Къде е американката ?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
temil
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 17:49
Риболов: динамичен
дал Браво: 1 път

Къде е американката ?

Мнение от temil »

Привет колеги!
В продължение на 3г. една река се зарибяваше с американска пъстърва с размери 10 - 12 см.,а след това за 3-4г. една група от 4-5 човека хванахме общо 2 /две/ пъстърви/американки/ Въпроса ми е: Къде изчезнаха тези риби ? Че бракониери има- има, но чак пък толкова.....??
Питам, защото групата сме решили да съберем пари и да си купим 1-2 чувала пъстръвки и да ги разселим в една река, но спора е какви да бъдат - американки или балканки и колко голями и кои ще оцелеят при бракониерските набези?
Благодаря!
atufektchi
Мнения: 103
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 14:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Къде е американката ?

Мнение от atufektchi »

Здравей колега,

Въобще не му мислете, а зарибявайте САМО с балканки!!!
Всичко друго в само вредно!
За да оцелеят в реката повече от седмца, балканките трябва да са нулевогодишни ( излюпени тази зима ).
Доста е писано по темата поразгледай и тук: http://www.balkanka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Риболовен клуб
"БАЛКАНКА"
http://www.balkanka.bg
temil
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 17:49
Риболов: динамичен
дал Браво: 1 път

Re: Къде е американката ?

Мнение от temil »

Колега, въпроса със зарибяването почти е решен. Посочения от мен по-горе пример, също е в полза на балканката, но къде е американката ? Приемете го като чиста любознателност, ако щете и като любопитство.
atufektchi
Мнения: 103
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 14:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Къде е американката ?

Мнение от atufektchi »

Не съм врачка не мога да знам! Няколко предположения:
1. Измряла от глад, защото не знае да търси храна и да се храни.
2. Прибрали са я орките.
3. Уловили са я опитни и можещи роболовци с въдица.
4. Реката не е подходяща за пъстърва ( променен химичен състав, киселинност, липса на хранителна база, топла вода, недостатъчно кислород, поява на замърсители в горното течение и т.н. и т.н.)

Можем само да предполагаме. За жалост случва се все по-често да се питаме къде е рибата? Огледайте се, помислете, път току ....
Риболовен клуб
"БАЛКАНКА"
http://www.balkanka.bg
temil
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 17:49
Риболов: динамичен
дал Браво: 1 път

Re: Къде е американката ?

Мнение от temil »

Колега извинявай ,но тук не става въпрос за врачуване а по скоро за знания по ихтиология предполагам. В същата река спокойно си живуркаха по някоя и друга балканката, храна бол, а толкова американчета бяха пуснали, че не можеше да се лови друга риба и единствена причина остава в която не съм убеден, това са орките. Рибетата бяха добър размер и едва ли са станали жертва на не голямите балканци.
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Къде е американката ?

Мнение от Бат Стан »

temil написа:Колега извинявай ,но тук не става въпрос за врачуване а по скоро за знания по ихтиология предполагам. В същата река спокойно си живуркаха по някоя и друга балканката, храна бол, а толкова американчета бяха пуснали, че не можеше да се лови друга риба и единствена причина остава в която не съм убеден, това са орките. Рибетата бяха добър размер и едва ли са станали жертва на не голямите балканци.
\

По-често това се случва при зарибявания със сивен. През 2003 г. клубът по муха София-94 организира едно такова зарибяване с мисля около 10 000 сивенчета. Събрахме пари (помня, че имаше мухарско състезание и тримата първи си дарихме премиите), сивените се пуснаха и от 10 000 на следващата година я се хванаха 10, я не. Със сивени и друг път са се случвали такива неща - през 2004 г. на Искър се зариби със 70 000 сивена, ама нещо изчезнаха някъде. За американката обаче е учудващо, тъй като най-често се приспособява добре към реките. Възможно е да е била изловена. Има една река, където например преди две години от местния рибарник се зариби с някакво голямо количество американки в един участък около километър. Приключиха ги с въдици и ток за отрицателно време, не им дадоха да пораснат повече от 20 санта. Иначе зарибявай с балканка, ако ти трябва помощ мисля че никой от нашия клуб "Балканка" няма да ти я откаже. Поздрави и наслука!
Клуб по спортен риболов "Балканка"
Plat1ka
Мнения: 5120
Регистриран на: Съб Май 13, 2006 0:39
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 91 пъти

Re: Къде е американката ?

Мнение от Plat1ka »

temil написа:Колега извинявай ,но тук не става въпрос за врачуване а по скоро за знания по ихтиология предполагам. В същата река спокойно си живуркаха по някоя и друга балканката, храна бол, а толкова американчета бяха пуснали, че не можеше да се лови друга риба и единствена причина остава в която не съм убеден, това са орките. Рибетата бяха добър размер и едва ли са станали жертва на не голямите балканци.
Изловили са ви ги колеги тва е положението.

Американките са доста тъпи и лакоми. Всеки рибар с въдица и стръв ще ги излови всичките ако ги набара, че са там. Бил съм на река зарибена с американки и знаех даже точно колко бройки са пуснати. Ами за 2 дни ги хванах повече от колкото са били пуснати което говори, че хванатата американка кълва отново.

За зарибяване само балканка тя е една идея малко по-предпазлива и хитра а и поне има шанс да се размножи. Така и така хвърляте пари и усилия поне да е занещо дето може да остане там.
temil
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Дек 09, 2013 17:49
Риболов: динамичен
дал Браво: 1 път

Re: Къде е американката ?

Мнение от temil »

Просто не мога да повярвам в нищо друго освен,че някой ги е бастисал с някаква химия или електроника, защото когато ги открихме бяха концентрирани на 2-3 места и вече адаптирали се. А имаше рибета по 15-16 см.И предната и следващата година беше същото.Там сме срещали и "орки" ,сигнализирали сме,но никакво отношение. Писна ни да се борим с тази...."държава".То не бяха вецове, орки,местни бандити,гранични полицаи.....
atufektchi
Мнения: 103
Регистриран на: Чет Авг 12, 2010 14:33
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Къде е американката ?

Мнение от atufektchi »

temil написа:Просто не мога да повярвам в нищо друго освен,че някой ги е бастисал с някаква химия или електроника, защото когато ги открихме бяха концентрирани на 2-3 места и вече адаптирали се. А имаше рибета по 15-16 см.И предната и следващата година беше същото.Там сме срещали и "орки" ,сигнализирали сме,но никакво отношение. Писна ни да се борим с тази...."държава".То не бяха вецове, орки,местни бандити,гранични полицаи.....
И да ти е писнало няма да се даваш! То така е най-лесно, посна ми и ...
Има полза от всяко едно добро начинание.
Риболовен клуб
"БАЛКАНКА"
http://www.balkanka.bg
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”