Зазимяване на четиритактов двигател

Минава, големият кораб минава ...
itco
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Апр 04, 2012 12:58
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от itco »

Здравеите колеги,пускам тази тема защото не видях нещо по въпроса,ако не е така сори.Ако не ползваш двигателя 2-3ри месеца как се процедира? Оставяш го на стоиката и толкоз , до сезона или го гресираш сменяваш масла и тн? За маслата си мисля че е по-добре да се сменят преди да се ползва(за да не се окислява)ако не е така кажете.Добре ли е да се източи останалият в резервоара бензин(вграден резервоар)?Какви греси да се използват за смазване ?
Диагноза-рибар
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от LVitchev »

itco написа:Здравеите колеги,пускам тази тема защото не видях нещо по въпроса,ако не е така сори.Ако не ползваш двигателя 2-3ри месеца как се процедира? Оставяш го на стоиката и толкоз , до сезона или го гресираш сменяваш масла и тн? За маслата си мисля че е по-добре да се сменят преди да се ползва(за да не се окислява)ако не е така кажете.Добре ли е да се източи останалият в резервоара бензин(вграден резервоар)?Какви греси да се използват за смазване ?

Има специални смазки които се продават за тези неща.Трима четирима човека има тук които се занимават с такива работи и внасят.Булстар Николов,Ивж Мкса,Тедо и т.н На които от тримата да пишеш,ще ти предложи такива смазки и ще ти обясни какво да направиш.Успех !!!
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
itco
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Апр 04, 2012 12:58
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от itco »

Колега,мерси за инфото,но няма ли кои да драсне 2ва реда тук и за другите съфорумци.Знам, че Тедо и SELVA имат такива неща,нека да споделят как е наи-добре да се направи.Или пък кои как процедира,наример-оставям двигателя до следващо ползване и не го барам или пък разглабям карбуратор и чистя , запечатвам смукателен колектор гресирам,сменявам масла и тн. и тн.
Диагноза-рибар
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от svetoslav7704 »

Маслата се сменят след края на сезона, защото в тях обикновено има вредни примеси на киселинна основа,бензин и др.Като сложиш новото масло, то започва да старее при подлагане на триене и температура,тоест при палене на двигателя.Ако дълго време нямаш възможност да го ползваш, дръпвай веднъж месечно въжето за стартиране.Можеш да напръскаш с антикорозионен спрей металните части и лостчета по ботуша без анодния протектор.Ако не съхраняваш двигателя във среда с висока влажност, мисля ,че това е достатъчно.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
Булстарите
Вносител
Мнения: 2098
Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 10:24
Местоположение: Бургас
дал Браво: 1 път
получил Браво: 15 пъти
Обратна връзка:

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от Булстарите »

svetoslav7704 написа:Маслата се сменят след края на сезона, защото в тях обикновено има вредни примеси на киселинна основа,бензин и др.Като сложиш новото масло, то започва да старее при подлагане на триене и температура,тоест при палене на двигателя.Ако дълго време нямаш възможност да го ползваш, дръпвай веднъж месечно въжето за стартиране.Можеш да напръскаш с антикорозионен спрей металните части и лостчета по ботуша без анодния протектор.Ако не съхраняваш двигателя във среда с висока влажност, мисля ,че това е достатъчно.
Дотук всичко е така.
За горивото в резервоара има добавка за гориво с която по принцип е хубаво да се кара, но за последното карене е почти задължително. Тя премахва етанола от бензина който абсорбира влага от въздуха. Така защитаваш цялата горивна система.
При зазимяване на мотора се прави смес от бензин + storage seal(ако нямаш бензин + двутактово масло). Палиш мотора докато вземе да прекъсва и зацапа свещите. След това развиваш свещите и пръскаш от storage seal в всеки цилиндър и развърташ на ръка да се смажи.

Ако го правиш всеки път когато няма да го ползваш мотора повече от 2 месеца ще те надживее.
славеe
Мнения: 651
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 20:32
Риболов: сомoв
получил Браво: 2 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от славеe »

Аз никота не зазимявам мотор :lol: технологиите така бързо се развиват ,че след
10години при всички положения ще е по изгодно нов :lol: в автомобилите масово навлизат хибридите и електромобилите,при извън бордовите също се работи по темата,така че.............това го знам от една врачка по СКАТ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Като пример давам,Меркурйи 25кс да речем 2003модел и сегашното ЕFI при добра сметка
излиза,че горе долу за 2-3 сезона от тая разлика в разхода се избива новия.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от svetoslav7704 »

славеe написа:Аз никота не зазимявам мотор :lol: технологиите така бързо се развиват ,че след
10години при всички положения ще е по изгодно нов :lol: в автомобилите масово навлизат хибридите и електромобилите,при извън бордовите също се работи по темата,така че.............това го знам от една врачка по СКАТ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Славее, в това да се грижиш ,както трябва за мотора няма нищо лошо.Дори утре да не е твой поне новия собственик ще му се радва по дълго време. :tup: А пък за новите технологии ,като измислят атомната батерия може и да има развитие :lol: Дано да стане до 10г, ама надали :lol: :lol: :lol:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от LVitchev »

Те и сега ги има момчета,но се пазят в тайна,заради кинтите в петролната индустрия.Иначе до сега всички да сме с електромобили и ел.двигатели дето развиват по 50км в час :tup:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от Tomahawk »

След време лодките ни ще изглеждат така .
Изображение
Сори за спама ..:)
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
славеe
Мнения: 651
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 20:32
Риболов: сомoв
получил Браво: 2 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от славеe »

Томахавка,първият ми мотор закупен нов в момента навършва 15години,никога не е зазимяван,здрав е и в момента си работи перфектно,и какво от това,харчи бензин много малко но за тогавашните стандарти,почти еднакъв 40кс инжекция съвременен.
след 10г. тая инжекция ще е в историята,вервай ми познавам врачка :lol: :lol: :lol:
некой ше каже новия е скъп,ама като го сметнеш от всеки риболов по ниския разход на гориво,точно ще стигне по вноската на изплащането,в момента почти всички дават на изплащане,това е схема за хора които ходат като мене всяка седмица.Бързото развитие на технологите ни кара да изхвърляме здрави неща.Даже нема да те връщам толко назад,вземи една ямаха,хонда или меркурйи карбураторни модели от преди 5-6 години
и ги сравни с ижекционните,,разхода е почти по две надолу.
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от Tedo »

Нещо си се объркал - от икономия на гориво не можеш изплати 25-ца и за два живота...
Освен, ако не работиш "такси" с твойта лодка...
НО икономията на нерви изплаща за един-два сезона дори чисто нов 50кс :tup:
Аватар
xaznata
Мнения: 566
Регистриран на: Пет Юли 22, 2011 21:42
Риболов: спининг и кльонк
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от xaznata »

:tup:
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от gele kapaciteto »

Tomahawk написа:След време лодките ни ще изглеждат така .
Изображение
Сори за спама ..:)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Имаш предвид че ще са само тримарани ли ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
славеe
Мнения: 651
Регистриран на: Съб Яну 07, 2012 20:32
Риболов: сомoв
получил Браво: 2 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от славеe »

Tedo написа:Нещо си се объркал - от икономия на гориво не можеш изплати 25-ца и за два живота...
Освен, ако не работиш "такси" с твойта лодка...
НО икономията на нерви изплаща за един-два сезона дори чисто нов 50кс :tup:
Освен да ги продаваш,земи разглоби един мотор и виж вътре маслената помпа която набива масло под налягане на всекъде където требва,и за три четри месеца не му требва никакво зазимяване на двигатела,всичко си стои омаслено.
От няколко отворени мотора тая година един не видех да е ръждасал.
Края на 90те влачехме с Меркурйи 20 кс за два дена нестигаха 30литра плюс маслото.
?013г 40кс инекцион за същото време влачене 8-9литра,ти го сметни ако бехме със стария мотор колко щехме да се набутаме за бензин и щехме да имаме стар мотор,при близо около 40 двудневни риболова годишно.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Зазимяване на четиритактов двигател

Мнение от Emo-83 »

http://www.beinsadouno.com/board/index. ... opic=14141" onclick="window.open(this.href);return false;
Тедо,колегата славе искаше да каже,че технологиите толкова бързо се променят и няма смисъл да мислиш до живот.
Примера който беше дал с двигателя EFI 25HP на Меркюри е за икономичност в сравнение с предишните поколения двигатели.
Не всички знаят,че голямия двигател от ново поколение,харчи на една трета бензин,спрямо предшествениците си.
Славе е активен риболовец и с неговата компания,всяка седмица са на риболов.Икономията на гориво в тези 5г. да кажем, ще му е достатъчна да си купи нов двигател,без да има нужда да чака 10г. или до живот.
Не съм му адвокат,но аз така го разбрах. :wink:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”