Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното течение

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
dobrikk
Мнения: 643
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от dobrikk »

Ами да ви кажа тази риба и преди си я имаше много. Не мисля, че се е навъдила много.
Но пък, както писах по-горе се навъди много червеноперка (никога не е имало), каракуда (също) и шаран дори.

Имайте предвид, че става въпрос за планинска/полупланинска в горното течение река.

Ами така е черната мряна и клена изчезнаха, както изчезнаха и българите от селото де (не го бъркайте с расизъм, а просто статистика). Нормално е явно, света се променя постоянно!
Аватар
Ribolinov
Мнения: 148
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 12:36

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от Ribolinov »

dobrikk написа:Ами да ви кажа тази риба и преди си я имаше много. Не мисля, че се е навъдила много.
Но пък, както писах по-горе се навъди много червеноперка (никога не е имало), каракуда (също) и шаран дори.
Струва ми се, че говорим за две отделни зони от този участък на реката :) Моите наблюдения са за малко по-горните участъци - около с. Градец и нагоре. Преди време кефалът беше цар по тези места - даже и дребосъците бяха предимно кленчета. Той остана само във вировете, които не се променят трайно с изменението на коритото от силната вода. Сега дребосъкът е основно от бързица, стигнали са чак до Котел - в най-голямата мръсотия живеят и не им пука :D Даже лещанките са притеснени до известна степен - имат силен конкурент за храна. Колкото до последните - и те се понавъдиха, според принципа, който каза naso - изчезна им естественият враг в лицето на американската пъстърва :)
На с. Везенково не съм ходил от много години - последният път като ходих се навъртаха обичайните обитатели - кефали и морунаш. Наистина е учудващо за река с такова течение как оцеляват шарановите риби, че се и развиват, но дето викаш - променят се нещата :)
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от esox22 »

Бе да не ви се меся в дискусята , но все пак: :D
1. Американската пъстърва е уязвима откъм бракониери, рибари-месари и в у нас не се размножава.И не може никъде да бъде регулатор. След време ако се оправи живота и това ще стане.
2.Кефалът намалява по различни прични и пръскача увеличава популациите.При повече кефали ще се изяждат малките пръскачи и ще има повече големи.Което е добре за риболова.
3.Пролетните води да не ви заблуждават , че реките са кислородни. :!:
В ход е глобалният проблем: повече топлина :arrow: повече валежи :arrow: по-бързо изсушаванена горите и в реултат заблатени реки с висока лятна температура. И идва времето на каракудата и шарана.
Така, че ако не се овладее глобално затопляне преди белите мечки може да си отдие и кефала :(
Аватар
Ribolinov
Мнения: 148
Регистриран на: Пет Авг 25, 2006 12:36

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от Ribolinov »

esox22 написа:Бе да не ви се меся в дискусята , но все пак: :D
1. Американската пъстърва е уязвима откъм бракониери, рибари-месари и в у нас не се размножава.И не може никъде да бъде регулатор. След време ако се оправи живота и това ще стане.
Беше доста добър такъв за един немалък период, докато имаше охранявани рибарници, в случая изкуствено въведен нелош регулатор :) Иначе за другото си е така :)
dobrikk
Мнения: 643
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 15:54
Местоположение: Бургас
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 124 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от dobrikk »

Пореден неприятен факт е, че костура вече е опаразитен от тънките червени червеи (не знам как се казват). Миналата седмица изкарах няколко и имаха. Преди това никога не съм намирал.
Аватар
sleepwalker
Мнения: 1573
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 22:31
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 242 пъти
получил Браво: 252 пъти

Re: Изменение видовия състав на р.Луда Камчия в горното тече

Мнение от sleepwalker »

И по голяма Камчия положението е сходно. До преди няколко години бабушки аз не си спомням аз или някой друг да е хващал, имаше си скобари и морунажи, макар и не в кой знае какви количества. Кефал и мряна си бяха традиционни видове и който им разбираше, не оставаше капо никога. През последните две години обаче точно последните два вида поизчезнаха. Тая година направих няколко риболова на леко дъно за мряна, обаче се хващаха по няколко дребосъка и толкова. Преди десет-дванадесет години като ученик с един китайски телескоп и някаква макара правех по 20 и повече хубави риби от едно място, макар и тогава бракониерството да беше набрало страшна скорост и цареше истинско беззаконие.
Цяло лято обикалях реката за кефал на спининг, но излизат единични бройки и то дребни. Рядко някой по-сериозен се закача. Но все пак Тича е отгоре, вече можем да се похвалим с два веца, заради които до началото на лятото водата е висока и студена почти нонстоп и рибата не може да хвърля хайвер. Тая година например нивото се нормализира чак август, но водата бе все така студена и малки рибки почти не съм виждал. Трагедия отвсякъде! Мисля си, че реките в тая част на България са тотално обезрибени и опоскани!
Мунчо написа: Кефалеца и особено дребно-средния костур се отличават с доста гейски нрав и понякога е нужно да бъдат провокирани с откровено деликатни воблери и блесни, за да предприемат действия, разтърсващи сърцата ни.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”