Скорост при влачене?

Минава, големият кораб минава ...
bedniagizmi
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 22:35
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Скорост при влачене?

Мнение от bedniagizmi »

Здравейте имам едно питане .Някой да ли е засичал с каква скорост тролинг?И имали точна определена скорост.

Благодаря предварително :oops: :oops: :oops:
Аватар
SONY
Мнения: 58
Регистриран на: Чет Окт 09, 2008 15:19

Re: Скорост при влачене?

Мнение от SONY »

bedniagizmi написа:Здравейте имам едно питане .Някой да ли е засичал с каква скорост тролинг?И имали точна определена скорост.

Благодаря предварително :oops: :oops: :oops:
На сонара показва около 4 км. ч. ама толко ли е :roll: :roll:
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Скоростта за влачене зависи от много фактори. Каква риба ловите, каква е температурата на водата, какъв воблер използвате...
Това си е тема за цяла дисертация :lol:
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

за сладководни риби - от 3.4 до 5кмч... По-бавно, по-добре, но зависи от мотора... А някой път удря, докато прибираш въдицата - т.е. поне 6-7кмч...
Вчера засичахме на алуминиевата лодка 400см с 15кс 4-тактов скоросста беше 3.8-4.2кмч...

Като хванахме фото-сомчето на 06.06 скоростта ни беше 3.7-3.8кмч с 2Т двигател Тохацу 50кс, но той е с електронно впръскване на горивото и регулируеми от "ютията" обороти на празен ход - сам избираш 700, 800 или 900 оборота...

При един от тестовете мерих и 300-330см надуваеми лодки с 2.6кс 4Т моторче - тролинг скорост 3.5-3.8кмч...

Като обобщение с повечето читави двигатели като оставите мотора да работи на минимални обороти, получавате оптимална тролинг скорост :idea:
Ако мотора има проблем с оборотите на празен ход, тролинга е проблем...
Аватар
franko
Мнения: 3455
Регистриран на: Сря Авг 13, 2008 21:37
Риболов: сооооооом
Местоположение: пловдив
дал Браво: 32 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от franko »

И аз да вмъкна нещо тук или да добавя,ако е по правилно.Ако нямаш скоростомер ,цифрите нямат значение. Аз например се ръководя от пръта .Именно той ми показва кога е най добрата игра на воблера :idea: :arrow: и от това зависи скоростта.При едни примамки се иска малко по бързо,при други не.
bedniagizmi
Мнения: 10
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 22:35
Местоположение: Шумен
Обратна връзка:

Мнение от bedniagizmi »

Като обобщение с повечето читави двигатели като оставите мотора да работи на минимални обороти, получавате оптимална тролинг скорост Idea


И аз така правя но се ми се струва че карам бавно защото ме изпреварват другите колеги.Лодката е 3.600 а мотора 9.9 ямаха
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

и какво като те изпреварват, това не значи че се движат с правилната скорост - важното е дали хващат...
като пускаш воблера, първо го пробвай на 1м от лодката за да видиш дали добре играе... съмнявам се, че с 9.9кс можеш да постигнеш толкова ниска скорост, че воблера да не играе... По-скоро "колегите" са с 2Т мотори и не могат да свалят достатъчно скоростта си и затова те изпреварват :idea:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Geo »

При лодка надуваема 3.60 и YAMAHA 9,9.Скоростта на празен ход при тихо време 3.2-3.4 км/ч.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

При твърда лодка и 2.5 двигател дори карам малко над скоростта при празни обороти, понякога е бавничко.

Изображение
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
fori
Мнения: 3210
Регистриран на: Сря Авг 09, 2006 13:24
дал Браво: 9 пъти
получил Браво: 35 пъти

Мнение от fori »

По мои наблюдения - между 2 и 4 км/ч. Според инструкции на рапала - идеалната скорост била 2 възела (дали не беше 2 км/ч). Правейки аналогия с нормалният спинингов риболов - там примамката се води мноооогооо по бавно, и благодарение на различните проводки доста по-ефикасно. За един час джиг от каяка имах повече удари от колкото за 4 часа влачене (и от каяк и от лодка). А най-добре си се влачи на гребла - получава се значително неравномерна проводка, която май е по-привлекателна за рибата.
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Мнение от max »

скороста всеки трябва да я преценява според воблера който използва в момента. дву сантиметров воблер не играе добре при скороста с която влачите някоя 9-ка
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Напълно съм съгласен с max. Има воблери, които при по-малка скорост от 4 км/час изобщо не играят. Аз използвам по-бавни воблери късна есен и ранна пролет, когато водата е по-студена и рибата по-слабо подвижна и влача с по-висока скорост (4-5) км/час през лятото.
За морския риболов да не говорим, че може да се влачи и при 10-15( че и повече) км/час.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

морския е друга бира :lol: два "пискюла" и газта на 50% 8)

ПС: 2 възела са 3.7кмч /1 морска миля е 1852м/
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Мнение от promarine »

Tedo написа:морския е друга бира :lol: два "пискюла" и газта на 50% 8)
Така си е :wink:

Изображение
Аватар
Булти
Мнения: 381
Регистриран на: Вто Май 22, 2007 12:48

Мнение от Булти »

някой от вас фащал ли е нещо на тролинг в морето , щото аз още нямам сефте :? :?:
клуб Бъкари - надуваем ветеран
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”