Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Публикувай отговор
Boakal
Мнения: 287
Регистриран на: Нед Юли 24, 2016 23:03
Риболов: речен, сладководен
получил Браво: 32 пъти

Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от Boakal »

Здравейте колеги.
Видях че няма подобна тема и реших да направя.
От около година се запалих по фенерите и спретнах прилична колекция. Една част са купувани от тук друга са от онлайн магазини в чужбина.
Ето снимки на част от фенерите. Някой от тях отидоха подарък, други дойдоха на тяхно място, трети претърпяха модификация и станаха "зверове".
Изображение
Изображение
Изображение
В следващите постове ще кача представяния на някой от таях.
Междувременно ако някой има въпроси може да пита.
Поздрави на всички.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от takezo »

Добра колекция, поздрави за което.

Режими това онова, дали предназначенито им не е хайкинг, сървайвър, охрана, или лов, въпреки че лова през нощта е забранен. Повечето известни фирми имат еднакви модели с конкурентите им, nitecore, olight, fenix. Четох и аз много ревюта и аз по всички форуми които намерих, лумени, луксове, метри. Аммм няма лоша "светулка", дори и EDC gear. Въпросът е до колко тези неща се вписват в риболова. Обикновенно аз ползвам челник като така най-практична вещ. Иначе ходим ли някъде в дивото за няколко дни вземам толкова светулки, че ги пълня в кофичка с всички батерии и тутурутки за тях ;)
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
Boakal
Мнения: 287
Регистриран на: Нед Юли 24, 2016 23:03
Риболов: речен, сладководен
получил Браво: 32 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от Boakal »

Ами аз винаги си взимам 2 броя и двата са Convoy и са компактни.
Единия да свети на близо и на широко, другия да свети на далеко. Втория реално се ползва по-рядко. Него ще го представя скоро.
Ползват една и съща батерия - 18650. Взимам и 2 резервни, или зарядното за кола.
За челник ползвам един на Варта който е приличен. Определено смятам да си взема нов.
От фирмените които каза предпочитам Nitecore защото са малко по-евтини и имат много режими. Ако трябва да бъда откровен Convoy-те ми вършат същата работа а са 2-3 пъти по евтини.
Ако си навън в дивото както каза е хубаво фенера да свети с неутрална и дори топла (жълтеникава) светлина защото тя пробива по-добре през мъгла, пари, замърсен въздух и т.н. Точно тук извесните фирми се дънят защото в борбата за лумени предлагат диоди със студена светлина която освен че има син отенък е крайно неподходяща за осветяване на открито. При фирми като Convoy и BLF имаш избор на цветовата температура на диода.
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от quietriot »

Boakal написа:Ами аз винаги си взимам 2 броя и двата са Convoy и са компактни.
Единия да свети на близо и на широко, другия да свети на далеко. Втория реално се ползва по-рядко. Него ще го представя скоро.
Ползват една и съща батерия - 18650. Взимам и 2 резервни, или зарядното за кола.
За челник ползвам един на Варта който е приличен. Определено смятам да си взема нов.
От фирмените които каза предпочитам Nitecore защото са малко по-евтини и имат много режими. Ако трябва да бъда откровен Convoy-те ми вършат същата работа а са 2-3 пъти по евтини.
Ако си навън в дивото както каза е хубаво фенера да свети с неутрална и дори топла (жълтеникава) светлина защото тя пробива по-добре през мъгла, пари, замърсен въздух и т.н. Точно тук извесните фирми се дънят защото в борбата за лумени предлагат диоди със студена светлина която освен че има син отенък е крайно неподходяща за осветяване на открито. При фирми като Convoy и BLF имаш избор на цветовата температура на диода.
Единственото неудобство е че трябва да го държиш в ръка и за лодка за каране нощо време такъв тип фенер е в пъти по удобен от някой омазан челник защто си осветяваш водата стотици метри напред и виждаш препятствията.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от takezo »

Boakal написа:Ако си навън в дивото както каза е хубаво фенера да свети с неутрална и дори топла (жълтеникава) светлина защото тя пробива по-добре през мъгла, пари, замърсен въздух и т.н. Точно тук извесните фирми се дънят защото в борбата за лумени предлагат диоди със студена светлина която освен че има син отенък е крайно неподходяща за осветяване на открито. При фирми като Convoy и BLF имаш избор на цветовата температура на диода.
Абсолютно вярно и подкрепям !

Студено бялата светлина е по-ярка но вечерта в Искърското дефиле, след един 40 минутен следобеден дъжд, когато влагата се вдигна във въздуха, фенера не пробиваше мъглата, такъв фенер за 4 лева от Илиенци, без режими и регулиране на фокуса с една 18650, но пък свети много дълго време. Тази "светулка" покрива спокойно 50-тина метра, т.е. ясно различавам дърво, храст в пълна тъмнина, чудесна джаджа за светене "на къси". Препоръчвам да НЕ се търси далекобойност и лумени и луксове за сметка на цветната температура на диода. Обикновенно през нощта аз едва ли ще видя нещо на повече от 100-тина метра това разтояние на мен ми стига. Нося и още едно китайче 7W с батерия 14500, която я гори за 20 до 30 минути, около 300 + метра, измерени с ролетката на гулъл. Неутрална до топла светлина, регулира фокуса. Ползва се по-рядко но ясно осветява чии са червените очи в тъмното. Челник, китаец (естественно), студена леко синя светлина, дълги 60 метра, къси 30 метра, два червени диода 3 ~ 5 метра. Влезеш ли в червеното оставаш "невидим" за разни горски твари иии комарите, никакви комари и мушици !
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от quietriot »

takezo написа:......Влезеш ли в червеното оставаш "невидим" за разни горски твари иии комарите, никакви комари и мушици !
Ванка я пак , че не те разбрах , аз за комшийката искам де но принципа е важен :wink:
Boakal
Мнения: 287
Регистриран на: Нед Юли 24, 2016 23:03
Риболов: речен, сладководен
получил Браво: 32 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от Boakal »

Червените диоди са и за шпиони. Те не са с голяма мощност, до няколко метра пред теб виждаш. Може да ровиш по чекмеджетата в някоя сграда без да те забележат отвън.
Някой фенери предлагат и други екстри: диоди за зелена и синя светлина. Зелената се слага с по-голяма сила на светене и се ползва от военни за да не си губиш нощното зрение когато се налага да се взираш: четене, разчитане на карти и т.н. Синята е за да може да виждаш евентуални петна от кръв и други следи.

Ето тук може да се види ремък за закачане на фенер с диаметър до 3см:
http://ru.aliexpress.com/store/product/ ... 41941.html
Изображение
Този е на един колега от другия форум:
Изображение
Лощото е че няма странична регулация.
Последно промяна от Boakal на Чет Авг 04, 2016 13:10, променено общо 3 пъти.
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от takezo »

Здрасти Васко,

Червената светлина на челника те прави невидим за животни и насекоми.

Не ти жужат комари и чакалите по Тунджа не те виждат. Ловджите ползват и зелен фенер, за него все още събирам мнения, зелената светлина също не безпокои животинките но не знам как е откъм насекомите. Иначе комшийката ше се навие, попитай я директно обикновенно на втория опит връзва. ;)
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
quietriot
Мнения: 9345
Регистриран на: Пет Фев 23, 2007 13:39
Местоположение: СОФИЯ/ЯМБОЛ
дал Браво: 107 пъти
получил Браво: 155 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от quietriot »

takezo написа:Здрасти Васко,

Червената светлина на челника те прави невидим за животни и насекоми.

Не ти жужат комари и чакалите по Тунджа не те виждат. Ловджите ползват и зелен фенер, за него все още събирам мнения, зелената светлина също не безпокои животинките но не знам как е откъм насекомите. Иначе комшийката ше се навие, попитай я директно обикновенно на втория опит връзва. ;)
Искаш да кажеш че дължината на вълната на видимото Червено не трябва да е част инфарчевения спектър , щото инфаречервеното е мнго видимо за комарите да речем?
Аватар
takezo
Мнения: 527
Регистриран на: Вто Дек 09, 2008 23:28
Местоположение: Перник , София
дал Браво: 145 пъти
получил Браво: 80 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от takezo »

Амииии, вероятно да. Факт е, че Тунжда, Гърция с нощувки сутрин и вечер с вкл. червена светлина на челника няма комари. Т.е. не ги привлича като вкл. бяла такава. Комарците дебнат за издишания въглероден двуокис мисля. Ей тука намерих нещо : " ... "Въглеродният двуокис е най-добрият сигнал за топлокръвно животно, а комарите го прихващат на разстояние от 50 метра.."

Ей тук намерих още :

" ... Спектърът на цветове, видим за насекомите, е малко по-висок като честота, от това, което ние хората можем да видим. Най-ниската честота на цвят, която виждаме – червено, е невидима за насекомите..."

http://www.preventa.bg/%D0%BA%D0%B0%D0% ... %82%D0%B5/
Ако умееш да летиш, не казвай на никого, защото не можеш се отърва от учители..
Boakal
Мнения: 287
Регистриран на: Нед Юли 24, 2016 23:03
Риболов: речен, сладководен
получил Браво: 32 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от Boakal »

Спектъра на цветните диоди е много тесен. Червения диод не излъчва инфра ред. За инфра ред се произвежда специален диод.
pino
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Дек 02, 2010 10:58
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от pino »

Комарите усещат и потта, ако сте потен много повече налитат.

Първият Найткор, който си купих, беше ЕА4. Имаше го с топло и студено бял диод.Излизам с двата на балкона и сравнявам. Декември, времето е мърляво - пръска дъжд.Определено студено белият се справи по-добре.В момента имам около 15 "светулки" на Найткор и качеството им е безупречно.Зимата се прибираме по тъмно в гръцко с каяка и светя с ТМ26, като позагрее го топвам във водата.
Колкото до далекобойността, имах няколко китайчета от тези с лупата, като се фокусират спокойно пращат на над 250 м.За 20-те си лв. са перфектни.
Ocean Kayak Torque
Boakal
Мнения: 287
Регистриран на: Нед Юли 24, 2016 23:03
Риболов: речен, сладководен
получил Браво: 32 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от Boakal »

pino написа: В момента имам около 15 "светулки" на Найткор и качеството им е безупречно.Зимата се прибираме по тъмно в гръцко с каяка и светя с ТМ26, като позагрее го топвам във водата.
Браво. Смел човек си щом топваш във водата фенер за 700 лева. Не че ще му стане нещо.
Виждал съм го как свети, наистина е убиец. Но цената си е фактор.
Поздрави.
Boakal
Мнения: 287
Регистриран на: Нед Юли 24, 2016 23:03
Риболов: речен, сладководен
получил Браво: 32 пъти

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от Boakal »

Ето и информация за IP стандартa за защитеност:
Изображение
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4465 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Всичко за фенерите: инфо, въпроси, новини

Мнение от Pike »

Boakal написа:...
И как свети Convoy L2 с новия драйвер и диод:
Изображение
...
Така свети фенерът по-горе :shock:
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”