Питане за мотор...

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
freelancer
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Дек 12, 2007 14:05

Питане за мотор...

Мнение от freelancer »

Колеги здравейте!
Имам нужда от професионален съвет. Наскоро купихме пластмасова лодка за Дунава и сега предстои да се купува мотор за нея. Марки всякакви, в общи линии съм наясно с надеждните марки, но все още немога да си изясня колко мощен мотор трябва да взема.

Лодката е дълга 6.5м., 1.50 широка и тежи около 150 кг. Ще я ползваме главно за разходка, риболов с въдици (вкл. кльонк) и макар и рядко може да пускаме по някоя мрежа. Както споменах, ще се ползва на р. Дунав.

Какво бихте ми препоръчали?!
Поздрави
Иво Ломски
Мнения: 1047
Регистриран на: Сря Яну 28, 2009 20:59
Местоположение: София
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 23 пъти

Мнение от Иво Ломски »

...
Последно промяна от Иво Ломски на Сря Авг 26, 2009 21:17, променено общо 1 път.
Живот без страст не е живот а само съществуване...
Аватар
Leo
Мнения: 2347
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 15:14
Местоположение: НИКОПОЛ-тъжно градче с весели жени
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 202 пъти

Мнение от Leo »

Здрасти колега и честито за лодката.Предполагам,че лодката ти е тутраканка.Ако си се насочил към четиритактов двигател най-удачния избор е 9.8,9.9 и 10 к.с. и тегло около 40кг.Също добър избор е и двигател 8 к.с но при едно и също тегло за предпочитане е десятката.
Ако се изкушиш да купиш 15 ка имай в предвид,че когато си сам или при лека вълна няма да можеш да караш с пълна газ.Баката е 25 л срещу 12 на десятките.И задницата на лодката винаги ще е некомфортно близо до водата.
При двутактовите можеш да си позволиш да скочиш на 15 к.с. дори и на 20 ,но какъвто и двигател да купиш гледай да не прескочиш оптималните 40 кг,задължително къс ботуш и вдигни транеца на лодката с 5-6 см
" гениалността ме преследва по петите, но аз съм по-бърз.."-Мунчо

Гениалните неща били прости.Ми аз трябва да съм голям гений,щото съм много прост
Аватар
freelancer
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Дек 12, 2007 14:05

Мнение от freelancer »

Благодаря за поздравленията и напътствията!
Лодката е точно "тутраканка" и то право от завода от Тутракан :). И аз се бях насочил към мотор 8-10 коня и по-скоро към Yamaha 9.9. Относно ботуша те имат два - S с по-малък ботуш и L с по-дълъг (ако не се лъжа). Теглото й е 40 кг. и според мене това е оптималното, че над 50 кг., каквито са им по-мощните тежичко ще ми идва :lol: . Малко е скъпичка, ама нали всяко удоволствие се заплаща. Ще проуча и другите марки и дано намеря оптималното съотношение цена-ефективност, че до края на забраната трябва да съм го взел.
Поздрави!
Аватар
ecoplast
Мнения: 3540
Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 8:53
Местоположение: Исперих, живота си тече, но Времето е спряло.
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ecoplast »

Дзен-учителя Башо:Който знае, не говори!
“Който постъпва честно, не живее лесно.”. Радой Ралин
"Бъдещето е внимателно обезвредено настояще." А. и Б. Стругацки
Аватар
zmeien
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 18:47
Местоположение: pleven

Мнение от zmeien »

Поздрави и от мен за новата придобивка. :D Радвам се, че лодките от този вид се увеличават във форума :D .Искам от личен опит с такава лодка, също да те предупредя да не прекаляваш с двигателя.На тази лодка и 8 и 9.9 коня са и много.Това е лодка от друг тип.При заводския транец и с 8 коня четиритактов,ако си сам или с човек на пейката отпред мотора на пълна газ направо се гмурка под вода и водата прелива през транеца и сериозно пълни лодката. :( Трябва спътника ти постоянно да седи или лежи на носа на лодката за да можеш да използваш възможностите на мотора.А това хич не е комфортно за него,повярвай ми.Спътника ми изкарваше най-много половин час и казваше "Връщай газта" и си сядаше на пейката.При повдигане на транеца с около 8см нещата малко се пооправят, но 40кг и 10коня са предела на тази лодка.Модела не е толкова важен всички са добри щом са нови :!: :P :D :P
Аватар
freelancer
Мнения: 126
Регистриран на: Сря Дек 12, 2007 14:05

Мнение от freelancer »

Като бях ученик с дядото ползвахме от "великите" произведения на руското моторостроене "Ветерок". Мисля , че беше 8 коня и се справяше "почти" перфектно :) . Той и сега си стои в гаража на село, ама не искам и да чуя за него. Само като си спомня колко пъти сме се прибирали на гребла от 10 км. срещу течението, че доста често се разваляше, при това натоварени с мрежи и риба....
Аватар
zmeien
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 18:47
Местоположение: pleven

Мнение от zmeien »

Ами точно това чудо на руската техника като скорост и възможности отговаря на лодката която си купил.Обаче имай в предвид,че тя с машините 8 и 9,9 коня минава покрай тия Ветероци все едно са спрели. :D Горе долу соростта с Ветерока се равнява на четиритактова или двутактова западна машина от съвременните която е 5 :( коня.Айде добави още 1 конче от тебе и се получава истината,че на тутраканката модел "рибарска" 6 коня са и много :P .Казвам ти от гледна точка, да не се хвърляш с тази лодка на голям мотор,че никога няма да можеш да му използваш възможностите. :oops: :wink: :D :P :D
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

конските сили на руските двигатели са мерени на коляновия вал, а на всички читави марки на оста на пропелера. от там и от някой други разлики е различната скорост
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Мнение от kff »

На каква комбинация се спря колега? И аз ще разрешавам същия проблем, кажи какв и впечатления имаш, вдигна ли транеца?
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Той Лео каза за правилния избор....довери му се,защото всеки ден е по Дунава. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Direktora
Мнения: 138
Регистриран на: Съб Мар 13, 2010 19:24
Местоположение: BG- Sofia тел .0888-555-105

Мнение от Direktora »

Аз мисля , че 6 кс е слаб мотор. А и тои ще е едноцилиндров .. Това означава повече шум и вибрации , разтоянията по Дунав са голями и главата ще ти стане на щаига докато стигнеш до - по отдалечено място. Изпитал съм го лично на Лео със лодката и мотор сузуки 6 кс. Взимаи 9.9 кс 4т Моторчето ще си парпори а ти ще можеш да се чуваш със вторият човек във лодката :wink:
Аватар
kff
Мнения: 82
Регистриран на: Чет Сеп 13, 2007 18:14
Местоположение: Сс
дал Браво: 1 път

Мнение от kff »

Взех 15, ако трябва да вдигам транеца на-добре ще е да сменя лодката...Вярно, много е удобна за риболов с въдица но скоростта има голямо значение за мен.
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

Лодката е водиизместваща и 8кс. са и таман.Имай впредвид ,че фирмите
пускат няколко мощности с еднаква кубатура.Например 8,9,10 кс. са
300см3.вземаш най-маломощния защото е най-малко форсиран и най-
много ще ти изкара.
Аватар
zmeien
Мнения: 94
Регистриран на: Сря Сеп 05, 2007 18:47
Местоположение: pleven

Мнение от zmeien »

И с 15 се работи с тия лодки :!: ,но явно ти повече искаш да се возиш.Нищо,ако работиш с мрежи особенно на дъно ще го гледаш с благодарност тоя мотор след всяко закачане.ПОздрави за новата придобивка и да се возиш безаварийно по голямата река, а ако кажеш какъв е мотора няма да е лошо ,но разбира се ти решаваш дали ще споделиш с съфорумците :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”