Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Минава, големият кораб минава ...
speshi
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юли 19, 2017 14:40
дал Браво: 5 пъти

Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от speshi »

Здравейте колеги,
купих си лодка и започнах да се оборудвам. Стигнах до котвата, веригата и въжето. Казаха ми, че при заклинване на котвата може и да не мога да я извадя. Казаха ми, че единия начин за решаване на проблема е да вържа въжето в долната част, веригата в горната и да ги привържа с миша опашка. Така че ако се заклини и се дръпне силно да се скъса опашката и да мога да я дръпна от долната част.
Въпроса ми е как да вържа веригата и въжето с опашката.
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от d.d »

speshi написа:Здравейте колеги,
купих си лодка и започнах да се оборудвам. Стигнах до котвата, веригата и въжето. Казаха ми, че при заклинване на котвата може и да не мога да я извадя. Казаха ми, че единия начин за решаване на проблема е да вържа въжето в долната част, веригата в горната и да ги привържа с миша опашка. Така че ако се заклини и се дръпне силно да се скъса опашката и да мога да я дръпна от долната част.
Въпроса ми е как да вържа веригата и въжето с опашката.
Вържи веригата в долната част на котвата. След това я вържи с "миша опашка" към горната час на котвата. Веригата към въжето и най отгоре си ти. Прочети за видовете котви и прецени кой модел ще е най удачен за твоите условия и модел лодка.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от kiril_bulgaria »

Снимките са взети от този или другият рибарски форуми. Някой колега ни ги предостави за показно използване. Слагам ги за информация. Така съм вързал спомагателната котва, Котвата "за всеки случай"
Котва 1.jpg
Котва 1.jpg (159.74 KiB) Преглеждано 5041 пъти
Котва 2.jpg
Котва 2.jpg (90.15 KiB) Преглеждано 5041 пъти
Котва 3.jpg
Котва 3.jpg (81.87 KiB) Преглеждано 5041 пъти
Котва 4.jpg
Котва 4.jpg (105.41 KiB) Преглеждано 5041 пъти
За сафрид не ми трябва котва.

За попчета, ако използваш такава котва, отпиши я. Заклещена между камъните, няма измъкване. Още по-лошо, че като отрежеш въжето, то остава във водата и закача паламудените чепарета.

Котвата за попчета е самоделка, тръба, със заварени 6мм или 8мм рогатки. Голямото неудобство е нейният размер, пречи навсякъде и затова я държа в гаража, само когато се планира да се ходи за попчета се изкарва

Сега ще снимам моята и ще я постна тук. Котвата ми я няма. Сигурно съм я забравил някъде и беше му време да правя руски модел котва.

Във руският форум, или нашият?, някой сподели и друг вид, удобна за скътаване, пренос и съхранение. Руснаците за гуменките ги използват много. Запазил съм си информацията:

Взимаш една дебелостенна тръба заварява се ухо в единият край. на 5 см от другият край дупчиш 4-5 дупки 8 мм под ъгъл към близката дупка. Взимаш една гайка - по голяма с болт - дълъг и отиваш на Аргонафта да завари гайката за тръбата така, че като навиеш болта да влиза в тръбата. Режеш арматури 8 мм с дължина по избор.
Като дойде време за котва, вадиш това от торбата и започваш сглобяване - вкарваш арматурите в дупките, навиваш болта и с карабинера закачаш за въжето.
Работи, не заема място, арматурата се криви като се мъчиш да вадиш и не губиш котва, а бе хубаво нещо е .
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от d.d »

Малко доуточнения към горния пост:
1. Веригата се привързва с две-три звена нагоре. Причините са две. Който се замисли ще разбере защо.
2. Вирбелчето е неправилния модел. Дори и да не разполагаме с друго не е монтиран правилно. Има вирбели на които болта е със скрита глава.
3.Веригата е неправилния модел и недостатъчна дължина. Подходящи за целта са вериги с дебели и къси звена.
4. Преди да изберем диаметъра е по-добре да видим как се огъва 8мм. арматура и то на два или три ката, и ако не сме сигурни, че няма да е лесно, си оставаме на 6мм.
5. Дори и да не е разглобяема а просто заварена се напъхва в рязана бутилка от 10 л. минерална вода и няма риск за гуменките.
6. При правилно боравене се губи много рядко и си заслужава да се направи от неръждавейка.
7. Когато се наложи рязане на въжето, преди мястото на рязане в посока котвата, се връзва олово. Някои въжета плуват и е доста неприятно когато се навият на винта на някой различен от режещия.
8. Ефекта от неправилната постановка е в пъти по-малък. И винаги е по-добре да говорим за котвите в лодката а не за....... котвата.
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от мечока »

:tup: Мноого правилен пост.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от КИРО »

Котва за камъни,споделям моя опит,не карам да ме следвате.
тръба половин цол,на нея заварени 3 арматури по около 30см ,
4 най-много 5мм.Не слагам верига.До 2 бала и малко отгоре
добре ми държат лодката,след това почват да изтърват,но то и при такава
вълна,риболова на попчета става труден.
Ако се налага да режа въжето,обирам максимално,даже лодката се накланя
доста към борда,и режа максимално надолу под водата.
Въжето обикновенно ми е 6мм,в началото е 100м,след няколко
години като мине под 50,си купувам ново 100м
Еластично е,личи си как играе като ластик,отрязва се само
докато допреш ножа.Веднага дърпа поне метър надолу.
До 10,15 мин е паднало на дъното,после мидите го превземат
и те така .Много е удобно и за буксировка,не прави удари по бордовете
на лодките.
speshi
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юли 19, 2017 14:40
дал Браво: 5 пъти

Re: Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от speshi »

d.d написа:
speshi написа:Здравейте колеги,
купих си лодка и започнах да се оборудвам. Стигнах до котвата, веригата и въжето. Казаха ми, че при заклинване на котвата може и да не мога да я извадя. Казаха ми, че единия начин за решаване на проблема е да вържа въжето в долната част, веригата в горната и да ги привържа с миша опашка. Така че ако се заклини и се дръпне силно да се скъса опашката и да мога да я дръпна от долната част.
Въпроса ми е как да вържа веригата и въжето с опашката.
Вържи веригата в долната част на котвата. След това я вържи с "миша опашка" към горната час на котвата. Веригата към въжето и най отгоре си ти. Прочети за видовете котви и прецени кой модел ще е най удачен за твоите условия и модел лодка.
Опа благадаря колега, не бях се сетил да вържа отдолу веригата и от там нататък както си написал.
Благодаря!
speshi
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юли 19, 2017 14:40
дал Браво: 5 пъти

Re: Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от speshi »

[quote="kiril_bulgaria"]Снимките са взети от този или другият рибарски форуми. Някой колега ни ги предостави за показно използване. Слагам ги за информация. Така съм вързал спомагателната котва, Котвата "за всеки случай"


Снимките показват нагледно всичко. Благодаря ти. Страхотно. :D :D :D
speshi
Мнения: 9
Регистриран на: Сря Юли 19, 2017 14:40
дал Браво: 5 пъти

Re: Връзване на котва с едно въже и миша опашка

Мнение от speshi »

d.d написа:Малко доуточнения към горния пост:
1. Веригата се привързва с две-три звена нагоре. Причините са две. Който се замисли ще разбере защо.
Да съгласен съм, трябва веригата да се върже няколко звена на горе. Хем котвата ще работи правилно, хем може като се дърпа въжето наобратно и цялото напрежение да отиде на мишата опашка за да се скъса.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”