Помпене на надуваема лодка с азот

Минава, големият кораб минава ...
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от lubobg »

То хубаво се дават примери с А320.
Нас обаче какво ни касае?
В моята практика съм имал допир до Л29,Л39, Л410, МИГ 23.Имахме и едно малко самолетче с което се изпълняваха пилотажни фигури.Крилата му бяха подсилени и можеше да издържат до 20G.Естествено пилота ще припадне при 11-12G.Гумите му се помпеха с компресора на ЗИЛ-а.
Та Еърбуса дето се дава за пример може ли такива неща?

Л29 е Л39 нищо че са реактивни ,не са свъхзвукови.И при това достигат скорости правят маневри при която един А320 ще почне да се разпада в полет.
Без да съм ровил в нета съм сигурен че 800-900 км някъде му е лимита на Еърбусчето.

Ме то да един мотокар едно време предните гуми се помпеха до 10 атмосфери.После почнаха да ги правят от плътен каучук.
Да почват и при самолетите така?

Това което се опитвам да кажа е самолетите са друга бира и това че нещо се прилага там не значи че и при нас има смисъл.
Ние сме правили опит с прецизен термометър.
Кола стояла цял ден на слънце и в 3 часа следобяд в най- голямата жега какво установихме.
Температурата е 38 градуса в този ден.
Датчика за външна температура се намира във лявото огледало и показваше 42 градуса .
Вътре таблото се беше напекло до 53 градуса.Стъклото действа малко като лупа.

Нашите надуваеми лодки едва ли се напичат повече.Повече какво да говорим.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от svetoslav7704 »

Абе друго си е да си донадуеш лодката сутрин рано в мъглата при 90% влажност на въздуха и да обясняваш на другите ,колко им е акъла да пробват с азот.И все пак вече дори и да има някой, който е пробвал едва ли ще сподели,нали ще му сипят с големия черпак. :cry: Много ми е интересно с какво са пълни флаконите на спасителните салове и лодки ,които се самонадуват.Спосителните жилетки са с флаконче CO2.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Bat Vanko
Мнения: 138
Регистриран на: Пет Окт 28, 2011 11:02
Риболов: риболов на сом
Местоположение: Мъглиж
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от Bat Vanko »

От 4 години си надувам лодката само с азот. Искам да поясня, че съм си пригодил бутилка за азот и я пълня само от голяма бутилка с азот. Забелязал съм, че разликата е огромна, когато я пълнех при гумаджиите. Тогава просто разлика не намирах. Сега лодката ми стои лятото по 2-3 месеца на брега и дерт нямам. Колегата през деня ходи да проверява неговата по 2-3 пъти и все я изпуска, а сутрин помпи. Дожалява ми понякога. През годината я допомпвам 2-3 пъти по малко. Колкото и да ми сипвате, просто това го пиша от практиката. :tup:
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от kiril_bulgaria »

При 40,8С температура, гаечните ключове, оставени върху варела, се нагряват до 66С

P3060002 (Small).JPG
P3060002 (Small).JPG (76.29 KiB) Преглеждано 2228 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от Trofei »

Изчислих,че лодка 3.60м. събира около 3.5кубика въздух,който тежи 4.5килограма,а ако е надута с водород или хелий същия обем ще тежи 350грама или 520грама.Дали е възможно да се надуе с хелий или водород,не знам? :roll:
Аватар
Kukuraicho
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Дек 13, 2015 15:24
Риболов: morski
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от Kukuraicho »

czd написа:
Trofei написа:Гумите на самолетите се пълнят с азот за да няма кислород в тях,който е лесно запалим! :wink:
Това е част от идеята, все пак има и самолети, чийто гуми се пълнят и с други газове. :wink:

Самоизключвам се от тази дискусия, явно типично по български всеки е компетентен, четейки уикипедия.
Те хората отдавна са го измислили, много ще ми е интересно да дойда да погледам как си карете лодките при 80 градуса по Келвин.
Колега що ме караш да влизам в обяснителни режими, чети внимателно и не бързай да иронизираш!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от Trofei »

Kukuraicho написа: Самоизключвам се от тази дискусия, явно типично по български всеки е компетентен, четейки уикипедия!
Практически ползи от това кой-колко знае няма,ако не умеем да си бъдем полезни! :idea:
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от nkolev »

Trofei написа:Изчислих,че лодка 3.60м. събира около 3.5кубика въздух,който тежи 4.5килограма,а ако е надута с водород или хелий същия обем ще тежи 350грама или 520грама.Дали е възможно да се надуе с хелий или водород,не знам? :roll:
Троф(л)и, когато съм за риба мъкна толкова багаж, че четири килограма по-малко не ми помагат с нищо :lol: , добре, че лодката е голяма :wink: .
НДК
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от d.d »

Логика вероятно има. Ама смисъл само в определени ситуации. И по-конкретно тогава когато компонентите в атмосферния въздух /разбирай преминал през средство за компресиране/ биха причинили вреда. Просто кислорода и атмосферната влага/всичко останало е в пренебрежимо малки количества/ не са в състояние да окажат съществено влияние. С употребата на азот кислорода го премахнахме отвътре. Предполагам, че тогава с NIVEA for men би трябвало да предпазим скъпоценния дюшек и от вън? Аз лично ползвам и слънцезащитния крем за бебета на Garnier. Не знам дали помага, ама мирише хубаво. Влагата от въздуха пък гледам да не предизвиква корозия и затова съм извадил всички метални предмети от балоните. Другото е, че се старая да не я вдигам над 5000 метра надморска височина за да не замръзва. Влагата де. Аз съм държелив. Осатанлите дреболийки като аргон и метан ако са се промъкнали някак си не ги мисля. Остава едно CO2 ама с неговите кънцентрации си е подправка. Та така, не виждам нищо лошо в пълненето с азот. Нещо като пръцкането в шепичка и пускането на съдържанието в класната стая.
d.d
Мнения: 125
Регистриран на: Сря Окт 21, 2015 22:06
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 28 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от d.d »

Trofei написа:Изчислих,че лодка 3.60м. събира около 3.5кубика въздух,който тежи 4.5килограма,а ако е надута с водород или хелий същия обем ще тежи 350грама или 520грама.Дали е възможно да се надуе с хелий или водород,не знам? :roll:
Ами няма смисъл да пробваш. Балончетата трудно ги устискват. А като ги опуснат стават едни....
От теча на хелий ще станеш като славея на андите ама само с най-горните три октави. Ще придизвикаш съмнения относно сексуалната си оринтация и ще откриеш, че имаш нови над три хиляди последователи в социалните мрежи, като доста от тях добре окосмени с черни бради и вярващи, че жените в спалнята са отживелица.
А с водорода, ако вземе та намери и една искрица дори, ще засрамиш и братя Райт в опита си за летене. И ако не си потомък на рода Мак Клауд то виж там как си подредил земните си бакии, че правото на поправителен ти е изчерпано.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от Trofei »

d.d написа: От теча на хелий ще станеш като славея на андите ама само с най-горните три октави. Ще придизвикаш съмнения относно сексуалната си оринтация и ще откриеш, че имаш нови над три хиляди последователи в социалните мрежи, като доста от тях добре окосмени с черни бради и вярващи, че жените в спалнята са отживелица.
:mrgreen: Ти уби всичко детско у мен! :shock: :mrgreen: Водорода отпада заради бум-бам,азота се плаща без необходимия ефект освен по-рядкото помпане,а хелия е сексуално опасен! :roll: Въздуха е безплатен и няма да имам никакви проблеми докато е под налягане,та ще си остана с него до по-добра идея? :cry:
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от КИРО »

Абе помпете ги с каквото си искате,
така или иначе,пак при мен ще се спрете... :lol:
Абе що не излезете навън на пясъка да си играете,ами хабите
клавиатурите тука ?
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от svetoslav7704 »

Студено навън бат Киро :( Не става на пясъка :lol:Ама рано или късно всички теми стигат до това :? А лодките всеки ги сменя по бързо от колкото стареят, че много бързо умаляват :)
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от КИРО »

Прав си Светославе,ама нека ако ще завършва тази тема,
да я завършим като пекани водни майстори.

Колеги,весело посрещане на коледните и новогодишни празници.
Мир и щастие да цари в домовете ви,лъчезарни да са ви децата и внуците,
да ви следват по риболовните излети и приключения - там направо се кефят на макс децата.
То,че и през следващия сезон,ще я подкараме пак с акъли на килограм е ясно,
повторението е майка на интригата,ама поне по-спокойно да я караме викам.
От обиди файда няма,защото после като се срещнем по водоемите,
почваме да се изпотяваме и изчервяваме,
и разбираме,че губим време да се почерпим подобаващо,за запознанството на място.
Наздраве и весели празници още веднъж. :tup:
Тодор Василев
Мнения: 291
Регистриран на: Чет Мар 01, 2012 1:31
Риболов: СЕНЧЕСТ
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Помпене на надуваема лодка с азот

Мнение от Тодор Василев »

Trofei написа:Изчислих,че лодка 3.60м. събира около 3.5кубика въздух,който тежи 4.5килограма,а ако е надута с водород или хелий същия обем ще тежи 350грама или 520грама.Дали е възможно да се надуе с хелий или водород,не знам? :roll:
И тук изчисленията които си направил са подобни на тези с конските сили. :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”