Котви

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Алеко
Мнения: 11055
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Котви

Мнение от Алеко »

На няколкото места, където досега съм ползвал лодка, нямах котва. Единственият начин за застопоряване на лодката беше да се вържа за някое дърво на брега. Изключение прави яз. Морун, където има дървета, стърчащи доста навътре от водата.

Та да ви питам - има ли смисъл от котва? Чувал съм, че най-добре би било те да са две - едната на кърмата, другата на носа. Ама защо?
Божидар Иванов

Мнение от Божидар Иванов »

:lol: Двете котви НЕ ПОЗВОЛЯВАТ вятъра да те върти и мести от мястото ,където си захранил :?:
vikik
Мнения: 2789
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 12:46
Местоположение: София

Мнение от vikik »

Алеко, кога ще я пробваме лодката ти на Морун???
Нямам търпение вече!
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Pike »

Котвата си е задължителна, че ако са две е дори още по-добре, особено когато ловиш с отвесна блесна.

На Морун веднъж ползвах малката лодка на пазачите, която нямаше котва (не си носех моята лодка), та и аз се вързах като Алеко за стърчащи от водата клони на дърво. Това добре, но сещате се, че отдолу има още куп клонаци, а аз ловях с отвесна блесна и на два костура по едно закачане, след което често следваше и късане.
Затова не го препоръчвам този метод на закотвяне при риболов с отвесна блесна, а също така и за друг вид риболов, че ако ви удари нещо едро така хубаво може да се уплете в клонаците и дотам.

Котвата, която ползвам като модел е една от най-ефективните и се използва от всички големи и не чак толкова големи съвременни плавателни съдове. С баща ми сме я правили преди едно 15 години, като единственият и пробелем е, че ръждяса, въпреки че беше от неръждаема стомана. За ръждата помогна и това, че всяка година е ползвахме на морето :wink:

Ще я извадя да и направя една фото-сесия и ще пусна снимките в темата.
ghost
Мнения: 90
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 15:49
Местоположение: Варна

Мнение от ghost »

Препоръчително тегло на котвата и дебелина на въжето взависимост от пълната маса на лодката:
до 150 кг 1.5кг 2 мм
от 150-200кг 2.3кг 2.5мм
от 250-500 кг 3.5кг 3мм
от 500-750кг 5.5кг 5.5мм
oldman
Мнения: 199
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:37
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от oldman »

Зимата е много подходящо време за изработка на котва. Нека, който има ефектива котва, да прати чертежи, или поне снимки.
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това долу важи само за последната печурка.


http://www.mushroommooring.com/Dimensions.html

Някои модели държат на камъни,други са добри за тиня и пясък,има леснооткачащи се както и такива с които се работи само с рудан ако зацикли........имаше тема преди време тук някъде.Кажете какво ви трябва и ще понапиша някои неща.

Ето ги най-добрите в бизнеса.Лодките които съм карал на 90% ползват тая фирма.


http://www.fortressanchors.com/

Тия са подобни,но се откачат по-лесно.


Изображение
Go BIG or Go Home!
asenv
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2005 6:47

Мнение от asenv »

Верно, че са лъскави тия котви по-горе, но от личен опит се убедих след като си изработих и д в а т а! вида, че най доброто за условията ни е нещо друго. Надуваемите лодки , които мъкнем по язовири и понякога на морето, са сравнително леки, рядко надвишават 200-250 кг заедно с рибарите. Котвата която си направих и ползвам без грешка от 3 години насам е изработена от желязна тръба Ф30/3 х 400. На единия край е халката с въжето към лодката, на другия, заварени 4 парчета Ф8 х 250 и огънати нагоре под ъгъл около 30 градуса спрямо хоризонталата, приличаща донякъде на обикновена тройка с по-отворени куки.
Като тръгнем от язовирите Искър, през Батак, Беглика, Сърница, Пясъчник, и Черно море, не съм имал случай да изпусне. Явно не съм имал късмета да попадна на чист пясък. Ако се закачи, дръпваш по-силно, понякога с двигателя и изкарваш котвата. Изправяш малко роговете и си готов. Заварете едно парче желязо в горния край за да направите котвата самозацепваща.
martik
Мнения: 65
Регистриран на: Сря Юли 20, 2005 20:33
Местоположение: sofia

котви

Мнение от martik »

Котвата която ползвам си купих от Пасарел ,и е много удобна защото има халки отдоло и отгоре и с две важета не може да се закачи така че да не може да бъде откачена Тежи около 3кг и е разгъваема ,лесно зацепва в дъното.Препоръчвам ви я.
mb
ghost
Мнения: 90
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 15:49
Местоположение: Варна

Re: котви

Мнение от ghost »

martik написа:Котвата която ползвам си купих от Пасарел ,и е много удобна защото има халки отдоло и отгоре и с две важета не може да се закачи така че да не може да бъде откачена Тежи около 3кг и е разгъваема ,лесно зацепва в дъното.Препоръчвам ви я.

Става, ама за малки дълбочини. Виж третата котва от горе надолу в постинга на пен. Заваряваш една такава шина на котвата и ти отпада второто въже. Халката бяга по шината и когато минеш отзад на котвата се вади лесно. Можеш да ползваш и котва на Хол, ама пък котва на хол на гумена лодка?
Аватар
darmadan
Мнения: 134
Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 21:45
Местоположение: Варна

Мнение от darmadan »

Относно котвите за тиня най-добре държат сгъваемите четирирожки.
Има малки размери зависи от лодката. А за въжето да ме извинява колегата ама пробвал ли е да дърпа лодка 750 кг с 5 мм мокро въже.
Гарантирам че два пъти като изкара по 30м въже няма да има кожа по ръцете си.
ghost
Мнения: 90
Регистриран на: Сря Авг 17, 2005 15:49
Местоположение: Варна

Мнение от ghost »

darmadan написа:А за въжето да ме извинява колегата ама пробвал ли е да дърпа лодка 750 кг с 5 мм мокро въже.
Гарантирам че два пъти като изкара по 30м въже няма да има кожа по ръцете си.
Еее колега, не искам да звучи като заяждане, ама е те тука се изказа неподготвен. По 20-тина пъти на ден когато съм за риба дърпам лодка около 600 и кусур кила с 6мм въже. И ти гарантирам, че все още имам кожа по ръцете. Верно е, че по дебелото въже е много по удобно и по малко се оплита, но пък заема доста повече място. И освен това не е необходимо да дърпаш като хамалин, можеш да си пуснеш мотора на малък ход и само да обираш въжето. А котва пет кила с 5мм въже ще ти я извадя 10 пъти по ред от 30 метра без проблеми и кожата ще си ми е наред. Сигурно си чувал или чел или гледал по телевизията, че има едни неща дето се слагат на ръцете - казават се ръкавици. Пробвай с тях.
Дели
Мнения: 193
Регистриран на: Чет Мар 31, 2005 14:40
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Мнение от Дели »

Случайно, както случайно се правят големите открития изнамерих най - леката / 50 гр./ котва за малка лодка. Тествана е за тегло на лодката с багажа до 300 кг. . Върши работа само на дъно с закачки. Тъй като лодката ми е надуваема не съм посмял да взема най подходящата такава с арматурно желязо.
Та въпросните супер леки котви представляват много финни мрежички с олово в единия край.Продават се в рибарските магазини с името парашут. струва 2 лева. Като падне на дъното мрежата се закача и държи лодката достатъчно надеждно. Когато трябва да се извади се напъва и леко се разкъсва но мисля че може да се ползва многократно.
Остава ми да намеря и най-подходящата и лека разбира се котва за пясъчно дъно. При силен вятър и вълнение лята сгъваема котва 3.5 кг
оре дъното и не държи. Нека морските с повече стаж да споделят опита си .
Аватар
virbela1
Мнения: 1211
Регистриран на: Пон Юни 06, 2005 16:09

Мнение от virbela1 »

По темата бях писал някъде, обаче пак :
страхотен избор от много добри и различни размери котви и въжета за тях в магазина до Орозов - железария, макари и т.н. Цени - народни.
С котва си е по-друго, а с две супер.
fireman
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Яну 06, 2005 11:39
Местоположение: Пловдив

Мнение от fireman »

Намерих интересна котва тук: www.fishing.kiev.ua - мастерская - якорь "незацепляйка"[/quote][/u][/i][/b]
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”