо ли? Ами защото 10 сантиметрово червейче си е ясно видим обект за отстраняване,включително и поразеният участък от рибата.

НО! Когато преди 2 години , при одирането на костури уловени в яз.Пясъчник забелязах капсулки в месото (подобни на хайверени зрънца),от които при внимателно разрязване се раздвижиха миниатюрни плоски червейчета , доста внимателно се поразрових из специализираната литература , а също помолих за съдействие и местният ветиринар. Единсвено описанията на описторхозата съвпаднаха с гадовете , които открих в месото на костурите.ОБАЧЕ се споменава , че котешкият метил поразява и мирни риби ( но понеже тях не ги одираме си мислим ,че са здрави) Дори заразените риби не дават външни признаци на заболяване.

През 2003 и 2004година, около 10% от уловените в Пясъчник костури имаха капсулки в месото. Тези година около 2% са поразените риби.
За щастие,при добра термична обработка (поне така пише в дебелите книги) червейчетата от капсулките умират.

Наблюдателни колеги ми разказаха , че и в яз.Сопот има много поразени костури - около 20-30%.
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Колега, защо не занесеш такива риби в Института по експериментална патология и паразитология. 1113 София, ул. Акад. Г. Бончев, бл. 25. Тел. 72 24 26, Факс 71 01 07, E-mail: iepp@bas.bg
Там има секция по паразитни болести по рибите. Мисля, че там най-точно ще определят вида на паразита за който пишеш.
Аватар
Todor
Мнения: 977
Регистриран на: Чет Апр 28, 2005 15:54

Мнение от Todor »

Е ама вие пак ме шашнахте. Че точно жлъчката ме боли от 2 години. И един вижда камъни на ехографа друг не вижда. И таман ги бях зае..л докторите че нищо не разбират. И ми мина де, ама сега като прочетох взе да ме боли пак :D :D :D
EZOX
Мнения: 66
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:38
Риболов: СПИНИНГ

Мнение от EZOX »

ricono написа:Колега, защо не занесеш такива риби в Института по експериментална патология и паразитология. 1113 София, ул. Акад. Г. Бончев, бл. 25. Тел. 72 24 26, Факс 71 01 07, E-mail: iepp@bas.bg
Там има секция по паразитни болести по рибите. Мисля, че там най-точно ще определят вида на паразита за който пишеш.
Абсолютно си прав , колега. Настина там биха могли да определят вида на паразита най - точно. Проблемът ми обаче в този случай е , че изключително рядко пътувам до София (3 - 5 пъти в годината) и то само по много и спешни задачи и никога не разполагам с достатъчно време. Просто колегите от София биха се справили по- добре с тази задача.

За успокоение на TOD ще кажа , че съм консумирал от поразените костури , но след внимателно и щедро изрязване на капсулката с паразита.На болна риба съм откривал от 1 до 3 капсули. А е напълно възможно човек да не забележи всички поразени риби. Един от колегите с които ловихме , си набиваше пържен костур и без "кастрация" - не бил виждал нищо нередно в месото при одиране , въпреки че многократно съм го предупреждавал.Все още е с добро здраве. Аз - също.Така че , добрата термична обработка е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА.
ixm-xim
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Юни 19, 2005 19:20
Местоположение: Габрово

Мнение от ixm-xim »

Направих снимки на едни гадости под кожата на костура но незная как да ви ги предоставя.
Ако някой има желание да ми помогне :(
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Майстор Саки »

Колега, прати ми ги на този мейл: maistor.saki@gmail.com

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”