РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от dido ov4arica »

Здравейте , любители на СПИНИНГ риболова от лодка в затворени сладководни басейни. :tup:
Повечето от Вас , които четат теми за спининг риболов разбраха необходимоста от тази тема тук.


Поздрави на всички спинингисти ,

Дидо :D
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от gele kapaciteto »

Епа здрасти :tup: Добре си се сетил да сложиш тука темата , сигурен съм че ще има интерес за разлика от темите за спининг , кадето на мен лично ми прави впечатление че едни и същи хора си пишат глупости .
И да съм по точен , изискват да няма спам а в същото време ловят щуки на байкалското блато кадето РИБОЛОВА Е ЗАБРАНЕН НАЦИОНАЛЕН РЕЗЕРВАТ и се искарват големите спинингисти - то се едно да ловиш на платено , но както и да е .
Аз вече направих няколко добри излета , засега повечето на кастмастер , на силикон като че ли по не е активна -все пак водата е още топла .
Успехи , и да кажеш ква е хавата по Копринка :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от carbolino »

Копринка дава доста бели рибки но повечето са маломерни.Инак имахме излети в които рибите достигаха до над 30бр но от тях само 7-8 да са били в норма.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от gele kapaciteto »

Пак требе да се карам с гладните , щом калве дребосъка :lol: :lol: :lol: но поне това е индекс за естествен прираст .
Мерси за инфото , може да се срещнеме по гйола декември месец .
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от dido ov4arica »

Здравейте , аз също ходих два - три пъти на Копринка , рибите наистина са мн.дребни 35-50см. Водата е 15 градус и рибата е в плиткото 6-8м.
Утре съмч на Жребчево ще дам инфо в понеделник засега знам за едри бели , но пръснати и изискват мн.търсене.

Поздрави на всички силиконирани лодкари. :tup:
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
jiro
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 23:05
Риболов: подводен риболов ,тролинг,спиннг
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от jiro »

Здравейте спинингисти!
Наистина имаше нужда от подобна тема и тъй като най често ходя на яз.Цонево с лодка на джиг за бяла риба а от скоро и щука да задам няколко въпроса към по опитните колеги, тъй като съм разколебан от "успехите си" -хващам предимно маломерни бели костури и дребни щуки бих искал да си "сверя часовника" дали допускам някакви грешки...
1)При каква температура на водата на каква дълбочина се търсят рибите (бяла риба)
2) кой кога(къде) каква проводка предпочита с макара(колко оборота-защо) , водене на примамката с пръчката или комбинация от двете-има ли някъкво правило при риболова от лодка?
3)Коя джиг глава (вид)с каква проводка е подходяща и при какви условия?
4)Другото което бих искал да науча е относно позиционирането на шкарповете-пролет есен, от дълбоко към плитко ли е по добре да се води или обратното?
5)Също така относно размера на примамките които се ползват според сезона,дълбочината или според нещо друго се определя тяхната големина?
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от gele kapaciteto »

По това време на годината по добра примамка е кастмастера , но по важното е да го водиш на "ситен кец" ударите са по яки от колкото на силикона .
Аз силикона го ползвам януари , пак на "ситен кец" когато водата стане 4>3 градуса , предпочитани глави ОЛНЕР 3/8ми , мисля че бяха 11гр с кука 3/0 за силикона забелезах че копитото ( релакс) наи добре дава , не че орката не дава но требе да се внимава с цветовете да не ти избегат рибите , все пак всичко зависи и от дълбочината .
Сега се ловят на 8 / 10 м но януари в дълбокото 25м и задължително на катерене .
Ако ловите 2/3ма човека на кастмастер , рибите дори и да не налапат , подгонват и се приближават към лодката и така ако метате в различни страни рано или късно белите ги събирате под вас и почват под лодката
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
max
Вносител
Мнения: 3210
Регистриран на: Чет Мар 05, 2009 15:24
получил Браво: 11 пъти
Обратна връзка:

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от max »

jiro написа: 1)При каква температура на водата на каква дълбочина се търсят рибите (бяла риба)
2) кой кога(къде) каква проводка предпочита с макара(колко оборота-защо) , водене на примамката с пръчката или комбинация от двете-има ли някъкво правило при риболова от лодка?
3)Коя джиг глава (вид)с каква проводка е подходяща и при какви условия?
4)Другото което бих искал да науча е относно позиционирането на шкарповете-пролет есен, от дълбоко към плитко ли е по добре да се води или обратното?
5)Също така относно размера на примамките които се ползват според сезона,дълбочината или според нещо друго се определя тяхната големина?
Първо държа да отбележа че споделям общи неща които не са общовалидни за всеки един язовир, време и условия.'
1. Бялата риба се групира при темепература на водата 2-9 градуса (събира се в по големи пасажи) и започва да се движи по бавно и в определен район.
2. Най подходящите места са с песъчливо, каменистио или смесено дъно в близост до прагове.
3. Най подходящата според мен дълбочина (за Януари) е от 16 до 25м. (зависи много от температурата)
4. Рибите не седят винаги на склоновете, често се лови по добре на платата над тях
По отношение на примамките (за зимни условия)
1. Бялата риба може да погълне риба с тегло до 10% от собствената и маса и зимата приоритетно се храни с по големи рибки. Аз предпочитам примамки с размер 10-13см и в някой случай 15-18см.
2. Предпочитаният цвят зависи от осветеноста, бистротата, активноста и ред други фактори - в общи линии от електрикови жълто зелени до пастелни сиво, кафяво или маслинено зелено.
5. Типа, формата и теглото на главата се определят от дълбочината, мястото и размера на примамката. В най общи линий от 15 до 30гр. Универсалната форма е кръгла но има редица вариации и модели конкретно адаптирани за различен стил , място и условия.
6. Предпочитаната от мен траектория е диагонално изкачване.

Най важното което трябва да се знае е че това е прецизен риболов и трябва да знаете всеки миг какво се случва с примамката ви. Това изисква чувствителна въдица, прецизност , добре построена линия и най важното винаги изпънато влакно.

В момента рибите са все още на плитко и трябва да се търсят активно.
jiro
Мнения: 68
Регистриран на: Вто Авг 13, 2013 23:05
Риболов: подводен риболов ,тролинг,спиннг
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 1 път

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от jiro »

Ето знаех си че бъркам генерлно досега все проводката ми е била на "слизане" ,като си мислех че примамката е по атрактивна така понеже пропада по дълго слизайки по разни стъпала по шкарпа...Благодаря ви момчета @gele kapaciteto и @max още тоя уикенд ще пробвам предложените от вас методи!
Само този начин на водене не ми е известен :?
gele kapaciteto написа:По това време на годината по добра примамка е кастмастера , но по важното е да го водиш на "ситен кец" ударите са по яки от колкото на силикона .
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от carbolino »

Не бъркаш генерално и аз предпочитам да провождам диагонално по нанадолнището със ситни подскоци близко до дъното :D
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от тони котев »

carbolino написа:Не бъркаш генерално и аз предпочитам да провождам диагонално по нанадолнището със ситни подскоци близко до дъното :D
Допълнителен плюс е, че джига се закача много по рядко по дъното.При катерене отцепа доста често влиза в действие.
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
Аватар
carbolino
Мнения: 1183
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 23:39
дал Браво: 19 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от carbolino »

Проблема със закачането на куките съм го решил тотално.Винаги използвам чебурашките с пружинки и слагам по меки тройки които се изправят при по силен напън.По някой път се налага да ползвам силикони по над 3лв и ми са мили да ги жертвам в каменяците. :mrgreen:
п.с. Но ако се вклини главата тогава трудно се откача.
Аватар
stefar33
Мнения: 500
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 21:16
Риболов: джиг,спининг,тролинг
Местоположение: gabrovo
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от stefar33 »

Здравейте,след подробния отговор на Max, мога само да добавя че тази година джига за мен започна доста по-рано от очакваното.
Още от началото на октомври на Копринка се ловеше добре при температура 17.5 градуса.
В момента водата е 14 градуса и рибите се ловят по същия начин с изявена активност сутрин.Тоест в летен режим.Но имам и случаи когато ги набарвам и по обяд или в ранния следобед когато другите лодки по обичайните места вече не ловят.
Задължително е обаче да намерите спокойно място което още не е облавяно.
това ме кара да мисля че рибата просто се движи и търси по-необезпокоявани райони.

Относно позиционирането аз лично винаги заставам в основата на падовете и облавям както самото плато така и конкретния пад и основата му.Поне сега рибите ми взимат най-често на самия ръб в горната част на пропадането, според мен е най - голямата тънкост е намирането на рибите и максимално незабележимя заход и позициониране на конкретното място. Самото ловене не е чак такава философия,както казва моя приятел Стас "Ти само ги намери и ме сложи където трябва другото е лесно "

Главите се определят от дълбочините на които ловим.Като грубо казано важи правилото грам за метър.
Аз ловя на
5-8м. с 8-10 гр.
8-12м. с 12гр.
12-16м. с 15-16 гр.
16-20м. с 17гр
20-25м. с 20гр.

Разбира се съобразявам се с вятъра чиято наличност налага работа с по-тежки от нормалното глави.Както и с характеристиките на самата пръчка.

Занимава ме въпросът дали по-големите силикони не изискват по големи глави които да придадът необходимата по-голяма скорост на пропадане за да се възпроизведе превилна честота на трептенията на опашката.
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от Димитър Тодоров »

stefar33 написа:...
Занимава ме въпросът дали по-големите силикони не изискват по големи глави които да придадът необходимата по-голяма скорост на пропадане за да се възпроизведе превилна честота на трептенията на опашката.

Ако силиконът е качествен,не изискват.Примерно , Shaker 6 инча (15см.) го представям с 14 грамова глава до дълбочини 14-16 метра. Ако силиконът е ,,дърво,, ,можеш да сложиш някой грам отгоре,но не е хубаво да го преутежняваш,това убива играта.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
stefar33
Мнения: 500
Регистриран на: Пон Яну 10, 2011 21:16
Риболов: джиг,спининг,тролинг
Местоположение: gabrovo
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 106 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от stefar33 »

Благодаря на Димитър Тодоров за мнението.

Все по-вече хора ловим на джиг и почти всички хващаме. Но има такива които ловят големи риби и те не са все едни и същи. Тях наричам "Майсторите" Познавам някой от тях: Венци и Стефан от Варна,Иво Джидров(със сигурност и много други), Въпроса ми е как ги намирате,дайте някой съвет.
за себе си съм разбрал че големите риби в един водоем са винаги заедно на едно място и то не е там където са по-малките които ловим най-често.Кажете момчета с какво да се съобразяваме, когато търсим батковците?
Max, Ти си един от малкото които споделя дай някой жокер.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”