Лин!?Най-непознатата ми риба.

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
Христо Златев
Мнения: 1062
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 21:17
Местоположение: Ботевград
дал Браво: 162 пъти
получил Браво: 145 пъти

Мнение от Христо Златев »

TRANSKI RIBAR написа:ето кои ще каже къде да се хози за Лин
Аз си прзнавам без бой и в първият си пост :lol: :lol: Мястото е вливането на канала в Дунав, известно е като "Гърлото" намира се на около 10-12 километра след Лом по посока на Видин.На пътя има табела на която пише "Дом за хора с увреждания" с.Орсоя там се свива в дясно и се спуска до канала.От там вече се вижда помпената станция, а зад нея е "гърлото". В самият канал също има доста лин но е по-дребен,освен него държи каракуди,червеноперки,щука и поне още десет вида риба.
Ivan_Manolov
Мнения: 178
Регистриран на: Нед Юни 18, 2006 8:08
Местоположение: Пловдив маа фаа :lol:

Мнение от Ivan_Manolov »

Лин,Каленик,Блатна пастърва,блатарка,красива ,плашлива и много потаина риба.Иска се много внимателно ходене и пълна тишина за ловене на тази риба.Аз лично съм хващал само един път 200 грамов лин.Kalinux казва че се изпозлва царевично брашно омесено с извара но да не е солена.Ловят се на хляб,царевица,кус кус,жито,торни и бели.за захранка се използва извара омешена с хляб или царевично брашно както казах горе.Тази красива и плашлива,много потаина риба има много мазна слуз която като се извади рибата с линове извън водата става на точки,което не трябва да смущава риболовеца.Четох някъде че му казват Д-р.Лин защото някоя наранена риба като се намаже с неговата слуз и се излекувала.Учените казват че слузта му помага да се плъзга през водораслите.Може лесно да се открике по балончетата който излизат на повърхноста на водата,тогава лина рови в тинята и търси червейчета.Някой казват че ги ловят по марица към Оризаре на блатен червей.Месото е много вкусно,и тлъсто и е много борбен противник.Преди го е имало в изобилие лина но сега е много малко в България и ви препоръчвам всеки лин да го пуснете отново в одата да живее своя дънен живот :roll: :)
Аватар
docenta
Мнения: 763
Регистриран на: Вто Ное 22, 2005 13:30
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Мнение от docenta »

sv.marinov написа:Още по-жалкото е, че виждам колеги, които не връщат бебетата. Резонният им отговор е : "Щуката може да ги яде, а аз не...така ли?" :shock: Още повече, че едва ли е риба с кой знае какви кулинарни качества, впредвид местообитанието и.
Ами тия колеги, дето отговарят така имат по-малко мозък и от щуката! Щуката по принцип не яде лин!
Какви доказателства има за това? Първото от тях е, че в гьолове, където вилнее щука, каракудата и другата риба може да е изтребена до крак, но линове има, както едри, така и дребосъци. Второто е от личния ми опит от Богров, Чепинци, Негован, Южния парк и ред други места, където съм ловил щуки, но в коремите им никога не е имало линчета, а главно слънчаци, уклеи, бабушки, та дори малки костурчета и щучки, но лин - не. Възможно е при изключителен глад щуката да посегне и на лина, но в повечето от случаите вероятно го изплюва, заради особената му слуз, която наистина има антисептични свойства. То е нещо като да лапнеш кебапче, намазано с йодасепт :!: Линът затова променя цвета си извън водата, защото тази слуз е активна и бързо се окислява.
Не знам биолозите дали са правили специални изследвания на тази слуз, но за полезните й качества споменава руският риболовен енциклопедист Сабанеев още през 19 век, впрочем негово е също първото известно твърдение, че щуката не яде лин, за другите хищници не знам как е.
Трябва да я пазим тази риба :!: :!: :!:
Мъдете здрави,
па другото ще се оправи!

Риболовна академия "Негован"
Правописната полиция - срещу езиковия тероризъм!
Аватар
BOROOO
Мнения: 1228
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 13:42
Местоположение: гр. София
получил Браво: 12 пъти

Мнение от BOROOO »

Ха, Доценте това, че щуката не яде лин заради слузта е много интересно твърдение. Може би има и някаква връзка с това, че лина живее на дъното и понякога се заравя в тинята. А и цвета му е един такъв зеленикаво-жълт и може да е "невидим" за щуката. Факт е обаче, че все още не съм виждал лин със следи от зъби по тялото, както и не съм намирал лин в корема на щуките:roll: .
Връщайте маломерните риби обратно във водата.
Като ме погледнете трябва да знаете, че аз гледам през вас и се виждам на реката как подавам, водя и ми кълве ...
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Доцентът е абсолютно прав за лина и щуката. А иначе изцяло заставам зад постовете на Флинтстоун - с добавката, че и доста бомби се изхвърлиха навремето по тези линове. Отделно улавянето и прибирането на по 100-150 маломерки от по 5-6 см :evil: :evil: :evil:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Re:

Мнение от krasi.ko »

8) Колеги нека и аз да кажа нещо за линът имах щастието да се родя и живея в красив край,става въпрос за с.Червенаково,Сливенска област някои може да са чували за Червенаковските гьолове известни с стабилната си популация от щука но паралелно с хищника живеят и множество паралелни мирни и плевелни видове,линът държи добра популация но повечето колеги са много малко запознати с неговите навици и осбенности.За мен това е най красивата риба обитаваща долните течения на нашите реки,личният ми рекорд на улов на лин е 1.300кг. и това беше риба извадена с кеф и невероятни емоции заради факта че борбата се състоя в водно огледало 2на2 метра с закачки от водорасли и папур въоръжен с директен 6м. телескоп и кордо 0.16,кука номер 12.казвам ви изживяването е върховно :roll: А колкото до самия риболов на лин значение има сезонът и конкретният водоем и не напълно съм съгласен че тази риба е пълен вегетарианец защото покрай цленасочен риболов на костур на малка горчивка съм хващал лин около 1 килограм :wink:
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re:

Мнение от joro_olyмпус »

krasi.ko написа:8) Колеги нека и аз да кажа нещо за линът имах щастието да се родя и живея в красив край,става въпрос за с.Червенаково,Сливенска област някои може да са чували за Червенаковските гьолове
Миналата година правихме състезание там, така че знаем мястото. Много от нас отново познаха капото на спининг. Уцели се канска жега.
Иначе, аз досега лин не съм хващал и ми е много интересно всяко мнение. Благодаря, много интересна тема!
Van Helsing
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 144
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 18:03
Местоположение: Враца

Мнение от Van Helsing »

Лин-...те такова животно нЕма...! :D
Аз поне не съм виждАл! :fish1:
Аватар
chirusa_bg
Мнения: 848
Регистриран на: Сря Фев 16, 2005 12:58
Местоположение: Sofia

Мнение от chirusa_bg »

Он живее у водата , а не у гората.

Тази година на Огняново се уловиха доста дребосъци едър не хванах, но май популацията му се увеличава. Всички бяха хванати на хляб или жито при риболов на каракуда.
Goat Food!
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Van Helsing написа:Лин-...те такова животно нЕма...! :D
Аз поне не съм виждАл! :fish1:
Има имааа .Че и на вкус е невероятен лина.През изминалата 2006 имам 5-6 излета за лин,на арендован гьол близо до града ни.Арендатора за мой късмет ми е кум та немах проблеми с ходенето.
Та той си зариби с шаранчета и изведнъж се оказа че в гьола буквално ври от лин-като почнеш от едно пръстче,че до кило и отгоре.
Маса народ познати и непознати се извървя и секи ги скубе -да не повярваш чак-гол след гол,както се казва... :lol:
Но не се учудвам много на голямата популация,че съм свидетел в друг местен гьол как за една година буквално завира от лин,а само след 2 години не остава кьорав такъв.Е тва не мога да си го обясня.
Инак риболова си е много емоционален,че яко се бори хайванчето като се зашие с куката.
Куриозно е като го хване некой дето не е в час с готвенето му и почне да стърже люспите-голема грешка, кожата е невероятно вкусна с люспите... 8)
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

Ха-ха-ха

Мнение от krasi.ko »

:lol: :lol: :lol: А бе ХЕЛСИНГ линът е едно такова животно от клас гръбначни,разред риби а.а.а.а...виж учи се в училище във 8ми клас,има го в учебника по биология или ако не знаеш купи си една риболовна енциклопедия :lol: :lol: :lol:
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Lubo
Мнения: 4329
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:08
Местоположение: София

Мнение от Lubo »

Van Helsing написа:Лин-...те такова животно нЕма...! :D
Аз поне не съм виждАл! :fish1:
Изображение
www.starividri.org
www.fishing-mania.com
"Мястото на рибата е във водата"
alekMK
Мнения: 121
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 5:20
Местоположение: Skopje,Makedonija
Обратна връзка:

Мнение от alekMK »

Златен лин

Три желби :lol: :lol: :lol:
Изображение
CATCH, FOTO & RELEASE
www.aquariumecofish.com
krasi.ko
Мнения: 661
Регистриран на: Сря Юли 05, 2006 21:15
Местоположение: Стара Загора
получил Браво: 1 път

????

Мнение от krasi.ko »

8)А така момчета това е отговорът :wink:
Луд умора няма само се поти и вика давай още
Аватар
Бай Иван
Мнения: 3555
Регистриран на: Нед Сеп 18, 2005 17:47
Риболов: All rounder
Местоположение: НДК
дал Браво: 123 пъти
получил Браво: 24 пъти

Мнение от Бай Иван »

миналото лято на Богров се ловяха бебе линчета,средно на 6 или 7 баби по 1 лин с размер на палец
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”