Против кърлежи - ?

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Публикувай отговор
Аватар
Nani
Мнения: 99
Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 19:40
Местоположение: София

Мнение от Nani »

Рак1 написа:Я кажете по добре как да не се стига до вадене. Аз ползвам някакво кравешко лекарство на което не му знам и името. Даде ми го един приятел ветеринар който с това нещо пръска кравите на село против кърлежи. За сега върши доста добра работа.
И според мен измежду Ветеринарно-медицинските препарати има такива с много добро действие ( репелентно и акарицидно). Само, че не знам каква е поносимостта на човека спрямо активните съставки на тези препарати, а също трябва да се има предвид и концентрацията им в тях. Все пак те са предназначени за употреба при животните ( само да спомена, че има инсектициди, които действат много добре при един вид животни, а при друг вид са опасни и могат да доведат до отравяне). Така, че според мен трябва да се внимава (и по-добре да се избягва) с безразборното прилагане на ветеринарно медицински препарати върху хората (особенно ако е директно върху кожата), но за това могат да кажат по-добре хуманните лекари. Още повече, че една част от тези ветеринарно-медицински препарати се продават във флакони под формата на концентрирани разтвори и за да се употребяват трябва да се разредят до определена концентрация и след това да се използват.
Колега интересно ми е какъв е препарата ( и по-точно активната му съставка) и как точно го прилагаш.
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Мнение от joro_olyмпус »

Бог да прости баба ми! Отдавна се спомина женицата, ама няма да забравя, че ми беше излязъл на времето отвратителен херпес и направо се бях видял в чудо - в Априлци, без кола и през соц-а. Та женицата ми даде да се намажа с един английски вет. илач, с който мажели вимето на овците. На другият ден бях кукуряк и пак на реката. Ще и запаля свещичка утре.
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Херпеса къде беше? :D Като остатъчен ефект, не пускаш ли мляко? :D :D :D
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Манете херпеса, ами казвайте как ще действаме при облазване от кърлеж. Последните няколко години не пропускам, като се почне от висящите между краката топки та се стигне до прасеца май немам място дето да не са ме налазвали. Късмета ми е че винаги наблизо - на около 50 км. има болница и досега винаги са ги вадили хирурзи, но се замислям у пущиняко какво да права. Та в тази насока моля за съвет колеги. А колкото до мазилата имам усещането, че освен да ти стане мазно и лепкаво друг ефект нема.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Вирбел, виж ТОВА което пусна Нани - мисля, че е най-официалното ;)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

virbela1 написа:Манете херпеса, ами казвайте как ще действаме при облазване от кърлеж.
Бре, адаш, просто го махаш, бе...Бай ти овчар мигар всеки път зае..ва овцете и търчи по хирурзи? :roll: Кофти е, ако ти се ковне някъде, където не можеш да се стигнеш - така отпреди 2 години си имам втора дупка на пъпа - Ели се мъчи, скъса го, аз се ръчках с иглата два дни, после майка ми ме кла половин ден, докато дойде понеделник и отидох да ми го извади хирург.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Nani
Мнения: 99
Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 19:40
Местоположение: София

Мнение от Nani »

virbela1 написа:Манете херпеса, ами казвайте как ще действаме при облазване от кърлеж. Последните няколко години не пропускам, като се почне от висящите между краката топки та се стигне до прасеца май немам място дето да не са ме налазвали. Късмета ми е че винаги наблизо - на около 50 км. има болница и досега винаги са ги вадили хирурзи, но се замислям у пущиняко какво да права. Та в тази насока моля за съвет колеги. А колкото до мазилата имам усещането, че освен да ти стане мазно и лепкаво друг ефект нема.
Аз ти предлагам до отидеш в някой ветеринарен кабинет ( и да поискаш да ти поръчат ) или още по-добре в някоя борса за продажба на аксесоари за кучета и котки. Та там както казва joro_olympus (по-горе) има едни пинцети специално предназначени за махане на кърлежи и с тях е сравнително лесно махането на запит кърлеж.
Сега за това дали трябва първо да се умъртви преди да се махне кърлежа за да се отпусне има различни мнения ( едни са за това, други са против). Аз лично съм против мазането с мазнина за да се задуши кърлежа, но използвам инсектициден разтвор за туширане на кърлежа(може и етер) с цел неговото бавно умъртвяване и отпускане ( така процедирам при животните най- вече кучета и котки и изключително рядко съм късал хоботчето на кърлежа).

Мисля, че информацията на страницата на РИОКОЗ е най- изчерпателна и най - правилно е описан методът за махане на запит кърлеж.
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

Благодаря момчета,
истината си остава една - стараеш се да не им попадаш, а додат ли - хирурга в най-близката болница, няма ли възможност и все още си трезвен, действаш според условията. Мисля, че си остава и задължителната инжекция против тетенус при първа възможност.
Дано по-рядко ставаме гостоприемници на таз гад.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

virbela1 написа:Дано по-рядко ставаме гостоприемници на таз гад.
Да, бе, Адаш, дай сега да спрем риболова - вкъщи по паркета не съм ги виждал. Но, освен мазилата, добре е да се вземат и другите превантивни мерки - поне да си ощипеш тревата около палатката и столчето...Задължително оглед на тялото няколко пъти през деня и особено преди лягане или напиване... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Мнение от petur »

или напиване...
... в по-големи количества, па кърджела да мой се упои още преди да захапе :wink: :D
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от Markony »

petur написа:
или напиване...
... в по-големи количества, па кърджела да мой се упои още преди да захапе :wink: :D
Е не мога да се въздържа, последния път кат пиинах три мастики, един комар ме ухапа по ръката :roll: излетя, врътна три кръгчета и падна, като хиликоптер с изгорял двигател :twisted:
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Мнение от petur »

излетя, врътна три кръгчета и падна, като хиликоптер с изгорял двигател
няма страшнооо :!: щом не се е разтопил още със засмукването, мастичката е била екстра :wink:
:D :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Markony написа: последния път кат пиинах три мастики, един комар ме ухапа по ръката :roll: излетя, врътна три кръгчета и падна, като хиликоптер с изгорял двигател :twisted:
Е, ако два дни не си пил нищо, ще издържи до 5 кръгчета :D :D :D /Споко, като направя темата важна, тоя спам ще го разкарам/.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
Markony
Мнения: 2007
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 15:54
Местоположение: с. Гурмазово
дал Браво: 195 пъти
получил Браво: 26 пъти

Мнение от Markony »

babydoctor написа:
Markony написа: последния път кат пиинах три мастики, един комар ме ухапа по ръката :roll: излетя, врътна три кръгчета и падна, като хиликоптер с изгорял двигател :twisted:
Е, ако два дни не си пил нищо, ще издържи до 5 кръгчета :D :D :D /Споко, като направя темата важна, тоя спам ще го разкарам/.
Разбира се :wink:

Днеска съм СПАМЕР, а утре съм на риба :wink:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

Markony написа:Днеска съм СПАМЕР, а утре съм на риба :wink:
Завиииииист... :twisted: Е, наслука, приятелю... :D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”