РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от stoev »

Една година..почти. Срамота за джигитското съсловие.
20190217_114927.jpg
20190217_114927.jpg (120.26 KiB) Преглеждано 5276 пъти
20190217_162755.jpg
20190217_162755.jpg (149.53 KiB) Преглеждано 5276 пъти
2х2=7......кг :D
На пук на добрите условия рибите бяха много трудни...но все пак някои хванаха.
Поздрави! :fish3:
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
didnik70
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:17
Местоположение: русе
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от didnik70 »

IMG_20190220_152523.jpg
IMG_20190220_152523.jpg (100.19 KiB) Преглеждано 5039 пъти
IMG_20190220_152523.jpg
IMG_20190220_152523.jpg (100.19 KiB) Преглеждано 5039 пъти
Здравейте колеги!
Наистина е срамота да "изстине" тази хубава тема от която съм научил много.
Този сезон бе добър за нашата лодка.Имахме доста излети и много хванати риби.Като обобщение мога да кажа следното:
В началото на сезона (ние тръгнахме на джиг около края на септември) рибките си седяха на съответната дълбочина твърдо по или около релефите.Съответно искаха малки или средни по големина силикони.Ловяха се много бройки,но размера бе около1 - 1.5 кг.. С напредване на времето рибите си слязоха на по-дълбоко и от миналият месец започнаха да похапват по-големи примамки.Интересното е ,че за разлика от предни години продължавахме да правим излети с по 15-20 хванати риби(т.е. когато ги намерим си бяха активни-или предни год. не сме ги намирали или не са били активни).Последните 2 излета рибите седяха на абсолютно равно дъно,в страни от всякакъв релеф, в най-дълбоката част на язовира.Съответно се хванаха по-малко но доста по-добри риби(3-5 кг) и то на най-едрите силикони които имахме.
emil petkov
Мнения: 953
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 23:12
Местоположение: sofia
дал Браво: 17 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от emil petkov »

Kолеги, а по река Дунав пробвалихте да ловите на джик? Моите няколко опита са неуспешни, а гледам по другите държави си ловят доста успешно.
НАСЛУКА.
http://starividri.org/
http://www.album.bg/detelini/?page=1
http://nojove.weebly.com/index.html
didnik70
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Ное 04, 2009 9:17
Местоположение: русе
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 30 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от didnik70 »

Здравей колега!
Пробвал съм джиг на Дунава и то с успех :D .Оттам ми е и най-голямата бяла риба-9кг. Основната разлика е ,че на Дунава доста по-трудно се откриват рибите и там е по-груб риболова(влакно № 1.5 , глави 20-50 гр .да не споменавам закачките и т.н.)Затова ходим по язовирите-далеч по-прецизен риболов:влакно №0.6 ,глави 6-15 гр.,липса на течение и т.н.
Но: от догодина сме твърдо решени че започваме да търсим риби на Дунава.След принудителен престой от 2 месеца по време на който изгледах безброй руски клипчета за риболов на джиг вече съм твърдо решен-почваме да се учим да ловим и да намираме рибите на реката.За целта вече е наличен новият сонар Humminbird Helix 12 chirp mega si.Идеята е цяло лято ,докато ходим на клйонк да картографирам релефа и наесен почваме джига.Засега планирам да картографирам с auto chart live, че съм на голямо ВИЕ с компютрите(освен ако колегите Гео или Митко Тодоров не ударят едно рамо за обработката на данните с auto chart или поне за обучение за работа с програмата :D :D :D )
Поздрави и наслука
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от stoev »

Не е добра тази тенденция колеги! Броя на постовете в тази тема стана обратно пропорционален на броя на лодките по язовирите. Мдаа не е добре.
Едно обръщение към капЕтаните..
ДВИЖЕТЕ СЕ С БЕЗОПАСНА СКОРОСТ В МЪГЛА!!! ДА ГЛИСИРАТЕ ПРИ ВИДИМОСТ ПОД 30м Е БЕЗУМНО. И ВИЕ МОЖЕ ДА ПОСТРАДАТЕ ФАТАЛНО!

Извинявам се за главните букви, но за съжаление все повече хора чуват само когато им се вика.
Умната!
:fish3:
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
anonimen
Мнения: 573
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 15:35
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 1 път

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от anonimen »

Колега Стоев,купувай си радар и смело на газта!
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от stoev »

Колега, приятелю,
В съвета ти има логика но да знаеш радар е възможно да се сложи на доста по големи плавателни съдове от рибарските лодки, който ползва Бай Ганьо...па било той и милонер :fish3:
Имам чувството, че доста ганьовци си мислят, че телевизора в лодката показва и другите лодки..свен дълбочината и брега :fish6:
Сезона на мъглите отмина. И тази година оцеляхме..
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от angelarii »

Здравейте отново!
Както писах в друга тема от скоро се запалих и по джиг риболова.
Имам доста въпроси, но ще ги карам един след друг.
Та значи ситуацията е следната.
На излет обикновенно имам по десетина кълванета. Хващам поне половината. Изключение прави препоследният риболов. Според мен вече разграничавам почуквания от дребни или мирни риби или евентуални костури. На доста фантазия обаче се дължат тези мисли....
Има нещо обаче, за което не намирам обяснение.
Половината ми хванати риби са в момента на проводката, а не в паузата. До колкото разбирам това не е характерно. Дори вчера имам пет риби всички са хванати в този момент. Също имам около пет кълванета или по точно вяли почуквания, без успешно засечена риба.
Предпоследният риболов направих първото си капо. Десетина кълванета, нула риби. "Голям кеф".
Рибите са на доказано работещи силикониви примамки за Дъбник. Едната е на мандула също в момент на движение. Тук си признавам, че изобщо не ми е ясно какво да правя с тази примамка. Още една на мъндула под лодката, направо си ми "отнесе".
Какви ще да са причините?
Просто рибите така са решили или мога да оптимизирам нещо за по- добри резултати?
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от Димитър Тодоров »

angelarii написа: Нед Яну 19, 2020 10:53 Здравейте отново! .... Просто рибите така са решили или мога да оптимизирам нещо за по- добри резултати?

Привет, колега!

Хубаво е ,че все още има колеги,които не ги е страх да попитат.Отдавна не бях срещал въпрос по
любимата ми дисциплина, затова пък срещам достатъчно хора,които 'знаят всичко' .

Постановката,че видиш ли 'повечето кълванета се случват във фаза на пропадане' не е съвсем вярна.
(Може и аз да имам 'грях' за това.) Казано просто, кълванета се случват във всяка 'фаза' ,но във фазата на пропадане
е най-лесно да се забележат и да се отреагира на тях.Не очаквай само такива, а експериментирай с техниката на водене
за да установиш каква е най-удачна за деня. Често помага,ако олекотиш линията и теглото на 'главата' .
Примерно, считам за нормално да ловиш на джиг с влакна 6-8 lb (#0.6 /0.8 ) и глави 5-7-10 грама, особено на затворени
водоеми като Дъбника. Сигурно може и да загубиш някоя риба ,но пък ще имаш повече кълванета и крайния резултат
ще е друг.Опитай.
Мандулата иска различна презентация от силикона.Започни с по-тежки чебурашки от 'нормалното' за силикон
в конкретният случай (примерно с 10-ина грама повече) и води с къси стъпки само с макарата,без да анимираш
с въдицата. Водата изстива, давай и някоя секунда пауза.Предимството на мандулата е в изразената й голяма плаваемост,
тя стърчи като ... на дъното и опашката (с тройник!) се мандахерца съблазнително за капризните риби. Тия (пасивни) риби
по-често реагират положително на къси,ниски стъпки пред големи и дълги подскоци.
И в двата случая,ако при следващото движение на примамката усетиш 'тежест', подсечи контролно. Доста вероятно е
това да е поредната риба,която просто не си усетил да клъвне.

"Доказано работещите" примамки ги остави настрани и търси свои фаворити.Те ще те срещнат с повече риби или поне
за мен така е по-интересно. Бягай от 'тълпата' лодки, те няма да ти дадат нищо, по-добре да се научиш да търсиш
и откриваш риби сам.

Наслука! :fish1:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от tommy12 »

Здравей,

По надолу ще изложа опциите и аспектите, които ти трябват за да се усъвършенстваш.
Ще започна с такъмите, които са от изключително значение

1. Пръчката трябва да е с мек връх и бърз гръбнак, с дължина от 2.10 - 2.30 не и повече щом ловиш от лодка. Тази дължина е достатъчна и удобна при далечен каст, и вертикален джиг под лодката, а пък ако имаш и сонар се получава като видео игра можеш да видиш рибите как се дигат от дъното.
Както споменах по-горе пръчката трябва да е с мек връх и бърз гръбнак, такива пръчки са с медиум фаст акция, НЕ ЕКСТРА ФАСТ ИЛИ ФАСТ!
3 са причините да е такава пръчката, и ще ти подобри успеваемоста:

* Например ловиш на разстояние и на дълбоко, ЗАСЕЧКАТА НЕ СЕ ПРАВИ КАТО ЗАСИЧАШ С ПРЪЧКАТА МИГНОВЕННО, ЗАПОЧВА ДА СЕ ВЪРТИ БЪРЗО С МАКАРАТА В МОМЕНТА В КОЙТО СЕ НАТОВАРИ МЕКИЯТ ВРЪХ НА ПРЪЧКАТА И СЕ ВКЛЮЧИ ГРЪБНАКЪТ НА ПРЪЧКАТА СЕ ПРАВИ МЕКА ЗАСЕЧКА ТИП ЗАМИТАЩО ДВИЖЕНИЕ, ВИЖДАЛ СЪМ ПОДОБНО ДВИЖЕНИЕ ПРИ РИБОЛОВЦИТЕ НА ФИДЕР. СВИКВА СЕ ТРЯБВА ПРАКТИКА И РУТИНА КАТО ЗНАЕШ ПРАВИЛНОТО ДВИЖЕНИЕ.

* Трудни риби съсредоточени в малко пространство, мекият връх ще ти позволи по-дълго време да задържиш примамката в зоната на кълване пред очите на рибите, като клатиш съвсем леко върхът, също директният контакт с дъното много често е важен. Ако комбинацията е екстра фаст пръчка с плетено изключително трудно е да джигваш примамката на едно място.

* Правиш проводка stop and go, мекият връх на пръчката ще позволи на рибата да поеме примамката и тогава правиш засечката тип замитане. Ако пръчката е екстра фаст комбинирана с плетено влакно често се случва рибита да усети съпротивлението и да изплюе примамката преди засечката или просто да изтръгнеш приамката от устата на рибата.
Правя една отметка и все пак ако пръчката ти е с екстра фаст акция, тогава трябва да я комбинираш с тънък флуорокарбон, който има разтегливост за основна линия, ЗНАМ ЧЕ НЕ Е ПРИЕТО В БЪЛГАРИЯ, НО ТОВА Е ПРАВИЛНАТА КОМБИНАЦИЯ АКО СЕ ПОЛЗВА ЕКСТРА ФАСТ ПРЪЧКА И СЕ ИСКА ПО ДОБРА УСПЕВАЕМОСТ.

2. Макарата трябва да е бързо оборотна задължително, причините са няколко. Както обясних по-горе как се прави засечката, бързото навиване или обиране на влакното отам натоварването на върха и включването на гръбнака на въдицата трябва да става за секунди. Друга причина, че бързо оборотната макара е задължителна, например правиш дълъг каст рибите са suspended в водната колона и ти взимат на 4 метра дълбочина, а дъното е на 6 метра точно тогава бързо оборотната макара ти дава предимството да обереш влакното бързо и да усетиш кълването преди рибата да е изплюла примамката. Тук ще ти кажа един трик който винаги правя и ми помага, затварям бигела на макарата и обирам корема 5 или 6 секунди преди примамката да стигне дъното, ако рибата е suspended и взела на пропадането това ми помага да я усетя на другият край. Също след като джига стигне дъното, винаги започвам с рязко и късо pop up на джига, в случай, че има риба на близо да отреагира на примамката и тогава вече започвам проводката.
Плетените влакна са плуващи и винаги образуват лек корем, и увисват в водната колона затова отново бързото обиране с такава макара помага много.

3. Влакното дали ще е плетено или флуорокарбон трябва да е тънко за да пробива през водната колона по бързо. Една вметка правя за флуорокарбоновите влакна, ако ползваш за основна линия, понеже тези влакна имат памет за да имаш добър каст трябва влакното да е с тест 6 lb, вече при вертикален джиг под лодката и по дебело няма да е проблем. Вече следващата стъпка ако искаш да ползваш по дебели влакна е бейткастинг макара, има цял подфорум по тази тема.

Всички тези детайли ще ти подобрят успеваемоста, опитай се да ги запомниш и да ги приложиш в практиката.
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от angelarii »

Уникално!!!

Получих отговори на всичките си въпроси, които ме мъчиха, но ми беше неудобно да изсипя наведнъж.
Пожелавам и на двама ви спокойна природа на всеки излет и добра компания около вас.
Също и успех разбира се, но съм сигурен, че е с вас.

За мен се радвам, че на база опита в останалите видове риболов съм доста близо до всички съвети, които получих.
Въпреки, че усещах интуитивно, че тежестите ми в повечето случаи са големи някак така и не оставах дълго на леки. Ще пробвам.
За флурокарбона също усещам, че е важен. При мен е като повод. Но съм сигурен вече, че там има доста вариации. Понеже по природа съм малко мързелив и припрян като ме удари адреналина, не го променям когато смятах, че има нужда.

tommy12 хвърли ме в сериозен размисъл за качествата на пръчката и техниката на засичане.
След 40 години риболовен опит смятам, че на който му се налага да обира "луфтове" преди засечка, на е построил правилно линията си или не спазва дисциплината нужна за качествен риболов или е с неподходяща екипировка. Последните 10 години риболовствам основно с болонеза или фидер.
Сега ще трябва да правя това, което съм се учил да не правя и ми е станало рефлекс.
Естествено, че ще се постарая да усвоя и този метод. Хем ми идва в полза "проблемите" на една от сегашните ми въдици, а именно мек връх и як гръбнак.
Между другото се оказва, че комбинацията постига добър кастинг, когато тежеста е в рамките на акцията.

Смятах, че пропускам кълванета именно заради мекият връх и усещам "тежест", вместо "чук".
Възможно ли е рибите да ми вземат от самото дъно, предвид особености на проводката? Провлачване по дъното.
Не съм наясно с терминологията и имената на проводките все още. Ще я опиша.
Падане на дъното пауза. Провлачване един оборот преминаващо в обиране(може да почва рязко или не толкова) на линията един, два или три оборота. Времето и темпото са въпрос на експерименти .Рибата ме чака веднага след провлачването. Тежест без никаква индикация за кълване.
Подчертавам, че при усещане на тежест нямам пропусната риба.
Когато вземат от самото дъно какво трябва да усетя на пръта?
Оказа се, че все пак имам още въпроси и назряват и други, но ще се въздържа.
Може би след още няколко риболова пак ще ви досаждам.
Не понасям да не знам какво и защо се случва с рибата и такъма ми.

Димитър Тодоров
С питане до Цариград се стига. В днешни времена хората забравят тази поговорка.
Така се развиха нещата при мен, че ръководя доста хора. Най-много се плаша когато никой не ми задава въпроси.
означава, че нищо няма да стане като хората или поне така, както аз го искам :D
Има и много хора, които са неосъзнато некомпетентни, ама за това не са виновни те, а ....

Разбира се някой, ако има още съвети...
Винаги може да се научи нещо интересно.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от bat.galin »

написа:Сега ще трябва да правя това, което съм се учил да не правя...
да си ги нямаме такива!
четеш го преди всяко хвърляне и си го спазваш!
чакаме снимките.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от tommy12 »

angelarii написа: Пон Яну 20, 2020 18:37

Разбира се някой, ако има още съвети...
Винаги може да се научи нещо интересно.
Добре тогава по-надолу ще продължа с още тънкости, които при начинаещ може да нямат много смисъл, но при опитен риболовец имат много смисъл.

Индикацията на кълването на рибата е комбинацията от това как не би трйбвало да се усещаш джига при проводката :) и следенето на линията за видими промени.

* Понякога ще усетиш класическото почукване.

* Понякога ще индикираш само движение на линята.

* Понякога ще индикираш отпускане на линията и получаване на корем.

* Понякога ще усетиш само тежест в краят на линията, като все едно че джига не се движи.

* Ако рибата ти взима на пропадането, не винаги се индикира класическото кълване, понякога ще индикираш или усетиш само съпротивление на джига при пропадането му през водната колона.

* Контролирането на джига при пропадането през водната колона е много важно също, това означава да знаеш или усещаш кога джига е достигнал дъното, АКО НЕ МОЖЕШ ДА ОПРЕДЕЛИШ КОГА ДЖИГА ДОСТИГА ДЪНОТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРяБВА ДА СЕ НАУЧИШ ЗА ДА ИМАШ ПО_ДОБРА УСПЕВАЕМОСТ, ИНАЧЕ РИБАТА МОЖЕ ДА ПОГЪЛНЕ ДЖИГА И ДА ГО ИЗПЛУЕ И ДА ПРОПУСНЕШ КАЛВАНЕТО.

* Ако си на полу контролирана линя, при пропадането на джига в момента в който достигне дъното ще усетиш моментално леко отпускане или намаление в напрежението на линията.

* Когато правиш каст с джига не добавяй още линия от шпулата като издърпваш с ръката, винаги да ти е полуопъната линията при пропадането. Има изключения, ако рибите са суспендед и искаш да ги търсиш във водната колона, тогава правиш каст и затваряш бигела на макарата веднага тогава линията е опъната постоянно и джига пропада под 45 градуса.

* Ако знаеш колко дълбоко ловиш и колко време отнема на джига да пропадне до дъното,тогава ще имаш идеалното усещане да ли си на дъното или ти е взела риба на пропадането!

* Както споменах по-горе за полу отпуснатата линия, това означава не да е изпъната линията, а да се усеща леко напрежение от линията при пропадането на джига.

* Трябва да се научиш да правиш разлика, кога джига минава през каменисто дъно, пъсъчно дъно, тинесто дъно, през клони, трева и тн. В тази връзка си спомням преди доста време колеги риболовци във форума бяха пуснали видео на една марка за въдици XZOGA, интересното беше, че колегите които пробваха въдицата не правеха разлика между камъните по дъното и калването на рибата, и засичаха на всеки камък през който минаваше джига. :)

* Следенето на линята е трудно при слънчево време дори и с поляризирани очила, но поляризираните очила трqбва да са неразделен аксесоар и ще ти предпазват очите повреждане разбирасе ! Ако ловиш на дълбоко и прозрачноста на водата е 2-3 метра цветът на лещите за предпочитане е син, ако пък ловиш на плитко в мътна вода цветът на лещите е добре да е кафяво кехлибарен или сребрист.

* Ако ловиш с плетено цветът на основната линия трябва да e ярко видим!

Всички идикации на кълване и детайли се учат с времето на водата като засичаш рибата, когато имаш и най малко съмнение че имаш риба на другият край на линията засичаш без да се замисляш.

ЗАПОМНИ ТОВА, ЧЕ ВСИЧКИ СЕ УЧИМЕ И ВСИЧКИ ИМАМЕ ПРОПУСНАТИ КЪЛВАНЕТА, НО САМО С ПРАКТИКАТА НАМАЛЯВАТ!
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от angelarii »

Знаех си....!!! :lol:

Няма как всичко да е толкова елементарно. Имаш почукване и рибка.
Сега като чета бележките от едно до пет съм убеден, че съм пропуснал много риби.
От скоро започнах да забелязвам аномалии, които не знаех как да си обясня и търсех причина във въдици, вятър и т.н.
Това и провокира тези мои въпроси тук.
За останалите бележки се усетих след петия риболов, но е много ценно да ги има тук, написани черно на бяло.
Направо се получи ръководство - ОРИГИНАЛНО, както би се изразили някой.

tommy12
:11:
Дано някой ден имам възможност да почерпя!
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: РИБОЛОВ НА ДЖИГ от лодка

Мнение от tommy12 »

angelarii написа: Сря Яну 22, 2020 14:30 Знаех си....!!! :lol:

Направо се получи ръководство - ОРИГИНАЛНО, както би се изразили някой.
Ето още малко типсове и ще опиша една много резултатна техника за риболов на бяла риба, която не съм я виждал да се ползва от колеги във форума.

1. Цветовете на силиконите не е нужно да носиш цветовете на дъгата с теб, достатъчно е 2-3 натурални цветове при чиста вода и 2-3 ярки цветове при мътна вода. 2 цвята, които се открояват и са резултатни в мътна вода са черният и тъмно синият.

2. Елиминирай напълно вирбелите особено при използването на джиг винаги връзвай лидера директно за джига например с паломар възел. Ако искаш да смениш примамките по-добре е да имаш няколко въдици с теб. Вирбелът се ползва от риболовците от брега да ротират цветове по-лесно в този случай обикновено разполагат с една пръчка и не голям достъп до места за риболов.

3. Лидера е добре да е възможно най дълъг, но когато навиеш линията с макарата преди каст, лидера не трябва да ти влиза в шпулата защото това ще ти ограничи далечината на каст. Причината е че флуорокарбона излиза от шпулата на големи кръгове и се удря в първият водач.

4. Скороста на пропадане през водната колона е много важен фактор, понякога трябва на рибата повече време да огледа примамката, друг път примаката може да минава като куршум и тогава точно бързата скорост на пропадане отключва реакция на кълване в рибата дори да не е гладна. Затова аз винаги започвам с най леките джигове, това е друга причина да имаш в лодката няколко въдици с различни тестове.
Ако се върнеш назад в темата ще видиш, че риболова на джиг в БГ се върти основно около чиборашката с офсетна кука, чибурашка с права кука, чибурашка с тройна кука и силикон тип шад с опашка тип суимбайт. Почти не се ползват други примамки. Една примамка, която съм виждал във форума 1 или 2 пъти от колеги да се ползва и то от брега е силиконовият тубе изклучително резултатна примамка, има свойството да пропада през водната колона спираловидно, но с джиг глава за тубе, а не с чибурашка!

5. Можеби последен тип, не трябва да се седи на едно място и да се ротират различнини цветове примамки, трябва да се покрива повече вода и места, това става като се научи сезонто преместване на рибите!

По-надолу ще опиша техниката, която споменах в началото, детайлите са много важни ако не се спазват може да не се получи! Техниката се казва Mopping Technique foe Walleye или още се казва Damiki Rig.
Техниката е успешна целогодишно, но най е успешна е през зимните месеци когато темепературата на водата падне под 10C. Особено в случай когато минават пред очите на рибите стотици едни и същи примамки в случаят чибурашки с едни и същи шад силикони, тогава разликата която прави тази техника е огромна. Хващал съм за един ден над 50 бели риби като се има впредвид, че водоема е много пресиран.

* Видимоста в водата трябва да е поне 1 метър.

* Силикона който се ползва е 3" или 4" дамики Армор Шад или подобен, има и много други подобни силикони.

* Джиг главата трябва задължително да е с 90 градуса око за линията и от 7 грама до 15 грама зависи от дълбочината на която се лови, трябва да стига възможно най бързо до дъното, добри джиг глави са Neon Moon Eye VMC или Damiki Rig Jigheads.


* Повода флурокарбон 8лб - 10лб, МНОГО Е ВАЖНО ДА Е ДИРЕКТНО ВЪРЗАН ЗА ОКОТО, ВЪВ ВОДАТА ПРИМАМКАТА ТРАБВА ДА ИМА ИДЕАЛНО ХОРИЗОНТАЛНО ПОЛОЖЕНИЕ, ТОВА Е МНОГО ВАЖНО!


* Как се работи с този джиг, пуска се до дъното след като го достигне се прави 1 или 2 намотки с макарата и се стои неподвижно, идеята на презентацията е джига да е суспендед във водната колона на метър маь 2 метра над дъното. Това е вертикална техника на презентация, на 2Д сонара джига се вижда като линия, много често рибите са надъното и не се виждат на сонара, но в момента в който се вдигнат от дъното се виждат като черта която отива към джига и може да се очаква кълване.

Ето малко снимки и едно видео, видеото има превод на български отдолу на екрана се отива на (Settings > Subtitles CC > English Auto Generated > Auto Translated > Bulgarian):
damiki-righead-rigged.jpg
damiki-righead-rigged.jpg (270.49 KiB) Преглеждано 3248 пъти
7908057.jpg
7908057.jpg (62.32 KiB) Преглеждано 3248 пъти
https://www.youtube.com/watch?v=XTUiM8_-LW8
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”