Буфало

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Буфало

Мнение от BOROOO »

Що за гад е тая риба? Интереса ми е провокиран от една друга тема, а и се сетих как веднъж на яз. Батак "нещо" така яко шляпаше навсякъде, а после дойде и един чичко да ми обясни, че това било "буфало" и той си бил хванал 3-4 кг. :shock: А аз защо не хванах?
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Иво
Мнения: 908
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:50

Мнение от Иво »

... каракуда... голяма каракуда... :lol: :lol: :lol:
БЕЗ ПАНИКА!
По-добре мъртъв пич - отколкото жив педал!
Аватар
Иво
Мнения: 908
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 12:50

Мнение от Иво »

БЕЗ ПАНИКА!
По-добре мъртъв пич - отколкото жив педал!
Аватар
SASHO
Мнения: 4749
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:57
Риболов: Спининг
Местоположение: София
дал Браво: 119 пъти
получил Браво: 1 път
Обратна връзка:

Мнение от SASHO »

До колкото знам има три вида разселени в БГ риби от буфаловите:

:arrow: Голямо (голямоусто) буфало, риба бивол
:arrow: Черно буфало
:arrow: Малкоусто буфало

Имам тук две снимки, но въобще не знам кое какво е: :?

Изображение

Изображение

Поздрави
"Това, което знам за спининга е толкова малко, че дори си мисля, че нищо не знам."

http://www.starividri.com
http://www.starividri.eu
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

големоусто буфало – Ictiobus cyprinellus, което достига до 120 см дължина и тегло от 45 кг; малкоусто буфало – Ictiobus bubalis, което достига 70 см дължина и тегло 18 кг, и черно буфало – Ictiobus niger, което достига 70 см на дължина и 10 кг на тегло.
Много големи тея риби бре :shock: .
Иво написа:... каракуда... голяма каракуда...
Значи и на чичото толкова му разбира фафлата! А иначе тогава язовира направо вреше и аз си викам: "Ей ся напрао ш' ги скъсам с муарката", щото някой ме беше метнал, че там има и клен (аз и до ден днешен такава риба от там не съм вадил, ама това е друга тема).
Та влизам аз с моята гуменячка при доста силен вятър и направо щях да се обеся със шнуреца, ама риба нъц. :lol:
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

Много колеги си мислят че са виждали такава риба!!! Буфалото е много рядка риба из нашите водоеми и често я бъркат с каракудата.До колкото знам с такъв вид риба е зарибявано по Бай Тошово време и не се възпроизвежда сама у нас.Аз съм виждал един единствен път такава риба към 5кг,и беше хваната на Веринско с мрежа.
Не е лошо Кучето да каже нещо по въпроса. :wink:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Ristich
Мнения: 627
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 15:57
Местоположение: гр. София

Мнение от Ristich »

По Северозападна България на големите таранки им викат буфало. Ходи им разправяй, че това е отделен вид риба! :) Левака знае за какво става въпрос :)
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Ristich написа:По Северозападна България на големите таранки им викат буфало. Ходи им разправяй, че това е отделен вид риба! :) Левака знае за какво става въпрос :)
На ез. Рабиша има буфало и се развъжда по естествен път. Това знам със сигурност, въпреки, че не съм я виждал тази риба. Още по комунизъма са зарибявали. Колегата Stefko нека каже повече, той миналата година беше споменал за тази риба и предполагам има повече инфо.
Аватар
Левака
Мнения: 5158
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:13
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от Левака »

За да не си чешем езиците напразно предлагам някой колега да покаже на снимка уловено Буфало в BG.
А това че се развъжда по естествен начин звучи доста фантастично. :lol: На много места в страната на едрите каракуди м казват буфало. :lol: :lol: :lol:
Убий глупака с мълчание.

http://sladkarnica-jasi.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
kriki
Мнения: 1539
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:29
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти

Мнение от kriki »

Левака написа:За да не си чешем езиците напразно предлагам някой колега да покаже на снимка уловено Буфало в BG.
А това че се развъжда по естествен начин звучи доста фантастично. :lol: На много места в страната на едрите каракуди м казват буфало. :lol: :lol: :lol:


:D :D :D

ПО северозападналата БГ и на едрите и на дребните каракуди си им викаме таранки. Това за буфалото в Рабиша го бях чувал още преди години, че е единственото място в БГ където се размножавало, може и да е слух, незнам. Иначе доста хора казват че го имало там, познавали го по високата гръбна перка, аз не съм го нито хващал нито виждал. Но сме ловили рекордни таранки на Рабиша и то по мнооого.
Тони
Мнения: 631
Регистриран на: Нед Мар 27, 2005 14:02
Местоположение: СОФИЯ

Мнение от Тони »

Малкоусто буфало - достига дължина 70см и тегло 18кг. У нас в процес на аклиматизация (по данни към 2000г :lol: )
Изображение
Голямоусто буфало, риба бивол - достига дължина 120см и тегло 45кг. У нас в процес на аклиматизация (по данни към 2000г :lol: )

Изображение
Черно буфало - достига дължина 70см и тегло 10кг. У нас в процес на аклиматизация (по данни към 2000г :lol: )

Изображение
Аватар
Stefko
Мнения: 1361
Регистриран на: Нед Май 29, 2005 9:31
Местоположение: София/Видин/
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 45 пъти

Мнение от Stefko »

На ез. Рабиша има буфало и се развъжда по естествен път. Това знам със сигурност, въпреки, че не съм я виждал тази риба. Още по комунизъма са зарибявали. Колегата Stefko нека каже повече, той миналата година беше споменал за тази риба и предполагам има повече инфо.
Здравейте! Наистина бях писал миналата година за един мой доста странен улов на ез. Рабиша. Ставаше дума за една рибка около килограм, която клъвна на царевица и която доста ме пообърка с външния си вид: хем приличаше на едра "таранка", хем беше сранно издължена и с по-едра глава :roll: Доколкото виждам от снимките на колегите буфалото има доста характерна гръбна перка, но за съжаление не си спомням "моя" екземпляр дали имаше точно такава. И досега се чудя точно каква бе уловената от мен риба?!??
Сещам се за една подобна риба преди години и в р. Дунав: колега до мен хвана нещо към 2 кг. , чиято външност по странен начин съчетаваше черти от кефал, шаран, таранка и бял амур :shock: :shock: И тогава никой от колегите на брега не можа да се произнесе със сигурност каква е рибата :?: Може просто да е бил някакъв мелез :roll:
Иначе моята информация за Рабиша не е много сигурна. Просто в разни справочници от "бай Тошово" време съм чел, че в езерото има такава риба и съм склонен да вярвам в това. Не мога да твърдя, че съм улавял буфало там или че съм виждал друг да е улавял такова... :oops: :oops:
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

За съжаление темата за буфалото беше ПХ! Имаше и хубави снимки!
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Буфало

Мнение от joro_olyмпус »

BOROOO написа:Що за гад е тая риба? Интереса ми е провокиран от една друга тема, а и се сетих как веднъж на яз. Батак "нещо" така яко шляпаше навсякъде, а после дойде и един чичко да ми обясни, че това било "буфало" и той си бил хванал 3-4 кг. :shock: А аз защо не хванах?
joro_olympus написа:Точно така, привнесените риби отвън засега само нарушават ихтиофауната. Зариби се с някакъв ихтиоматрял и си е...е м....а отсекаде. Някой да е хващал Буфало напоследък... Тъпотия...
Това ли ти провокира интереса?
EZOX
Мнения: 66
Регистриран на: Пон Дек 20, 2004 10:38
Риболов: СПИНИНГ

Мнение от EZOX »

Тони написа:Малкоусто буфало - достига дължина 70см и тегло 18кг. У нас в процес на аклиматизация (по данни към 2000г :lol: )
Точно такова рибе хванах през 1992 на язовирчето край с. Смолско - 46 см. дължина и тегло 2,5 кг. Определено има известни прилики с каракудата , но и разликите са сериозни - форма на гръбната перка,доста по-едри люспи , а изразено долно разположената уста е доста характерна разлика.

За огромно съжаление ,още същата година местната ловно-рибарска дружина СЪСИПА язовирчето. (Още един колега бе имал подобна слука преди мен - този , който ме заведе там.)

Сега язовирчето е арендовано и не знам дали нещичко е останало от малкоустите буфалчовци.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”