Защита от мълнии при риболов от лодка

Минава, големият кораб минава ...
rivan
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 11:10
Местоположение: sf
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от rivan »

На всички ни се е случвало да влезем във водата при хубаво време, но внезапно то да се развали, да задуха и от сгъстените облаци да плисне дъжд.В повечето случаи след дъжда почват и гръмотевици, а нерядко и преди това. Предвид масовото използуване на карбонови и др. електропроводими пръчки за риболов, каква е вероятността да ни порази мълния и какви мерки трябва да вземем, за да се предпазим. И изобщо доколко е опасно бурята да ни изненада във водата?
Мъжете никога не порастват, само играчките им стават по-скъпи!
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от bozaka »

Аз ще дам съвет за яз.Искър видиш ли от към стената да чернее имаш два варианта - 1. Целуваш си белия гъз за сбогом(всеки който познава Искъра знае кви са буриите и , че винаги се почва със смръчкване над стената); 2. Бегаш у лагера и си сипваш да пиеш :wink:
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Tedo »

и вариант "В" продължаваш в бурята до "пълно накисване" и докато гръмотевиците спрат да ти правят впечатление :lol:

Изображение


Изображение
Ники Добрев
Мнения: 75
Регистриран на: Съб Май 22, 2010 18:56
Местоположение: София

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Ники Добрев »

Изображение

Черно море,2009-та год.,в района на Карадере-Камчия.Тренировка за едно учение на следващия ден.Беше доста весело....
Ники Добрев
rivan
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 11:10
Местоположение: sf
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от rivan »

Всеки пази по някой спомен, свързан с яко намокряне.Но тук става въпрос за това, как да се предпазим от мълниите.Да беше къща - ще сложиш гръмоотвод.Ама на лодката какво да и сложиш?Еле па на гумена.А ако продължиш да размахваш карбоновата пръчка по време на гръмотевична буря си е потенциално опасно.Та мисълта ми е как може да сведем тази опасност до нула или поне до някакви разумни граници.И какво да направим, ако се задава буря?Какво препоръчва "добрата морска практика"?
И въобще съществува ли такава опасност?И има ли разлика между морето и затворените водоеми. Защото като се замисля , досега не съм чувал лодка да е поразена от мълния.
Разбира се ще бъде интересно повече колеги да споделят какво са преживели и как са се справили с трудностите, а ако са го фотографирали - още по-добре!
Мъжете никога не порастват, само играчките им стават по-скъпи!
bananaman
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Юни 11, 2011 14:39
получил Браво: 1 път

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от bananaman »

rivan написа:Всеки пази по някой спомен, свързан с яко намокряне.Но тук става въпрос за това, как да се предпазим от мълниите.Да беше къща - ще сложиш гръмоотвод.Ама на лодката какво да и сложиш?Еле па на гумена.А ако продължиш да размахваш карбоновата пръчка по време на гръмотевична буря си е потенциално опасно.Та мисълта ми е как може да сведем тази опасност до нула или поне до някакви разумни граници.И какво да направим, ако се задава буря?Какво препоръчва "добрата морска практика"?
И въобще съществува ли такава опасност?И има ли разлика между морето и затворените водоеми. Защото като се замисля , досега не съм чувал лодка да е поразена от мълния.
Разбира се ще бъде интересно повече колеги да споделят какво са преживели и как са се справили с трудностите, а ако са го фотографирали - още по-добре!
Много точно казано колега , аз съм си мислел ако ще е пръчката що не направо мотора или желязната туба с бензин.. та такива мисли са ме обхващали като ме е хващала буря , по запознатите да кажат , нали все пак е желязо ...
Поздрави :fish5:
bananaman
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Юни 11, 2011 14:39
получил Браво: 1 път

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от bananaman »

http://boatsafe.com/nauticalknowhow/lightning.htm" onclick="window.open(this.href);return false; - тук казват , че нещо като клетка човек трябва да си направи на лодката , до колкото успях да разбера де :) :fish3:
bozaka
Мнения: 1747
Регистриран на: Пон Яну 03, 2005 16:12
Местоположение: София
дал Браво: 63 пъти
получил Браво: 11 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от bozaka »

bananaman написа: та такива мисли са ме обхващали като ме е хващала буря , по запознатите да кажат , нали все пак е желязо ...
Поздрави :fish5:
Правете си кво то си щете и каквото ви влече.... Все ми е тая вече! Моят съвет ако се осетите, багайте :!: Кой къв уникален плувец е и , че на хороскопа му ,,месец..му показва че е великан и е велик" на ГОСПОД му е все тая за вашите планове - от 84 година си взех първа лична лодка(руските двукамерни) и през кво ли не минах! 12 години - спортно плуване , 2 год.(водна топка, с гири по 4кг. по 10мин. на място) И въпреки познанията ми във всичко не ми достигна да спася най - добрия си приятел-93г. ХХХХХХХ (бях сложил името но се усетих, че не е гот, светлa му памет..........(просто водата си го взе и не ми го върна - над десет пъти ме потапя под водата и накрая силите ми не издържаха)........ Та за тва Кат видите буря одите си пийте(въпреки , че сома на буря давалмного -факт) и си носете новите дрехи :wink:
Последно промяна от bozaka на Нед Яну 19, 2014 1:46, променено общо 1 път.
СРЕЩНАЛИ СЕ НА ПОЛЯНКА, ПРАБЪЛГАРИН И СЛАВЯНКА.
ЦУНИ - ГУНИ, ВАДИ-ТУРИ,НАРОДИЛИ ЧОКУНДУРИ.ХЕМ ЕБЛИВИ,ХЕМ КРАДЛИВИ, НО НАЙ ВЕЧЕ ЗАВИСТЛИВИ.. Радой Ралин
yavor_fish
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 21:02

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от yavor_fish »

Има доста случаи на хора поразени от мълнии, не само в лодки, но и плуващи във водата. Темата е сериозна и напълно подкрепям съвета на колегата bozaka.
Сега на въпросите за защитите. При по-големите лодки с кабини би трябвало да има защита. Ако няма такава е редно да се направи. В кабината на такава лодка е сравнително безопасно.
Обаче при малките лодки(независимо от материала, от който са направени), най-доброто, което може да направим, е по най-бързия начин да излезем от водата и да потърсим безопасно място на брега. По нашите водоеми такова място обикновено се оказва колата. Излизането от водата е разумно и заради другите метеорологични фактори, които обикновено съпътстват гръмотевичните бури - силен вятър, вълни, проливен дъжд.
Във връзка с последното, аз лично имах интересна случка есента. Риболов от каяк в морето на километър от брега, черни облаци(скупчени сякаш нарочно точно отгоре ми), дъжд, обаче вятърът слаб и рибата кълве. Как да му се излиза на човек. Но при първата светкавица разумът надделя - веднага пръчката в хоризонтално положение и "газ" към брега. След 10-тина минути, наслаждавайки се на гледката от безопасно разстояние, виждам как върху риболовната ми точка се вихри торнадо. :lol: Така че повече предпазливост никога не е излишна :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от Emo-83 »

За бягане от буря си трябва голям двигател и глисираща лодка.Колкото пъти съм бягал от гръмотевици с малък двигател,толкова пъти излизах на брега,при свършен факт и отминала буря.
Никога няма да забравя как при една такава на Жребеца,момиче излезна с изправена коса нагоре(Тептейшънс)от статичното електричество.При мен само космите на краката се изправят. :shock: :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Аватар
antivik
Мнения: 348
Регистриран на: Пон Сеп 20, 2010 10:42
Риболов: На леко, на тежко, от време на време спининг.
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от antivik »

Въпроса със сопата се решава лесно - 2 варианта - първи: не взимаш карбонови сопи, втори ако е карбонова веднага прибиране и ръгане на най-ниско място /па ако може и да се покрие с нещо/.
Виж за бягането вече си е зор, хеле ако си с каяк и те зафраска някъде по средата на водите и далеч от брега :? . Голямо копане пада и често се случва докато стигнеш брега всичко вече да е свършило(късмет :wink: ). На няколко пъти са ми треперили гащите на Ст. кладенец :cry: , Ма по тези баири и балкани, трудно се усеща кога и от къде ще те свият облаците и светкавиците :? .
Гат рибата неще - НЕЩЕ!
host200
Мнения: 132
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 16:54

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от host200 »

При грамотевична буря трябва задължително да се излезе от водата на брега, излиза се на най- близкия бряг.
Ако сте група примерно и сте в планината ,групата се разделя на разтояние 20-30 метра от човек до човек , като се кляка на земята със плътно събрани крака ,целта е ако падне гръмотевица като е разделена групата да засегне един човек не дай Боже , а ако групата е събрана на едно място и удари гръмотевица ще засегне всичките хора.
Празнотата е форма и формата е празнота , риболова е някъде по средата
Аватар
тони котев
Мнения: 479
Регистриран на: Вто Ное 02, 2010 9:20
Местоположение: София а лятото в кемпера
получил Браво: 2 пъти

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от тони котев »

Emo-83 написа:За бягане от буря си трябва голям двигател и глисираща лодка.Колкото пъти съм бягал от гръмотевици с малък двигател,толкова пъти излизах на брега,при свършен факт и отминала буря.
Никога няма да забравя как при една такава на Жребеца,момиче излезна с изправена коса нагоре(Тептейшънс)от статичното електричество.При мен само космите на краката се изправят. :shock: :wink:
За малкия двигател ме питайте мене :shock: Откакто един път видях светкавица да удря водата, ми минаха всякакви мераци за сомове в такова време.Причернее ли, бегам бързо, че после и да искам не може.Така веднъж на Стамболийски излезнахме и след 10тина минути такъв вихър се заформи, че вдигаше пръски от водата и видимостта падна на няколко метра.Това беше най-страшната буря която съм преживявал.
Не си играйте с природата, тя винаги ще надделее :!:
Ех, с интелигентни хора се работи лесно,....но с вас господине......
bananaman
Мнения: 68
Регистриран на: Съб Юни 11, 2011 14:39
получил Браво: 1 път

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от bananaman »

bozaka написа:
bananaman написа: та такива мисли са ме обхващали като ме е хващала буря , по запознатите да кажат , нали все пак е желязо ...
Поздрави :fish5:
Правете си кво то си щете и каквото ви влече.... Все ми е тая вече! Моят съвет ако се осетите, багайте :!: Кой къв уникален плувец е и , че на хороскопа му ,,месец..му показва че е великан и е велик" на ГОСПОД му е все тая за вашите планове - от 84 година си взех първа лична лодка(руските двукамерни) и през кво ли не минах! 12 години - спортно плуване , 2 год.(водна топка, с гири по 4кг. по 10мин. на място) И въпреки познанията ми във всичко не ми достигна да спася най - добрия си приятел-93г. ХХХХХХХ (бях сложил името но се усетих, че не е гот, светлa му памет..........(просто водата си го взе и не ми го върна - над десет пъти ме потапя под водата и накрая силите ми не издържаха)........ Та за тва Кат видите буря одите си пийте(въпреки , че сома на буря давалмного -факт) и си носете новите дрехи :wink:
Бог да го прости колега , съжелявам за случилото се .. в никакъв случай не подценявам съветите за излизане при буря ... въпроса ми беше дали ако пръчките привличат гръмотевиците , дали не е същото и с мотора и тубата бензин..

Поздрави
ivo13
Мнения: 24
Регистриран на: Чет Юли 04, 2013 20:12

Re: Защита от мълнии при риболов от лодка

Мнение от ivo13 »

Тука това клипче https://www.youtube.com/watch?v=5m6y8Yn2s-E" onclick="window.open(this.href);return false; доста ме учуди в буря с алуминиева лодка при положение,че има и светкавици?В началото на клипа тук https://www.youtube.com/watch?feature=p ... n2s-E#t=11" onclick="window.open(this.href);return false; на 0,11сек отзад се вижда някакво приспособление.За какво е служи то,и помага ли за светкавиците ?
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”