Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Ingos
Мнения: 537
Регистриран на: Чет Фев 21, 2008 13:44
Местоположение: София
дал Браво: 11 пъти
получил Браво: 34 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Ingos »

Благодаря за отговора Гео,
Как да разбера в зеролайна картата кой запис от кой ден е?
И кои от файловете могат да се изтриват и кои не (с какво разширение) ...
Може ли едно видео по въпроса, много ще ни улесни ...
В момента аз просто наслагвам " коректен" запис върху некоректен такъв за да изгладят изобатите. Но не трия грешния защото не знам как...
feelin' frisky?

Brucia la terra...
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Geo »

Нека припомня механизма на картографиране:
1.Правим запис на сонара,който записваме на SD карта.
1.1.Записите могат да бъдат с разширение .НТ-това е запис на тракове.Използва се за направа на карти на дънния релеф и не съдържа данни за релефа,растителността или SI-мозайка.Тези файлове се обработват много леко от компютрите.
1.2.Могат да бъдат и с разширение .DAT-Tова са комплексни файлове,които освен GPS данни и дълбочини,съдържат инфо за двърдостта на дъното и SI картина.Тези файлове са доста по-големи и се обработват по-бавно от компютрите.Някои колеги се оплакаха,че компютрите им забивали.....,но това си зависи от капацитета на компа.
2.Импортираме записите в АС на компютъра.И сега :От компютъра виждаме какво сме вкарали и кои файлове са изгафени.Тези файлове изтриваме от програмата АС в компютъра си,а не от картата
3.Създаваме карта на компа.
4.Записваме /ъпгрейтваме картата на Z-line картата.
Ако ъпгрейтваш картата с нови,коректни данни,старите ти ,грешни записи автоматично изчезват.
Ако кашата е пълна и грешните записи преобладават,и вече си записал карта от тях на Z-line карта-преминаваш на вариант 0LkMaster.
Забележете:Никога не трием нищо от Z-line картата.Можем да трием в програмата на компютъра си.
Ами това е ,дано съм бил полезен.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Smokey85
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Сеп 07, 2010 15:26
Местоположение: София

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Smokey85 »

Здравейте, от скоро се ъпгрейднах на Humminbird Helix 5 GPS SI G2 и съм изключително доволен от възможностите му. Искам да попитам колеги които ползват такъв или подобен от серията на Humminbird за различните SD Карти за машинката.

Като разгледах сайта на официалния вносител имам 2 варианта:
https://www.filstar.com/bg/%D0%A2%D1%80 ... D.EU/6041/

Това е Zero Lines SD карта + софтуера за компютъра. На самата З-лайн карта има само външните очертания на някой язовири в България или и допълнително инфо с дълбочините? С какво е по-различна от Hummi Base-Line map която си я има заредена на сонара? На беис картата примерно го няма Жребчево, но го има Искъра. На З-лайн има ли детайлите от тези язовири или аз трябва да си ги създавам с много обикаляне?

Навионикс Navionics+Small
https://www.filstar.com/bg/%D0%A2%D1%80 ... mall/9774/

Този вариант пишe че е съвместим с мойто сонарче. A в него има ли детайлно изображение на дълбочините на язовирите в България? Аз ходя на джиг и тролинг на Искъра, Жребеца и в Северна Гърция.

Има ли колеги които ползват Картата на Навионикс и какви детайли им показва презаредени в тази карта?
За да не останем повече рибари отколкото риби в България: Kiss 'n Release!
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar екип »

Здравейте,

Съвсем накратко какво представляват двете карти:

- Zero Lines картата притежава единствено очертанията на водоемите. Самото картографиране се извършва от Вас, като по време на престоя във вода се правят записи, които се обработват с AutoChart програмата впоследствие. Самата програма позволява разнообразни възможности за визуализация на дъното.

- С картата на Navionics получавате отново празна карта, но ако има колеги, които са споделили своите сонарни записи в Navionics "общността", ще можете да ги видите и Вие.

Ето и един пример, който можете да видите в сайта на Navionics за яз. Искър, например:
Iskar.jpg
Iskar.jpg (166.19 KiB) Преглеждано 2514 пъти
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от SELVA »

В резултат

има ли споделена карта в AutoChart LiveShare

за БГ??
autochart-share-bulgaria.png
autochart-share-bulgaria.png (1.36 MiB) Преглеждано 2341 пъти
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Filstar екип »

Засега риболовците в България успяват да опазят записите си на 100% :D
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от Димитър Тодоров »

Filstar написа:... Новият Autochart софтуер е в България едва от няколко дена. Все още има някои неизяснени моменти. Колегата Димитър Тодоров е един от първите, които са го получили, така че се надявам и той да помага с отговорите. ...

Добра вечер!

2019-та сме.. 5 години от появата на Autochart програмата официално у нас, доста часове 'писане'
на карти в слънце и дъжд,скучни и рутинни, но и какво удоволствие е да получиш кълване в 'нищото',
благодарение на труда си!
Това,което не спира да ме учудва, е че освен Гео и още двама колеги, не знам за други , ползващи
картографиращи програми у нас!? Нещо,което в последните години промени състезателният (и не само)
риболовен 'свят'. Вкратце, мисълта ми е,че споделянето на опит (именно опит,а не карти!) е ценно.
Можем заедно да се движим напред , по-бързо и на по-добра цена,макар думата 'заедно' да не се ползва
често в нашият език.

В този дух бих искал да ви споделя за един сериозен 'търмЪк' , който настъпих миналата година и
чиято следа все още чувствам по дървената си глава.
В хода на постоянна надпревара 'във въоръжението' с конкурентните брандове,
Хюминбърд пуснаха съблазнителната нова функционалност преди година и нещо, а именно
възможност за 'bottom hardness' /твърдост на дъното/ изображение на картата като алтернатива
на класическата depth contour (карта).В това изображение с различен цвят и интезитет са оцветени
различно 'твърдите' участъци на дъното, което един добър риболовец на бяла риба добре знае каква стойност има.
За да стигнете до тази фунционалност първо трябва да определите един (латентен) до този момент
gain параметър. Този параметър в картографската програма има конкретна и различна стойност за всяка
различна конфигурация сонарна глава/трансдюсер. И тук стигаме до трики момента..
Ръководството казва,че записи/тракове от различни сонарни конфигурации не са "съвместими"
в работата с gain параметъра и bottom hardness опцията. Не се коментира резултата обаче, а е той е
един хубав, класически crash на програмата,който уврежда/компрометира всички тракове, налични
към този момент в програмата ви или sd-картата!! И любопитната сврака като мен остава без
ползваеми тракове/стотици часове на вода и няколко хиляди левчета- фют! :twisted:

Затова, мили преатели,..споделяйте опит,питайте патило и най-вече,четете внимателно ръководството
за употреба, ПРЕДИ да отрежете червената жица! :lol: :roll:

Хубавото в случая,че крашът не може да ти отнеме опита и рутината, който си спечелил през
годините. Програмата Autochart върви с две опции за инсталация, така че активирам втората си опция,
купувам си нова sd-zero lines карта и започвам да записвам отново любимите си водоеми.
С моя опит за един работен ден (8-9 часа) записвам чисто около 1.1 - 1.4 км2 от водоем в добри условия.
След това са нужни час-два да прегледам траковете и да ги изчистя от неминуеми грешни точки,
и..voila! - имаме картата на всеки интересен за нас водоем! Карта,която повечето наоколо нямат. ;)
Примерно,един голям язовир като Ястребино с площ около 5 км2 бих го записал за 4 до 5 дни на вода,
и на шестият ден ще имам картата му.

С годините почвам да виждам все повече смисъл и различни значения в думата карта.
Става ми все по-интересно,забавно и полезно, кеф ми е да строя карти..,кофтито е само,че
няма с кого да си говоря за това. :roll: :) Затова споделяйте,питайте, чукайте..и, може би,
ще ви се от(го)вори. :wink:

По-здрави!
:fish15:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Re: Карта на вътрешни водоеми за Humminbird

Мнение от SELVA »

Съжалявам, това се записва с копи пейст и на друго място на хард диска, за всеки случай.

Връзката с AutoChart LiveShare е ясна, но това е само за несъстезатели разни, и търговци.

Продължавай да ореш, и да споделяш само приятни работи!
Lago.bg - Надуваеми лодки, електрически двигатели Haswing, оборудване, сонари
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”