Защита от мълнии при риболов от лодка

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от КИРО »

Emo-83 написа:За бягане от буря си трябва голям двигател и глисираща лодка..............
Абееее,и един приятел синоптик да имаш,дето навреме ти се обажда. :D
Почне ли да идва такова време,веднага дигам гълъбите и възам в гаража.
Обикновенно Любака ме предупреждава 30 мин. преди да ни натиснат облаците,
та до сега все сме успявали да се доберем до под стария мост.
Случвало ми се е,и да заобикалям облаците - ама това упражнение е за в краен случай.
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Чичо Том »

В дебелите книги,че предпазването от мълнии при ветроходните лодки се осъществява
като мачтата/ако е метална/ се свързва с меден проводник мин. 50мм2 към нещо също
метално/корпус,кил,шверт ,двигател или специално поставена под дъното метална пластина.
Ако мачтата е пластмасова или дървена този номер се прави с вантите.
Мълниезащитата за океанските яхти е от особена важност.Щото там не може да палнеш
моторетката и за 10 минути да си вънка.
Алуминиевите лодки са лесни за защита.Само е необходимо да има як метален навес/нещо подобно на навеса от клипа на Иво и Емо/ или пе-образна метална мачта над главите на пасажерите.
rivan
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 11:10
Местоположение: sf
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от rivan »

ivo13 написа:Тука това клипче https://www.youtube.com/watch?v=5m6y8Yn2s-E" onclick="window.open(this.href);return false; доста ме учуди в буря с алуминиева лодка при положение,че има и светкавици?В началото на клипа тук https://www.youtube.com/watch?feature=p ... n2s-E#t=11" onclick="window.open(this.href);return false; на 0,11сек отзад се вижда някакво приспособление.За какво е служи то,и помага ли за светкавиците ?
Лодката в клипчето е доста голяма, с кабина, която играе ролята на клетка на Фарадей.Освен това си мисля, че в морски условия може да се помисли за някакъв гръмоотвод, па макар и импровизиран с парче верига ,спуснато във водата.Не звам как е решен въпроса при яхтите, където 8-10 метрова мачта със сигурност привлича мълниите.
Според една приказка всеки юнак има две сърца - едното вика дръж, а другото - беж. Мисля, че в язовир, с малка лодка по-добре ще е да слушаме второто - това , което вика "беж".

Докато съм писал, Чичо Том ме е изпреварил и е отговорил на въпроса за яхтите.Сега у мен възникна въпросът - ако на ял- а ми поставя мачта около два метра, а на кила - стоманена шина - това дали ще ме защити и доколко?Още повече стоманената шина си е добра защита на кила от каменисто дъно при вадене на брега.
Мъжете никога не порастват, само играчките им стават по-скъпи!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Emo-83 »

КИРО написа:
Emo-83 написа:За бягане от буря си трябва голям двигател и глисираща лодка..............
Абееее,и един приятел синоптик да имаш,дето навреме ти се обажда. :D
Синоптик за морето е задължително + всички останали модерни средства. ;)
По язовирите брега е или в ляво или в дясно...има изход,дори при мъгла. :idea:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Pike »

В една съседна тема намерих нещо, което мисля, че е би било полезно и тук:
ribata402 написа:Нее лошо като видите ,закъсали колеги на гребла.да ги попитате имат ли нужда от помощ... :mrgreen: :mrgreen:
http://forum.fishing-mania.com/viewtopi ... 28#p863328" onclick="window.open(this.href);return false;

Колеги сме, хубаво е да си помагаме :tup:
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Tedo »

Чичо Том написа:...
Алуминиевите лодки са лесни за защита.Само е необходимо да има як метален навес...
демек алуминиева тента - бях го писал в подобна тема някъде, ама нула внимание...
А това, че с як мотор може да се избяга от светкавица го оставям без коментар :mrgreen:

Веднъж на Огняново правихме проба на една лодка и докато си чоплехме по мотора на брега /лодката на колесар/, взе да гърми... В един момент единия крак ми се сви като на жаба в час по биология... Бяхме вече мокри от дъжда...

Бегом в колата и не се показахме докато не се изясни небето... Та... Не си мислете, че само в лодката може да ви излезе късмета... :fish3:
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Tomahawk »

Бях свидетел в лошо време как светкавицата падна на брега пред мен (на километър максимум) ... Направо се насрах от страх. Бях сам в лодката с карбоновите въдички и си тролех . Не помня колко бързо извадих въдиците и се запътих към най близкия бряг. И като излязох се замислих ".. е ся кво то нали падна на брега не у водата ??? ... " неможех да взема решение. Преживяването беше кофти. Бях целия вир вода. Изчаках да попремине и тогава пак влязох във водата . Не знам , най добрия вариант според мен е още като видиш че се разваля и по прогноза са давали гръмотевици... веднага на вън и в колата . ( Фарадеев кафез).
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Emo-83 »

Tedo написа:
А това, че с як мотор може да се избяга от светкавица го оставям без коментар :mrgreen:
С як мотор и глисираща лодка се бяга от идваща буря,а не от светкавица.....щото това и аз го оставям без коментар. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Tedo »

Emo-83 написа:
С як мотор и глисираща лодка се бяга от идваща буря,а не от светкавица.....щото това и аз го оставям без коментар. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
от буря и на гребла се бяга - то поне един час по-рано се разбира на къде отиват нещата :lol: друг е въпроса, че все се надяваме да ни подмине :tup:

ПС: Светкавицата е страшна само първия път, а и казват, че не боли много... Имаше един американец 3 пъти удрян от гръм :mrgreen:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Emo-83 »

У нашия форум гръм удари Даниел Крилов и жена му.Той си намести акъла,а тя забременя за 2-ри път. :D :D :D
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
bai ves
Мнения: 5558
Регистриран на: Сря Авг 22, 2007 18:53
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от bai ves »

..бе да не се случва........
Да питам, по принцип мълнията се заземява през петите. След като дъното на лодката е вид изолатор, сухо и ако не е дървена то какво би се получило?
host200
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 16:54

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от host200 »

Според мен среща със създателя :D
Празнотата е форма и формата е празнота , риболова е някъде по средата
rivan
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 11:10
Местоположение: sf
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от rivan »

След като изяснихме, че защита има, мисля, че въпросът вече е: Доколко поставянето на гръмоотвод на лодката ще ни защити ефективно, с какви минимални размери трябва да е съоръжението- надводна и подводна част и дали си струва да привлечем мълнията и да я отведем на безопасно за нас място - водата, или да сведем до минимум опасността да привлечем мълния, като премахнем от лодката всички стърчащи дълги и заострени предмети от лодката?
Мъжете никога не порастват, само играчките им стават по-скъпи!
Аватар
yankosan
Мнения: 2964
Регистриран на: Чет Окт 28, 2010 20:13
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от yankosan »

rivan написа:...и дали си струва да привлечем мълнията и да я отведем на безопасно за нас място - водата...
Само да не измислим но вид "риболОфф" :mrgreen:
Аватар
ilian iliev
Мнения: 339
Регистриран на: Вто Май 28, 2013 9:32
Риболов: Риболов на сом
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от ilian iliev »

:tup: :lol: :lol: :lol: :lol:
Бегане му е майката ......сичко друго е тука-тука :idea: :fish5:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”