Завръщат се

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Завръщат се

Мнение от Doktor-5 »

Драги колеги, с радост мога да ви информирам, че на база положителния мониторинг на качеството на черноморската вода, по родните ни брегове се наблюдава завръщане на някои видове риба, считани до сега за изчезнали.
Това са сардината, черноморската скумрия и ред други риби.
Една от тях е езерната цаца, която виждам за първи път.
Ето я красавицата, горната рибка, в съпоставка със стандартната нам цацка - долната.

Изображение

Крайно време е и на нас нещо хубаво да ни се случи! :tup:
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Мънцата
Мнения: 1200
Регистриран на: Пет Сеп 12, 2008 14:27
Местоположение: Варна,морето...
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Завръщат се

Мнение от Мънцата »

Верно, че се върнаха делфина, паламуда и лефера :tup: Статистиците малко са се пообъркали за черноморската скумрия, но се надявам съвсем скоро и тя да е сред завърналите се видове по нашето Черноморие :)
yankosan написа:Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен...
Бат Стан написа:Едно време беше гъзария да пушиш и срамота да си гей. Сега е гъзария да си гей и е срамота да пушиш.
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Завръщат се

Мнение от Doktor-5 »

Не бе брат има вече уловени скумрии.
Професионално се занимавам с преработка на черноморска риба и имаме уловени единични бройки!

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=966892" onclick="window.open(this.href);return false;
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Завръщат се

Мнение от naso »

Незнам на кой да вярвам :roll:
http://novanews.bg/news/view/2014/04/03 ... %B2%D0%BE/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1371 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Завръщат се

Мнение от Д-р Флекс »

Много е просто, Насо: вярвай на очите си! Иди до рибната борса на Бургас, и виж! :D
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Завръщат се

Мнение от naso »

Д-р Флекс написа:Много е просто, Насо: вярвай на очите си! Иди до рибната борса на Бургас, и виж! :D
:D Далечко ми е, но би било интересно да споделят тези които я посещават тази борса
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Завръщат се

Мнение от Doktor-5 »

Сега, ето ви един парадокс.
Количествено рибите намалят, поради факта, че планктона в Ч море намаля.
Той пък намаля, поради изчистването на водите. За сметка на това се увеличава видовото разнообразие. За паламуда и лефера, не знам БАН на какви данни се уповават, през последните две години уловите са много добри. Тази зима улови на паламуд нямаше, защото пасажите се изнесоха на юг, далече от бреговата ни линия. Но според капитаните на риболовните ни кораби(а ние разполагаме с много добри сонари, с много голям обхват), минали са на скорост огромни количества.
Предполагам базата данни на БАН се убосновават на резултатите от уловите на промишления риболов. Искам също да поясня, че посочените риби от години не са цел на улов, говоря за промишлени мащаби. Ловят се основно от риболовни лодки с мрежи, но те не могат да постигнат кой знае какво. Съществува специална техника за промишлен риболов, тн "гаргър", но в момента почти никъде у нас не се практикува.

Според научните проучвания слоя сероводород на дъното на Ч море постоянно се покачва. Не знам кога ще обхване цялото количество, но няма да е скоро, а и аз лично не вярвам в това, но това е друга тема. :D
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
Аватар
Златев
Мнения: 2184
Регистриран на: Вто Май 09, 2006 15:17
Местоположение: Варна
дал Браво: 955 пъти
получил Браво: 179 пъти

Re: Завръщат се

Мнение от Златев »

Doktor-е, много ме радваш с тази тема! Защото и аз четох подобни материали като тези, посочени от naso, и се бях поотчаял... Но пък след като по-миналото лято лових чернокопчета на блесна, пазарът беше залят със сафрид и чернокоп, имаше циганака, а тази година хасмията падна до два лева за кило на пазара, значи все пак има някаква живинка в нашето си моренце... ;) А и винаги си има харип и карагьоз сезонно, кефаловите си се ловят доволна, зарганата също ни навестява... Имаме си и делфини... Май много се отплеснах! :lol:
Аматьорски Спининг Клуб "С Брат ми"
Аватар
Simbat
Мнения: 1298
Регистриран на: Пон Ное 20, 2006 4:01
Местоположение: Planeth Earth
дал Браво: 1 път
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Завръщат се

Мнение от Simbat »

Събуждам стара тема защото сега я видях. Някой може ли да ми каже на какво се дължи "изчистването" на нашето море ? Живо ме вълнува въпроса. Нашето море е малко и затворено,няма големи течения а в него се влизават няколко големи реки като Дунав, които носят много органични замърсители.
Ако наистина се чисти морето ни това би било много радостно, но не разбирам как става ?

Лятото традиционно сутрин към 7 си ходя пеша до плажа до нас и чакам рибарите да видя какво ще извадят от даляна.Купувам си прясна жива риба (Ако има щото често няма) . Виждал съм на няколко пъти средиземноморски риби в лондите. Даже те ги запазват живи в лонда с вода и ги дават на Аквариума във Варна. Има много неща, които могат да се направят за да си подобрим положението. Дано завбъдеще повече хора имат желание да създадат нещо хубаво и да оставят нещо след себе си.


Относно скумрията - по скоро според мен проблема е прекомерния улов и липсата на ясни критерии и програграми за управление на рибните запаси.Уж има някакви споразумения между 6те държави,които граничим с Черно Море, но редовно хващат турски рибари да ловят калкан в наши води...то не ни стигат нашите бракониери...Скумрията си е класически изловена.Не само в Черно Море.В райиона на Британските острови и в северозападния Атлантик около САЩ също е била почти унищожена популацията през 70тте години (Тогава много чужди кораби са имали разрешение да ловят в акваториални води на САЩ), но със спешни мерки за забрана на улова се е възстановила. Дори в момента този вид скумрия от почти изчезнала е може би най разпространената риба в западния Атлантик на север от Кейпкод и я ловим безобразно-слагам само 3 куки на чепарето че инъче се оплита много https://www.youtube.com/watch?v=qB-f8fCMHGI" onclick="window.open(this.href);return false; . Визирам конкретно "черноморската скумрия" Scomber scombrus -Atlantic mackerel тя е по-дребна и много вкусна.Инъче си има много дръги видове скумрия.
____________________________

"Confidence is going after Moby Dick in a
rowboat and taking the tartar sauce with you."
Zig Ziglar
bananaman
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Юни 11, 2011 14:39
получил Браво: 1 път

Re: Завръщат се

Мнение от bananaman »

Отностно изчистването на морето ни - някъде бях чел че си има пречиствателен цикъл , самата вода се филтрира от теченията , освен това вече нямаме никаква индустрия и много по - малко замърсяват и големите реки , вливащи се в Понта. Относно скумрията - Мраморно море е много замърсено и тя изобщо не припарва до Босфора - в Гърция си е има доволно , и си я ловят хората на чепаре . А иначе тукашната риба е номер 1 , заради солеността на морето :tup: :fish4:
Ivanov_P
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Юли 19, 2014 13:28
получил Браво: 15 пъти

Re: Завръщат се

Мнение от Ivanov_P »

Морето се изчисти последните 25 години заради кризата в бившите соц. държави и рязко намалялото използване на торове в селското стопанство, които подхранваха развитието на фито-планктона, основа на хранителната верига. Последствие земята започна да се обработва масово, но предимно моно-кулутурно и с много по-малко използване на торове и то почти изключително изкуствени. Водата стана по-бистра,морето в никакъв случай не е по-чисто, а по-бедно и малко хранително.
има нещо, които могат да станат, има и други които няма как станат. Сред вторите е изчезването на вид риба. Няма как да изчезне нещо, което се размножава в хиляди или милиони хайверни зърна. Рибата може да намалее или смени обиталищата си, но не и да изчезне. Казваме разговорно "изчезна" за видове, които са намалели до степен да не се ловят.

Относно черноморската скумрия. Казано народно тя изчезна през 1968 г. Казано научно спря да влиза в Черно море. Черноморската скумрия никога не се е размножавала тук, а в Мраморно море, тук влизат малките за нарастване - пролет е слаба, за чирузи, есен тлъста за скара и консервиране. Какво се е случило през 1968 г. никой не знае, но от този момент скумрията не влиза в Черно море, а се мота из Средиземно. Отделни малобройни пасажи влизат и понякога се хващат, друг път се бъркат с другият вид скумрия - кольос, но за изчезването й нямат вина нито човека, нито замърсяването.

Паламуда изчезна по същия начин, но се върна през 1981 или 82 г. Спомням се как пред устието на река Хаджийска, Сл. бряг, на чепаре за сафрид хванах 5 паламудчета дълги по 4-5 см. Същата есен се ловеше много. Дано така стане и със скумрията.
Събиране на вземания, защита от банки, монополи, колектори и по трудови спорове-http://dike.bg/
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Завръщат се

Мнение от Мунчо »

Изображение
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
jordanovj
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Юли 13, 2017 13:41
Риболов: морски и сладководен
Местоположение: Бургас
получил Браво: 3 пъти

Re: Завръщат се

Мнение от jordanovj »

Черноморската скумрия не влиза в Черно море от както е денонощният трафик през Босфора. Тя е плашлива риба и не може да понася огромния шум от винтовете на корабите. При някои аварийни ситуации в Босфора трафикът е спиран до седмица и повече и тогава малки количества са преминавали.
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”