Зарибяване на BASS в България

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от yuri todorov »

Това е Стайп Басс........ не Блек Басс!


Рекорда на Блек Басс е - 10.12 килограма - 73.5 сантиметра
Изображение

Тук са детайлите за рибата и улавянето

http://www.outdooroddities.com/2010/03/ ... outh-bass/" onclick="window.open(this.href);return false;


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от pux »

esox22 написа:...Сивените са далече от вкусовите качества на балканките и американките , но ги внесоха да му се радват хората...
:lol: :lol: :lol: Колега, ако някога имаш шанса да опиташ див, езерен сивен, от 1/2 нагоре може и да си промениш кардинално мнението. Иначе, донякъде съм съгласен - по вкусови качества сивените са далеч, далеч .... напред :wink:.

Поздарви
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

такова чудо не съм ял ... но баща ми ходи на Гърция по Кавала и Керамоти и донесе 4-5 вида морска риба и нито една нямаше вкусовите качества на балканска пъстърва.. :)
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от antivik »

ristaka написа:такова чудо не съм ял ... но баща ми ходи на Гърция по Кавала и Керамоти и донесе 4-5 вида морска риба и нито една нямаше вкусовите качества на балканска пъстърва.. :)
:o Че какво общо има сивена с морските риби....до колкото знам сивена и сладководен :?
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

сладководен е просто давам пример със моя случка че и морските ги хвалят много но на мене лично не ми харесаха дали защото не съм свикнал не знам ???
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от esox22 »

Езерен сивен съм виждал само на снимка.
Ял съм порционни сивени от платен водоем - бяха сухи и безвкусни.
Нещата са субективни когато опре до вкус.
Хайде наслука.
Аватар
ristaka
Мнения: 59
Регистриран на: Чет Дек 20, 2012 2:05
Местоположение: Благоевград

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от ristaka »

esox22 написа:Езерен сивен съм виждал само на снимка.
Ял съм порционни сивени от платен водоем - бяха сухи и безвкусни.
Нещата са субективни когато опре до вкус.
Хайде наслука.

да а и определено има начин и как се приготвя :)
Над силата е единствено способността да я контролираме.

Catch the moment, Release the fish.
Аватар
wertus
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 22:04
Риболов: риболов с изкуствени примамки
Местоположение: Oldenburg, Deutschland
дал Браво: 53 пъти
получил Браво: 76 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от wertus »

esox22 написа:.....
Нещата са субективни когато опре до вкус.
Хайде наслука.
Да така е! На вкуса и на цвет- товарищи нет ...руска мноооого вярна поговорка. Та да споделя и аз личното си виждане, относно вкусовите качества на пъстървовите риби. Макар че откак почнах да ловя сладководни риби, много рядко ми се случва да ги опитвам.......въпрос на психика и морал донякъде...та на въпроса - плюсовете са плюсове щото са плюсове :D :
1. Американка от платен гьол - +
2. Дива американка - ++
3. Сивен от платен гьол - +++
4. Балканка от платен гьол - +++
5. Дива балканка от река - ++++++
6. Див сивен(планинско езеро) -++++++++++
7. Дива балканка от планинско езеро- ++++++++++++++++++++++++++++
8. Дива американка от планинско езеро още не съм улавял.....
Както казах, всичко е субективно.
"Мне, просто живота е кратък, и всеки миг удоволствие трее се консумира в цялятя му пълнота. Седиш си на чардака уморен от деня, а пред теб тече чиста, спокойна река... :D"- Чичо Док
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от esox22 »

Аз вече релиизвам всичко и няма как да пробвам на вкус рибите които хващам.
Но все пак забелязвам , че сивена вече го няма по магазините.
Някви проблеми с размножаването ли, не е ли изгоден като аквакултура :roll:
Вие може да знаете повече :D
А по темата за бас-а.
Повечето от вас са ходили на зоологическа и са видели неща които обикновено са по телевизията.
Животните са наблъскани в клетки и се мъчат за нашия кеф.
А иначе моите идеи за водоеми с тропически риби били непрактични.
Примерът с фалиралия водоем показва, че освен от риби трябва да разбираш и от мениджмънт:
Само в София има такова струпване на хора и капитали, където рискът би бил най-малък.
Но и Пловдив вървеше добре и там си направиха митичното Малко Топло.
Пак казвам , че България не е малка и има място както за басове, така и за резервати, зарибяване с месни уязвими видове и др.

Хайде наслука!!
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от yuri todorov »

Мисля, че няма нито един в тази тема, който да е виждал Бас в естествената му среда. Това е езерна риба и в реките не може да се размножава. Хващал съм само един бас в Мисури и то с рачило и то 5 см. Рибарите казаха , че се хващали рядко единични екземляри.
И да отнесе наводнение гьола, басовете няма да дебнат зад всеки камък в реките :D
................................................................
Рано или късно Бас ще има. Средната класа трябва да има къде да остави парите си. 8) Разбира се , процесът трябва да се контролира. :!:
....................................................................
Все пак мисля , че покрай форума , човек се стимулира да чете книги и да рови в нета, така се качва нивото. :wink:



Колега esox22

Басс има на много различни места по целия свят, коя точно е ,,естествената му среда,, е твърде неясно понятие.
Не са един и двама от форума които са ,,виждал Бас в естествената му среда,,
Много българи от години обикалят по света за да ловят различна екзотична риба къде ли не, така че препоръчвам по внимателно и полека с такъв тип заключения.

Каква точно риба е басс-а, езерна, речна и т.н., къде може и къде не може да живее и размножава, може много дълго да спорим! Има го на много и различни места а и по принцип е доста приспособим вид. Това за рачилото и че не си виждал басс в река, е съвсем друг въпрос.

http://www.youtube.com/watch?v=Ns_jCMCzAcQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Басс-а никъде по света не се слави като рибата на средната класа, дори и в най-развитите общества. Риболова на басс като цяло е скъпо удоволствие :idea:

И накрая четенето на книги и ровенето в нета - от една страна, и демонстрирането на познания посредством писане във форуми - от друга, са две много различни неща.
Първото със сигурност винаги обогатява и покачва нивото, докато второто - много често, не!

Поздрави!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от esox22 »

Всъщност за размножаването на бас не знам много, но когато четох за белият амур в САЩ имаше доста материали които го плюят , че изяждал водораслите и прецаквал размножаването на басовете.
Виждал съм малки басове в малка река във Вирджиния, но по надолу имаше езеро, може да са се качили от него.
Когато Мисури започна да се оттегля се появиха пресъхнали локви с много измрели малки рибки в тях.
Основно бяха шаранчета, каракуди, толстолопи и по някой малък бас,слънчевка, крапи и алигаторова щука.Нито едно сомче. Явно не липсва хранителен ресурс за басовете, но нещо им пречи да се размножават. А сомовете и щуките не могат да регулират нашествениците и от там идват филмите със инвазията на толстолопа.
Доста тъжно наистина.
Наблизо пък направиха рибен парк с пейки като докараха вода от Мисисипи. И в тази река нямаше басове, та бяха зарибявали със цистерни басове по около 1 кг.
Рибите са корави, но размножаването е финен процес.
В Струма всяка година пристигат хиляди костури и бибани от Лобош. Нито един не успя да се размножи.
В Америка има басове почти навсякъде и всеки може да хване, но за големи риби вече се намесва туриситическата индустрия , а там отиват много пари.
Аз не можах да отида за басове защото се движех с колело, та затова го давах повече шаранаджия.
Баса върши същата работа като щуката, но е по-атрактивен и месото му не е особено хубаво, особенно на големите екземпляри.
Така, че ще очакваме развитието на нещата..
Станимир
Мнения: 1760
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от Станимир »

esox22 написа: Аз не можах да отида за басове защото се движех с колело, та затова го давах повече шаранаджия.
Извинявам се, че не по темата, ама... :oops:

Въпросния Басс не се ли лови на спининг?
Шаранджиите не ходеха ли с по три ремаркета багаж - пет въдици, стойки, легло, палатки, чували с топчета и т.п.
Или аз нещо съвсем съм се побъркАл (което не е изключено) или колегата има някакво много интересно колело, което не може да носи спининг, но качва три кубика шаранджийски багаж... :mrgreen:
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от naso »

Станимир написа:
esox22 написа: Аз не можах да отида за басове защото се движех с колело, та затова го давах повече шаранаджия.
Извинявам се, че не по темата, ама... :oops:

Въпросния Басс не се ли лови на спининг?
Шаранджиите не ходеха ли с по три ремаркета багаж - пет въдици, стойки, легло, палатки, чували с топчета и т.п.
Или аз нещо съвсем съм се побъркАл (което не е изключено) или колегата има някакво много интересно колело, което не може да носи спининг, но качва три кубика шаранджийски багаж... :mrgreen:
:D Това важи за европейските шаранджии. Понятието американски шаранджия май не съществува. Както и австралииски
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от esox22 »

Колега Станимир, проблема не е в багажа а в разстоянията.
Живеех близо до сливането на Мисури с Мисисипи. Езерата с бас бяха твърде далеч за да мога да ги достигна с колело.
А шараните ловях с една спинингова въдица и китайско 0.80. Като се хване нещо над 5 кг. нямах никакъв контрол върху рибата.
Там шарана е вредител и за него се продават само куки, нищо повече.
По магазините се набляга на изкуствените примамки за бас и всичко за сомовете.
:fish2:
Станимир
Мнения: 1760
Регистриран на: Пон Юли 10, 2006 16:28
Местоположение: София
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Зарибяване на BASS в България

Мнение от Станимир »

esox22 написа:Колега Станимир, проблема не е в багажа а в разстоянията.
Живеех близо до сливането на Мисури с Мисисипи. Езерата с бас бяха твърде далеч за да мога да ги достигна с колело.
А шараните ловях с една спинингова въдица и китайско 0.80. Като се хване нещо над 5 кг. нямах никакъв контрол върху рибата.
Там шарана е вредител и за него се продават само куки, нищо повече.
По магазините се набляга на изкуствените примамки за бас и всичко за сомовете.
:fish2:
Благодаря, че приемаш позитивно майтапа! :)

Шегата настрана, интересно ми е наистина - зад голямата локва практикуват ли изобщо плувкарски риболов в европейския му вид? Забелязвам, че по магазините им почти няма въдици и макари за "на леко"...
outsider написа:ПъСъ - "улов" е термин от жаргона на корсфишинга , също като "дропер" или "изтичане". Не ни обръщай внимание.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”