Що е то?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Що е то?

Мнение от LVitchev »

Doktor-5 написа:Не бе Любак не е карабалък.
Ей туй в ръцете ми е близо килограмов карабалък,
Изображение :fish15:
Да,да,това в ръцете ти е карабалък,точно по изразената уста в горната си част се познава и излиза напред и на долу като смукало :tup: А това на снимката до скобар какво ще да е,понеже ми се видя на другата снимка че и неговата уста е май като на карабалък,ама може да съм се объркал от снимките.На времето обаче ги вадехме заедно със алая по марица,все здрави парчета.Нищо де,някои ще познае рибата.А бе,тая радиация кво ли не прави :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :tup:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Що е то?

Мнение от esox22 »

Като гледам снимките - или е рекордна бабушка, или хибрид на бабушка с нещо.
На морунажа главата и тялото са много по-плоски , окото е по-голямо, и подредбата на люспите е различна.
Ако не си изхвърлил главата, можеш да направиш препарат и го да сравняваш с други уловени риби.
:fish2:
:tup:
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Що е то?

Мнение от Христо Златев »

На мен ми прилича на мъздруга , само устата нещо ме спират да заявя твърдо. Ако е мъздруга това би обяснило, че Янкосан е хващал подобна на блесна .
Аватар
bobopeli
Мнения: 462
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 882 пъти
получил Браво: 1466 пъти

Re: Що е то?

Мнение от bobopeli »

Христо Златев написа:На мен ми прилича на мъздруга , само устата нещо ме спират да заявя твърдо. Ако е мъздруга това би обяснило, че Янкосан е хващал подобна на блесна .
И аз набедих дзверо на пръв поглед за мъздруга ама не е :wink:

Изображение
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Що е то?

Мнение от esox22 »

Подвеждаш фактор може да е сезона. Зимата рибите са с различна обмяна и това влияе на оцветяването.
Ако е така - това най-вероятно е рекордна бабушка.
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Що е то?

Мнение от nina »

Устата на рибата на Доки не е на бабушка. Това е риба, която стърже субстрата като скобара
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Re: Що е то?

Мнение от Христо Златев »

nina написа:Устата на рибата на Доки не е на бабушка. Това е риба, която стърже субстрата като скобара
Именно това е нещото, което ме възпира да го обявя за мъздруга :) .
На мъздругата устата е подчертано горна, а тази на снимката е по скоро долна, като при скобарите.
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Що е то?

Мнение от Doktor-5 »

Да Нинка, възможно е рибето да стърже перифитон, като скобара, въпреки недотам развитата за това горна устна. По принцип не може да се разбере и при дисекция на хран. тракт, тъй като по това време на годината всички речни риби, които ловя съдържат разложен детрит и перифитон. Мястото на улова държеше само скобар и кефал. Екземпляра улових в серия с няколко скобара. Кефалите "тръгнаха" привечр.
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
esox22
Мнения: 551
Регистриран на: Нед Дек 25, 2011 17:55
Риболов: Na pluvka
получил Браво: 2 пъти

Re: Що е то?

Мнение от esox22 »

На втората снимка се вижда извита уста без режеш ръб.
Такъв ръб имат само скобара и една риба от Малави:
https://www.google.bg/search?q=labeotro ... 24&bih=623" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Germana74
Мнения: 156
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 21:12

Re: Що е то?

Мнение от Germana74 »

Чудна работа?! :roll: Като се има в предвид и размножаването, че е в различен период спрямо вида, а може би е някаква мутация!
-То, аз не за мен, ти да съм добре!!!
dgeto
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Фев 22, 2012 0:19

Re: Що е то?

Мнение от dgeto »

По нашия край му викаме пападурка.
colorcore
Мнения: 325
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 15:41
Местоположение: Регенсбург, Германия
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Що е то?

Мнение от colorcore »

Здравейте!
Стана ми интересно и погледнах при вас. Този линк вече го пусках в темата Регенсбург,
но може тук повече да помогне http://fishfinderbook.com/3d_fishfinder/fishfinder.html" onclick="window.open(this.href);return false; .
colorcore
Мнения: 325
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 15:41
Местоположение: Регенсбург, Германия
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Що е то?

Мнение от colorcore »

Мисля, че верният отговор е на страница 23-24 / бабушка или червеноперка или мъздруга.
На курса, който в Регенсбург трябваше да направя, за да мога да се явя на изпит за риболовен билет ни обърнаха внимание да разпознаваме рибите по положението и формата на плавниците.
Например, дали аналния плавник е извит навън - кефал или на вътре - клен,
дали коремният плавник е на една линия, дали е отпред или отзад спрямо гръбния, като при бабушка и червеноперка - при червеноперка коремният е пред гръбния, колегите тук се бъзикаха, че червеноперката била тунингована бабушка, така я запомняха ...
и разбира се, устата, дали е горно-стояща - горната устна е по-дълга от долната,
дали е долно-стояща, долната устна по-дълга от горната, дали е права - като на кефала.

Е в крайна сметка на картинка всички лесно се разпознават с изключение на две риби, които обаче не са в този каталог от линка.. много приличат на белицата, трябва да потърся как се казваха поне на немски. Разбира се, за да е лесно, едната е защитена, а другата е за лов без ограничение ....
Поздрави
dgeto
Мнения: 16
Регистриран на: Сря Фев 22, 2012 0:19

Re: Що е то?

Мнение от dgeto »

Сега разбирам, че кефал и клен не било едно и също.
colorcore
Мнения: 325
Регистриран на: Пон Юни 27, 2011 15:41
Местоположение: Регенсбург, Германия
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Що е то?

Мнение от colorcore »

Да , и аз бях много изненадан, че кефал и клен не е едно и също и че кленът в същност е много по-малък, става до 20-25 см, а кефалът много по-голям, рекордът за Германия, мисля, е към 4 кг...
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”