PR: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Filstar екип »

Ето я и част седма от уроците на Geo - в нея ще ни покаже как да направим своята Background карта :)
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Geo »

Поради завишения интерес на мнозина от вас към картографирането и най-вече за начина по който определяме изменението на нивото,на водата,днес подробно ще коментирам този процес.
Преди да включим запис на данните или директно да картографираме с Autochart Live,трябва да сме сигурни,че сме отчели точно изменението новото на водата.Ако това не е направено или е направено не както трябва,всичко в последствие е пълно разочарование..
Вероятно опитите да си направите репер,който да фиксира нулевото ниво, най-вероятно ще е временно решение.Затова ще ви предложа един мой трик,който се доказа във времето като работещ и невероятно точен.
Да предположим ,че първия участък,който сме картографирали е вече факт.За час-два можем да си направим карта,която е напълно достатъчна и следващия път просто трябва да започнем пак от там.Влизаме и пресичаме съответните изобати.Изобата е линията,която свързва точки с една и съща дълбочина .Още в самото начало можем да забележим,че пресичайки тези линии има разлика между показанията на сонара за дълбочина и съответната изобата.Да погледнем следващите няколко снимки:
S00032.PNG
S00032.PNG (109.2 KiB) Преглеждано 5266 пъти
Лодката е прекосила избата 6.25м,а показанието на сонара е 6.7м.Разликата е 0.45м,която е само ориентировъчна.Нека минем следващите изобати и сравним разликите:
S00033.PNG
S00033.PNG (106.95 KiB) Преглеждано 5266 пъти
Тук разликата е 7.1-6.75 =0.35м.Засичането на нивото е твърде неточно,поради големия наклон.Колкото изобатите са по близко,толкова наклона е по-голям и грешките са по-големи при отчитането.Така,че трябва да търсим участък с равно дъно:
S00035.PNG
S00035.PNG (216.3 KiB) Преглеждано 5266 пъти
Разликата е 7.5-7.25=0.25м
И сега нека отидем на участък с равно дъно където изобатата се затваря в кръг.Малък кръг в който имаме еднаква дълбочина.Именно тук ще направим точното засичане на нивото:
S00040.PNG
S00040.PNG (23.37 KiB) Преглеждано 5266 пъти
Пресичаме този кръг от различни посоки:
S00041.PNG
S00041.PNG (24.01 KiB) Преглеждано 5266 пъти
S00042.PNG
S00042.PNG (24.12 KiB) Преглеждано 5266 пъти
Два пъти отчитаме дълбочина 13.2м при кръг с изобата 12.75м.Разликата е 0.45м и това е изменението на нивото в плюс.Водата се покачила от предния път с 45 см.
Сега за да е вярна картата трябва да повишим нивото в офсета на картата с 45 см.В случая с 50 см,понеже стъпката е 0.25м.Ако всичко е точно,преминавайки през следващите изобати не би имало разлика или ако има то трябва да е в рамките на -/+10 см.Нека видим:
S00043.PNG
S00043.PNG (146.92 KiB) Преглеждано 5266 пъти
S00044.PNG
S00044.PNG (157.99 KiB) Преглеждано 5266 пъти
S00045.PNG
S00045.PNG (104.77 KiB) Преглеждано 5266 пъти
Ами супер си е..................
Едва сега започваме записите при AUTOCHART PRO,след това при вкарването на данните в компа правим корекция с +45см.
При AUTOCHRT LIVE трябва да бутнем началното ниво с+45см. и така да продължим с картографирането.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
vestel
Мнения: 1023
Регистриран на: Съб Юни 25, 2011 22:15
Риболов: Риболов от лодка само Хишни риби :D
предимно Тролинг
Местоположение: Павликени
дал Браво: 81 пъти
получил Браво: 112 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от vestel »

Проблема е когато има фрапиращи нива +- вчера го забелязах при обход на стамболийски. В момента овсета е -7м. и като му зядам -7м ... всичко си ок ... но има стари записи кадето не съм барал овсета и сега ми липсват едни 3 метра ... показвами че трябва да е 5м. а в действителност са 2 ;) ... получава се луд тролинг ;)
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Geo »

vestel написа:... но има стари записи кадето не съм барал овсета и сега ми липсват едни 3 метра ... показвами че трябва да е 5м. а в действителност са 2
Поне си разбрал защо е станало....и гледай да не минаваш с новите воблери от там. :(
Вчера ,върху готовата вече карта подкарах АУТОЧАРТ ЛАЙФА.Няма никаква разлика или почти никаква.Става си идеално.Но ако не бях корегирал нивото , трагедията гарантирана . :roll:
S00051.PNG
S00051.PNG (66.23 KiB) Преглеждано 5245 пъти
В дясно започва да се запълва и структурата на дъното. :wink: ...Хайде тези с AUTOCHART LIVE да пускат по нещо,защото аз вече стартирах.Сега е ваш ред да ме учите.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Trofei »

А на снимката вляво,какво означават 342градуса температура? :roll: :shock: Да не се пече нещо под лодката? :roll: :mrgreen:
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Geo »

Trofei написа:А на снимката вляво,какво означават 342градуса температура? :roll: :shock: Да не се пече нещо под лодката? :roll: :mrgreen:
Добре дошъл в иновативния свят на HUMMINBIRD!Тук винаги има място за разбирачи на сонари,още повече на ревностни почитатели на LOWRANCE.
А сега за повишената температура под лодката:
-Когато си изцяло в режим на навигация/няма сонарни изгледи/,на мястото на температурата се показва отклонението от северна посока по посока на часовниковата стрелка.Обозначението означава 342 градуса от тороида.Тази данна се появава,защото сме казали картата да е винаги ориентирана на север и показва,че сме в посока 18 градуса на североизток. :wink:
-Когато имаш сонарен изглед на това място се показва температурата в градуси по Целзий.
И макар в тази тема да не се пише за риболовни успехи,ще ти кажа,че нещата заради маловодието са зле.Има хванати няколко сома,на които спокойно можеш да махнеш буквата <а>в края и да сложиш наставката <чета> .Така,че си наред ТИ.Сигурен съм ,че малкото вода не е пречка за тандема Ви.Мен можеш да ме повикаш за асиситент,ако си праснал инорманс +50 :D. Ако дойдеш обади се......напоследък,който ми звъни,хваща!
Надявам се да съм бил полезен с инфото.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
slavundar
Мнения: 166
Регистриран на: Вто Яну 28, 2014 16:22
Риболов: от лодка-джиг,чернокоп
Местоположение: поморие
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от slavundar »

Здравейте,кога ще качите реално клипче на megaimaging технологията
когато,искаш да свършиш някаква работа,намираш начин,а когато не искаш намираш причина.
Аватар
Geo
Мнения: 650
Регистриран на: Пет Авг 17, 2007 13:09
Местоположение: с.Сливито
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 44 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Geo »

slavundar написа:Здравейте,кога ще качите реално клипче на megaimaging технологията
Колега,снимките направени в сонара са .PNG формат и можем да ги гледаме и на компютър.Записа на сонара е .DAT формат,който не се чете от популярните видеоплеари.За съжеление мога да покажа само снимки,което и правя.Аз също питах за това,но от HUMMINBIRD отговориха,че това за сега е невъзможно.
Когато започна да пускам всичките си сомове,значи съм изкачил върха в риболова и недостатъците ми ще останат назад.
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Filstar екип »

slavundar написа:Здравейте,кога ще качите реално клипче на megaimaging технологията
Здравейте, както Geo е споделил, към момента няма софтуер, с който да може да се гледа на компютър видео с Mega Imaging технологията, за съжаление. Другият вариант - заснемане с камера дисплея на сонара, докато лодката е в движение, засега също не е опция, защото изисква професионална заснемаща техника.

Снимките, които Geo е публикувал до момента смятаме, че са показателни за качеството на технологията.

Надяваме се в бъдеще да се намери подходящ вариант за заснемане на такива клипове.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Trofei »

Мерси Gео за уточненията! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Trofei »

Filstar екип написа:
slavundar написа:Здравейте,кога ще качите реално клипче на megaimaging технологията
Здравейте, както Geo е споделил, към момента няма софтуер, с който да може да се гледа на компютър видео с Mega Imaging технологията, за съжаление.
Те Хакерите по принцип не спят,но явно в случая са си намерили майстора? :roll:
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Filstar екип »

Ето едно клипче от YouTube, в което потребител е заснел кратко видео - можете да видите какво се вижда на екрана при ползване на Mega Imaging:
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Filstar екип »

В осма част от своите уроци за картографирането Geo продължава с темата за Background картата - този път генерирана online.
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Filstar екип »

Представяме ви девета част от уроците на Geo - последната за Background картата - персонализирана.
Аватар
Filstar екип
Мнения: 743
Регистриран на: Пет Фев 07, 2014 14:56
дал Браво: 12 пъти
получил Браво: 139 пъти
Обратна връзка:

Re: Сонари Humminbird - представяне от български риболовци

Мнение от Filstar екип »

Здравейте, приятели! Geo ни представя визуализацията на вече готовата карта, когато се зареди в сонара и промяна на изгледа при корекция нивото на водата.
Заключено

Обратно към “Риболов от лодка”