Сонаритие

Минава, големият кораб минава ...
lz1kka
Мнения: 86
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 15:30
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от lz1kka »

А тези за които споменахте, че работят добре и при по-високи скорости как са? От какво зависи това и много ли са скъпи? Аз до колкото знам обикновените евтини сонари работят до около 4-5 километра в час и после се побъркват. Резолюцията и това колко подробно ще видиш даден елемент не зависи ли повече от окото от колкото самия дисплей?
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Малко снимки на екрани на различни модели сонарчета,но марка Фуруно.На първата сонара беше вързан към 3 екрана Самсунг по 20 инча,та представата е ясна какви цветове вади,но на другите са си нормални екрани на Фуруно.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

2 теми ги разтягам тук,но няма начин,ако някои иска да ги отдели.............. За колегата с макарата.Можеш да видиш при някои моделчета какъв зор те чака с аванса и на какво положение е аванса в момента.Гледай черния палец.........влакното е тест 50 кила.Палеца е почти наполовина и има още доста до черното копче за положение аванс,след натискането му /онова продължовато черно копче пред палеца/ може да се стигне до пълен аванс или най-предно положение на палеца.Беше се стигнало,това е края на борбата,но това вече сам го писал някъде.

Изображение

Изображение

Изображение

Малко уточнение за тия които не са чели преди време.На пълен аванс и идея нямах да сядам на пръчката,това се случи после,след като се изморих и аз и дживотното.Да не вземе някой да си помисли нещо де.......... :wink:
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Много зависи от скоростта,положението на трансдусера,формата на дъното на лодката,вълнението на морето.........но при добър сонар и трансдуцер,монтирани правилно и добра лодка,можеш да си следиш какво има и със скорост от 30 възла или около 50 километра в час.

Резолюцията е важна както каза колегата.Ти ще търсиш главно малко до средни рибета,а там кофти екран в повечето случаи няма да ти покаже нищо :shock:
Go BIG or Go Home!
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

http://www.bestfishfinder.com/fish-find ... -600l.html

Ето ти добър сонар които по показатели далеч отстъпва на това.............няма да се изразявам на Хумбирд.

http://www.hodgesretail.com/products/humff931c.html

Кое е по-добро????ФУРУНО с две ръце.Другия има тройно повече екстри,по голям екран,мноооого по-нов модел,двойно на парите е,но аз избирам фуруното.Проста и яка машина,лесно разбираема и доказала се.Хумбарда е ако имаш пари за харчене или ти е голям мерака,повечето функции няма и да си помислиш да ползваш
Go BIG or Go Home!
lz1kka
Мнения: 86
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 15:30
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от lz1kka »

Гледам ги гледам аз тея снимки и нищо не мога да разбера... някакви шарени петна които дори не знам какво означават :) Като гледам обаче това са много много скъпи сонари май май... Не видях нарисуванио рибки на тях нещо? :)
Одеве като казах резолюция имах предвид следното: Подробността на рибките и дъното не зависи ли повече от самия приемо-предавател колко е качествен и прецизен от колкото самия дисплей? Питам понеже дисплея ако ще 21 инча да е то самото "око" (или както там го наричате) ако няма възможността да прати толкова прецизна картина към самия монитор каква файда от него?
Също така това истина ли е че лъчите на сонара плашели рибата? :shock:
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

Ми мойта риба не я плашат,делфините също нямат проблем със сонара както и китовете.Не знам защо така се смята........ Сонарите по снимките са по около 15 000$ но са с карти за навигация и включени радари към тях.Рибки няма да видиш,излиза само дълбочината на която е пасажа,големината ми,термоклина и по формата на петното,дълбочината и цветовете може да се определи каква долу-горе риба е това.Не работим с функции 5 различни рибки на екрана да речем.Гони се пасаж в океана и дълбочината е важна както и това какво се намира на екрана,с какви цветове е и къде е.После се решава ще го гоним ли или търсим други.

Окото май ще е трансдуцера.Аз и затова казах,че ти трябва най-добрия предлаган за дадения модел сонар.Ако ти е кофти трансдуцера няма да видиш никакви дребни подробности,както и ако ти е кофти екрана.В повечето случаи обаче мен ме интересуват точно подробностите във вид на малки рибета които голямата ползва за стръв.Единични парцали не ме интересуват,искам да напипам къде е играта,къде са се събрали и къде гони рибата,а не самотна шмиткъща се рибка.Трансдуцера е мнооого важен,без него си сляп.
Go BIG or Go Home!
lz1kka
Мнения: 86
Регистриран на: Пон Юли 03, 2006 15:30
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Мнение от lz1kka »

Е добре де а как да разберем кой модел трансдуцер е най-добър? Какво се гледа по него за да разберем, че предава с огромни подробности на голяма дълбочина и то в движение?
За тези по 15 000 в зелено ми стана горе долу ясно. Те май нямат нищо общо с моделчетата по 300-400 долара ;)

Едит: Гледам, че доста от моделите показват данните по този начин http://shop.fishing-mania.com/pics/E_FM320P.jpg .Да разбирам ли, че единия вид сонари имат запаметени 3-5 различни размери рибки и ги дава на екрана във формата на рибки а другия вид сонари ги показва като този който съм показал в линка но по-подробно и точно? Говоря за това по екрана което прилича на бумерангчета..

Едит 2: Ей това е лудница... 3д ;) http://shop.akvasport.com/catalog/image ... x47_3D.jpg

Сонда и трансдуцер едно и също ли е?
PENN
Мнения: 4833
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 2:29
Местоположение: San Diego CA
получил Браво: 8 пъти

Мнение от PENN »

http://www.fishfinder-store.com/furuno- ... ucers.html

Звучи глупаво,но най-лесно се разбира по цената.Какъвто и сонар да избереш,гледай да не пестиш от трансдусера.

Горе сам пуснал на какво прилишат много от тях,бях пускал и как се монтират,къде е най-удачно,кой е най-кофти модел.........потърси из нета,има доста за четене,но ако не ги намериш кажи и ще ти ги пусна тук.

Различните марки и модели ползват различни обозначения на екраните си.Най-добрите дават различни цветове,наситеност на цвета,големина на петното..........други ти показват една рибка и толкова.Аз все попадам на добрите модели,но такава ми е работата.

Сонда и трансдусер май е едно и също.На линка горе могат да се видят трансдусери,ако на това му викат сонда значи е едно и също.
Go BIG or Go Home!
martin25
Мнения: 1
Регистриран на: Нед Авг 06, 2006 13:12
Местоположение: Варна

Мнение от martin25 »

Аз имам на Гармин 178цhttp://www.garmin.com/products/gpsmap178c/ пуснах го само един път горе долу разбрах как се наглася "таргет левъл" за големината на рибата, но искам да питам има ли възможност за нанасяне вида на рибата.Иначе за първи впечатления ми изглежда добър, като за цена и качество.Може да се лови рибка на него.

ПП:понеже има и ГПС като се видя на картата все едно има грешка с около 15-20м назад.Ако има хора които разбират нека да ми пишат на ЛС или на martin25@abv.bg да не правим офф-топик тука.Ще съм Ви много благодарен. :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”