Зарибяване на BASS в България

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4566 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от outsider »

esox22 написа:
Преди време сме имали други чиновници - хора с ентусиазъм и интерес към природата. Вкарали са много чужди видове, някои от които са останали.
за съжаление , преди години не само у нас е имало такива "ентусиасти" - хора без никакво разбиране на природните закони , арогантни кандидат-богове , виновни за екологичните безумия в Европа и по света. :?

Те тука добре обобщаваш нещата:
Нови видове се вкарват по две причини:
1. Ефективно използване на водоемите: Бял и черен амур, канален и африкански сом, бяла риба, американка и др.
2. За разнообразие и красота:
Изразът "ефективно използване на водоемите" е лишен от всякакво съдържание - тоест не означава абсолютно нищо. Те биха били точно толкова добре използвани и с местните видове риба , без насилие над природата. Що се отнася до "разнообразие и красота" , красотата е адски субективно нещо , и не може в никакъв случай да бъце повод за намеса в естественото РАЗНООБРАЗИЕ на една екосистема. Мене ако питаш , червеноперката е риба с неописуема красота , която бие без всякакво усилие всичките изброени от теб кандидати за рибарския рай в Овчарица , взети заедно. Единственият довод , който бих могъл да приема , за заселването на екзотичен животински или растителен вид , там ,където не му е мястото , това е спасяването от гладна смърт на бедстващо местно население. И то след като се докаже и проучи , че друго спасение наистина няма.
В някой от горните си постове , посочваш , че не може и вълкът да е сит , и агнето -цяло : не може да има изобилие от хищна и мирна риба в един и същи водоем...Това показва прекрасно , на какви заблуждения градиш тезата си за решаване на проблема. Направи едно кръгче из Франция - а съм сигурен , че и в други европейски страни е така , и ще се убедиш с очите си , как работи една естествена екосистема : има огромно количество хищна риба от всички европейски видове , и в същото време , има мирни риби за пълен живарник. Това е напълно естествено и нормално положение на нещата - хищниците , за стотици хиляди или милиони години , са се нагодили към плодовитостта на плячката си , и метаболизмът им е еволюирал така , че да изяждат колкото трябва - нещо което няма как да стане с въведен отвън хищен вид. Мирните риби пък , са с нужната плодовитост за да оцелеe вида под натиска на "родните " хищници. Единственото нещо , което човека контролира , е себе си - забранен период за хищниците , определен минимален размер за прибиране , и дневна норма. За останалото природата си знае работата.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от esox22 »

Май в България няма чист толстолоб. Всички са хибриди и не се знае какво точно филтрират.
Иначе белия фитрира водорасли с което е полезен а пъстрия филтрира зоопланктон с което вреден.
Така че кашата е голяма :D
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1377 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от Д-р Флекс »

Филтрират, дръжки филтрират... Маат мЕсо като невидели!!! На Първи скендер, на Овчарица, с очите си видях, как им сипаха една каручка говежди месни отпадъци, и един пъстър толстолоб на три метра от мен стръвно загриза голям телешки джолан... изяли са до крак есетрата, дето на времето я е пуснал Нончо, и сега са подпукали белите риби и сомовете! :idea: Всичко се обърка вече в тази държава. Дойде, както казва народа, време заек вук да ебе, и он да си трае - е, и с рибите е така :D
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от esox22 »

И шараните са лоши.
51 и 52 секунда стопирайте:
http://www.youtube.com/watch?v=E9kgauLeXSE" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

леле как го потопи .... тцттцтцц :д иначе съм чувал че всяка риба като стане голяма става хищник... но дали е вярно не знам :)
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1377 пъти
получил Браво: 423 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от Д-р Флекс »

Вярно е. Също както с хората.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от naso »

За Кадънчето ли става въпрос. Какво ги направиха рибите
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от antivik »

За Кадънче - то, но какво са сторили с рибите нямам представа. Последно колеги които са ходили споделиха, че е източен до дъно, а че и кучетата измрели от глад вързани. :evil:
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
antoanBS
Мнения: 452
Регистриран на: Нед Май 17, 2009 17:33
Риболов: Spining ribolov s kayak
Местоположение: burgas
дал Браво: 1 път
получил Браво: 6 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от antoanBS »

момчета а защо забравихте най големия регулатор бай мангал и парашутистите те няма да му позволят да просъществува на баса.Понеже аз практикувам само риболов на спининг и се чувствам адски тъпо когато отида с въдицата примерно на мандра и ме гледат умно и ме мислят за луд секи парашутист само тоя се прави на рибар и така като си покъпя един час воблерите посмеят ми се парашутягитеи си тръгвам аз съм за баса да видим колко ще оцелее
nespori s glupak 6tete svali na negovoto nivo i 6te te bie s opit
Hobie mirage drive outback
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

попринцип хората сме най големите вредители ... а иначе колега и аз така си къпя воблерите и силиконките... :Д и ми се смеят хората но кво да се прави такъв е живота :)
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от quietriot »

Айде стига ревали, бас има пуснат одавна в едно частно гьоле в южна България....повече не казвам.
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

ама платено или не платено ???
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от quietriot »

ristaka написа:ама платено или не платено ???
частно !
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

ахам мерси за информацията и аз съм от западна България но не съм чул ... дано се развият ид асе приспособът :) ще е удоволствие за мен след некоя годинка ако имам честа да отида на такъв водоем където има бас дори и да е платено :)
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от BOROOO »

Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”