колко и какво масло на 1л за двутактов ивънбордови

Минава, големият кораб минава ...
valdy
Мнения: 22
Регистриран на: Нед Фев 17, 2008 23:22
получил Браво: 1 път

Мнение от valdy »

Emo-83 написа:Асене да те питам за маслото.На моя пише 1-100.Аз му слагам малко повече.На 10л. 120гр добре ли е това или е грешка.
И до 150гр можеш да стигнеш съвсем спокойно...Над тази стойност вече ще трябва да гледаш дали пуши и цапа свещи и ако е така - да намалиш малко...Важното е маслото да е качествено!
Аватар
mircone
Мнения: 12
Регистриран на: Сря Яну 24, 2007 17:28
Местоположение: Dobrich

Мнение от mircone »

Здравейте и от мен колеги,

видях,че темата е интересна и реших да се включа и аз с въпрос,тъй като съм начинаещ в областта.Та скоро си взех мотор EVINRUDE 4сс 2Т,кое масло е подходящо за него и каква е пропорцията.Предварително благодарско на всички :D
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

всяко двутактово масло за извънбордови двигетели - марката не е важна...

и се пише 4 К.С., щото 4с.с. значи 4 кубически см
toshko
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юли 05, 2005 10:38
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Мнение от toshko »

смятам, че от съществено знаъение е начина на експлоатация. При тролинг/ниски обороти/ е добре да се кара с по-малко масло/1:100/, за придвижване/макс.обороти/ е по-добре 1:50, но във всеки случай е излишно да се застраховате с повече масло, много пуши и ако вятъра духа по посока на движението ви се умирисвате яко, пък и много цапа свеща и почва да пали трудно. Избирайте между 10 и 20гр.масло за литър бензин според експлоатацията и не забравяйте след продължително каране на ниски обороти поне 1 до 2 мин. да го форсирате.
svilens_73
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 22:37
Местоположение: svistov

Мнение от svilens_73 »

КОЛЕГИ по ВАШ сьвет си взех чисто нов MERCURY 15 К.С.двутактов.в книжката пише пьрвия резервоар 25;1 а след това 50;1 но на него има лепенка 100;1 Дали тя наистена е както казва КОЛЕГАТА за заблуда.Според вас ,с колко масло да го карам.ПОЗДРАВИ
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Честит ти нов двигател. Да си го пазиш и да ти служи вярно много години.
Ако си сигурен, че книжката е точно за този двигател, спазвай препоръчаните пропорции масло/бензин. Лепенка може да залепи всеки, но от това как ще го разработиш, зависи колко ще живее този двигател. При първоначалното сработане на детайлите има по-голямо триене, слагай му 25:1, както са препоръчали и не му давай зор т.е. без пълна газ и високи обороти. После 50:1. Не пести парите за хубаво масло. Не забравй да сменяш и маслото в редуктора на гребния винт.
Не съм чувал за двигател на Меркурий с 1:100 масло/бензин, което не означава, че няма такива. Вече не знам кой-какво прави- може блока и бутално-мотовилковата група да са производство на Ямаха? Някъде в предните теми, Пен беше дал линк към страница, където пишеше кои фирми какво произвеждатат и как се кооперират. Под капака на повечето двигатели Селва намираш Ямаха. Меркурий също ползват двигатели произведени от Ямаха за някои от моделните редове (ниските мощности като твоя). Пълна каша, но на фирмите това им спестява от производствените разходи.
След разработването двигателя сам ще си покаже , дали маслото му е много- гледай свещите и дали не пуши много (сиво-синкав дим). Колегите сигурно ще споделят, как още да се познае дали маслото не е в повече.
Никои двигател не е убит от повече масло, но от по-малко умират всички.
svilens_73
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Апр 10, 2008 22:37
Местоположение: svistov

Мнение от svilens_73 »

МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ Landy,книжката беше в кашона с двигателя.има го и моя модел вьтре/от 6-15к.с./.Докато намеря QUICKSILVER сьм взел VALVOLINE super outboard 2t.Препорьчаха ми да сменя маслото на редуктора на 8 часа работа,така ли трябва :?: :?: не знам какво и колко масло да сложа.Имам някакьв спомен от един майстор в Русе преди години,за някаква тьнкост при смяната.мисля че се пьлнеше от долната пробка с някаква помпа.в книжката не намирам информация за това :?:
AMATEUR
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 23:15
Местоположение: San Diego CA

Мнение от AMATEUR »

Ммм дам, много тънкости има. Точиш отдолу, завиваш долната пробка и пълниш от горната докато не започне да прелива от дупката. През цялото това време двигателя трябва да е вертикално / на стойка например. Не забравяй студена бира по време на процедурата! :D
НАЙ ДОБРЕ Е ДА СИ ТРАЕШ
Аватар
bobi_karyka
Мнения: 237
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 10:36
Местоположение: Гулянци
получил Браво: 1 път

Re: колко и какво масло на 1л за двутактов ивънбордови

Мнение от bobi_karyka »

Конкретно за ТОМОS 4 пропорцията е 25:1 до колкото виждам тук http://www.mojaladja.com/upload/Tomos-4-uputstvo.pdf
Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после - цял живот мъртъв!!!
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re:

Мнение от Anton_65 »

AMATEUR написа:Ммм дам, много тънкости има. Точиш отдолу, завиваш долната пробка и пълниш от горната докато не започне да прелива от дупката. През цялото това време двигателя трябва да е вертикално / на стойка например. Не забравяй студена бира по време на процедурата! :D
реда за смяна е точно обратна
отвиваш 2 - те пробки и след източване на старото масло,при вертикално положение от долната пробка посредством помпичка или тубичка която се навива,се пълни маслото докато избие отгоре,след което първо се завива отдолу и после отгоре,това е с цел да се изкара въздуха
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Re:

Мнение от promarine »

Anton_65 написа:... се пълни маслото докато избие отгоре,след което първо се завива отдолу и после отгоре...
Всичко е точно с изключение на последователността на завиването. Първо завиваш отгоре, за да не може да поема въздух и най-накрая завиваш отдолу. Ако не си запушил горната дупка, докато опитваш да завиеш долния болт, ще изтече половината масло. А като вече е запушен горния отвор, няма откъде да паема въздух и само леко ще прокапе.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
Anton_65
Мнения: 912
Регистриран на: Пон Окт 31, 2011 14:08
Риболов: На кльонк и прясно женско едно време,сега на спомени ха ха
Местоположение: Асеновград
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 14 пъти

Re: колко и какво масло на 1л за двутактов ивънбордови

Мнение от Anton_65 »

разбира се че така е правилно,но като сменях един път при майстор,ми направи впечатление след излизане на маслото отгоре,го запуши с палец и завъртя долния болт,после сипна и отгоре малко да протече навън и стегна болта,та логично е, за да няма липси
Аватар
bobi_karyka
Мнения: 237
Регистриран на: Пон Окт 30, 2006 10:36
Местоположение: Гулянци
получил Браво: 1 път

Re: колко и какво масло на 1л за двутактов ивънбордови

Мнение от bobi_karyka »

Така и не разбрах, някой карал ли е tomos 4 в съотношение 50:1 и какво се случва? И аз имам такава антика и не знам колко масло да слагам. Бях го дал на един приятел и го е ползвал с 50:1. Дали пък с 25:1 няма да зацапва свещта много?
Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после - цял живот мъртъв!!!
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: колко и какво масло на 1л за двутактов ивънбордови

Мнение от slavundar »

Имам селва 4.к.с.2 такта 1:100,карах я с 12/13 гр. Много тракаше и не се държеше добре.Почнах да слагам 20гр. Мотора утихна коренно се промени в положителна насока.Казаха ми че сигментите ми почват да заминават и затова иска повече масло за уплътнение.Незнам дали е вярно но мотора запя,тъй че според мен много зависи от мптора.
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
rivan
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 11:10
Местоположение: sf
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: колко и какво масло на 1л за двутактов ивънбордови

Мнение от rivan »

Отскоро имам ямаха 5cs 6e3 извънбордов мотор. На мотора има лепенка 1: 100.Това ли е съотношението масло-бензин за този мотор, или лепенката е само за заблуда? Още не съм го ползвал и не знам колко масло да сложа.
моторът е 1984 г производство
Мъжете никога не порастват, само играчките им стават по-скъпи!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”