Защита от мълнии при риболов от лодка

Минава, големият кораб минава ...
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от ribata402 »

Тва е истината ..Бягане...Представям си да имам гръмотвод на лодката ,и да тресне в предницата.Само на 4 метра от мен... :shock: :shock: :roll: :roll:
shkarcheto
Мнения: 791
Регистриран на: Нед Апр 26, 2009 19:26
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от shkarcheto »

Нас ни удари мълния близо до източното крайбрежие на щатите, по това време бях на мостика, никога не съм виждал да падат толкова мълнии навсякъде, щорм с гръмотевична буря и дъжд, ама дъжд, тук в БГ такъв дъжд не сте виждали. Та резултата от чутовния гръм, въпреки защитите от гръмотевици бе: една изгоряла АРПА(радар), напълно преключила антена за нея, и изгорял управляващ блок на MF HF DSC receiver-а. За другите малки болежки , обгорели кабели и т.н. даже и не пиша. Ел.инженера си поигра , както и една компания в Ню Йорк занимаваща се с поддръжката и сертифицирнето на подобна апаратура. Та ако падне светкавица във водата доакто сме на риба, предпочитам да не е близо до мен или който и от вас.
rivan
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 11:10
Местоположение: sf
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от rivan »

То ако гръм удари лодката, поражения ще има във всички случаи.Важното е пораженията да се "лекуват" с пари.Щото иначе лошо. Мисля си, че 3-4 метра си е достатъчно разстояние човек да не пострада.
Мъжете никога не порастват, само играчките им стават по-скъпи!
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от antivik »

rivan написа:То ако гръм удари лодката, поражения ще има във всички случаи.Важното е пораженията да се "лекуват" с пари.Щото иначе лошо. Мисля си, че 3-4 метра си е достатъчно разстояние човек да не пострада.
:? Като знам какви волтажи и амперажи се освобождават в мълнията, тези 3-4 метра таман ще стигнат да се опърли човек, като коледно прасе :? .
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от bozaka »

rivan написа:То ако гръм удари лодката, поражения ще има във всички случаи.Важното е пораженията да се "лекуват" с пари.Щото иначе лошо. Мисля си, че 3-4 метра си е достатъчно разстояние човек да не пострада.
Точно 3-4м. са достатъчни да видиш тунела и Елвис да ти маха от другия край :!:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
rivan
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 11:10
Местоположение: sf
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от rivan »

bozaka написа:
Точно 3-4м. са достатъчни да видиш тунела и Елвис да ти маха от другия край :!:

Това означава ли, че на малки лодки няма смисъл от мълниезащита?!
И че единственото спасение е да палим свещ преди всеки излет с лодка?
Мъжете никога не порастват, само играчките им стават по-скъпи!
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от bozaka »

rivan написа:
bozaka написа:
Точно 3-4м. са достатъчни да видиш тунела и Елвис да ти маха от другия край :!:

Това означава ли, че на малки лодки няма смисъл от мълниезащита?!
И че единственото спасение е да палим свещ преди всеки излет с лодка?
Аз наистина не разбирам , защо ти трябва да стоиш в лодката по време на буря :?: За кви защити говориш за кви 5лв. :?: Аре мене ме заеби ама човек с опита на shkarcheto ти казва, че не си е работа даже и с профи оборудване :!:

П.П Добре разкрий какъв ти е тънкия замисъл сигурно така някой по ще може да ти даде съвет :!:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от nkolev »

Всички въпроси за спасение от мълнии са с няколко отговора, като най-правилния отговор е да нямаш лош късмет (защото мълнии са падали и върху по-ниски от околните предмети, както има и хоризонтални мълнии). Иначе спасението е в автомабил - хем сухо и топло, хем защитено.
Много моля колегите да не преувеличаваме проводимостта на карбона, защото и една мокра стъклопластова пръчка (която иначе е изолатор) става в някаква степен проводима и опасна - нека не се смята, че карбона е магнит за гръмотевици, само защото картинката (стикерче) има подобен вид, просто производителите си връзват гащите, че ако докоснеш кабел под напрежение не са те виновни, а трябва сами да внимаваме. На много места хората редят гръмоотводи и най-често мълниите падат точно там, но има и доста случаи в които не се съобразяват (мълниите) с гръмоотвода и си избират друго място. Причините са много и са свързани с проводимостта на въздуха в конкретния участък и още поне двадесет (или сто) променливи с които никой не може да се съобрази.
НДК
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от ribata402 »

Аз като видя лошо време и ми се услажда ракииката.... :lol: :lol: :lol:
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от vestel »

До сега 3-4 пъти ми се е случвало по време на тролинг да ме изненада буря на такива места каде има бряг но няма излизане на него или ако пък излежеш не знаеш дали ще те удари на брега ... първия път събрах въдиците и кротувах под тентата - но това което забелязах, че всички мълнии се изсипват на брега по дърветата и заобикалят водата 8) При втората ми преживяна буря отново наврян под тентата но въдици несъм вадил само им забих върховете да опират водата и си виках дано точно сега не ми удари нещо :mrgreen: При третата буря вече имах и 1м сиджир в лодката ... закачих го за тръбата на тентата, а другия край във водата. Но преди всичко ... ако ти е писано да се обесиш ... няма да се удавиш :tup:
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Tedo »

Аз ли нещо не разбирам - като излезете и отидете в палатката или под тентата.. .Да не мислите, че сте защитени? Малко са язовирите с гъста гора до брега /щото единичните дървета са още по-опасни/...
Единствената сигурна защита е в кола /или в метална лодка с покрив/...
gogo26
Мнения: 715
Регистриран на: Сря Дек 10, 2008 9:41
Местоположение: Сливен
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от gogo26 »

Не мога да разбера каква мълниезащита се търси за малка лодка!!!
Шкарчето обясни какво се случва с професионална екипировка.....а ако има някой който се счита за шотландски боец,може да се пробва и с лодка с тента 8) ...после да разправя :lol:
Hobie Mirage Outback
rivan
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 11:10
Местоположение: sf
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от rivan »

gogo26 написа:Не мога да разбера каква мълниезащита се търси за малка лодка!!!
Шкарчето обясни какво се случва с професионална екипировка...
Ами обясни...и че са имали мълниезащита, и че е пострадала само екипировката.То това е целта.Да няма жертви.А екипировка се купува и паправя.А по понятни причини повечето във форума се возим на малки лодки, не на кораби.Освен това аз лично ползувам лодката си не само за риболов, но и за разходки със семейството си.Господ обича подготвените!И ако няколко кила желязо ще ме предпазят, защо да не ги монтирам и да съм подготвен?Човек не може да разчита само на късмета си...и на синоптиците
Мъжете никога не порастват, само играчките им стават по-скъпи!
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Tomahawk »

rivan написа:
gogo26 написа:Не мога да разбера каква мълниезащита се търси за малка лодка!!!
Шкарчето обясни какво се случва с професионална екипировка...
Ами обясни...и че са имали мълниезащита, и че е пострадала само екипировката.То това е целта.Да няма жертви.А екипировка се купува и паправя.А по понятни причини повечето във форума се возим на малки лодки, не на кораби.Освен това аз лично ползувам лодката си не само за риболов, но и за разходки със семейството си.Господ обича подготвените!И ако няколко кила желязо ще ме предпазят, защо да не ги монтирам и да съм подготвен?Човек не може да разчита само на късмета си...и на синоптиците
Колега , поразило е само електрониката но тука става въпрос за кораб 300м и не знам си колко тона желязо , някак си няма място за сравнение с малка лодчица.
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от svetoslav7704 »

При падане на мълния винаги има много допълнителни разряди около основния и всеки от тях е достатъчен да порази смъртоносно.Така че растояния по молки от 3-4м от попадението е изключено да са безопасни.За лодките ,които се ползват по вътрешните водоеми каквато и да е защита е безмислена :(
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”