Съвет за сонар(2018г)?

Минава, големият кораб минава ...
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от kosatkata »

За тролинг и кльонк сте прави, че не трябва кой знае какъв сонар. Какво ще правите след края на септември , на джиг риболова. Тогава няма да го поглеждате от време на време. Ще ви трябва да виждате релеф и подробности по дъното заедно с наличие на риба. Другия вариянт който го мразя , е котвенето до лодки които ловят риба. Затова си трябва читав сонар , който работи на 455 и на 200. Ако му се дели екрана на две още по добре. На 455 гледате структура и релеф на дъното , а на 200 наличие на рибки около тези перспективни места.
И за да ги виждате що годе добре тези неща , а не да се чудите това и онова какво е , екрана трябва да е поне 5 инча. Това е минимума.
dsi
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 8:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от dsi »

kosatkata написа:За тролинг и кльонк сте прави, че не трябва кой знае какъв сонар. Какво ще правите след края на септември , на джиг риболова. Тогава няма да го поглеждате от време на време. Ще ви трябва да виждате релеф и подробности по дъното заедно с наличие на риба. Другия вариянт който го мразя , е котвенето до лодки които ловят риба. Затова си трябва читав сонар , който работи на 455 и на 200. Ако му се дели екрана на две още по добре. На 455 гледате структура и релеф на дъното , а на 200 наличие на рибки около тези перспективни места.
И за да ги виждате що годе добре тези неща , а не да се чудите това и онова какво е , екрана трябва да е поне 5 инча. Това е минимума.

И какво толкова ще му гледам структурата на дъното? Дане съм някой археолог :D .С обикновен сонар без (down и side) също може да се определи какво е дъното. На язовира който ходя переспективните места зимата се знаят.Общо взето се там се събират 7.
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от sharo1 »

Нещо от тука ,по ефтинките,да предложите,чернобелите
за джиг,най вече

http://nariba.org/index.php?route=produ ... urer_id=27
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от promarine »

sharo1 написа:Нещо от тука ,по ефтинките,да предложите,чернобелите
за джиг,най вече
По-евтинко (без конкуренция на пазара), Lowrance HOOK2-4X /цветен 4' сонар със сонда 200kHz с широк лъч + GPS/ - 299 лв.
....
www.plodex.eu
....
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от sharo1 »

Нещо бъгави разправят
Питах за Гармина конкретно
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от kosatkata »

С техниката на Garmin не съм запознат. Всъщност преди много години имах един фишфайндер 140 , мисля беше и не беще нищо особенно. То няма и какво да очакваш от него.
Към момента читави машинки поне според мен са сериите striker на Garmin и hook2 и elite на Lowrance , като и двата производителя имат сонари от сериите в различни по големина екрани и с различни сонди, в съответствие с цената. Сонар който ще се ползва за джиг, задължително трябва да работи на 455 за да се вижда добре релеф и подробности по дъното , като това ще се получи при големина на екрана поне 5 инча. За да се ориентираме за наличие на риба около интересни места по дъното , въпросния сонар трябва да работи и на другата честота 200. Всъщност рибата се вижда и на високата честота 455 , но не всеки успява да я различи там. Трябва си доста практика със сонара. Та и двата производитела имат аналогични сонари в тоя клас. Въпрос на финансови възможности. Не искам да правя реклама и ще кажа че от скоро имам сонар със 7 инча дисплей делящ се на няколко по малки , работещ и на високите и ниските честоти , със сонда позволяваща и странично сканиране. И двете фирми предлагат такива модели на почти една и съща цена което е нормално де. Та при такъв сонар , за да гледате на екрана две или три неща , по малък екран от 7 е немислимо. Просто нищо няма да виждате и ще падне едно кьорене , а наистина е хубаво да се гледа side scan , dawn scan и 200kh за наличие на риба. Хубаво е да се гледат едновременно dawn scan и 200kh. За това единственият по малък екран който ще върши работа е 5 инча ама не е много сигурно и задължително да се дели на две. След време като се научите да виждате рибите на високата честота 455 ще си гледате само нея на екрана. Това е от мен. В заключение ще кажа само че трябва да се дадат около 1000лв. за сонар за да е нещо читаво наистина.
dsi
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 8:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от dsi »

Garmin striker plus 5cv е много добро решение за парите (до 1000лв за 5инчов модел ) ако не ти трябват карти.Ако искаш пълноценен картограф отиваш на lowrance hook2 - 5 combo, който е малко по скъп.

Другият вариант, който е по евтин с 4.3 инчов дисплей е Striker plus 4sv.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от kosatkata »

Мое мнение е , че моделите hook2 било то 5 или 7 инча комплектовани с трипълшот сондата , която има и side scan са по добрият вариянт за сонар , с цена за около 1000лв. Но това пак казвам е само мое мнение и не ангажирам никого с него. Хубаво обмисляйте какво и за колко пари купувате , да не стане така да се дадат 600-700лв. , а за малко повече пари да получите двойно повече откъм качество и функции. Сетете се че side scan имаха до преди време , само сонарите от високите класове на производителите и цените на тези сонари започваха почти от 2000лв. нагоре. Има достатъчно клипчета на сонари със side scan , гледайте ги , вижте какво се вижда на екрана на сонар с такива възможности и сами преценете дали си струва. За мене е нещо уникално и мога да ползвам сонара само на side scan и 200kh. На едното ще гледам детайлна картина на дъното , а на 200 рибк.
dsi
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 8:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от dsi »

kosatkata написа:Мое мнение е , че моделите hook2 било то 5 или 7 инча комплектовани с трипълшот сондата , която има и side scan са по добрият вариянт за сонар , с цена за около 1000лв. Но това пак казвам е само мое мнение и не ангажирам никого с него. Хубаво обмисляйте какво и за колко пари купувате , да не стане така да се дадат 600-700лв. , а за малко повече пари да получите двойно повече откъм качество и функции. Сетете се че side scan имаха до преди време , само сонарите от високите класове на производителите и цените на тези сонари започваха почти от 2000лв. нагоре. Има достатъчно клипчета на сонари със side scan , гледайте ги , вижте какво се вижда на екрана на сонар с такива възможности и сами преценете дали си струва. За мене е нещо уникално и мога да ползвам сонара само на side scan и 200kh. На едното ще гледам детайлна картина на дъното , а на 200 рибк.
Къде се продават с трипълшот около 1000лв?
На всякъде са по 1300лв.
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от kosatkata »

Ами има го за тези пари. Hook2 7 х с трипълшот сонда за 1138лв. Имайте предвис че това е 7 инчов дисплей
sharo1
Мнения: 1271
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 16:41
дал Браво: 84 пъти
получил Браво: 27 пъти

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от sharo1 »

kosatkata написа:Ами има го за тези пари. Hook2 7 х с трипълшот сонда за 1138лв. Имайте предвис че това е 7 инчов дисплей
За 5 ца има на 1300лв са с трипълшот сондата
7цата са на 1500/600
Vid
Мнения: 705
Регистриран на: Пон Апр 11, 2011 2:58
Местоположение: Haskovo
дал Браво: 76 пъти
получил Браво: 44 пъти

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от Vid »

dsi написа:
Vid написа:А, наясно ли сте, че кога се раздели екрана и почва едно кьорене??? Освен, ако сонара има Уай-фай и се гледа на таблет... Обаче сонар + таблет в допотопно корито, става мама си джаса....
Та, на моя сонар никога не съм гледал разделни екрани, то и няма нужда....

п.п. Тук визирам язовирите в БГ, а не моретата
.
Прав си колега и аз до такова заключение достигнах!
Колега, Я ползвам сонар на Реймарин с Уай-фай, до сега не съм ползвал допълнителен екран, обаче колегите-приятели шаранджии ме ползват като допълнителна екстра, щото Уай-фая работи до 100 м. и се лови на все смартфони.... Та ме карат да обикалям да си намерят мястото дънарско....
Чудя се, защо производителя залага на безжична връзка, а не на качествен екран? Предполагам, т.е. съм сигурен, че екрана е доста по скъп от останалото.... Та, залагай на екрана при покупка.
‎Късметът е пресечната точка на предварителната подготовка и шанса.
Сенека
kosatkata
Мнения: 328
Регистриран на: Вто Мар 13, 2007 13:51
Местоположение: Търговище
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от kosatkata »

Много си прав колега за екрана. Колкото и качествена сонда да имаш на сонара , нямаш ли хубав и голям екран да видиш това което пресъздава сондата , все едно нямаш нищо.
dsi
Мнения: 94
Регистриран на: Съб Май 07, 2005 8:52
Местоположение: София
получил Браво: 1 път

Re: Съвет за сонар(2018г)?

Мнение от dsi »

Купих си Garmin striker plus 4. Най обикновен двулъчев chirp сонар (346лв). Ще го ползвам докато реша какво допълнително ще ми трябва в бъдеще и ако имам нужда ще се замисля за 7 инчов модел. 5 инчовите отпадат като вариант.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”