Избор на първа лодка за море

Минава, големият кораб минава ...
bantumi
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 13:32

Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

Здравейте, колеги! Обмислям закупуване на първа лодка за море в България. Ще се ползва и за тролинг. От скромният ми опит знам, че дължината за море трябва да е поне 4.5 метра. За момента съм харесал тази :

https://www.mobile.bg/a1531975755436781

Какъв разход бих могъл да очаквам от нея, като разход на гориво и годишно обслужване? Ще се радвам, ако споделите мнение.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от promarine »

bantumi написа:... Ще се ползва и за тролинг. От скромният ми опит знам, че дължината за море трябва да е поне 4.5 метра. За момента съм харесал тази :

https://www.mobile.bg/a1531975755436781

Какъв разход бих могъл да очаквам от нея, като разход на гориво и годишно обслужване? Ще се радвам, ако споделите мнение.
Самата лодка изглежда добре, но мотора определено е доста стар и рискуваш да имаш проблеми както с висок разход (над 20 литра на час при пълна газ) така и с обслужването му. Освен това не се знае как ще работи на ниски обороти при по-продължителен тролинг.
....
www.plodex.eu
....
bantumi
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 13:32

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

promarine написа:
Самата лодка изглежда добре, но мотора определено е доста стар и рискуваш да имаш проблеми както с висок разход (над 20 литра на час при пълна газ) така и с обслужването му. Освен това не се знае как ще работи на ниски обороти при по-продължителен тролинг.
Оказа се, че мотора е двутактов и наистина ще гори много. Може да се пробвам да я договоря без мотора.
cat
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Яну 31, 2016 23:22
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от cat »

Спокойно можеш да смъкнеш дължината с метър , лодка 3.60 м е достатъчна за влизане в морето ако ходиш основно сам за риба за двама е малка , а дали 4.50 или 3.60 да ти кажа няма значение усетиш ли че времето се разваля веднага излизаш на брега . Аз съм с 3.60 с 9.9 к с 2Т двигател разхода ми е между 2 и 5 л бензин на влизане говоря за около 4 часа престой в морето с общ преход 10 : 15 км , за по голяма 4.50 лодка ако искаш да излиза на глисаж ще трябва 15 к с двигател който харчи повече , ако си я караш бавничко може и 10 к с двигател .
bantumi
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 13:32

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

cat написа:Спокойно можеш да смъкнеш дължината с метър , лодка 3.60 м е достатъчна за влизане в морето ако ходиш основно сам за риба за двама е малка , а дали 4.50 или 3.60 да ти кажа няма значение усетиш ли че времето се разваля веднага излизаш на брега . Аз съм с 3.60 с 9.9 к с 2Т двигател разхода ми е между 2 и 5 л бензин на влизане говоря за около 4 часа престой в морето с общ преход 10 : 15 км , за по голяма 4.50 лодка ако искаш да излиза на глисаж ще трябва 15 к с двигател който харчи повече , ако си я караш бавничко може и 10 к с двигател .
Аз търся поне 5 метра, за да е удобна и за разходка със семейството. Иначе разхода на гориво, който говориш е много добър :wink:
cat
Мнения: 17
Регистриран на: Нед Яну 31, 2016 23:22
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от cat »

bantumi написа: Аз търся поне 5 метра, за да е удобна и за разходка със семейството. Иначе разхода на гориво, който говориш е много добър :wink:
Ами при тези изисквания скачай в дълбокото с един 30 к с 4 т и семейството ще е доволно , ако си решил да возиш хора е хубаво да се презапасиш от към мощност понеже не се знае в какво време ще ти се наложи да се прибираш .
bantumi
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 13:32

Re: Избор на първа лодка за море

Мнение от bantumi »

cat написа:
bantumi написа: Аз търся поне 5 метра, за да е удобна и за разходка със семейството. Иначе разхода на гориво, който говориш е много добър :wink:
Ами при тези изисквания скачай в дълбокото с един 30 к с 4 т и семейството ще е доволно , ако си решил да возиш хора е хубаво да се презапасиш от към мощност понеже не се знае в какво време ще ти се наложи да се прибираш .
Благодаря, колега!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”