Котви

Минава, големият кораб минава ...
sampo
Мнения: 421
Регистриран на: Сря Окт 26, 2005 9:16
Риболов: Тролинг
Местоположение: София
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от sampo »

Моята котва е стар преден спирачен диск /вентилиран/ от бус , като падне на дъното е като 50кг. сом , мърдане няма .. :D
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

До магазина на Орозов има железарски магазин и въжета, котви три размера - прекрасни. Лесно преносими защото се прибират за транспортиране - цената народна.
tryico
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 14:50
Местоположение: varna
дал Браво: 4 пъти

Мнение от tryico »

Дайте съвет къде е най-удачно и удобно да се завързва котвата на надуваема лодка? Къде навивате и застопорявате излищното въже?
Аз си купих 5 кг котва и 25 м въже ф6 мм. Няколко пъти съм я завързвал на носовата халка на лодката, а остатъка от въжето стои свободно в лодката. Често се оплита и е доста трудно и неудобно да достигна халката. Интересно ми е да споделите вашия опит.
Успехи и наслука!
nick74
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Окт 03, 2005 1:34
Местоположение: Varna

котва

Мнение от nick74 »

tryico,каде използваш лодката?на море или на язовир?за море,ако не си за попчета,според мен най-добра е плаващата котва.вярно,не стоиш на едно място а се носиш на дреиф.значително по бавно и наи важното те държи срещу вълната.25 метра въже мисля че е краино недостатъчно,има съотношение,дълбочина-дължина на въжето.А за свободното въже има само едно спасение,но е скъпо http://www.minnkotamotors.com/products/ ... sp?pg=dh40
tryico
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Окт 14, 2006 14:50
Местоположение: varna
дал Браво: 4 пъти

Мнение от tryico »

В морето лодката ще я използвам основно за придвижване в крайбрежната зона когато ходим да се гмуркаме и ми трябва сигурно закотвяне, а в язовира ще я ползвам основно за спинингов риболов.
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

За закотвяне на леки лодки не са необходими сложни и скъпи
котви необходимо е да имаш две жилеза по 5 кг.Пускаш едното
отстъпваш 20-25м пускаш другото и след това обираш въжетата
така ,че да си между двете на еднакво растояние.Едното въже
се връзва за преден лев кнехт и а другата за заден десен или обратното.Винаги
носа да е насочен срещу вятъра.
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Чичо Том,
По този начин може би е възможно да застанеш на котва в затворен водоем при постоянен вятър и с тинесто дъно,но на море е неприложим и опасен. При промяна на посоката на вятъра се оказваш "на борд" на вълната с всички последствия. За удържане на лодката (кораба) на определен ъгъл спрямо вятъра и/или вълната има друг способ-"на котва и шпринг".Предимството му е,че можеш да регулираш дължината на шпринга и по този начин да променяш ъгъла на корпуса спрямо вятъра. Изпълнението на практика е просто- на котвеното въже(или верига) на определена дължина над котвата(пусната от носа) закрепяш допълнитено въже "шпринг" чиито свободен край е закрепен за кърмовият кнехт на наветреният борд. Получава се триъгълник-в единият ъгъл е котвата,в другия е носовият кнехт и третият е кърмовият (бордови) кнехт. Недостатъците са,че е котвата трябва да "работи" под ъгъл,което намалява и надеждността на закотвянето,имаш още едно котвено въже...
Голяма част от държащата сила на котвата е от веригата, а масата и конструкцията на самата котва е друга бира. В края на краищата работата опира до решаването на задача от физиката-кое ще подаде първо и "к'во ша праим сеа?..." В този смисъл една гира от 2кг забита в тинята на язовира при тихо време ще удържа чудесно 4м лодка с двама рибари и каса бира, но в морето при свеж вятър ако си се закотвил на пясъчно или каменисто дъно дори с пет пъти по-тежка котва ще започне да те отнася. Ако лодката застане на борд на вълната докато сте на котва и котвеното въже провисне-палета мотора или се хващайте за греблата.
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Чичо Том »

За котвите на Хол корабния регистър на Русия препоръчва след-
ните тежини:
Тегло котва 3кг. 5кг. 7кг. 9кг. 11кг. 13кг
Тегло лодка 500кг. 750кг. 1тон 1500кг. 3тона 5тона
Съжалявам,че скенера ми не работи за да ви покажа за какво
става дума.Нема универсални котви.
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Котва на Хол е рядко използвана за рибарски лодки. Забележката ми беше по-скоро за метода на закотвяне, а не за конкретният модел котва. Дай да не опираме до регистровите правила на държавата на флага-там работата става дебела и за нашите цели до голяма степен тези правила са трудно приложими. Вярно е,че няма универсална котва, за това и разнообразието от модели е толкова голямо и непрекъснато се подобряват и прилагат нови модели котви. Разбирам,че си човек от "кухнята" и всяка дискусия с теб допринася за безопасността на колегите от форума. Пен и Дармадан сигурно има какво да добавят към написаното от нас.
Поздрави.
jororib
Мнения: 277
Регистриран на: Чет Яну 25, 2007 14:28
Местоположение: София
Обратна връзка:

koтва

Мнение от jororib »

Според мен пропускате нещо много важно: ако дълбочината е х то въжето трябва да е 3х за да държи добре котвата ,ако някой се интересува мога да обясня подробно.
Виждал съм много колеги които при дълбочина 10м пускат 10.5м въже и дреифат яко и псуват котвата.
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Пускал сам и 10 X 1 котва и пак не е държала,но като цяло си пpав - котва се пуска поне 3Х1 за да държи и трябва да е cаобразена с лодката,времето,дъното и мястото на пускане.За лодките които ползвате повечето не е необходима кой знае каква котва,но при по-големи лодки си е направо за цяла нова тема.
Go BIG or Go Home!
Аватар
darmadan
Мнения: 134
Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 21:45
Местоположение: Варна

Мнение от darmadan »

Аз лично предпочитам котви тип Денфорд , за нея закачам около 2 метра верига към която вързвам котвеното въже ( за предпочитане трипредно- капрон). Края на котвеното да е заплетено с коуш обезателно. Дължината на спуснатото въже е добре да е 3 пъти по голяма от дълбочината . Котва 3.5-4кг без проблем държи яхта 1.3т в силно време.
amalal
Мнения: 48
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 13:43
Местоположение: софия

Мнение от amalal »

Куупих си котва 4.5 кг от магазино до Орозов. Продавачът каза, че кпуват и 2-3 м Верига за лесно вадене, но връзването на веригата и въжето става по специален начин с халки, но не можа да си спомни начина.
Ако някой знае, нека каже а е добре и да приложи схема.
Предварителни благодалности!
amalal
Мнения: 48
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 13:43
Местоположение: софия

Мнение от amalal »

и тук: http://www.berkyt.ru/berkyt/katalog/lod ... e)/jakorja
В магазина са точно тоя тип А- на страница 8.
amalal
Мнения: 48
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 13:43
Местоположение: софия

Мнение от amalal »

Куупих си котва 4.5 кг от магазино до Орозов. Продавачът каза, че кпуват и 2-3 м Верига за лесно вадене, но връзването на веригата и въжето става по специален начин с халки, но не можа да си спомни начина.
Ако някой знае, нека каже а е добре и да приложи схема.
Предварителни благодалности!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”