Самоделно оборудване за лодка. Така познатите ни „джаджи”

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Самоделно оборудване за лодка. Така познатите ни „джаджи”

Мнение от Felix »

Чюдя се дали да пусна тази тема в „Направи си сам” или тук.
Не че за ловящите на фидер или тези на изкуствена муха няма да е интересно да знаят как се оборудва лодка, но някой лодкаджия може и да не погледне в съседния раздел и после... язък за барута. Надявам се, че и други колеги ще пуснат тук снимки на своето оборудване, което са изработили и ползват с успех.
Слагам я тук и нека модераторите преценят дали да я преместят.

На всеки се е налагало да търси по рибарските магазини нещо, което е само в ума му, или е прекалено скъпо за да може да си го позволи. Тогава щем – не щем опираме до самоделните „джаджи”.
Къде сами, къде с помощта на сръчен познат материализираме представата си. В най-общия случай в завършен вид тя повече напомня на скулптора от Пикасо, но важното е, че върши работа!
Разбира се, не всички можем да бъдем перфекционисти като Joro-A. от сомския форум. Аз също си направих количка за двигателя, но в сравнение с неговата е като нахранена с кисело мляко. :?
Въпреки това по-нататък ще я снимам, за да и се посмеем. :lol:
Интересна ми се видя стойката за въдици на Marco Polo. Не бях се сетил за такава конструкция и закрепване докато не разгледах форума.
Темата, в която може да се види тя и някои други стойки е тази:

http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 88&start=0

Тъй като си падам малко от „ходжовите патки” реших за наща лодка да намеря нещо по-така. В един пловдивски магазин открих ето този прекрасен универсален екземпляр:

Изображение

Шефа го взел за себе си, но борда на лодката му бил по-широк от стягата. То бива борд, бива, ама по-дебел от 10 сантиметра...
Както казват, отпадъците за едни са храна за други. Разпарчосах стойката, отлях двата основни елемента, добавих алуминиева тръба, боядисах прахово и ето какво се получи:

Изображение


Мислех да сложа тръба от доилен апарат, но ми се видя доста екстравагантно, а и ще блести на слънцето както когато е никелирана.
Долната шайба е с равна основа и е захваната неподвижно с болтове за основата. Горната има зъби, разположени като сектор от кръг и по тях се застопорява държача на тръбата. Трябва да помисля за някаква гума накрая на тръбата, за да не се наранява дръжката на въдицата.
Пет бройки ми излезнаха на средна цена 25 лева за стойка, и то без да се пазаря никъде. Предполагам, че в серийно производство цената може да падне и под 15 лева.
Освен, че е стабилна, осигурява възможност за поставяне под всякакъв ъгъл. Използвах я вече на три риболова и нямам никакви забележки.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Идеята на Феликс ми допадна, успях да изпреваря дъжда, отидох до Дружба и успях да направя няколко снимки на лодката на един колега. Не го познавам, но се надявам, че няма много да се сърди ;) Стойките са правени от PVC водопроводни тръби, а и закрепването им е с елементи от ВиК :)
Може да се види целия албум с всички снимки ТУК, а аз ще пусна само няколко в темата.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Хареса ми също и как си е решил въпроса с поставянето на греблата вън от лодката:

Изображение

А също така и къде си поставя екрана на сонара и 7Ah акумулаторче:

Изображение
Последно промяна от Marco Polo на Пет Юни 15, 2007 15:40, променено общо 1 път.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

А това са моите самоделки - леки, лесно се правят, слагат и махат... Е, не са толкова стабилни, ама дупе знае две и двеста ;) Поставят се на мястото на ключа за греблото.

Изображение
Изображение
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

И понеже тук не става въпрос само за стойки за въдици, а за всякакви джаджи, ето и още една моя "разработка", с която съм слагал Garmin-а си на Уфимка гуменячка. Както се сещате на гумата няма много места за закрепване на каквото и да е, особено ако и транец няма. Та стойката е направена да се хваща на банката /седалката/, която май беше от шпертплат 8 мм. На пластината отгоре се монтира екрана, а пластинката в края на извитата арматура - сондата. Извивката на арматурата е правена по балона на Уфимката.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последно промяна от Marco Polo на Нед Юни 17, 2007 14:08, променено общо 1 път.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Чета си аз в един друг подфорум и се чудя дали изобщо да казвам, че имам живарник. То не бяха обиди и квалификации, то не бяха поучавания...
Някои хора се държаха, сякаш не ловим риба, а с воблера сме закачили гаджето им.
Всеки си решава сам какво да прави с улова. Аз и моето семейство рибата си я ядем и ще ни извинявате, ама си ни е много вкусна. :oops: :oops: :oops: :oops: Това сме нащо семейство. Нямам емотикон за срамуващо се куче, иначе и него щях да сложа.

Та за живарника ми беше думата всъщност...

Изображение

Изображение

Изображение

Това, че лодката е с тубоси, наложи извеждането на живарника по-далеч от бордовете. Използвах стария, като го сложих в рамка, която освен че го държи изправен във водата, улеснява и достъпа на риба до него. На снимката не се вижда добре, но най-отдолу, П-образната рамка, която го държи в право положение завършва с шина, която служи за опаянтване и прибиране нагоре.
Преди ми се налагаше с две ръце, особено при по-едрите риби да се надвесвам извън борда и да внимавам да не изскочат навън. Сега просто си ги пущам в улея и те, тъй като живарника е без горен капак, сами си намират пътя.
Ще изкарам известно време с тази мрежа от ръчило ( лев и петдесет ), а по нататък може и да помисля за някаква мрежа от неръждаема ламарина.
При нужда от бързо придвижване, живарника може да се застопори във свито положение над водата.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Не знам дали това може да се брои за джаджа, особено като гледам високотехнологичните неща на Феликс :oops: Моето си е направо срамота да го споменавам, но мисля, че рано или късно някой ще срещне същия проблем като мен, затова просто искам да покажа, че е възможно.
Често ми се налага да придъпвам лодката в плитки води или по брега, а стъклопластиката лесно се износва от това. Намерих едно парче шина неръждавейка, срязах го по дължина, парнаха ми го така, че да стане цяло и през 30 см. го надупчих. Малко е кофти, но с нова бургия и често топване в масълце - става. Намерих магазин, в който продават един куп изделия от неръждавейка и хванах "кила" с коларски болтове. И понеже от дължината на шината ми беше останало малко - сложих и пластини отвътре с надеждата, че така е по-здраво.

Изображение
Изображение
Последно промяна от Marco Polo на Нед Юли 08, 2007 21:48, променено общо 1 път.
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от sampo »

Малко "екстри" за "Романтика" :
Ветро и капковълнобран :lol: , много полезен и приложим за всички видове лодки
Изображение
Заменил съм едно от болтчетата , присъединяващи половините на лодката със шпилка , и на нея нанизвам тръбата от дебелостенен полипропилен , а пък на него нижете този "чадър" от армиран найлон , и си пътувате без да ви свири вятъра в ушите и капка вода в лодката .
Изображение

А за съхранение на улова ми жив до брега съм направил "аквариум" във предната и част :roll: , дупка с диаметър на тапа от вино , споко , лодката гази само 10 см. и нивото в тази третина е само 10 см. , а преградата е над 20см. , не прелива вода във втора и трета част , а когато излезете на брега водата си изтича и слагате тапата пак .
По време на риболова /тролинг/ водата се опреснява , поради люлеенето на лодката , и рибата е като в санаториум :) . След това в живарника рибата /бяла риба в моя случай/ си живее поне 5-6 дни .Изображение

Стойката за въдиците вече е публикувана , а за пода от алуминиеви профили друг път .
Изображение[/img]
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Marco Polo, да режеш шина по дължина, еле пък от неръждавейка... не ми се иска да ти заставам насреща. :D :shock: :D
Като гледам, справил си се добре. Само се чудя дали една тънка, неръждаема ламарина, огъната на абкант и залепена отдолу няма да е по-лесно.
Ако кила е с много различен профил, ламарината може да е абкантната само от единия край, а от другия да се оформи с гумен чук.

sampo, устройството в предния край на лодката е много добре. Трябва само малко да поработиш върху името му. :D
Аквариума е много тарикатски. Ако не са го предвидили производителите, трябва да го патентоваш. :!:
Някъде имаше писано за живарници за стръв. С отделен съд, помпи за вкарване, изкарване и аериране на водата. Същия ефект си постигнал само с една бургия и тапа от шампанско.
За сетен път се убеждавам, че българите сме много креативна нация. Браво! :!: :!: :!:
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Не само креативна, но и упорита нация ;) Два от тънките дискове за флекс заминаха, ама "луд умора нЕма!" Търсих варианти, но просто нищо не се появи като материал, а на ширина на кила 2.5 см абканта нещо се мръщи... Ама и така се получи, пък е и доста по-здраво :)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Реших да си взема въртящ се стол. Възможности – колкото си искаш. Кеф ти Кабелас, с доставка след риболовния сезон, кеф ти пълни с оборудване за лодки наши рибарски магазини.:cry: В BIB MARINE доставят по заявка само кресла, но са големи, като за пред камина.
Остана варианта да бастисам някой нов стол или пак да се мъча да си го правя сам.

Тогава се сетих за едно интересно място, което не бях посещавал от зората на демокрацията, когато нищо нямаше и много популярно беше движението „Направи си сам” - вторични суровини.
Отидох с намерението да върна към живот някой боклук. Не че не мога да дам 50-60 лева за нов стол, но самата идея да унищожа нова вещ, която някой се е старал да създаде, не ми харесва много. Не мислете, че и избора е особено богат. Като тръгнете да търсите, ще видите. Ту много големи, ту твърди, а всички въртящи се скърцат...
Та – на отпадъци. Берекет. Само за десет минути – това, което ми трябва:

Изображение

И като десерт – цената. Тъй като го нямаше човека, който продава, помолих счетоводителя да ми обяви една неприлично висока цена, за която ще е сигурен, че няма да са на загуба. Човека се замисли, прецени ме с очи и каза: -Девет лева. :!:
Ако мине... Е,... мина! За девет лева – стол и колела за стойката на мотора! :D :D :D

Първо правим здрава основа. Рамка, върху която можем да монтираме каквото си искаме. После тапицираме седалката – 6 см. дунапрен за облегалката и 10 см. за седалката. За тапициране използвах не дамаска, а естественна материя - лен, за да не спарва.

Изображение

Изображение

Това отзад е рамката на сенника, който изработих точно по моите мерки. Достатъчно е голям да предпазва от слънцето и в същото време не закрива гледката напред на човека, който кара лодката. Нарочно съм го направил с такава форма, изрязан над раменете и близко до главата за да не пречи на замятането. Трябваше да го покрия с поне малко разтеглива материя, за да може да се опъне по-добре по рамката. Тази, която използвах е гумирана, но въобще не се разтяга, така че видях доста зор докато я разкроя по тази сложна форма.
Тъй като понякога и най-удобния сенник пречи, моя съм го направил така, че с едно движение да може да се освободи и да падне под ъгъл 45 градуса назад.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Нещо ми подсказва, че временната ластичка, която държи стопора в работно положение ще си остане за постоянно. Мислех да я заменя с пружинка, но както бъркам там без да гледам, може и да е опасно.

Е, не е като купено, но вече няколко риболова го изпробвам - удобно е и работи безотказно.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Ти уби всичко детско в мен... Оттук нататък ми кажи как да пусна нещо, "сделано" от мен?!? :oops:
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
rex_hunter
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Апр 17, 2007 22:50
Местоположение: sofia

Мнение от rex_hunter »

БРЕИ ФЕЛИКС, ти направо си направил доста интересно произведение. БРАВО. Я пусни тия снимки на производителя на лодката и ти гарантирам работно място в ръководноя състав на уолкър беи :lol: браво колега имаш талант. Мене още ме марзи да си направя стоики за въдиците в лодката а лятото вече мина половината :oops: днеска ходих на искара на тролинг и само един костур за цял ден . бадева заминаха 2 литра бензин :lol: :lol:
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Marco Polo написа:
Ти уби всичко детско в мен...
Не това целта ми бе, точно обратното, всъщност...

Бря, заговорих като Йода... и то в хайку, може би... :shock:

Може да е от таратора. освен чесън, сложих и натриев глуатамат. Придава обем, опитайте!
Ако не се получи, прибавете и малко мастика. :wink:
rex_hunter, ръководноя състав на уолкър бей ежесутрешно си лъска обувките с такива като мен.
Не че и аз не мога да си позволя 100 000 Уолкърбея, но дори и само един още, ще ми е с един повече.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Яките жеги напоследък ми дойдоха в повече, а и Левака има пръст в тази работа - запали ми фитила! ;)
Преди време ми харизиха едни стари рейки от древни палатки барабар с нещо като тетраподчета, които позволяват рейките да се сглобяват във всякакви варианти. Чесах се дълго време по главата и понеже нежното ми параходче има само четири места /за ключовете на греблата/, където може да бъде поставено каквото и да е, единствената възможна конструкция, която ми изникна в главата, беше тази:

Изображение

Примолих се в една фирма, където правят билборди от дебеличко PVC фолио и оттам ми подариха едно парче, на което сложиха капси с отвор 12 мм. Това парче поставям отгоре. След това с четири въженца, сложени над PVC-то "укрепвам" цялата конструкция. Двете предни са хванати на едно място на носа /толкова имам/. С двете задни е по-лесно.

Изображение

На снимката ги няма, но става ясно за ккаво иде реч. Е, прилича малко на венецианска гондола, но още не съм го пробвал на вода, така че може и нищо да не се получи. Важното е, че става все по-смешно! :D
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
rex_hunter
Мнения: 66
Регистриран на: Вто Апр 17, 2007 22:50
Местоположение: sofia

Мнение от rex_hunter »

MARKO намали малко височината да не те обърне вятъра а и ще прави голямо съпротивление на минкотата. А къде ще монтираш греблата?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”