Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Минава, големият кораб минава ...
zavisha
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 15:43

Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от zavisha »

Здравейте колеги,есента си купих сонар Humminbird 570(втора употреба)!Направихме 2-3 успешни риболова на костур и останах доволен от работата му!Почна очаквания джик,обаче и нещо със сондата се случи!Спря да показва дълбочината!Полето с дълбочината премигна и ми изписа 0.20м!Първият път реших,че е от големия студ(него ден беше -12 и омекна на -10)Вкъщи си поиграх с него,но не открих видим проблем!На режим симулатор всичко ок като закача сондата казва,че намира прикаченото устройство!Язовира обаче пак плитък и така два,три риболова по спомен на дълбочините!От самата сонда се чува едно периодично цъкане което не знам дали тр.да го има!Не вярвам,че колегата от когото го взех е злоупотребил,още по малко,че всичко му беше наред,не съм удрял сондата никъде!
Въпроса ми е!Може ли да се отвори и отремонтира сондата,къде и от кого?И ако някой колега има повтаряща се такава и разбира се му е излишна,моля да сподели!В крайна сметка аз ще я отворя и ще споделя с вас ко има вътре!Ха Ха :lol:
Благодаря на всички за съветите!Наслука!
Аватар
горан
Мнения: 440
Регистриран на: Съб Сеп 16, 2006 17:46
Риболов: Тролинг, джиг, кльонк
Местоположение: Казанлък
дал Браво: 24 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от горан »

Единственото, което ми идва наум да провериш е дали ти е добре зареден акумулатора. Нормално е сондата да цъка.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от LVitchev »

Сонда не се включва на сухо :idea: Може да се е цепнала някъде и в намотките да е влезнала влага,може да е прекъснат някъде кабела,външно да не се вижда но да е прекъснат.Сондите остаряват,доста хора сме имали проблеми със сондите,има моменти когато спират да работят и се оправя само със смяна,закупуване на нова.Вземи същата сонда от някъде,пробвай дали работи,ако работи,взимаш си нова,сонара ти е здрав,но ако и с нова не работи,сонара е гърмял и е воден на "доктор" демек - отварян :lol: :lol: :lol: В доста случаи когато е топло и изведнъж се застуди,сонарите правят конденз под стъклото.Доста хора ги отварят за да ги забършат но после бъркат измъкнатите кабели кои-къде е защото при Хюминбърда и двата основни за захранване и за платката са еднакви,обърка ли ги човек,заминава сонара и само ремонт го оправя а има случаи и ремонта не помага :tup: :tup: :tup:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от GE6_HUNT »

Привет колега,
Имам друга марка сонар, но със същия проблем.
При мен проблема се оправя, когато едновременно сондата е позиционирана максимално надолу под лодката и приближа лодката от примерно от 20 метра дълбочина с 30 метра настроен РЕНДЖ до 4,5 метра и по-плитко. Проблема се оправя автоматично, след това може да си дадеш за дълбочина АВТО или определен РЕНДЖ. Понякога само дълбокото позициониране на сондата е досттъчно.
Моята сонда също пука леко.
Предполагам съм прецакал сондата- от интензивното ползване се бяха наранили проводниците на кабела. Температурата ми я дава 0 градуса, което пак мисля е следствие от наранените проводници. Всичко останало обаче си работи повече от перфектно и това е причината да не съм пробвал с друга работеща сонда как е.
Успех!
yavor_fish
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 21:02

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от yavor_fish »

Ако се стигне до смяна на сондата - XNT-9-20-T. Другата не е за твоя сонар.
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от LVitchev »

Да,за това не се сетих,не съм допуснал че не си е направил настройките.ГешХънта е прав,оправи си и настройките и ако не се оправи тогава провери с друга сонда.А защо не пробваш да си свалиш и последните ъпдейти,ако не е направено,направи го,има подобрения в софта !!!
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
zavisha
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 15:43

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от zavisha »

Благодаря колеги!Ще дам сондата на един приятел да я тества на неговия сонар,а аз ще пробвам с неговата!Ще поровя още из настройките и ще видя новите софтоери и ако няма ефект нова!
zavisha
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 15:43

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от zavisha »

Между другото сонара е на 86ч работа от които поне 40ч са мои!Нямя никакви деформации или разкъсвания по кабела,няма следи да е отварян,а и не вярвам колегата от когото го взех да си е играл с него още на втория ден!Още един път би благодаря за съветите,ще се вслушам във всички!Наслука!
LVitchev
Мнения: 8517
Регистриран на: Нед Авг 01, 2010 16:08
Местоположение: Пловдив
получил Браво: 14 пъти

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от LVitchev »

Слушай,пак ти казвам да огледаш сондата дали няма някъде цепки по нея,там където влиза кабела има ли цепнато,ако е влязла вода от някъде и са навлажнени намотките,може и за това да не работи ако при настройките на сонара ти всичко е настроено както трябва.Ако от някъде е влязла влага,остави сондата на нещо топло като парно и т.н да поседи поне 48 и повече часа за да я нагрее и да се изпари всяка влага но да не е на пряка топлина за да не я повредиш още повече.След това има десетки мазила с които можеш да се опиташ да запечаташ сондата допълнително за да не допуснеш повторно навлажняване което води до оттечки,замасяване и от там неправилната работа на сондата :idea: :idea: :idea: За мене,ако сонара е настроен както трябва,ако кабела не е прекъснат никъде,това е проблема,влага е проникнала в залятите намотки от някъде :idea: :idea: :idea: :idea: :idea:
"Аз нямам проблем със света,той има проблем с мен " - Янкосан

" Глупаците,мръсниците и завистниците са като хлебарките,нямат изтребване,смачкаш две,изпълзяват още двадесет............хлебарки " - Л.Вичев
zavisha
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 15:43

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от zavisha »

Ок,ще я оставя да по изсъхне и ще опитам пак!Иначе не личи да има цепки или фуги!Снощи търсих новия софтоер,но неможах да се оправя много много в сайта им,а и ще трябва да потърся кабел за комп,че в комплекта няма!
zavisha
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 15:43

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от zavisha »

Днес намерих др.сонда за проба,сложих я и с нея всичко е наред,явно ще трябва да се взема нова!Остава да се мъча да я отворя някък,да я подсуша и пак да я затворя и ако стане да ми остане за резерва!Явно цяла зима до печката и беше малко!Добре,че има зима да се занимаваме с глупости,да лепим воблери,сонди и ....!Наслука на всички през новия сезон и само хубави риби! :fish3:
zavisha
Мнения: 8
Регистриран на: Пет Яну 30, 2015 15:43

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от zavisha »

Отворихме сондата и установихме,че просто едната жичка се е разпоила!Запоихме я и вчера я пробвах!Прозорчето за дълбочината спря да мига,но в началото никаква дълбочина,след малко се оправи сама,после пак се прецаква и така до обед!Установих,че губи дъното като се приближавам към плитко,явно от прецъкването на разпоения кабел още нещо се е объркало!Настроих мин.дълбочина 20м,стесни ми екрана но май задържа по дълго време в работен режим,но и деня свърши!др път ще си поиграя още!Между др.влага не може да проникне посмъртно,дори да е спукан корпуса вътре всичко е залято с нещо м/у смола и силикон!Явно просто вече тр да и бая някък,докато си взема нова!
yavor_fish
Мнения: 93
Регистриран на: Съб Дек 19, 2009 21:02

Re: Въпрос за сонда XNT-9-20-T или XNT-9-28-T

Мнение от yavor_fish »

zavisha написа:Между др.влага не може да проникне посмъртно,дори да е спукан корпуса вътре всичко е залято с нещо м/у смола и силикон!
Те сондите са си добре защитени от вода, ама пък работата във въздуха не им прощава. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”