Надуваеми лодки - съхранение

Минава, големият кораб минава ...
men79
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Апр 28, 2016 11:47

Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от men79 »

Имам надуваема лодка, която съхранявам в мазето опакована в сак както я получих. Така ми е по-лесно за транспортиране, а и за съхранение - мазето е малко. От доста места чух, че така сгънати са се износвали изключително бързо..... Може ли да споделите вашия опит по този въпрос.......
doktor_djeky
Мнения: 217
Регистриран на: Съб Мар 01, 2008 7:24
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от doktor_djeky »

Съхранявана в това състояние е по-апетитна хапка за сивите гадове. Много приятели си изпатиха от тях. Първо ако ползваш лодката само в топлата част на годината не е особено голям проблем, но ползваш ли я и зиме ще те предаде по-бързо отколкото, ако е постоянно надута. Напиши каква марка и модел е за да получиш коректен отговор.
men79
Мнения: 11
Регистриран на: Чет Апр 28, 2016 11:47

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от men79 »

Става дума за лодка Омега - 310 см с вграден транец.... има уж 5 години гаранция
doktor_djeky
Мнения: 217
Регистриран на: Съб Мар 01, 2008 7:24
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 29 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от doktor_djeky »

Да 5 години е много добра гаранция, но имаш ли условията на това какво покриват. Абе ядеш го целия с текста неппавилна употреба и съхранение.
И сега сериозно ( Не, че предходното не е) Ако имаш възможност съхранявай лодката надута, дори да не е на МАКС, така ако имаш проблем с някоя камера ще го забележиш. Другия плюс е ползването зимно време, тогава материала е по- тъвърд и е възможно да се сцепи по сгънките когато е в събрано състояние.
За сега толкова, но има много изписано по темата няма да е лошо да се разровиш в гугъл...и.....най-вече тук....
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от КИРО »

men79 написа:Имам надуваема лодка, която съхранявам в мазето опакована в сак както я получих. Така ми е по-лесно за транспортиране, а и за съхранение - мазето е малко. От доста места чух, че така сгънати са се износвали изключително бързо..... Може ли да споделите вашия опит по този въпрос.......
Да,зависи от лодката,по-точно от материала от който са направени.
Украинците работят с добър плат,така че няма да имаш проблеми със сгъване разгъване даже и в студено време.
А относно гризачите,нападат не лодката,а попаднали зърна на жито,царевица и т.н.,
най-вече под надуваемия кил.И при сгъната лодка,им е по-лесно да минат през балоните,за да достигнат до
зрънцето.
КАЯ
Мнения: 287
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 14:49
Местоположение: София
дал Браво: 26 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от КАЯ »

А за всеки случай си сложи една електронна джаджа да гони плъшоците. В сервиза където работи съпругата бяха вдигнали ръце от плъховете щото им гризкаха кабелите на служебните коли. Откакто сложиха подобна нямат проблем.
cat
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Яну 31, 2016 23:22
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от cat »

Може ли някой да обясни на мен простия , като ще я съхранявам надута лодката защо ми е надуваема да заема място колкото твърда лодка .
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 44 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от nkolev »

cat написа:Може ли някой да обясни на мен простия , като ще я съхранявам надута лодката защо ми е надуваема да заема място колкото твърда лодка .
Колега, не съм много умен, ползвам надуваема и я сгъвам и разгъвам при всеки риболов. Мага да ти дам няколко аргумента защо да я държиш надута, но от тях само един е разумен според моето виждане на нещата.
Причини да се държи надута лодката:
1. Запазва се лодката и може да се използва по-дълго от такава, която се сгъва и разгъва. (Това е разумен аргумент, но не забравяйте, че всички полимери стареят и лепилата също - няма вечни неща).
2. Надуваемата лодка е по - устойчива на вълнение от твърда лодка със същата дължина. Нека да не започват пак да ми обясняват за лодки по 500 килограма и дължини от 5,5 метра.
3. Пести се време от помпене и изпускане при риболов (около 10 +10 минути, защото останалите операции по сваляне на мотора и накичените атрибути са същите). Това също изглежда разумно, но на мен ми е смешно за 20 минути, които обикновено ги спестявам с по- високата скорост по пътя към далечни язовири.
4. Имаш излишно място (примерно хале или гараж) и ти се свиди да стои неизползвано :D .
НДК
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от gele kapaciteto »

cat написа:Може ли някой да обясни на мен простия , като ще я съхранявам надута лодката защо ми е надуваема да заема място колкото твърда лодка .
И не само това , после се почва - най много 2 пъти на покрива на колата и следва колесар ; след колесара следва пак " Защо требе да е надуваема ??? смо да се претърква " , и пак СМИСЛОВ и т.н. и т.н. ...... Па по голема ; па по голем мотор ; па нема носене , па после се почна - дирене на места за пускане с колесара ; ползване на лодката за багажник ; ТЕЖКО ОЛЕЛЕЕЕеее ; Аре ДЖИПКА и си е.... мамерото :tup:
Ако е до 2,70 / 30 кг бива да и ходиш по гайдата , но по на-горе си иска и по голем мотор , и сам тегаво че се оправяш :fish8:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от svetoslav7704 »

IMG_1587.JPG
IMG_1587.JPG (58.54 KiB) Преглеждано 6542 пъти
Колега, ако лодката ти е от материала в ляво на снимката 950г м2 корейски,гарантирам ,че няма да имаш проблем със сгъване разгъване.Имах лодка от този материал произведена 2008г купена от приятел.Аз я ползвах 4 години,като винаги съм я сгъвал и разгъвал при всеки риболов.След мен лодката смени още два пъти собственика си, като само последния я държеше постоянно надута.Материалът е изключително мек дори при ниски температури за разлика от този в дясно,който е от сегашната ми лодка.Материалите с по голяма дебелина са издръжливи на протриване, но при ниски температури се пречупват.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от Васко »

и аз минах през пътя посочен от капацитето ,но една идея за съхранение на гуменяка аз си направих полиспасна система с ролки захванати за тавана на гаража два алуминиеви профила,въже и я вдигам до тавана,надута а отдолу вкарвам гоуфо,може да съм полезен на някого с тази идея.
g_dobreff
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Юни 23, 2015 9:40
дал Браво: 1 път
получил Браво: 1 път

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от g_dobreff »

Васко написа:и аз минах през пътя посочен от капацитето ,но една идея за съхранение на гуменяка аз си направих полиспасна система с ролки захванати за тавана на гаража два алуминиеви профила,въже и я вдигам до тавана,надута а отдолу вкарвам гоуфо,може да съм полезен на някого с тази идея.
Идеята е много добра. Аз мисля нещо подобно но с платнище с халки захванато с въжета за планки по стените на гаража над колата. Може ли малко снимки от изпълнението? Смятам, че твоя вариант е по-добър от моя замисъл :D
Поздрави
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от Васко »

Утре ще щракна,че сега съм зает :D
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от КИРО »

Абе вие какви хора сте?
Нали затова са надуваеми лодки,и това им е предназначението,
сгъната да я носиш до водоема,там да я помпиш.
То верно че в студа,плата стои малко като "ламарина",ама чак пък да се чупи - смях.
При съхранението на такава лодка най-лошото е :
Особено лятото да стои постоянно на слънце,пък и зимата.
Покривайте ги ако няма къде да ги вкарате, макар и спаднали.
Пак,ако е навън лодката през зимата,задължително с дъното нагоре,
повдигната на единия борд,не на тапите,и пак зачохлена.
Влезе ли вода към балоните и транеца,леда почва да разлепва шевовете - силата му е голяма.
И за една зима може да ти скапе лодката.
Малко разлепено на някой шев да има,леда си казва и там думата,ден по ден го разлепва с около 0,2мм,
но го разлепва докато си пием ракиите.

Като лепя,най-голямо внимание там обръщам,да няма шев който да поеме и капка вода,
после няма оправдание,може в средата на шева да не е хванало малко,но ръбовете задължително
си ги проверявам по няколко пъти.Дано да сте схванали мисълта ми де.
Още много има,ама сега не ми идва на ум.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Надуваеми лодки - съхранение

Мнение от Васко »

Кире евала ти правим ама надуваемите модерни не уфимки :D не носят много на сгъване разгъване,щото имам уфимка от 93та и още си бачка сгъната и разгъната ама тез новите от ПВЦ не вярвам да изкарат толкоз време ако ги надуваме и раздуваме лично мнение :D инак и аз ги аресвам надувките
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”