Лепене на лодка ?

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от КИРО »

100млг лепило / 4млг втвърдител.
славеe
Мнения: 651
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 20:32
Риболов: сомoв
получил Браво: 2 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от славеe »

Киро,какво ти е мнението,да си мия гумения риб с обезмаслител,дали влияе по някакъв начин на лепилото.
Мил съм я три пъти и засега няма проблеми,ама знам ли.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от КИРО »

славеe написа:Киро,какво ти е мнението,да си мия гумения риб с обезмаслител,дали влияе по някакъв начин на лепилото.
Мил съм я три пъти и засега няма проблеми,ама знам ли.
Мий ве,нали сме на линия все още. :D
Има една съставка в тази препарати,но тя е в малки количества,и бързо се изпарява.
Няма време да повлияе на лепилото.
Розовия вениш добре почиства по-замърсените повърхности.
dabich
Мнения: 84
Регистриран на: Вто Ное 20, 2012 7:37
Риболов: мулти
получил Браво: 1 път

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от dabich »

Подариха ми надувна лодка която ми върши идеална работа но с проблем, има изядено от мишки, отвора е примерно 5 на 7 см. Как може да се процедира там и може ли да се залепи качествено. Материала не е гума е е като тези винил ли е какво е.
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от uniqaudio »

emdi написа:Колеги използвах лепило Плимарине за залепване на транеца за балона на лодката.Зачистих мястото почти перфектно,почистих и с ацетон.Спазих инструкцията за залепването.Държах мястото притиснато 48 часа.Залепването се получи идеално.След 10 дена направих 3 дневен излет и всичко беше добре докато не спаднах лодката за прибиране.Забелязах,че от горещината има разлепване от едната страна.Някой може ли да ми каже защо се получи така.

Да поизтупаме малко тази тема от праха. Та ето какво прочетох с малки букви под упътванията за двукомпонентното лепило Polymarine. Това по повод протезирането на моята лодка в друга тема.
Когато лепите дървен елемент към елемент от ПВЦ, в частност транеца към дъгите за закрепване към балоните, дървеният елемент се намазва първо с лепило за ХИПАЛОН (едникомпонентното) а след това се залепва за дъгите с двукомпонентното! Даже и картинка са дали хората. На втората страница на ПДФ-а, който ще изтеглите от тази страница за ПВЦ тъкани в десния ъгъл долу.

http://www.polymarine.com/advice/technical-sheets/

Надявам се да бъде полезно на самодейците като мен, които нямат доверие в локалните сервизи (визирам района на София) и гледат да се оправят сами. Държа да подчертая, че получих много ценни съвети от Киро (Кичево) на лични, които много ще ми помогнат.
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от мечока »

Качвай я на влака и да пътува към Варна,щом нямаш вяра на вашите майстори.Киро има златни ръце.И аз в момента имам една в гаража,където ще го посещава,ама гледам първо колкото мога първо аз да я почистя за да има по-малко "мамата" после. :D
Аватар
Станимир Бегов
Мнения: 81
Регистриран на: Съб Яну 26, 2013 13:04
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от Станимир Бегов »

Весели празници,имам надуваема лодка Кайман купувана нова от Варна през 2013г,лодката се съхранява надута през цялата година, тая година започна едно общо омекване на балоните,за 4-5 дена става на мекица,прекарвал съм я с пяна с гъба и няма видимо спукване.Въпроса ми е ,ако и пръсна от тия аерозолни лепила за спукани гуми дали ще има някакъв ефект?
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от SELVA »

https://polymarineshop.com/sealflex-500ml.html

това е 55 лв. 500 мл или 100мл отлято в отделно контейнерче - 12.50 лв.
наливаш 50 мл през вентилите и надуваш силно лодката и я въртиш или фокусирваш върху зоната. като избие отпускаш лодката.
няма повредени вентили или слепени балони заради подобна операция.
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от КИРО »

Станимире,напомпи лодката по-леко,около 0,6 бара,и тогава търси от къде изпуска.
Селва е дал точния линк за лепилото,винаги си държа такава опаковка под ръка.
Но,това лепило е ефикасно при малки дупки,по-големи не ги запълва.
Обикновенно към литър ми отива на сезон,но операциите са много специфични.

Относно лепенето към дърво - сефте чувам,че иска първа ръка хипалоново лепило.
Да,често удрям първа с разредено лепило,но не и хипалон.Поне по 25-30 транеца на
година ми минават през ръцете.
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от uniqaudio »

Тъй като на мен ще ми е първият, реших да прочета. Та ето какво пишат англичаните за лепене на транец (и всякакви ГУМЕНИ детайли) с Полимарин. Държа да подчертая, че указанията се отнасят единствено за начина на работа с продуктите на Полимарин и не е задължително да се отнасят за други лепила. Хубавото е, че лепилото е налично в Лаго откъдето вчера си закупих. Има и описания в указанията разтворител Метил-етил-кетон.

http://www.polymarine.com/advice/zodiac ... om-repair/
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от КИРО »

uniqaudio написа:Тъй като на мен ще ми е първият, реших да прочета. Та ето какво пишат англичаните за лепене на транец (и всякакви ГУМЕНИ детайли) с Полимарин. Държа да подчертая, че указанията се отнасят единствено за начина на работа с продуктите на Полимарин и не е задължително да се отнасят за други лепила. Хубавото е, че лепилото е налично в Лаго откъдето вчера си закупих. Има и описания в указанията разтворител Метил-етил-кетон.

http://www.polymarine.com/advice/zodiac ... om-repair/
ОК,и аз го прочетох този линк,така си е решил човека,така е действал.Там има една подробност,
дръжките им са каучукови,не ПВЦ.Там мога да се съглася за първа ръка хипалон,защото ПВЦ лепило
наистина не хваща на гума.Но за дървото няма да се съглася.
Този транец ни е първия,и е лепен с POLYMARINE.
Изображение
Тази година пак ми дойде лодката,бяха изтървали конусните тапи,
но транеца си беше ток и жици,а там Краси слага 30к.с. мотор,въпреки че го предупредих,
че малко голям му идва,ама както и да е.
Селва може да каже в какви количества сме купували от това лепило,така че не е единствената ни повреда.
Казвам практически какво ми е минало през главата,не карам никой да се съобразява с мен.
Нали споделяме опит ?
И за финал - сегашните фитинги ( дръжки,закопчалки и т.н.) са от ПВЦ,не са каучук.Както и бордовата лента.
А това лепило добре си работи и върху алуминия,стъкломата,някои модели железа,бои и пластмаси.

А Етил-метил-кетон и аз търся,амааааа и специализираните складове вдигат рамене,нищо
че цената му скочи с 500%.
Аватар
uniqaudio
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Юни 01, 2013 9:13
Риболов: Риболов с харпун в крайбрежни води.
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от uniqaudio »

Показаният линк са препоръките на фирмата полимарин за залепване на транец. Не от някой аматьор като мен. Там между другото пише подчертано следното:

8. Single part Hypalon adhesive and cut down brush ready for priming cleaned up wood so that the PVC adhesive will stick to it.
NOTES:
A/. PVC Adhesive does not stick to wood.
B/. Hypalon Adhesive will stick to wood.
C/. PVC Adhesive will stick to Hypalon Adhesive.

Всеки си решава как ще работи в края на краищата.

Аз мисля просто да подсиля по описания начин само горния край на моя транец, както Киро ми беше пратил снимки на лични.
А иначе за етил-метил-кетон търси тук:

https://chimspectar.com/

Литъра е 18лв. с ДДС
Който може, прави го. Който не може, учи другите.
Аватар
Станимир Бегов
Мнения: 81
Регистриран на: Съб Яну 26, 2013 13:04
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от Станимир Бегов »

КИРО написа:Станимире,напомпи лодката по-леко,около 0,6 бара,и тогава търси от къде изпуска.
Селва е дал точния линк за лепилото,винаги си държа такава опаковка под ръка.
Но,това лепило е ефикасно при малки дупки,по-големи не ги запълва.
Обикновенно към литър ми отива на сезон,но операциите са много специфични.

Относно лепенето към дърво - сефте чувам,че иска първа ръка хипалоново лепило.
Да,често удрям първа с разредено лепило,но не и хипалон.Поне по 25-30 транеца на
година ми минават през ръцете.
Киро ,няма дупка ,поне не успях да открия а и ако имаше дупка съответната секция нямаше ли да спада повече от другите.Възможно ли е да спада от вентилите? За 330 лодка какво количество лепило трябва да поръчам от Селва за 3те балона?
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Лепене на лодка ?

Мнение от КИРО »

uniqaudio написа: А иначе за етил-метил-кетон търси тук:

https://chimspectar.com/

Литъра е 18лв. с ДДС
Благодарско,след НГ ще ги потърся. :wink:
..................................................................................
Станимире,може и да има дупка,но ако е малко по-голяма,и надуеш лодката по-яко,
налягането веднага издухва пяната,и нищо няма да видиш,затова казах леко да я надуеш.
Ако ти спадат всички балони,явно не ти държат преградите,а вентилите пак с пяната ги провери.
Всичко е възможно,чак до невероятни неща може да попаднеш.
Преди всичко трябва да се види какво има да се лепи,след това се мисли за лепенето,може
и да не ти трябва СИЛАНТ,а само лепенка,или ремонт на шев някъде.Или само една капка лепило,
след откриване на мястото се мисли за запушването.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”