Питанка за двигател

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Kukuraicho
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Дек 13, 2015 15:24
Риболов: morski
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 2 пъти

Питанка за двигател

Мнение от Kukuraicho »

Колеги имаме (надявам се малък) проблем с двигателя - сузуки 20к.с. инжекция. Когато го карам на пълна газ, след минута две свтва лампата за грешка и трябва да се рестартира. Моето предположение е,че не му достига дебит на охлаждането. През контролния отвор изхвърля вода но немога да прценя дали е с достатъчен дебит. Този проблем се появява само при пълна газ или съвсвм близо до пълна газ. Мисля да проверя първо състоянието на импелера, дали има някакво износване. Може да има някакво запушване по магистралите за вода, защото в язовира плуваха всякакви боклуци или ако скъсани части от импелера са запушили нещо...Не съм специалист, просто предполагам. Иначе двигатела работи гладко , без каквито и да е било други проблеми. Ако някой може да помогне с диагноза или се е сблъсквал с подобен проблем ще съм благодарен...
rado 87
Мнения: 19
Регистриран на: Нед Ное 15, 2015 19:53
Риболов: тролинг кльонк
Местоположение: Асеновград
получил Браво: 8 пъти

Re: Питанка за двигател

Мнение от rado 87 »

Здравей,
при топъл мотор, пак ли свети лампата. Имах същия проблем, паля студен след 2-3мин работа навивам масура лампата светва и влиза в авариен режим. Смених импелера и проблема изчезна, при слабото налягане термостата не може да отвори напълно,а може и той да е проблема.
Аватар
Kukuraicho
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Дек 13, 2015 15:24
Риболов: morski
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Питанка за двигател

Мнение от Kukuraicho »

днес ще го сменям и ще видим какво ше става
kiril_bulgaria
Мнения: 167
Регистриран на: Пет Сеп 21, 2007 19:53
Местоположение: Царево
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Питанка за двигател

Мнение от kiril_bulgaria »

Експлоатирам доста извънбордови двигатели, Ямаха 2Т.
Проблем с охлаждането (империала), се получава след 2-3г експлоатация, при това всеки ден поне 2-3 часа работа.

Най-важното е! запомнете! - никакво палене, ако двигателя не е потопен във вода или не са му сложени слушалките за вода от чешмата.
rado 87 написа:при слабото налягане термостата не може да отвори напълно
Отварянето на термостата не се влияе от налягането на водата.

залагам, по реда на изброяване:
дефектен термостат (заседнал, друг парт номер,)
дефектен сензор за температура,
много високо монтиран мотора и да смуче въздух при излизане на глисаж. (къс бутуш на транец за висок ботуш)
голямо предварение или закъснение на запалването,
накрая е възможно и империала да е повреден.
корозия в двигателя, запушване на изходящата магистрала в ботуша, но това ще е при неправилна експлоатация, както и взет втора употреба незнайно откъде, с незнайна експлоатация.
неподходящ бензин, с някаква добавка.

Но така, както съм ги написал, е едно нищо, само разсъждения. Възможно е да е друг проблема. Трябва да се види и от опита да се дефектира двигателя.

Пиши какъв е дефекта, за информация на четящите форума.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Питанка за двигател

Мнение от lubobg »

kiril_bulgaria написа: (империала),
империала да е повреден.
Първия път помислих че е грешка .Но като гледам написано е два пъти.

Гумената перка дето качва вода се казва ИМПЕЛЕР (impeller).
Държа да отбележа че не е заяждане.
Иначе аз не мисля че е проблем с охлаждането.Както колегата ти е казал термостата сработва на температура не на налягане.
Според мен му сменете маслото първо.При БМВ-то го има този проблем.Уж новото масло е също 10w30 ама светва чека и е за канала.
Вижте какво се полага по книжка и от него сипете според мен.
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: Питанка за двигател

Мнение от gele kapaciteto »

Наскоро видях проблем със същата диагноза , в последствие гръмна компютъра , направо се стопи !!!!
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Питанка за двигател

Мнение от svetoslav7704 »

Колега този двигател има диагностика и 11 кода за грешки.Една от най опасните е номер 10 високо напрежение от реле регулатора.Ще се проявява точно при високи обороти на двигателя и води до последствията на gele kapaciteto от предния пост.Препоръчвам ремонт в сервиз с диагностика.Ремонтите насляпо не водят до икономия на средства и време. :idea:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Аватар
Kukuraicho
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Дек 13, 2015 15:24
Риболов: morski
Местоположение: Варна
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Питанка за двигател

Мнение от Kukuraicho »

май е от шпонката на импелера (чатстта от нея, която стърчи от оста почти липсваше, даже си липсваше). Също така на импелера му липсваха две лопатки. Смених шпонката, импелера и маслото с филтъра , карахме го около 20 мин. на макс и нямаше проблем. Дано Геле да не излезе пророк :? :?
А къде във Варна могат да ми направят диагностика?
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Питанка за двигател

Мнение от svetoslav7704 »

Ако не се оправи проблема и няма кой да ти направи диагностикаhttps://www.ebay.com/itm/SUZUKI-MARINE- ... 1880155627Тези двигатели отначало много ги хвалеха руснаците, ама сега пишат само за проблеми с датчици и сензори. :oops:Между другото има грешка 2 - температура на цилиндрите така ,че може да си отстранил проблема.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”