Каква да е лодката?

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
ziroko
Мнения: 48
Регистриран на: Вто Юни 06, 2017 12:11
Риболов: Шаранови и хищни на спининг и тролинг.
Местоположение: Едно предбалканско село
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 1 път

Каква да е лодката?

Мнение от ziroko »

Здравейте, колеги!
Продадох малката мичуринка и сега съм пред дилемата:
Тримаран-3.60 м. или шуменска-3.40м.
Обявите са на сходна цена. Тримаранът е с нерегистриран колесар, а шуменската с двигател 10коня.Изображение
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от kiril_bulgaria »

Мое мнение:

Лодката трябва да е пластмасова.
Размери 4.60м на 1.70м
Подходяща е скулова лодка 460 ( народно наименование Ял4)
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от gele kapaciteto »

ziroko написа:Здравейте, колеги!
Продадох малката мичуринка и сега съм пред дилемата:
Тримаран-3.60 м. или шуменска-3.40м.
Обявите са на сходна цена. Тримаранът е с нерегистриран колесар, а шуменската с двигател 10коня.Изображение
Колега - вметни ако искаш да обикаляш насам-натам с колесара и да ти е лесно пускането и тегленето без Джипка .
Иначе лодки всякакви , ама дай малко повече изисквания.
Нещо снимките ги нема ИЧ
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
ziroko
Мнения: 48
Регистриран на: Вто Юни 06, 2017 12:11
Риболов: Шаранови и хищни на спининг и тролинг.
Местоположение: Едно предбалканско село
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Каква да е лодката?

Мнение от ziroko »

Геле, и аз май не знам какво искам. Иска ми се да е голяма, но трудностите с колесаря малко ме възпират. Вероятно пак ще е нещо по-малко, за да го качвам по покрива на колата. Около 3.40-3.60... Има един производител в Шумен, ориентирал съм се към него.
Не искам да качвам линкове със снимка, за да не правя безплатно реклама-не знам дали е редно, а самият сайт ме ми позволява да тегля снимките.
Ionko.Topalov
Мнения: 249
Регистриран на: Сря Мар 07, 2012 16:53
Риболов: Spining
дал Браво: 112 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от Ionko.Topalov »

ziroko написа:Геле, и аз май не знам какво искам. Иска ми се да е голяма, но трудностите с колесаря малко ме възпират. Вероятно пак ще е нещо по-малко, за да го качвам по покрива на колата. Около 3.40-3.60... Има един производител в Шумен, ориентирал съм се към него.
Не искам да качвам линкове със снимка, за да не правя безплатно реклама-не знам дали е редно, а самият сайт ме ми позволява да тегля снимките.
Аааа.. сакън, безплатна реклама никога. :D Колега ,много бързо ще стигнеш до истината! Угодия с една лодка няма. :wink:
dido ov4arica
Мнения: 782
Регистриран на: Сря Авг 28, 2013 7:22
Риболов: troling i spining
Местоположение: Стара Загора
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от dido ov4arica »

Аз дълго време се возих даже и на море с Алмар 360 Тутраканско корито.
Много е удобна и широка НОООО много лека и я подмятат вълните.
Лодката требе да е стабилна тежка и широка
Капацитето каза: Платен гьол ; Надуваема кукла и Електронна цигара - ЗАЕБИ
Ionko.Topalov
Мнения: 249
Регистриран на: Сря Мар 07, 2012 16:53
Риболов: Spining
дал Браво: 112 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от Ionko.Topalov »

dido ov4arica написа:Аз дълго време се возих даже и на море с Алмар 360 Тутраканско корито.
Много е удобна и широка НОООО много лека и я подмятат вълните.
Лодката требе да е стабилна тежка и широка
Да, колкото по широка толкова по удобна. Стабилна , задължително.Но защо пък тежка? :roll:
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от gele kapaciteto »

ziroko написа:Геле, и аз май не знам какво искам. Иска ми се да е голяма, но трудностите с колесаря малко ме възпират. Вероятно пак ще е нещо по-малко, за да го качвам по покрива на колата. Около 3.40-3.60... Има един производител в Шумен, ориентирал съм се към него.
Не искам да качвам линкове със снимка, за да не правя безплатно реклама-не знам дали е редно, а самият сайт ме ми позволява да тегля снимките.
И тоя филм го играхме - 2 -3 литра горница на 100 км при скорост 80/90 - НЕ СТАВА
Винаги требат 2-ма - сам също не става
За една година си изплатил колесара от разликата в разхода
И понеже ще стигнеш до колесара - ще ти омалее лодката
И пак се почва - по голема ; повече коне- Абе заеби :lol:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
Аватар
ziroko
Мнения: 48
Регистриран на: Вто Юни 06, 2017 12:11
Риболов: Шаранови и хищни на спининг и тролинг.
Местоположение: Едно предбалканско село
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Каква да е лодката?

Мнение от ziroko »

Абе вие що за хора сте! :) Голяма, та голяма! Ми май ще е голяма- 4,70. Даже и с бордови двигател. Скутер морско изпълнение, че то по морето утрепаха паламуда. :) :roll: Па после и капитан ще ставам.
Васко
Мнения: 146
Регистриран на: Нед Мар 09, 2014 13:51
Риболов: тролинг
Местоположение: Шумен(язовир Тича)
дал Браво: 99 пъти
получил Браво: 24 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от Васко »

Къде го утрепаха тоз паламуд?
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от kiril_bulgaria »

Лодката трябва да е до 15F (4.6м)
Двигател до 20кс.
Няма капитанско.
Няма регистрация.
Един колесар с регистрация и лебедка.
или лодкомясто на някое пристанище в малко крайбрежно село.

Минах по този път и сега минавам на ЯЛ 4, която е 460. Аз участвам в направата ѝ, защото влагам свои идеи.
Сега си правя лодка скулова 4.60, с народно наименование ЯЛ4.
Един метър е по-голяма от 3.60м, но са МНОГО различни лодки като поведение в морето.

Моята лодка ВИНАГИ ще е водоизместваща. Бих показал предимствата на такъв модел при вълна и лошо време.

Смея да твърдя, че за лодка до 3.6м най-добра, най-стабилна е лодката, която продадох преди 6месеца. Виж снимката. Тежи по документи 98кг, сам я обслужвам. Пълнил съм я догоре с вода, не се потапя. Стъпвал съм на единият борд-не се обръща.

Видях, наскоро, че в Русе продават 10бр, ЯЛ4, язовирни за разходка, на цена 1700лв, но с договаряне 1500лв.

DSC_1265 (Small).JPG
DSC_1265 (Small).JPG (153.09 KiB) Преглеждано 5103 пъти
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от Тодор Василев »

Винаги нещо ще ти малеее. Първо мястото после мотора после пак мястото и после пак мотора. :roll:
Колкото повече толкова повече.
todor471
Мнения: 55
Регистриран на: Съб Юни 07, 2014 8:35
Риболов: морски риболов
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 6 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от todor471 »

Взимай един варан и си решаваш проблема. С 10 коня е самолет.
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Каква да е лодката?

Мнение от kiril_bulgaria »

Където и както да ти я направят лодката, цената e от 15лв до 17лв/кг вложени материали. Говорим за нова лодка.
15лв имаме когато събират готова палуба и корпус и нищо повече не се прави или производителят е частично в сивият сектор.
17лв имаме, когато има допълнителни работи, изискващи шлайфане и приформовки.

Ако ти я правят, даваш капаро от 50% от предполагаемата стойност на лодката. Важното е в договора да опишете и срока на изготовка на изделието, а не протакане във времето. И неустойки, гаранция...И какво получаваш - гребла, подкилна шина.......и др. Виж как са описали всичко при Теорита. И фактура за ДИК, за узаконяване.

Оттук нататък има два начина да се определи цената, ако не е фиксирана:

•КГ вложени материали х 17лв, всеки ден се записват. За мене по-лошият вариант,защото при всекидневно записване на изразходваните материали имаме леко завишаване. Ако е 1кг и малко, се записва 1.5кг. Накрая се получава солидна разлика във вложените килограми..
или
•Накрая лодката минава през кантар и показаните кг х 17лв. За мене е по-добрият вариант

Повярвай ми, става сума, ако искаш да я направиш като лодка на твоите мечти.

Затова аз те съветвам да си вземеш втора употреба лодка. Хубаво да я вземеш от познат, да ѝ знаеш историята. И още нещо, да не е боядисвана, защото боята ебава майката на дефектите. Не се виждат. Такова "освежаване", забрави. не се виждат отлепени приформовки, удари, напуквания от старост или неправилни дозировки и неправилно съхраняване, което значително съкращава живота на лодката. А, забравих: и да няма дървени детайли приформовани. Те утежняват конструкцията и не е техническо издържано за море.

Недостатък:
•При избора ѝ трябва да имаш из предвид, че пластмасата старее. Срокът на годност, при правилни пропорции и качествени материали е около 25г. Не, че не може да се използва и повече, но след тези 25г започва стареене на материала, приформовките се отлепват и имаме крехкост.
•Даваш пари, а не знаеш какво ще получиш като качество. Особено, ако е боядисана.

Предимства:
•Значително по-малка цена
•Виждаш какво получаваш за парите, които даваш. Правиш си сметка, дали ти е по сърце.

Другото е, че кеф цена няма.
Видях, че някои фирми пишат колко кг са им лодките по спецификация.
Умножаваш кг х 17лв и виждаш за какво става дума.
Ако вземеш лодка с обявени килограми от някоя фабрика и я минеш на кантара, ще разбереш дали са икономисали от материалите. Абе, какво да ти кажа, хубаво е да се мине на кантар лодката.

Разгледай лодките на Теорита, хубави са. Но за мене, Ял4 е по-хубава. Мое мнение.
http://terita-bg.com/lodkostroene/lodki/lodki.html

Тук има клипове на лодки, но обърни внимание на мощността на двигателите! Защото двигателя също си е сума! И колко пасажери има вътре, с какво оборудване е натоварена. И в какво състояние на морето я изпитват - вълни, вятър..
http://terita-bg.com/lodkostroene/lodki ... layer.html
Аватар
ziroko
Мнения: 48
Регистриран на: Вто Юни 06, 2017 12:11
Риболов: Шаранови и хищни на спининг и тролинг.
Местоположение: Едно предбалканско село
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Каква да е лодката?

Мнение от ziroko »

Това с Теорита е, баси филма! До Нова Година не приемат заявки, а после чакаш до лятото... Евала, поръчки много. Красиви лодки!
Ходих, гледах, говорихме. Но и цените солени. Търсенето определя цената.
Накрая се спрях на един скутер 4м, с 25 кс Ямаха. Гледам, гледам и погледът ми все в скутерите. И давам газ за Бургас :) да го гледам и евентуално купя.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”