Растеж на шарана

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Растеж на шарана

Мнение от Майстор Саки »

Здравейте,
въпреки че попрочетох някакви материали по въпроса, имам едно питане към разбиращите от рибовъдство и занимаващите се с такава дейност относно пределните възможности за растеж при шараните.
Ако приемем, че става дума за 500-600-грамови екземпляри, отглеждани при перфектни във всяко едно отношение условия, с оптимална като количество и качество храна, какъв е максимално възможният размер, който могат да достигнат за 3-4 месеца?

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от LVitchev »

50-70гр зарибител за един сезон със хубаво хранене стават 1.5 до 2кг. 500-600грамови и те за три месеца могат да станат при много добри условия 2-2.2кг.Има сега нови системи,озонатори на водата,нови гранули и т.н но аз говоря един сезон от 50гр стават 1.5 - 1.8кг хранене със царевица !!!
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Майстор Саки
Мнения: 4277
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:27
Риболов: heavy spinning
Местоположение: на р. Дунав около Свищов
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 10 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от Майстор Саки »

Благодаря ти!

Make Love & Ribolov!

I Fish, Because The Voices In My Head Tell Me To...
Аватар
Doktor-5
Мнения: 3136
Регистриран на: Пет Юни 09, 2006 15:16
Местоположение: гр.Бургас
дал Браво: 187 пъти
получил Браво: 71 пъти
Обратна връзка:

Re: Растеж на шарана

Мнение от Doktor-5 »

Имам приятел, който храни рибите само с рибни отпадъци, миди, рапани и скариди. С тези грамажи рибки до никулден стават по над 3 кг. В момента риболувам там и рибки от 100гр, зарибени м. март, вече са по 1,5 - 2 кг.
Рибните продукти се усвояват много бързо и яко се наддава.
.....Ако един състезател участва във всички възможни турнири, то рано или късно, по независими от него причини и обстоятелства, все някога става първи....(Киро Джигита)

КСР ВИДРАКС
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от LVitchev »

Има,има вече много видове храни,но основното с което хранят хората е или разни отсевки или царевица и жито,останките по силози и т.н.Иначе,не е рентабилно да се храни със скъпи храни,накрая като теглиш чертата нещата хич не са розови хахахах Основното и най-важното нещо за да расте рибата е да има кислород и достатъчно място.Водоема изпълни ли си капацитета,рибата забавя растежа си.За това се изчислява колко риба може да държи един водоем като бройка защото се взима под внимание това че рибите растът,растът също така и плевелните риби които са биле малки при пускането на зарибителния материал които също отнема от кислорода и т.н и т.н.
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от babydoctor »

LVitchev написа: Основното и най-важното нещо за да расте рибата е да има кислород и достатъчно място.Водоема изпълни ли си капацитета,рибата забавя растежа си.
Това е най-важно, по-важно от изхранването, а е и от особено значение за качеството на рибата...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Fishfarmsix
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 23, 2018 11:22
Риболов: производители на сладководна риба
Местоположение: гр. Казанлък
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Растеж на шарана

Мнение от Fishfarmsix »

Майстор Саки написа:
Ако приемем, че става дума за 500-600-грамови екземпляри, отглеждани при перфектни във всяко едно отношение условия, с оптимална като количество и качество храна, какъв е максимално възможният размер, който могат да достигнат за 3-4 месеца?
При зарибяване с 500-600гр рибки и хранене с екструдиран фураж(Алер Аква),рибите стават 4--5кг и при перфектни във всяко едно отношения условия може да се извади от 1000 до 2000кг от декар риба.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от babydoctor »

Fishfarmsix написа:При зарибяване с 500-600гр рибки и хранене с екструдиран фураж(Алер Аква),рибите стават 4--5кг и при перфектни във
всяко едно отношения условия може да се извади от 1000 до 2000кг от декар риба.
Красива мечта, но...мечта.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Fishfarmsix
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 23, 2018 11:22
Риболов: производители на сладководна риба
Местоположение: гр. Казанлък
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Растеж на шарана

Мнение от Fishfarmsix »

babydoctor написа:
Fishfarmsix написа:При зарибяване с 500-600гр рибки и хранене с екструдиран фураж(Алер Аква),рибите стават 4--5кг и при перфектни във
всяко едно отношения условия може да се извади от 1000 до 2000кг от декар риба.

Красива мечта, но...мечта.

Прав си колега,поне мечтите са безплатни,но......за нас от три години са реалност.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от babydoctor »

При идеални условия първата година достигат 5-600 грама, втората 1 500, преко сили двестатина грама отгоре. Това при оптимално хранене, добра аерация и температура 22-28 градуса...Все пак това не са гщъски да ги гушиш заради черния дроб...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Fishfarmsix
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 23, 2018 11:22
Риболов: производители на сладководна риба
Местоположение: гр. Казанлък
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Растеж на шарана

Мнение от Fishfarmsix »

babydoctor написа:При идеални условия първата година достигат 5-600 грама, втората 1 500, преко сили двестатина грама отгоре. Това при оптимално хранене, добра аерация и температура 22-28 градуса...Все пак това не са гщъски да ги гушиш заради черния дроб...

Поне ни развесели колега,в това хубаво слънчево съботно време :lol: .Значи, по принцип си прав,в 80% от рибарниците резултатите са точно такива както ги казваш ти като грамаж.Хранене с жито,царевица,с боклуци от силузите ,рибарниците пълни с плевелна риба,да това са резултатите,но с гранулиран фураж(неговоря за българските фуражи)при нас резултатите са коренно различни и като посадки и като грамажи и то в пъти.
ГеоргиМ
Мнения: 369
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 10:59
Риболов: Спининг
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 157 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от ГеоргиМ »

Абсолютно е възможен такъв прираст, когато се хранят рибите с гранулиран фураж, но ефекта е като при бройлерите, стават отвратително мазни и безвкусни. Месото добива пихтиеста структура , защото такъв прираст не е естествен. А иначе колегата е прав, че при нормални условия на втората година достигат от 1,5 до 2 кг.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от babydoctor »

Абе, както казах, това не е гушене на гъски. Да, може малко да се завишат грамовете, повтарям малко, като се вдигне температурата и се сгъсти популацията. Но тогава качеството отива на кино.Аз 12 години съм учил немски и се оправям с техните писания, иначе съм франкофон, там съм като с българския. С английския се оправям на битово ниво, но не вярвам там да са открили революционен метод за отглеждане...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Fishfarmsix
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Яну 23, 2018 11:22
Риболов: производители на сладководна риба
Местоположение: гр. Казанлък
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Re: Растеж на шарана

Мнение от Fishfarmsix »

ГеоргиМ написа:Абсолютно е възможен такъв прираст, когато се хранят рибите с гранулиран фураж, но ефекта е като при бройлерите, стават отвратително мазни и безвкусни. Месото добива пихтиеста структура , защото такъв прираст не е естествен. А иначе колегата е прав, че при нормални условия на втората година достигат от 1,5 до 2 кг.
Напротив колега,от гранулата не стават мазни,а от житото...... но дълго е за обясняване
babydoctor написа:Абе, както казах, това не е гушене на гъски. Да, може малко да се завишат грамовете, повтарям малко, като се вдигне температурата и се сгъсти популацията. Но тогава качеството отива на кино.Аз 12 години съм учил немски и се оправям с техните писания, иначе съм франкофон, там съм като с българския. С английския се оправям на битово ниво, но не вярвам там да са открили революционен метод за отглеждане...
Колега вярвам се занимавате професионално с аквакултури,и вашето мнение се дължи на натрупан опит.А що се отнася за информация относно гъстоти,растеж и отглеждане на риба в международен аспект ,мога да ви изпратя линк.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Растеж на шарана

Мнение от babydoctor »

При разделението на света от Желязната завеса отсам залагат на развъждането на шаран, като има и нови породи, като унгарчетата например. Водещи са Унгария, Румъния, ЧССР и ГДР - в този порядък.Оратно, отвъд Завесата шаранът се смята за вредна риба и се насърчава изтребването му. В страните от Средиземноморския басейн сладководната е наричат дива риба- кактоо отсам, така и в Северна Африка. В Европа пък си внасят сьомга и др. от Норвегия. У нас също имза опити, но от разни местни величия. аща ми е в основата на всички, или почти резервати у нас, самият аз съм отглеждан в Шерба и Воден като бебе. Някои от големците искаха да им направи и басейни с шарани, на него му стигна акъла да си издейства ихтиолог и шараните вървяха, докато големците не решиха да увеличат популацията и не я сгъстиха. Последиците бяха трагични...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”