Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното течение

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
dobrikk
Мнения: 642
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното течение

Мнение от dobrikk »

Здравейте,

имам едно наблюдение, което бих искал да помоля хората, които могат да коментират.

Става въпрос за следното.

Често риболовствам по р.Луда Камчия в районна на с. Везенково. От известно време забелязвам, че черната мряна и клена значително са се загубили, смисъл че последните години черна мряна почти не съм улавял и не съм виждал, а клена вече не е това което беше. Да не говорим, че риби като кротушката и щипока напълно изчезнаха. За сметка на това пък забелязвам постоянно присъствие на червеноперка и таранка. Дори костура, който се появи преди около 20 години и изживя бум сега рядко се улавя. Вярно, че реката се промени, появиха се водорасли, но дали е толкова замърсена, че тези риби да изчезнат.

Ако някой има наблюдение за този участък от извора до язовир Камчия да сподели.

Поздрави!
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от esox22 »

Най-вероятно има проблем с кислородните нива, замърсяване, наносни частици, бактерии и др. Щом каракудата запълва нишите значи нещата са много зле. Тя хвърля много хайвер, които не е претенциозен и след време става доминиращ вид във водоема.
Това е явление много реки, предвид човешката дейност и промененият климат.
Ако нещата продължават така, може би ще се наложи изкуствено размножаване на мрени, кефали, щипоци и др. за да се запази биоразнообарзието.
Трагедия :(
suhia_ribar
Мнения: 222
Регистриран на: Чет Яну 14, 2010 18:14
Местоположение: София/Силистра
дал Браво: 2 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от suhia_ribar »

Ако някъде над този район има водохващане,ясна е работата....
Клуб по спортен риболов "Балканка"
dobrikk
Мнения: 642
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от dobrikk »

suhia_ribar написа:Ако някъде над този район има водохващане,ясна е работата....
Ами няма водохващане, доколкото знам, а и зимно-пролетния сезон си има вода доволно - бърза, студена, бистра.

Един местен ми обясняваше, че това било вследствие от полигона в Ново село, където гърмели със заряди обеднен уран, но не знам как това може да доведе до изчезване на споменатите видове, а и не знам дали е вярно въобще.

За това и се надявам някой с повече информация или наблюдение да сподели.
speak
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Авг 18, 2007 21:47
Местоположение: Burgas

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от speak »

Факторите май не са един-два.Главното е че по реката в района има все повече и повече бракониери.Вече освен местните,и доста от "гостите" бракониерстват.А такива "гости" има всеки уикенд ,като се случва вече на един вир едновременно да пускат мрежи различни хора. :cry: Преди нямаше такова нещо. Глобалното затопляне,реката лятно време е все по-малка на няколко пъти почти пресъхна последното десетилетие.В допълнение на това има хора които си напояват нивите с вода от реката,което в маловодието си оказва влияние.Кефал си има ,все още в добри количества.А боклуците....Котел,Градец,Ичера и още други всичко си изхвърлят в реката.Около тях бреговете приличат на бунище.2012 с приятелче поспряхме малко под Котел ей така за пробата.Бях отвратен,освен боклуците по брега,във водата плуваха разни масла от промишлената зона,в допълнение реката беше странно запенена и миришеше на перилен препарат.... :evil: Мряна има но трябва да познаваш добре реката.За сметка на това пък също забелязвам трайното присъствие на дребна бабушка,както и таранките.Костура верно издребня,последните няколко години май нямам мерен,но пък такива по пръст колкото щеш.Морунажа последните години се изгуби също.Една любима дестинация в миналото и не толкова в настоящето.За съжаление.
dobrikk
Мнения: 642
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от dobrikk »

Мдаа, циганизацията е повсеместна.

За боклуците и аз съм потресен, но при нас са предимно механични на пръв поглед. Последния път не можах да си набера коприва покрай реката, защото навсякъде беше пълно с отврат пластмаси и памперси.

Значи наблюденията ми се потвърждават. Поредното "райско" местенце станало жертва на родния ни геноцид.

То накрая ще трябва да си направим по един аквариум и да си седим в къщи :( :(
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от Doktor-5 »

Как няма да изчезнат бе колега, в този регион всичкото башибозук, начело с Кюфтендж Серкмеджан Барутчи Оглу е с мрежи и нелегално ловно оръжие (тъпкалници и кремаклийки) и квото може да се изяде се изяжда на момента. Живял съм в този регион и са ми ясни всите им нрави. :evil:
Като пресъхне рекичката и рибата се събере по локвите, кво очакваш. После на пролет при вдигане на нивото, много ясно влизат видовете от язовира и се наместват в освободената ниша, По някога пък не могат да се върнат обратно и остават като местен вид.
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от naso »

Миналото лято ходих от Караджейката нагоре към Ичера. Беше хубаво и хванах няколко кефалчета 200-300гр.
Харесва ми тоя район откъм природа, а и един от най-красивите водопади Медвенския е наблизо.
dobrikk
Мнения: 642
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от dobrikk »

naso написа:Миналото лято ходих от Караджейката нагоре към Ичера. Беше хубаво и хванах няколко кефалчета 200-300гр.
Харесва ми тоя район откъм природа, а и един от най-красивите водопади Медвенския е наблизо.
Еле па ако беше видял района преди 20-на годинки, ама то тва май навсякъде е така. Деградация.
Аватар
Ribolinov
Мнения: 148
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 12:36

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от Ribolinov »

Това, което забелязвам напоследък, е че бързицата печели ареал, главно за сметка на кефала, мряната и кротушката. Струва ми се, че кефалът се поизтегли заради непостоянното речно ниво и не толкова липсата на вода, колкото все по-честите прииждания на реката, останалото го вършат бракониерите. За мряната не знам, допреди 9-10 години беше доста се навъдила, но постепенно намаля. Все още я улучвам в някои вирове, не всяка година. Има си я, но не е навсякъде, все пак иска и чиста вода :). Ако помпената станция до с. Градец се брои за водохващане, от време на време доставя вода за Каябаш, но тя не работи постоянно и не я считам за проблем.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от naso »

Ribolinov написа:Това, което забелязвам напоследък, е че бързицата печели ареал...
Коя риба наричате бързица
Аватар
Ribolinov
Мнения: 148
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 12:36

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от Ribolinov »

naso написа:
Ribolinov написа:Това, което забелязвам напоследък, е че бързицата печели ареал...
Коя риба наричате бързица
Струва ми се, че блескавец й е официалното име :) Преди ги нямаше толкова много, но последните няколко години са се навъдили и буквално са навсякъде.
Аватар
Torsade
Мнения: 547
Регистриран на: Пон Май 16, 2005 23:33
Местоположение: София
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от Torsade »

Изображение
Toва ли имаш предвид?
Malibukayak X-13
><((((*>
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от Петър Милков »

Torsade написа:Изображение
Toва ли имаш предвид?
Alburnoides bipunctatus! В Северозападна България на това рибе му викат Беловар , а иначе официално се нарича Пръскач , може и Говедарка и Блескавец да е , ама все пак важното за разпознаванете му е латинското наименовение на видовете и родове по класификация !
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от naso »

Ribolinov написа:
naso написа:
Ribolinov написа:Това, което забелязвам напоследък, е че бързицата печели ареал...
Коя риба наричате бързица
Струва ми се, че блескавец й е официалното име :) Преди ги нямаше толкова много, но последните няколко години са се навъдили и буквално са навсякъде.
Ние му казваме пръскач, както е споменал и колегата. Правилно си забелязал. Щом кефала намалява, тази рибка се увеличава, защото тя е основната му храна. Освен това я харесват и другите хищници в реките където ги има
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”