Туристически Обувки - тип трекинг

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Туристически Обувки - тип трекинг

Мнение от petro_op »

Не намерих такава тема и реших да отворя нова. Никога не ми е вървяло с риболовното облекло и обувки независимо от цената или марката :evil: :roll: . Постоянно нещо късам, пропуска, избелява и тн.
От няколко дена се разтършувах сериозно понеже искам да си взема хубави скъпи обувки т.нар. трисезонни трекинг обувки с гортекс (или друго непропускащо и дишащо покритие).
Бая се рових по планинарски форуми, магазини тн. Оказа се, че такива обувки струват не по-малко от 200 лв , а някои минават 500 лв..
На мен ми трябват за доста универсални цели – риболов , туризъм и лов понякога. Искам да не запарват, да не пропускат и да не се хлъзгат на влага, трева, камъни. Трудна задача , но не невъзможна :D . Основно ловя от лодка и не си мисля да газя във водата имам си за газене и през лятото и през зимата. Искам просто да ги нося докато се кача в лодката, около бивака и тн.

Както казах доста търсих и си купих едни Мейдъл (http://www.meindl.de/english/" onclick="window.open(this.href);return false;) – изтъкната немска марка. Хубаво ги купих ама като се прибрах ги разгледах по-внимателно и не се зарадвах. Драскотини по кожата, лепилце - абе не изглеждаха както трябва. Пак се зарових в нета и ОПАААА:
Намерих едни пост на някакъв младеж от планинарски форум. Пича си беше написал, ако купувате обувки Мейдъл от еди кой си магазин в София – ВНИМАВАЙТЕ. Махаш стелката и ако имаш червено печатче кръгло на Италиански – SECONA SCELTA се оказва че си дал една торба пари за обувки ВТОРО КАЧЕСТВО. Е махнах стелката и имах не едно ами две такива печатчета.
Мисля, че се сещате че побеснях и на другия ден в магазина. Взех си парата и по-живо по здраво. Обясниението на продавачката беше смешно – били им пробутали между първото и тези второ качество. Да ама не - немски обувки с италиански печат :D пичовете са набарали магазин в Италия за 2-ро качество скъп чепик вземат ги без пара и тука дум 200-300 лева. Родна Класика.
Казвам го с идеята да внимавате какво купувате. Който иска да знае магазина да ме пита на лично.

А ако някой е доволен от подобни обувки бих се радвал да сподели.
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Туристически Обувки - тип трекинг

Мнение от Коце »

Така е. Няма го старото качество. В момента "износвам" втори чифт зимни Salomon. Този сезон им е девети! Предните издържаха само 8 години. Но в момента по магазините родни се продават предимно нискокачествени китайки.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Туристически Обувки - тип трекинг

Мнение от pux »

Въпросните Мейндъл се шият на ишлеме в Монтана :). SECONDA SCELTA обикновено означава смачкана кожа на едната обувка, крив шев или друг дребен дефект. За сметка на това вземаш качествена гортексова обувка на цена ок. 130 лв. (ако ги вземеш на място :)).

От 20 г. ходя сериозно по планини и съм сменил всякакви модели скъпи обувки - не ми се изреждат. Обикновено гортекса издържа на влагата първия сезон (в най-добрия случай, като освен това обувките се поддържат и импрегнират редовно), а след втория и подметката заминава и не стават за нищо. Първите Мейндъли от Монтана (модел SoftLite или нещо от сорта) издържаха 3 сезона и още не съм ги изхвърлил. Сега карам с 2-ри Мейндъл, и бих си купил пак!!! По-удобни обувки аз поне не съм носил ...
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Туристически Обувки - тип трекинг

Мнение от petro_op »

Някои модели са от Монтана да знам, но има и други които не са. :) Общо взето работата е отново на късмет . Пример - жена ми планинарства има Бореал , който се водят за мерцедеса доколкото знам - пропускат си вода и се хлъзгат яко на мокро. Другите и са някаква неизвестна марка на половината от цената на Бореала и е само с тях от 3 години без да има проблем.

Взех това, като го тествам на тежък терен ще споделя :)

Изображение

MONDEOX CEZEN
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
tihomirnk
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 22, 2012 18:21
Риболов: Almost all
Местоположение: Габрово
дал Браво: 4 пъти

Re: Туристически Обувки - тип трекинг

Мнение от tihomirnk »

Да добавя-подметките vibram са за сух терен,на лед са като кънки.
Аватар
Коце
Мнения: 6447
Регистриран на: Пон Юни 22, 2009 20:04
Риболов: и бира чадо!
Местоположение: София
получил Браво: 9 пъти

Re: Туристически Обувки - тип трекинг

Мнение от Коце »

Потвърждавам за Вибрам-а. Твърда подметка е.
Д-р Флекс написа:Jeddi Master Sofianetzo soFidero
jentalmena
Мнения: 104
Регистриран на: Пет Ное 28, 2008 15:20
Риболов: спининг, кастинг
Местоположение: София
получил Браво: 5 пъти

Re: Туристически Обувки - тип трекинг

Мнение от jentalmena »

След 20 години ходене по планините и 8 чифта туристически обувки искам да ви кажа следното:

1. Няма туристическа подметка на Вибрам само за сухо време.
2. Няма туристическа подметка, която да държи 100% на лед. Много добри резултати са постигнали именно Вибрам с техните подметки модели Vertige и Ice trek както и няколко други модела, които имат пирамидални грайфери но и те не задържат напълно на лед. Имената на другите модели не си ги спомням. Всяка подметка на Вибрам си има име.
3. Бореал не са Мерцедеса на обувките. Наистина доста добри са но има и по-добри. Похвално е, че за високите класове обувки използват мембраната Dryline, която и базирана на Sympatex, предпочитана за обувки пред Gore-tex. Ама това много малко хора са го чували.
4. Не всяка подметка на Вибрам е твърда. Има меки и такива за ходене по скала и катерене по такава, без да са катерачни еспадрили. Препоръчвам Ви твърдата подметка. Сами се уверете защо.
5. Обувките MONDEOX CEZEN не са за тежък терен по дефиниция на тежкия туристически трекинг, който включва раница със относително голяма тежест на гърба.

Надявам се да съм Ви бил полезен.
Успех на всички и Много Риби!
На мен Господ не ми спести бейткастинга :))
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Туристически Обувки - тип трекинг

Мнение от petro_op »

1. Абсолютно.
2. Да. Има доста видове и типове Вибрам за различните нужди. В моя случай са Vibram Grivola и са доста меки. Сравних ги с Вибрама на Бореала с който ходи жена ми.
3. Моооже :wink: не разбирам. Това прочетох из планинарските форуми.
4. Въпрос на гледна точка.
5. Точно за това ми трябват (без зимата - за зима си имам друго), а и цената е среден клас - не съм фен да дам 500-600 лв за обувки дето ще газя кал, тиня и листа с тях/ :)

Да полезна информация. Благодарско от мен. И наслука :tup:
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”