Съвет за сонар

Минава, големият кораб минава ...
hgtod
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Юни 20, 2013 21:06
Риболов: морски
Местоположение: Бургазъ
дал Браво: 3 пъти

Re: Съвет за сонар

Мнение от hgtod »

bulstar_nikolov написа:
milen_ilchev написа:
bulstar_nikolov написа:За черно море, и трите модела ще показват еднакво. М/у Elite 5 и Elite 5 HDI, винаги бих избрал HDI, тъй като има 1 технология повече от Elite 5. HDS e по-висок клас, позволява повече допълнения, по-бърз е, и има повече допълнителни функции. Като fishfinder/сонар, биха показвали (почти) еднакво, с минимално предимство на HDS, защото като е broadband.
Според официалния сайт на Лоранс Елит 5 HDI също е broadband: http://www.lowrance.com/en-GB/Products/ ... en-gb.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

"Hybrid Dual Imaging™ (HDI) – Broadband Sounder plus exclusive DownScan Imaging™ -- the power of two award-winning technologies combined to provide the best possible view beneath your boat"
Да, но тази на HDS e с по-голяма мощност.
В спецификациите и на двата сонара /HDS и HDI/ пише: 250 W (RMS); 30000 Watts (от максимум до максимум)

Искам да попитам за нещо, което не ми стана ясно:
1. Лоранс елит 5 HDI 83/200/455/800 - всички честоти ли ще работят/показват на дисплея/ само с една сонда, която е в комплекта на сонара/всъщност има ли сонда в комплекта/?
2. За същия сонар в описанието пише: Вградена основна карта + опция за подробна - тази основна карта ще показва ли изобатите /лините с еднаква дълбочина/, както се виждат в сайта на Навионикс или ще показват само бреговата ивица с дълбочини? - уточнявам - за Черно море
3. Има ли по лека/ограничена, разбирай по-евтина карта на Навионикс само за българското черноморско крайбрежие?

Въпросите са основно към колегата Булстар-Николов, но ще бъда благодарен и на други отговорили.
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвет за сонар

Мнение от Булстарите »

hgtod написа:1. Лоранс елит 5 HDI 83/200/455/800 - всички честоти ли ще работят/показват на дисплея/ само с една сонда, която е в комплекта на сонара/всъщност има ли сонда в комплекта/?
В комплекта със сонара има сонда която работи и на 4-те чистоти.
hgtod написа:2. За същия сонар в описанието пише: Вградена основна карта + опция за подробна - тази основна карта ще показва ли изобатите /лините с еднаква дълбочина/, както се виждат в сайта на Навионикс или ще показват само бреговата ивица с дълбочини? - уточнявам - за Черно море
В България продаваме сонарите с подарък карта която е разработена от Нас.
Картата е доста по-подробна от тази на навионикс и включва Черно море, река Дунав и повечето от големите язовири в България.
hgtod написа:3. Има ли по лека/ограничена, разбирай по-евтина карта на Навионикс само за българското черноморско крайбрежие?
Нямаш нужда от навионикс освен ако не ти трябва за Гърция.
hgtod
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Юни 20, 2013 21:06
Риболов: морски
Местоположение: Бургазъ
дал Браво: 3 пъти

Re: Съвет за сонар

Мнение от hgtod »

Elit 5 HDI има ли аларма за ниско напрежение на акумулатора?
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвет за сонар

Мнение от Булстарите »

Не, няма.

Elite 5 HDI има аларми за:


1. Плитко
2. Отклонение от курс
3. Котва
4. Риба
5. Пристигане
hgtod
Мнения: 47
Регистриран на: Чет Юни 20, 2013 21:06
Риболов: морски
Местоположение: Бургазъ
дал Браво: 3 пъти

Re: Съвет за сонар

Мнение от hgtod »

Извинявам се за тъпия въпрос, но за какво е "аларма котва"?
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвет за сонар

Мнение от Булстарите »

Като се закотвиш, прави радиус около теб. И ако се откачи котвата и вземеш да дрейфаш настрани ще почне да свири.
dshterionov
Мнения: 18
Регистриран на: Нед Фев 03, 2013 18:59
Риболов: от лодка

Re: Съвет за сонар

Мнение от dshterionov »

Здравейте . Виждам че тук коментират хора които разбират много от сонари . Ще помоля ако някой може да отговори на въпросите ми . Накратко... притежавам сонар garmin 50 s . Преди няколко дни счупих непоправимо буксата на кабела на сондата . След дълго ровене в интернет за някакъв кабел от който да изрежа букса и да присадя на моята сонда разбрах че за моя сонар освен 4 пинова като тази която имам , съществува и 8 пинова .И двете са с еднакви килохерци , температура , ъгъл . Каква е разликата тогава между 4 и 8 пина . Тази с 8 кабела какво повече има от другата . Ако е фрапиращо по добра да купя такава. Благодаря предварително !
nikitov74
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Сеп 20, 2011 12:13

Re: Съвет за сонар

Мнение от nikitov74 »

dshterionov написа:Здравейте . Виждам че тук коментират хора които разбират много от сонари . Ще помоля ако някой може да отговори на въпросите ми . Накратко... притежавам сонар garmin 50 s . Преди няколко дни счупих непоправимо буксата на кабела на сондата . След дълго ровене в интернет за някакъв кабел от който да изрежа букса и да присадя на моята сонда разбрах че за моя сонар освен 4 пинова като тази която имам , съществува и 8 пинова .И двете са с еднакви килохерци , температура , ъгъл . Каква е разликата тогава между 4 и 8 пина . Тази с 8 кабела какво повече има от другата . Ако е фрапиращо по добра да купя такава. Благодаря предварително !
Здравей колега,предстой ми закупуване на сонар един от изборът ми е точно моделът който ползваш.Би ли споделил мнението си от сонара? Вижда ли чернокопа,лефер и различава ли рибата ако е на дъното? Ще го ползвам основно за морски риболов тролинг в Черно море.Спрял съм се на този избор заради по мощната сонда 500w.Ще съм благодарен и за други предложения.
Аватар
Samuil
Мнения: 2680
Регистриран на: Сря Яну 12, 2005 22:57
Риболов: Spinning
Местоположение: София

Re: Съвет за сонар

Мнение от Samuil »

bulstar_nikolov написа:... Разликата м/у Downscan от StructureScan и DSI е доста осезаема, скоро ще кача малко снимки, който правих тази година с новият StructureScan HD. Качеството на картината е доста по-добро.
Ще чакам с нетърпение тези снимки. И аз като колегата се колебая между двата модела, а разликата в цените не е малка.

В моя случай постоянно ще го ползвам на различни лодки, ако и това има някакво значение - свързано с удобство при пренасянето?

Следя темата.
“Live fast, die young and leave a beautiful corpse behind”. E.P.
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвет за сонар

Мнение от Булстарите »

dshterionov написа:Здравейте . Виждам че тук коментират хора които разбират много от сонари . Ще помоля ако някой може да отговори на въпросите ми . Накратко... притежавам сонар garmin 50 s . Преди няколко дни счупих непоправимо буксата на кабела на сондата . След дълго ровене в интернет за някакъв кабел от който да изрежа букса и да присадя на моята сонда разбрах че за моя сонар освен 4 пинова като тази която имам , съществува и 8 пинова .И двете са с еднакви килохерци , температура , ъгъл . Каква е разликата тогава между 4 и 8 пина . Тази с 8 кабела какво повече има от другата . Ако е фрапиращо по добра да купя такава. Благодаря предварително !
За точно точи модел сонда не мога да ти кажа, тъй като нямаме техническа информация за Garmin. Но по-принцип се е случвало много пъти да има абсолютно идентични сонди който работят на един модел сонари а на други не работят. Вътре имат различни резистори и други дреболии, който изпълняват някакви функции но производителите на сонди не са много слконни да дават обяснение каква е точно разликата и защо е така.

Съмнявам се двете сонди с два различни пина да имат повече функции или мощност. По скоро това е модел за друг сонар който ползва друг протокол за свързване към сондата.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Съвет за сонар

Мнение от milen_ilchev »

dshterionov написа:Здравейте . Виждам че тук коментират хора които разбират много от сонари . Ще помоля ако някой може да отговори на въпросите ми . Накратко... притежавам сонар garmin 50 s . Преди няколко дни счупих непоправимо буксата на кабела на сондата . След дълго ровене в интернет за някакъв кабел от който да изрежа букса и да присадя на моята сонда разбрах че за моя сонар освен 4 пинова като тази която имам , съществува и 8 пинова .И двете са с еднакви килохерци , температура , ъгъл . Каква е разликата тогава между 4 и 8 пина . Тази с 8 кабела какво повече има от другата . Ако е фрапиращо по добра да купя такава. Благодаря предварително !
Колега,
разликата е само в буксите! Сондата е една и съща. Има по-добри сонди от тази която идва оригинално, но според мои познати разлика в показанията няма при този сонар (garmin 50S).
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”