Подскачане при глисаж

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
stoian63
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 21:16
Риболов: от лодка

Подскачане при глисаж

Мнение от stoian63 »

Имам лодка Зандер 3.3м с надуваем кил,алуминиево дъно. Мотора е Меркури 9.9 коня.При пълна газ по време на глисаж,лодката започва да подскача и се налага да върна газта за да не се обърна . Имате ли идеи за решаване на проблема?
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от slavundar »

Пробвай с хидрофойли,при мен имаше ефект аз съм със скутер и блъскането е отвратително,според мен глисаж без блъскане няма
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от горан »

Промени ъгъла на ботуша на двигателя /прибери го към транеца/, ако е възможно и виж как ще се държи. Хидрофолите също помагат.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от LVitchev »

горан написа:Промени ъгъла на ботуша на двигателя /прибери го към транеца/, ако е възможно и виж как ще се държи. Хидрофолите също помагат.
+1 :tup:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
petro_op
Мнения: 905
Регистриран на: Вто Сеп 26, 2006 15:19
Местоположение: Sofia
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от petro_op »

+ 1

И отделно предполагам колегата го знае това се получава при лош баланс на тежестта вътре в лодката
What goes around, comes around или Каквото повикало, такова се обадило.
Особено в сила за форумните приятелства и не-приятелства.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от gele kapaciteto »

stoian63 написа:Имам лодка Зандер 3.3м с надуваем кил,алуминиево дъно. Мотора е Меркури 9.9 коня.При пълна газ по време на глисаж,лодката започва да подскача и се налага да върна газта за да не се обърна . Имате ли идеи за решаване на проблема?
Че нема да се обърнеш - няма , а че имаш проблем - имаш .
Говоря от личен опит , имах ЯМ 340 S с двигател 6кс немах ядове както и с 20 кс но когато го продавах дойде един пич от Пловдив с Тохацу 9,8 и на огледален гйол лодката почна да ги прави същите номера .
Питах Емо 83 кво става , и той ми каза да пробвам всички видове наклони - направих всички възможни галимации и пак не стана , Хидрофойлите може и да ти свършат работа но за мен това не е решение .
Ако имаш 4 броя шини за захващане на дъното , пробвай по дългите ( ако има по дълги ) да ги поставиш в задната част - може би се получава гънене на лодката .
Другия вариант който ми мина на ъкъла на мен лично , е че има лека игра на оборотите на двигателя която с просто ухо не може да се чуе но визуално се изразява в клатене на лодката - Същия случай 1:1
Не е зле да пробваш с друг двигател за да се игнорира едно от двете - хем ще спомогнеш този рядко срещан проблем да го разрешиме :tup: :tup:

п.п. Колеги ако някой може да се отзове с друг двигател 9.9 голяма услуга ще направи :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Ризов-70
Мнения: 191
Регистриран на: Нед Авг 28, 2011 22:08
Местоположение: яз.Тича
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от Ризов-70 »

Аз имам същия проблем със 15к на 3.6м получава се и нещо като леко усукване сякаш лодката иска да се движи във различна посока от тази на двигателя.Tomahawk я тества един ден и се усъмни че болта за стягане на двигателя е хлабав и лодката че е мека след като ги коригирах промяна няма.Измествах и двигателя леко във ляво и дясно променях и наклона на ботуша сядах върху ляв и десен балон и по средата сядах промяна няма.Само остана нещо което ме съмнява че е проблема има много пръски зад транеца при скорост над 23км когато почва цялото това подскачане двигателя си повишава и намаля оборотите сякаш пропелера не контактува достатачно със водата но няма как да го сваля по надолу.
stoian63
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 21:16
Риболов: от лодка

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от stoian63 »

Двигателя е прибран докрай доколкото му позволява стойката.Ще опитам да го приближа още малко като му подложа нещо и ще отида да го изпробвам при пьрва вьзможност.
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от Чичо Том »

Това явление се казва делфиниране.Опитай се да преместиш центъра на тежест по-напред.
Ако не се получи или карай по-кротко,или смени двигателя,или лодката.
Аватар
GREEN BUG
Мнения: 1749
Регистриран на: Чет Фев 17, 2005 17:06
Местоположение: Русе
получил Браво: 74 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от GREEN BUG »

stoian63 написа:При пълна газ по време на глисаж,лодката започва да подскача
Колега,какво разбираш под "подскача"-както си караш и лодката като делфин се изтрелва когато си поиска нагоре или като се засилиш носа започва равномерно да се издига и спуска?
Човешката неблагодарност е повсеместна,за сметка на това-нелечима.
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от slavundar »

ХИДРОФОЙЛИ
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
stoian63
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Окт 02, 2014 21:16
Риболов: от лодка

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от stoian63 »

Започва да издига и сваля носа ритмично все по силно и по силно и аз врьщам газта от страх.Не сьм чакал до край да видя какво ще стане.
5rko100v
Мнения: 97
Регистриран на: Сря Юли 15, 2009 19:07
Местоположение: sofia
получил Браво: 2 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от 5rko100v »

Чичо Том го е казал ясно-Преместете се по-напред към центъра на лодката /за това си има удължители на Румпела-моят е точно 1 метър -и лодката върви като по масло /при тихо време/.Ако има двама -търсите баланса-единият сяда напред ,а капитана -при мотора и мисля,че няма да имате проблеми, ако всичко по мотора и лодката е в ред.Просто търсите баланса на тежестите в лодката.Пробвал съм-и 2-3 кг оказват влияние на глисажа при моята лодка=JON BOAT=3 metra/+ outboard Parsun 2T- 9.8 P.H.=35-40 км/час-сам човек.Иначе при вълнение -за какъв глисаж става дума-ще ми се скъсат бъбреците....и въобще не търся да глисирам.
ribata402
Мнения: 2469
Регистриран на: Съб Сеп 17, 2011 17:04
Местоположение: plovdiv
получил Браво: 4 пъти

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от ribata402 »

Мое мнение към колегата на първо място,да свали наклона на двигателя максимално до транеца,бих казал даже и в опряно положение...Всички които имаме ел тримове и отдалечим двигателя от транеца ,след като лодката е излязла на глисаж,за по голяма скорост или икономичност,носа на лодката почва да клати засилваикисе с всяка секунда.Малко връщане на капчето и клатенето престава..Затова пробваи максимално близко до транеца..
Аватар
Tomahawk
Мнения: 1377
Регистриран на: Сря Мар 23, 2005 15:26
Местоположение: Шумен
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 26 пъти
Обратна връзка:

Re: Подскачане при глисаж

Мнение от Tomahawk »

Тука проблема е в лодката :) , явно се гъне, пробваш максимално нацепване на кила мисля че 0.35 атмосфери го дават по книжка.Балоните също, защото те пък притискат гредите на дъното всичко е свързано. Друго няма какво да е. Хидрофолите може и да не помогнат особено. Те вероятно ще попречат като цяло на динамиката на лодката ( излизане на глисаж и максимална скорост).
" Рибата не кълве събота и неделя" :)
" не е важна марката на воблера а на колко гази "
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”