Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от stankof »

Ето какво и се случи на една сьомгова приателка от Доспат

http://stankof.snimka.bg/fishing/ribolo ... 3.27240251" onclick="window.open(this.href);return false;
http://stankof.snimka.bg/fishing/ribolo ... 3.27240261" onclick="window.open(this.href);return false;
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от stankof »

Извинявам се на всички за снимките че са в тавата и пораждат мисли за яко плюскане,но досега за съжаление съм нямал късмета да си уловя такава риба сам,където и да било(диво или платено) затова и рибата е в такъв вид снимана .Просто исках да покажа че наистина рибите приличат много на Американката,но са много по-дебели и угоени(рибата от снимката нямаше 40 см. а беше около килограм),и наистина са с свежо светло розово месо.Въдят ги на садките на Доспат и наистина са много вкусни и евтини,но за мен тази риба по красота немога да я наредя въобще даже и до американката,а за сравнение с балканката въобще неможе и да става въпрос.Мир!
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от Torsade »

Кажи тогава, като не си хващал такава дебела американка, откъде знаеш, че тази не прилича на нея?
А според вас, колеги, на тая снимка коя е сьомгата и коя е американката, или и двете са от един вид?
http://pastitwosport.com/wp-content/upl ... _small.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от Д-р Флекс »

Колегата Торсадо е натрупал доста горчивина в себе си... :roll:

Станкоф, рибата ти е екстра, и е чудесен риболовен трофей. С нищо не отстъпва на каквато и да е пъстърва - превъзхожда ги, според мен. Поздравления!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от Д-р Флекс »

Torsade написа:Кажи тогава, като не си хващал такава дебела американка, откъде знаеш, че тази не прилича на нея?
А според вас, колеги, на тая снимка коя е сьомгата и коя е американката, или и двете са от един вид?
http://pastitwosport.com/wp-content/upl ... _small.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


Това не са американки. Не зная, има ли сьомги в Уелс (не съм чувал да има), но, ако няма, значи и на двете снимки нямаме нито едното, нито другото - ерго, и двете са от един вид.
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от Ivan VP »

Първата от снимката на Торсадата е любителка на Фейсбук диетите с Демир Боазан. Втората е от БГ. Но работи за американска ИТ фирма. Има живот на лизинг и регулярен обяд всеки делничен ден. Също служебен автобус, който се движи по линията на градски транспорт. За извозване до ИТ американската фирма. Не ходи на ежемесечните си срещи с випусниците си. По обясними причини. В събота и неделя се ходи редовно в Лидл и новия Кауфлнед в кв. Слатина. За нея мъжът и често споделя пред колеги. Каква я взех, каква стана :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Преди години. Риболовец от квартал Дружба, улови на Искър към кв. Миленкиов. Риба 100% сивен. Има много свидетели на улова. Човека носи звучният прякор - Македонецо. В пъти по-силен риболовец от Бат Стан, но не толкова популярен. :D :D :D
Та дали сивенът на Македонецо е Macedonikus aвpius? :D Демек Македонски сивен.
След това. Как точно се е завъдил точно там. Ходя от дете там. Бае, 15 г. преди това. Но дори и за годишнината 1300 години България. Не съм чувал някой да е зарибявал със сивени.
Естествено теорията на Феликс Пуше, за самовъзникването на живота е отдавна отречена от Пастьор. :D
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от stankof »

Torsade написа:Кажи тогава, като не си хващал такава дебела американка, откъде знаеш, че тази не прилича на нея?
А според вас, колеги, на тая снимка коя е сьомгата и коя е американката, или и двете са от един вид?
http://pastitwosport.com/wp-content/upl ... _small.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;


Колега написал съм го мисля много точно и разбрано,че тази риба на снимката не е чиста американка,дори и само защото че месото й е розово(като на сьомга) и е прекалено дебела за габаритите си.Ти ако видиш изкормен човек със зелено месо вместо с типичното червено би ли казал категорично че това си е обикновен човек-Homo sapiens или е просто някакво UFO(може и да е хибрид между извънземно и човек),а може би си с някаква докторска степен в областта на генното инженерство и всички ние тук не сме видяли съответната ти диплома!Уважавам всеки колега тук,на първо място защото аз съм нов тук,но е добре да се говори с факти и доказателства а не просто ей тъй колкото да си пишем тука бисери......... 8)
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от Torsade »

Еееееее,
Не се стремя да пиша бисери.
Ама кажи ми, защо розовото месо да значи, че рибата е сьомга. Розовото месо се получава, когато се храният рибите с някои ракообразни. В рибарниците съответният химикал (астаксантин) или негов синтетичен аналог се добавят нарочно в храната, за да изглежда рибата "дива".
И розовото фламинго е розово по същата причина - храната.
Но не е сьомга.
А свободната интерпретация на фактите не е доказателство. Точно заради тази свободна интерпретация от доста хора в тая тема (нямам предвид художественото творчество на някои, на което съм почитател) тонът ми стана малко остър.
Ама не съм идеален. Таман се опитвам да създам нов вид микроб с 8 крака, 3 опашки, пие бира и може да лети, и съм се поизнервил.
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от naso »

Д-р Флекс написа:Колегата Торсадо е натрупал доста горчивина в себе си... :roll:

Станкоф, рибата ти е екстра, и е чудесен риболовен трофей. С нищо не отстъпва на каквато и да е пъстърва - превъзхожда ги, според мен. Поздравления!
Докторе. Доколкото разбирам тоя трофей, Станкоф го е закупил от садките. Но не разбрах като какъв му е продаден. Като американка или като сьомгова пъстърва
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от Д-р Флекс »

naso написа:
Д-р Флекс написа:Колегата Торсадо е натрупал доста горчивина в себе си... :roll:

Станкоф, рибата ти е екстра, и е чудесен риболовен трофей. С нищо не отстъпва на каквато и да е пъстърва - превъзхожда ги, според мен. Поздравления!
Докторе. Доколкото разбирам тоя трофей, Станкоф го е закупил от садките. Но не разбрах като какъв му е продаден. Като американка или като сьомгова пъстърва
Насо. Първо, такива трофеи наистина обитават водите на Доспат, снимката на ribata402 от по-назад го доказва, както и една моя тема отпреди 2 години - "Доспатски т(у)ич". Така че колегата Станкоф като нищо може да е заковал не една, а няколко такива. Още повече, Доспат му е на не повече от час път, и може да си ходи, когато поиска, за разлика от нас с теб. Второ, ако са му я продали от садките, със сигурност я е платил като сьомгова пъстърва, на цена, двойна върху цената за американката. Трето, нека има малко фън :D
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от naso »

stankof написа:Извинявам се на всички за снимките че са в тавата и пораждат мисли за яко плюскане,но досега за съжаление съм нямал късмета да си уловя такава риба сам,където и да било(диво или платено) затова и рибата е в такъв вид снимана .Просто исках да покажа че наистина рибите приличат много на Американката,но са много по-дебели и угоени(рибата от снимката нямаше 40 см. а беше около килограм),и наистина са с свежо светло розово месо.Въдят ги на садките на Доспат и наистина са много вкусни и евтини,но за мен тази риба по красота немога да я наредя въобще даже и до американката,а за сравнение с балканката въобще неможе и да става въпрос.Мир!
Ами аз така разбирам написаното от него. Че си я е купил човека. И затова ми е интересно като каква са му я продали.
Иначе знам че има едри пъстърви
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от Д-р Флекс »

Е, аз пък изтълкувах цитираното, като че тази му е била първата голяма. Все едно. Вече отдавна е изядена.
Станимир
Мнения: 1760
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от Станимир »

smog написа:Разбирам, че те интересува кулинарното в риболова и за това мисля, че трябва да смениш подфорума или най-добре форума :wink:
Ще разясня малко (имам малки деца и съм свикнал да обяснявам подробно и по няколко пъти - не ми пречи)
1. Интересува ме как така американката си сменя костната система? И тази ли промяна става от ракообразните като цвета на месото?
2. Понякога пъстърва, хваната на жива стръв нагълтва до ..... и не оцелява след ваденето на куката. И да беше оцеляла, сигурно пак щеше да свърши на масата (не задължително моята) по простата причина, че е от арендован язовир.

По-здрави,
Станимир
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
stankof
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 0:44
Риболов: Спинингов риболов
Местоположение: Родопите
дал Браво: 157 пъти
получил Браво: 141 пъти

Re: Сьомгова пъстърва - факти и коментари

Мнение от stankof »

Д-р Флекс написа:
naso написа:
Д-р Флекс написа:Колегата Торсадо е натрупал доста горчивина в себе си... :roll:

Станкоф, рибата ти е екстра, и е чудесен риболовен трофей. С нищо не отстъпва на каквато и да е пъстърва - превъзхожда ги, според мен. Поздравления!
Докторе. Доколкото разбирам тоя трофей, Станкоф го е закупил от садките. Но не разбрах като какъв му е продаден. Като американка или като сьомгова пъстърва
Насо. Първо, такива трофеи наистина обитават водите на Доспат, снимката на ribata402 от по-назад го доказва, както и една моя тема отпреди 2 години - "Доспатски т(у)ич". Така че колегата Станкоф като нищо може да е заковал не една, а няколко такива. Още повече, Доспат му е на не повече от час път, и може да си ходи, когато поиска, за разлика от нас с теб. Второ, ако са му я продали от садките, със сигурност я е платил като сьомгова пъстърва, на цена, двойна върху цената за американката. Трето, нека има малко фън :D
Драги колеги ще поясня малко тук нещата за да стане по ясно:
1.Рибата не съм я хванал сам(за съжаление),а са ми я дали от садките като много предишни пъти когато съм вземал,но сас сигурност в язовира има такива риби защото от садките изпускат периодично,а и има колеги които са хващали като колегата "ribata402".
2.За мен въпросната сьомгова пъстърва,която е някаква разновидност на американката със сигурност съществува(без да споря как е получен този вид или подвид,чрез естествена кръстоска на американка със сьомга или е някое ГМО),но хората са ми показвали че и двата вида риби на садките(американката и сьомговата) се хранят с една и съща храна,а не с различна,така че вие ми обяснете след като и двата вида риби ядът една и съща храна,как едните стават с розово месо,а другите си остават с бяло,на мен не ми се варзва нещо това!
3.И не на последно място,цената и не е толкова висока колкото предполагат повечето колеги,вземам я за по 10 лева килограма(тази цена е за свой де,длъжен сам да отбележа,иначе е по скъпа)
4.И накрая се извинявам че съм пуснал снимка на риба в тавата подготвена за клйопане,но я пуснах с единствената цел да се види че месото й е розово найстина(друг е въпроса че когато съм я снимал не съм снимал специално цвета на месото,но все пак си личи).
И ще съм много радостен ако от тази година имам късмета сам да си я ловя в язовира,а не да ми я носят от садките,но това времето ще го покаже,пожелавам на всеки да си хване такава риба на свободно,а не на рибарник и да и се наслади кои както сметне за добре,като я релийзне или я бодне с бутилка Шардоне..........
Успех колеги и наслука!
ПАЗИ БОЖЕ ОТ НЕКАНЕН ГОСТ ОТ ГНИЛ МОСТ И ОТ ЧОВЕК ПРОСТ НА ГОЛЯМ ПОСТ!
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”